Praktickej průvodce po Apulii aneb Co (NE)vidět na podpatku Itálie


Milí čtenáři, určitě budete souhlasit s tím, že málokdo si může dovolit cestovat bez ohledu na zůstatek dovolený. Proto spousta z nás vyráží na kratší tripy, při kterejch si zbytečně neplácáme dovču, a přesto stihneme vidět spoustu míst. A přesně v tomhle stylu se nesla i moje "Tour de Apulie", která vám může posloužit jako inspirace na kratší celoroční únikovku.


Apulie

Apulie (nebo taky Puglie) je region, kterej najdete v nejjižnější části Apeninskýho poloostrova. Tahle část Itošky vás bude vábit na obílený města, dlouhý písčitý pláže a průzračný moře. Krom toho vám místní naservírujou výborný jídlo, po kterým sice nedopnete kalhoty, ale z reštyky odejdete tak šťastný, že vám ani těsný gatě vadit nebudou.


Jak si naplánovat 4 dny v Apulii


Aby bylo jasno, v Apulii je toho na koukání opravdu hodně, proto jsem tam nejela s ambicí vidět všechno. Vybrala jsem si jen pár míst, který mě zaujaly, a ty jsem si pak poskládala do následujícího pořadí:
  • Bari (kvůli přítomnosti letiště)
  • Matera
  • Polignano a Mare
  • Monopoli
  • Lecce
  • Gallipoli

Nikoušův průvodce po Apulii aneb Praktickej itinerář den po dni


Den nula: Bari - večerní přílet do přestupní stanice na jih Itálie

Nebudu chodit kolem horký kaše a rovnou to vybalím - Bari není žádná pecka, ale je strategicky položený a taky je tam letiště, na který s největší pravděpodobností dorazíte i vy. Jestli nepotřebujete statickou základnu, ze který chcete podnikat jednodenní vejlety, klidně Bari vynechte

Suma sumárum

Pokud vám před odletem zbyde pár hodin, můžete si v Bari odskočit na čumendu do přístavu a historický části. Pokud čas nemáte, můžete město v klidu vynechat. O nic zásadního nepřijdete.


Den první: Matera - město, který znáte z poslední Bondovky

Matera je unikátní a neskutečně krásný město vytesaný do skály. Město je tak skvostný, že si u mě vysloužilo samostatnej článek. Tak se na něj koukněte! 


Den druhej - Cesta městečkama z Bari až do Lecce

Druhej den jsem spojila příjemný s užitečným a cestou do Lecce (další strategickej bod) jsem si udělala zastávku ve dvou přímořskejch městečkách - Polignano a Mare a Monopoli


Polignano a Mare

Polignano a Mare je malinkatý městečko, který je na prohlídku časově nenáročný. Během dvou hodin stihnete v klidu obkouknout větrem a mořem ošlehaný domky vyrůstající ze skály, hlavní bulvár a promenádu okolo Jaderskýho moře.


Zajímavá zajímavost: Pod městem se skrejvá největší jeskynní labyrint v Itálii, kterej je dostupnej jen z lodě. Chyták je v tom, že se do jeskyně dostanete jen v sezóně.


Praktickej tip: Polignano a Mare je hodně oblíbený prázdninový letovisko. Městečko má ale jen jednu pidi pláž - Lama Monachile. Pokud nejste fandové nechtěnýho fyzickýho kontaktu, nejezděte do Polignana v létě. 


Tip pro romantiky: V Polignanu najdete i jednu z nejromantičtějších restaurací na světě - Grotta Palazzese. Do restaurace vytesaný do skály jdete (podle recenzentů) spíš za zážitkem než za dobrým jídlem, ale jestli hledáte místo, kde romantika cáká i z ubrusu na stole, pak vězte, že jste tady správně! Při placení účtu si ale připravte hodně penízků a kapesník na slzičky.


Suma sumárum

Polignano a Mare je příjemný malý městečko, ve kterým si v zimě dobijete baterky a nasajete vůni espressa a moře. Za mě je to dobrej a levnej půldenní vejlet z Bari


Monopoli

Monopoli je mnohem větší než Polignano a Mare, což znamená, že je na prohlídku časově náročnější. Ve městě se můžete těšit na historickou část se "skrytým" přístavem, opevnění Castello di Carlo a fakt vzhlednou městskou pláž Cala Porta Vecchia, na který domorodci chytaj bronz i v lednu.


