Pisa: Kompletní praktickej průvodce městem + tipy na jednodenní vejlety


Drazí čtenáři, co se vám vybaví, když se řekne Pisa? Šikmá věž?! Jasně, ale co dál? Přemejšlíte? No, já jsem taky přemejšlela a přišla jsem na to, že je celkem vtipný, že Pisa je tak profláklá, ale ve finále skoro nikdo neví, co se v ní dá krom Šikmý věže vlastně vidět. Proto jsem usedla za svůj lapťop a sepsala další (NE)cestopis, ve kterým vás opět ohromím svou nekonečnou cestovatelskou moudrostí. 


Pisa

Bejvalá námořní republika je dneska vyhlášeným univerzitním městem, který svejm návštěvníkům servíruje kompletní menu zahrnující krásný památky, super atmošku a koupačku v moři. No a uznejte, že tenhle trojboj má přece každej rád


5 Nikoušovejch tipů aneb Co (NE)vidět v Pise

1. Náměstí zázraků

Piazza dei Miracoli je opravdu těžce fotogenickej plácek, na kterým najdete několik významnejch památek. Pokud na náměstí přijdete bránou Porta Nuova, která je součástí středověkýho opevnění, jako první uvidíte Baptisterium, potom katedráluhřbitov a za tím vším na vás bude vykukovat Šikmá věž


Zajímavá zajímavost: Pořadí staveb na Náměstí zázraků znázorňuje koloběh života. Baptisterium představuje narození, katedrála život, hřbitov smrt a Šikmá věž lidskou blbost, pač stavět věž na nestabilním podloží svědčí o tom, že architekt asi nebyl nejostřejší tužka v penále. 


Baptisterium

Největší křtitelnice v Itálii je zvenku opravdu foťák friendly. Uvnitř křtitelnice uvidíte klasiku, která pravidelnýho návštěvníka církevních staveb úplně nevytrhne. Vstupný do Baptisteria je 7 éček a otvíračka je denně v rozmezí 9:00-19:00


Katedrála

Dávný obyvatelé Pisy měli ambici postavit největší a nejkrásnější katedrálu na světě. Ale jak už to tak bejvá, tuhle myšlenku neměli jen oni, proto se z románský katedrály Nanebevzetí Panny Marie nestalo celosvětový NEJ. To ale vůbec nevadí, pač i tak je to majstrštyk, kterej se nakonec stal předlohou pro stavbu katedrály ve Florencii a Sieně.


Praktický okýnko: Vstupný do katedrály je zdarma, pokud máte koupenej lístek do jakýkoli jiný památky na Náměstí zázraků (máte například koupenej lístek do Baptisteria, tak ho ukážete v katedrále a oni vás pustěj). Pokud chcete lístek jen do katedrály, musíte si ho koupit v místním ticket officu. Katedrála je otevřená denně od 10:00-19:00. Otvíračka se může měnit v neděli a o svátcích.


Hřbitov Camposanto

Uznávám, že hřbitovy nejsou nejvyhledávanější památky, ale tenhle blog má sloužit všem a někdo má ty poslední místa odpočinku prostě rád... Hřbitov, kde je pohřbená elita Pisy, najdete po levý straně katedrály. Zvenku nic neuvidíte, pač je hřbitov obehnanej vysokou zdí. Vstupný do Camposanto je 7 éček a otvíračka je denně 9:00-19:00.


Šikmá věž

Nejznámější stavbou Pisy je zpackaný architektonický dílo, který by zřejmě upadlo v zapomnění, kdybysme nežili v době, kdy stačí i (pod)průměrnou věc zabalit do líbivýho marketingu a na světě mámě další turistickej megacíl! Za mě věž opravdu není žádnej megatrhák, proto se dobře rozmyslete, jestli chcete zaplatit 20 éček za vstup do věže, nebo se na věž podíváte ze země. Otvíračka Šikmý věže je denně od 9:00-19:30.


Nikoušův tip: Sedněte si na trávník k Baptisteriu a pozorujte, jak se skoro každej okolo vás snaží vyfotit fotku ve stylu "Jsem Hulk a držím Šikmou věž". Fakt se u toho hodně zasmějete!


Praktickej tip: Na Náměstí zázraků můžete navštívit i Muzeum Sinopie a Opera del Duomo


2. Hlavní pěší třída

Za náměstím narazíte na malebnou ulici Borgo Stretto - barevnou a hodně koukatelnou pěší třídu, která je plná gastro podniků, obchůdků a kaváren. Je to hodně příjemný místo přes den i v noci.


