Jak si naplánovat trip po Rumunsku (klidně i bez auta)


Nevím, proč má Rumunsko nálepku zaostalý balkánský země, ve který zaručeně přijdete o život. Pokud vám tohle někdo vykládá, s klidem ho přestaňte poslouchat a radši si místo toho přečtěte následující řádky, který vám pomůžou s naplánováním nezapomenutelnýho tripu v krásným a turisticky přívětivým Rumunsku.


Praktický info, díky kterýmu si dokážete naplánovat trip po Rumunsku (klidně i bez auta)


Vstupní podmínky do Rumunska  

Rumunsko je členem EU, takže sem můžete cestovat jen s občankou. Všechny covidový restrikce jsou už zrušený

Letenky do Rumunska

Rumunsko má 16 letišť. Vás ale bude nejvíc zajímat to v BukureštiKluži a v Sibiu

Kde hledat letenky do Rumunska

 • Praha - Bukurešť (WizzAir 4x týdně)
 • Vídeň - Kluž (WizzAir 2x týdně)
 • Norimberk - Sibiu (WizzAir 3x týdně)
 • Linka z Vídně do Sibiu (Ryanair) je už zrušená!

Doprava z/na letiště v Bukurešti

 • Busem č. 783 Express lineCesta trvá 40 minut a lístek stojí 3 lei. Zastávku busu najdete před příletovým a odletovým terminálem. Lístek zaplatíte cash i kartou.
 • Taxíkem: Taxíky nejsou drahý, jezděj na taxametr a většina se platí hotově. Pozor, objednávání taxíků je trochu zvláštní

Jak si objednat taxíka z letiště

Těsně u výstupu z haly najdete žlutý automaty, ve kterejch si objednáte taxíka. Zvolte si na panelu společnost, se kterou chcete jet, vyzvedněte si lístek s číslem a stoupněte si před terminál. Řidič vás najde podle čísla na lístku. 

Doprava z/na letiště v Sibiu

Jednoduchá cesta busem je vysvětlená na stránkách letiště.

Doprava z/na letiště v Kluži

Cesta z/na letiště je perfektně popsaná na stránkách letiště

Peníze a platby v Rumunsku 

Místní měnou je leu (mn. č. lei, nově RON) s kurzem 1 RON = 4,84 Kč. Peníze si můžete vyměnit v Rumunsku nebo v Praze. V Rumunsku potřebujete fyzický peníze na taxíkadálkový busy, dýška a jídlo a pití v malých stáncích. Všechno ostatní zaplatíte kartou

Ubytování v Rumunsku

Ubytování je levný a krásný. Bez problému tu funguje Booking a Hostelworld. 

Tipy na ubytování v Rumunsku

 • Bukurešť - V hlavním městě jsem bydlela v Heights Accommodation City Centre. Apartmán je kousek od centra. V těsným okolí jsou restaurace a za rohem je zastávka busu. Check-in i check-out proběhl bezkontaktně pomocí WhatsAppu, kam mi přišly instrukce od majitele. Cena: 3 noci/657 RON.
 • Brašov - V Brašově jsem potřebovala bydlet kousek od vlakáče (dělala jsem jednodenní vejlety do okolí), proto jsem zvolila ZoZo hostel. Hostel je hezkej a příjemnej rodinnej domek se zahradou. Kousek od domu je velkej hypermarket. Do centra dojdete pěšky nebo můžete popojet busem (obě varianty cca 25 minut). Check-in/check-out byl bezkontaktní. Cena: 3 noci/270 RON.
 • Kluž - V Kluži jsem si vybrala Bruno Apartment s busovou zastávkou před domem. Vedle apartmánu byla sámoška a busový nádraží. Cesta do centra mi trvala busem 15 minut. Busy jezdily každou chvíli. Check-in proběhl kontaktně, majitel mi přišel dát klíče. Cena: 1 noc/160 RON.
 • Sibiu - V Sibiu jsem spala v Garsoniera Viviere. Útulná garsonka se nachází kousíček od centra (cca 5 minut chůze) a majitel je opravdu zlatej člověk. Čekal na mě s klíčem a dal mně tipy, kam zajít. Vedle ubytka je super kavárna AM PM coffee & more. Cena: 1 noc/122 RON.