Praktickej tip: Krom očumování malebnýho historickýho centra si v Monopoli dejte i něco na zub. Třeba mořský plody nebo pastu. Věřte mně, že se po zdejším jídle budete olizovat až za ušima!Suma sumárum

Monopoli leží ve stínu Polignana, což je obrovská škoda. Město má skvělou atmošku a krásný historický centrum, na který můžete hledět hodiny a stejně vás to neomrzí. Za mě je Monopoli fakt vzhledný a turista friendly město, ve kterým můžete lelkovat klidně celej víkend.
 

Lecce

Finální zastávkou druhýho dne bylo město Lecce, který mi mělo posloužit jako strategická a spací základna na další dva dny. Na prohlídku Lecce jsem si vyhradila dva večery a závěrečnou ranní couračku před zpátečním odjezdem do Bari. 


Lecce je stotisícový město, o kterým mi cestovatelé a Google tvrdili, že je to barokní skvost Itálie. Škoda, že nikdo nepřipsal, že se město potýká s velkým přílivem migrantů ze severní Afriky a mimo centrum se ve městě nedá prakticky na nic koukat


Pokud přece jen do Lecce zavítáte, určitě se ubytujte v samotným centru. Díky tomu budete moct podnikat procházky po historický části, ve který si užijete výhled na římskej amfiteátr, měšťanský domy a církevní stavby v baroko-rokokovým stylu


Zajímavá zajímavost: Každej večer to v hodině aperitiva v historickým centru ožije. Domorodci obsaděj bary v nasvícenejch kamennejch uličkách, což městu dost přidává na atmošce. 


Suma sumárum

Vím, že se Itálie dlouhodobě potýká s migrační vlnou a nemá cenu před tím zavírat oči. Nepokládám se za rasistu nebo xenofoba, ale musím říct, že mi v některých chvílích nebylo jako sólocestovatelce moc příjemně. Co se týče města, historický centrum je opravdu hezký, ale zbytek nestojí za nic.  


Den třetí: Gallipoli - Ciao bella a pět manželů s motorkou

Gallipoli je starobylý přímořský město, který čeká na to, až ho objeví i někdo jinej než italský turisti.

 
Město je rozdělený na novou a historickou část. Turistu samozřejmě zajímá stará část, která leží na poloostrově a ukrejvá v sobě největší hajlaty - hrad, rybářský domky, spletitý uličky a nádhernou městskou pláž Purita, kterou omejvá blankytný Jónský moře.


Praktickej tip: Gallipoli a jeho okolí je vyhlášený plážema a čistým Jónským mořem. Mezi nejhezčí místa patří pláž Purita a oblast Baia Verde. Celá tahle oblast je opravdu skvostná, ale pamatujte na to, že v létě to nebude karibská idylka o pár lidech, ale deštníkovej a ručníkovej Mordor.


Praktickej tip: V Apulii se přísně dodržuje siesta. Ve 13:00 se všechno zavře a otevře se až v 18:00. Tak na to myslete a nezapomeňte si sváču a pitivo


Suma sumárum

Gallipoli fajn jednodenní vejlet z Lecce. Načerpáte tady přímořskou atmošku a užijete si válení na opravdu krásnejch plážích. 


Den čtvrtej - návrat do Bari

Poslední den jsem si ráno naposled prohlídla Lecce a vyrazila vlakem do Bari. Cestou jsem míjela nádherný bílý město Ostuni a dost jsem litovala toho, že jsem nevyměnila Lecce za tuhle krásku. Před odjezdem na letiště jsem si ještě udělala krátkou vycházku po Bari (stará část a přístav) a večer už jsem ve svý posteli vzpomínala na čtyři nabitý dny v prosluněný Apulii.


Nikouš hodnotí

Apulie je plná jižanskýho temperamentu, krásnejch měst a pláží. Je znát, že je to prosluněnej kraj, kterej si žije vlastním životem, a to mě na Apulii bavilo. Až sem vyrazím příště, vrátím se do Matery a prozkoumám bílý města Ostuni a Otranto. Už se na to těším!