3. Ponte di Mezzo

Pěší třída ústí u mostu Ponte di Mezzo. Ten sám o sobě není ničím výjimečnej, ale poskytne vám naprosto unikátní výhled na stáčející se řeku Arno, nad kterou se zvedaj Apuánský Alpy. Krom přírodních úkazů vás určitě zaujmou i starý měšťanský domy, který lemujou nábřeží.


4. Náplavka podél řeky Arno

Oboustranná promenáda okolo řeky Arno je megafotogenická. Barevný historický domy, který se odrážej na hladině řeky, se budou dožadovat vaší pozornosti stejně tak jako vzhledný veslaři, který na řece trénujou. No, zřejmě slušnej oddíl!Praktickej tip: Naplánujte si prochajdu podél nábřeží ve "zlatý hodince". Výhledy na nasvícený domky a řeku potěšej nejen váš foťák, ale taky vaše srdíčko! 


5. Kostel Santa Maria della Spina

Při courání po levým břehu řeky narazíte na kostel z bílýho mramoru, kterej je slavnej tím, že je v něm schovanej trn, kterej byl údajně součástí Kristovy koruny. Mám ale pocit, že míst, který o sobě tohle tvrděj, je až podezřele moc...


Kam na jednodenní vejlet z Pisy


Až si prohlídnete Pisu, vyrazte i do jejího okolí. Já jsem do článku vybrala svý TOP tři místa, ale těch možností je samozřejmě mnohem víc!

1. Marina di Pisa

Plážový letovisko najdete kousek od Pisy a dostanete se sem autem, busem i na kole. Za mě je nejhezčí oblast Spiaggia libera. Pláž je sice kamenitá, ale není placená ani přeplněná. Pláže směrem k Livornu jsou písčitý a placený. Mně se nelíbily, pač to byla klasická deštníková masovka. Do Marina di Pisa se dostanete busem, kterej vyjíždí z busáku. Lístek jsem si koupíla u pána v budce. Zpátečka mě stála 2 éčka a cesta do mariny trvala 20 minut


2. Cinque Terre

Národní park, kterej tvoří pět pitoreskních vesniček a nespočet turistickejch stezek, je za mě jedno z NEJ míst celýho Ligurskýho pobřeží. Veškerý info, který vám pomůže s naplánováním cesty do Cinque Terre, najdete v mým dalším průvodci. Tak si ho určitě přečtěte!


3. Florencie

Kolíbku renesance asi nemusím dlouze představovat. Spousta lidí má tohle město na svým bucket listu. Za mě je Florencie příjemnej jednodenní trip z Pisy (na praktickým průvodci pracuju!). Do Florencie se dostanete vlakem. Jen si dejte pozor na rychlovlak a klasiku. Jestli tomu moc nerozumíte, mrkněte na můj návod, jak v Itálii cestovat vlakem, kde je to všechno přehledně vysvětlený.


Suma sumárum

Pisa mě opravdu překvapila. Myslela jsem si, že to bude nic moc město, ale opak byl pravdou. Za mě teda jeden velkej palec nahoru!


Praktický okýnko

Letenky do Pisy

Z Prahy lítá Ryanair. Akce na super levný letenky jsou už sice minulostí, ale i tak se sem dá zaletět za dobrej peníz. Let navíc trvá jen něco kolem hodiny, což je naprosto super.  

Doprava z/na letiště v Pise

Z letiště můžete využít PisaMover. Nadzemka, kterou najdete vlevo od východu, vás za 5 minut a 5 éček vyplivne na vlakovým nádraží Pisa Centrale, odkud to máte na Náměstí zázraků zhruba 20-30 minut pěšky. Z letiště můžete jít klidně i pěšky, pač to je jen 2 km na vlakáč. Využít můžete i taxík. 

Ubytování v Pise

Ubytování v Pise jsem zvolila v apartmánech Pisacentro (20 éček/noc). Apartmány jsou kousek od vlakovýho a busovýho nádraží. Pod apartmánem je sámoška, kousek dál je skvělá kavárna Tiffany café. Na Náměstí zázraků je to odsud cca 20 minut chůze.

Doprava v Pise

Pisa je malá a všechny body zájmu zvládnete úplně v klidu projít pěšky. Ve městě jezdí i MHD - lístek si koupíte na busáku nebo v buse.

Jídlo a pití v Pise

Po celým městě najdete streetfood, klasický restaurace, kavárny, sámošky atd. Hladem ani žízní tu určitě nepojdete. Nejdražší je samozřejmě centrum města, ale jinak jsou ceny srovnatelný s našima.

Peníze

Skoro všude zaplatíte kartou, ale někde budete potřebovat i cash, proto mějte u sebe pár drobnejch euráčů.


Komentáře