10 užitečnejch tipů, jak ušetřit peníze při sólo cestě


Mí drazí čtenáři, pokud jste alespoň jednou v životě někam cestovali sami, pak víte, že se sólo cesta většinou prodraží. Pojďme si proto ukázat, jak se dá na takový cestě pár peněz ušetřit.


10 užitečnejch tipů, jak ušetřit peníze při sólo cestě


1. Plánujte dopředu

Tady platí jednoduchá rovnice - čím dřív koupíte, tím to bude levnější. Proto si kupujte a bookujte s předstihem všechny drahý položky, jako jsou letenky, ubytko, vlaky atd. 


2. Hledejte levný letenky

Letenky vždycky hledejte na relevantních místech (já hledám na IG Zaleť si a Honzovy letenky). Při bookování letů nezapomínejte na to, že se po levnejch letenkách rychle zapráší a termíny letů nemusej bejt úplně podle vašeho gusta. Je to prostě něco za něco.


3. Cestujte mimo sezónu

Cesta mimo sezónu má spoustu výhod - levnější letenky, ubytování i vstupy do památek. Další velkou výhodou je míň turistů v destinaci, což já osobně pokládám za největší bonus. 


4. Vyhněte se turistickejm pastím

Turistickejm pastím hodně nahráváj sociální sítě, na kterejch se všechno tváří jako jedno velký WOW. Jestli se chcete těmhle věcem vyhnout, zjistěte si od lidí, který v daným místě byli, jestli by vám návštěvu místa nebo atrakce doporučili


5. Používejte místní dopravu

Na sólo cestě se vyplatí jezdit místní dopravou, pač je to (většinou) levnější. Ale pozor, každý pravidlo má i svoji výjimku! Pokud jste v oblasti, kde stojí taxík nula nula nic, je asi jasný, že zvolíte tenhle způsob dopravy. 


Tip: Pokud máte kolem sebe lidi, který jedou vaším směrem, domluvte se na společný cestě (pronajatý auto, taxík, Uber).


6. Bydlete levně

Pro nulový náklady za bydlení můžete zkusit spát pod širákem (což se ve městě dělá špatně) nebo vyzkoušet Couchsurfing, kterej ale taky není pro každýho. My - (NE)dobrodruzi - si projedeme nabídky na Airbnb, Bookingu a Hostelworld a vybereme si nejpřijatelnější nabídku v poměru výkon/cena/vzdálenost. Nezapomeňte číst recenze (Booking, TripAdvisor, Google), ať pak nejste (nemile) překvapený. 


Tip: Vyzkoušejte kapslový hostely! Jsou levný, pohodlný a poskytujou soukromí. 


Další tip: Myslete v kontextu. Chcete vidět centrum města? Pak zvolte ubytování okolo centra, i když je třeba o 10 éček dražší než na periferii. Stejně totiž budete muset do centra dojet, což vás bude stát čas i peníze. Někdy prostě není ta nejlevnější varianta tou nejlepší


7. Ušetřete za jídlo 

Místo profláklejch restaurací zkuste streetfood nebo zajděte do velkejch obchoďáků s potravinama, ve kterejch je většinou koutek s teplou kuchyní, takže si tady koupíte hotovku za pár peněz. Samozřejmě si můžete i vařit, ale to je na cestách strašnej vopruz.


Tip: Pokud jste v místě, kde je bezpečný pít kohoutkovou vodu, berte si s sebou lahev a dolívejte si.


8. Vyhněte se drahejm atrakcím

Podívejte se na webovky atrakcí, spočítejte si, kolik vás bude stát vstupný, a pořádně se rozmyslete, co opravdu potřebujete (chcete) vidět.


9. Využijte místní slevy

Slevy na památky, MHD a další věci se v drtivý většině týkaj pouze studentů a seniorů. Nicméně za zeptání, jestli by třeba nebyla slevička, nic nedáte. Maximálně vám milá dáma za kasou řekne, že žádnou slevu nedostanete.


10. Používejte veřejný zdroje informací

Zadejte na IG (nebo TikToku) hashtag daný oblasti, projeďte fotky a reels a když vás něco zaujme, napište přímo člověku, kterej fotku nebo video sdílel poproste ho o víc informací. Já tohle svý know-how využívám často a hodně se mi osvědčilo. Komentáře