Praktický info z Apulie

Kdy jet do Apulie

Na jihu Itálie je krásně celej rok, proto můžete bez obav vyrazit klidně i v zimě. Jediný období, kdy byste se radši měli Apulii vyhnout, je srpen, pač v tomhle měsíci maj Italové prázdniny a všude je narváno (a taky vedro na zhynutí). 

Bezpečnost v Apulii

Jak jsem psala, přes Apulii vede (vedla?) migrační trasa, proto se tady setkáte s vyšším počtem běženců a ozbrojených složek. Pokud se ale chováte s respektem a nevystavujete se nebezpečným situacím, budete úplně v pohodě

Letenky do Apulie 

Vstupní branou je Bari. Tam lítá Wizzour (jen do jara) a Ryanair. Ceny letenek jsou v zimě za pár kaček

Doprava z/na letiště Bari

Hezkej přehled, jak se dostat z letiště do centra Bari, najdete přímo na stránkách letiště. Já jsem využila vlak. Lístek stál 5,2 éček a cesta trvala 20 minut. Lístek si můžete koupit on-line.

Ubytování v Apulii

Bari
V Bari jsem spala dvě noci v hotelu Cristal. Ubytko nebylo nic moc, ale byl to kompromis poměru výkon/cena/vzdálenost od vlakáče. Co zdejšímu ubytování nemůžu upřít, je skvělá italská snídaně - Cornetto con crema a cappuccino

Lecce
V Lecce jsem bydlela dvě noci ve famózním apartmánu B&B A Casa di Paola za 10 éček za noc. Tenhle apartmán se už ale bohužel nedá pronajmout. Koukněte se na něco okolo týhle adresy, pač je to výborná lokalita hned v centru, která je plná barů a restaurací.

Doprava po Apulii

Na vejlet po Apulii si můžete půjčit auto. Já cestovala sama, proto jsem využila vlak, kterým jsem se dostala všude, kam jsem potřebovala. Vlaky jsou pohodlný, spolehlivý a budget friendly. Jízdenky si vždycky kupujte na nádraží nebo on-line na webu italskej drah.

Jak se dostat do Polignana a Mare

Do Polignana a Mare se dostanete vlakem z Bari, cesta trvá 30 minut. Vlak z Bari jezdí každou půlhodinu, lístek (2,2 éčka) si koupíte on-line nebo v kiosku na nádraží. Zaplatit můžete kartou i cash a nezapomeňte si lístek označit před nástupem do vlaku v turniketu! Cesta z nádraží v Polignanu do centra trvá cca 10 minut pěšky.

Jak se dostat do Monopoli

Tady platí to stejný jako u Polignana, akorát pojedete o zastávku dál. Já do Monopoli jela z Polignana. Cesta trvala 8 minut a lístek stál 1,2 éčka. Z nádraží v Monopoli je to do centra celkem daleko, ale zvládnete to pěšky. Když ne, popojeďte busem nebo taxíkem.

Jak se dostat do Lecce

Do Lecce se dostanete z Bari. Já tam vyrazila z Monopoli. Cesta trvala hodinu a třičtvrtě a lístek stál necelejch 10 éček. 

Jak se dostat do Gallipoli

Do Gallipoli se dostanete vlakem z Lecce. Cesta trvá hodinu a třičtvrtě a lístek stojí 4,4 éčka

Jak se dostat do Matery


Jídlo a pití v Apulii

Jste v Itálii, což znamená, že všechno, co sníte, je nebe v hubě! Strádat tady fakt nebudete!

Peníze

V Itálii platíte éčkama a i když (skoro) všude zaplatíte kartou, nějaký fyzický éčko se vám vždycky bude hodit (hlavně na platbu za záchody).

Rady, tipy, triky z Apulie

  • Klidně vyrazte mimo sezónu. V zimě je na jihu Itošky okolo 20 stupňů.
  • Mimo sezónu není v Apulii přeturistováno. 
  • Hodně známá lokace je Alberobello - vesnička s typickejma kuželovitejma domečkama, kterejm se říká Trulli. Já jsem vesnici vynechala a nemrzí mě to, pač jsem Trulli viděla rozesetý po celý Apulii


Komentáře