Internet/wifi

Datovou SIM nepotřebujete. Rumunsko je v EU, takže tu datujete, voláte a esemeskujete jako doma. K wifině se připojíte v každým ubytku i restauraci. Stačí slušně požádat o heslo na wifi.

Doprava v Rumunsku

Cestovat po Rumunsku můžete autem (silnice jsou v top stavu), vlakem a busem.

Vlakem po Rumunsku

Vlaky jsou levný a fungujou skvěle. U delších tras (třeba z Brašova do Kluže) se připravte na to, že vlak bude často zastavovat uprostřed pole, čímž se doba jízdy dost prodlouží. Nicméně Rumunský dráhy to vědí, proto vám v odhadu časový dýlky cesty nelžou. Jízdenky si kupujte on-line na ofiko stránkách Rumunskejch drah

Busem po Rumunsku

U busů platí to stejný jako u vlaků. Většina busů jede na čas. Jízdenky (na meziměstský a dálkový busy) se kupujou u řidiče a vždycky se platěj v hotovosti! Při hledání spojů využívejte vyhledávač Rome2rio

Jídlo a pití v Rumunsku

Místní gastro je na špičkový úrovni. Ochutnejte typickou rumunskou kuchyni, je to fakt dobrota! Ceny jídel jsou v porovnání s našima nižší. Nemusíte se bát pít vodu z kohoutku, je nezávadná (lahev na vodu s sebou).

Elektrický zásuvky

Jsou stejný jako u nás, adaptér není potřeba.

Bezpečnost v Rumunsku

Po Rumunsku jsem cestovala sama a nikdy jsem se nedostala do situace, která by mi byla nepříjemná nebo mě ohrožovala na životě. V zemi jsem se cítila bezpečně i díky milým domorodcům. 


Inspirace na 9denní itinerář 

V Rumunsku se dá navštívit spousta krásnejch míst. Já jsem chtěla vidět ode všeho trochu, proto jsem si itinerář poskládala následovně:  
 1. den - večerní přílet do Bukurešti
 2. den - Bukurešť (prohlídka centra)
 3. den - skanzen a park s jezerem (náhrada za Konstancu, kam jsem se kvůli vyprodanejm vlakům nedostala)
 4. den - Brašov (prohlídka města)
 5. den - horský městečko Sinaia (klášter, trek v horách a zámek, kde se o pár dní pozdějc začal natáčet seriálovej megahit Wednesday)
 6. den - městečko Rašnov a hrad Bran
 7. den - cesta vlakem do Kluže, prohlídka města
 8. den - přesun busem do Turdy (návštěva solnýho dolu Turda), a pak busem do Sibiu 
 9. den - Sibiu (prohlídka města, podvečerní přílet do Vídně a cesta domů)

Rady, tipy, triky z Rumunska

 • Pokud chcete projet celý Rumunsko, namixujte si příletový a odletový letiště (například přílet do Bukurešti a odlet z Kluže).
 • V Rumunsku je jídlo, ubytování i doprava levnější než u nás. Služby jsou na vynikající úrovni.
 • Ubytování nemusíte bookovat moc dopředu, nabídka hodně převyšuje poptávku.
 • Veškerá komunikace s ubytováním probíhá přes WhatsApp.
 • Pokud pojedete do Rumunska v létě a budete chtít k moři, zarezervujte si včas jízdenky na vlak. Často jsou vyprodaný!
 • Lístky do MHD koupíte v busech a tramvajích. Jen pípnete kartou.
 • Nebojte se nakupovat v místních krámech. Třeba rumunskej Lidl je vážně peckovní! Nejdete tam takový věci, o kterejch se nám tady ani nezdá.
 • Spousta lidí chce vidět medvědy a silniční skvost Transfăgărășan. S tímhle tématem vám pomůže Ivon z @zazitrumunsko. Klidně jí napište! 
 • Pokud by vás ještě něco zajímalo, klidně mi napište přes instáč - @nikolgollova

Další články z Rumunska budou zaměřený na praktický průvodce z Bukurešti, Brašova, Kluže a Sibiu. Tak se občas mrkněte na blog, ať je neprošvihnete

A to nejdůležitější na závěr: Jestli se vám článek líbil, budu ráda, když ho přepošlete všem, který se do Rumunska teprve chystaj. Děkuju!

Komentáře