Kompletní praktickej průvodce po kapverdským ostrově Boa Vista


Vážení čtenáři, pokud rádi trávíte čas na místech s názvem "bez davů only" a nevíte, kde máte takový místo najít, zkuste kapverdskej ostrov Boa Vista. Jsem si jistá, že vás tenhle malej skvost, kterej by se v literárním díle dal popsat jako Píseň větru, písku a vody, uhrane natolik, že se sem budete chtít často vracet

Ostrov Boa Vista 

Teď se možná sami sebe ptáte, co je na tomhle ostrově, kterej leží hned naproti Senegalu, tak zázračnýho?! Já vám to povím... Genius loci Boa Visty tkví v absolutním NO STRESS vajbukilometrech nádhernejch pláží, po kterejch si budete vyšlapovat (skoro) sami, a v oceánu, kterej má barvu jako krabička od Tiffanyho. No, uznejte sami, co víc byste si mohli pro svou unavenou duši a tělo přát?! 


Nikoušův průvodce aneb Co (NE)vidět na ostrově Boa Vista


1. Městečka a pidi vesničky 

Začnu zásadní informací... Všechny lidský obydlí jsou si tu vizuálně hodně podobný, proto si na průzkum vyberte jen pár vesniček. V těch se pokocháte barevnejma domkama v koloniálním stylu, nakoupíte v krámcích lokální potraviny (za místní marmošku bych vraždila) a nasajete všudypřítomnej no stress vajb, kterej kolem sebe šířej domorodci. Praktickej tip: Na průzkum života místních doporučuju hlavní město Sal Rei a vesničky Bofareira a Fundo das Figueiras.


2. Přístav v Sal Rei

Největším hajlajtem hlavního města je přístav. Zátoku s molem a rybářskejma loďkama houpajícíma se na hladině oceánu, kterej má víc než padesát odstínů modrý, lemuje nádherná pláž. Na tomhle místě zažijete opravdový vizuální štěstí a nasajete nezapomenutelnou atmošku, ke který jistojistě přispějou i turisti s mořskou nemocí. 


3. Vrak lodi Santa Maria

Na severní straně ostrova bičuje vítr a vlny nejen dlouhou pláž, ale taky vrak španělský lodi, která tady v roce 1968 uvízla na mělčině a od tý doby se pomalu rozpadá. Vrak je symbolem ostrova. Za mě je to místo, který potěší zejména zarytý fanoušky Pirátů z Karibiku, který toužej po fotce s rozpadající se rezavou Perlou. Zbytek turistů asi může tohle místo s klidem vynechat. 


4. Poušť Viana

Poušť je sice jen velká halda písku, ale to neznamená, že by to některý lidi nefascinovalo. Jestli vám nevadí písek v oblečení, baťůžku a ve všech tělních dutinách, klidně vyrazte na průzkum mnoha tun malejch zrníček, který sem nafoukal vítr ze Sahary, a tím vytvořil krásnou přírodní scenérii, na kterou je radost pohledět. 


Praktickej tip: Pokud nechcete na poušť, zkuste duny u Praia de Chavez. Tyhle megakrásný kopce písku ležící hned vedle oceánu jsou něco, co se jen tak nevidí! Kdybych vám tohle  místo měla ukázat v reklamě, natočila bych to takhle: dronovej záběr na duny, líbivá hudba, prostřih na tříštící se vlny, zapadající slunce a do toho zní hlas Alfréda Strejčka "Letenka na Boa Vistu - 8 tisíc, ubytování na tejden v Iberostar Club Boa Vista - 15 000 tisíc, chůze po dunách u Praia de Chavez - k nezaplacení! Jsou věci, který si za peníze nekoupíte, na vše ostatní je tady MasterCard." Střih a konec. P. S.: Jestli mně tenhle nápad někdo ukradne, zažaluju ho!

kapverdy dovolená

5. Route 66

Milovníci dlouhejch a scénickejch cest by si určitě neměli nechat ujít projížďku po kapverdský Route 66. Cesta vede přes vyprahlou krajinu, která opravdu trochu připomíná slavnější americkou verzi. Jsem si jistá, že posádka auta ocení fakt, že místní komunikace je v mnohem lepším stavu než naše slavná D1. Opravdu je to rozdíl, kterej tu vidíte i cítíte.
 

6. Pláže 

Dostáváme se k jednomu z největších hajlajtů ostrova - k plážím. Ty jsou naprosto skvostný! Je v podstatě jedno, kterou pláž navštívíte, pač všechny jsou nekonečný, neskutečně koukatelný a hlavně (skoro)prázdný


Praktickej tip: Neznám lepší antidepresivum, než se courat po pásu jemnýho písku a čumět přitom na nekonečnou modrou louži. Tuhle aktivitu mimochodem doporučuje 12 z 10 psychiatrů a Liga proti domácímu násilí

7. Pozorování keporkaků a karet

Boa Vista je ostrovem zaslíbeným pro všechny nadšence zvířecí říše - obzvlášť tý podmořský. Do místních vod totiž každoročně připlouvaj keporkaci, který tady přiváděj na svět mladý. V období od března do května tady máte jedinečnou příležitost spatřit velrybu i s mládětem! Krom velryb si ostrov oblíbily i karety, který tady kladou vejce, ze kterejch se následně vylíhne další generace želviček. Želvy můžete pozorovat v období od července do září. Pozorování zvířat probíhá vždycky pod pečlivým dohledem biologů, který vám k tomu podaj i zajímavej výklad. 


Zajímavá zajímavost: Kapverdy jsou třetím největším hnízdištěm karet obecných. Krom Boa Visty je můžete pozorovat i na ostrově Sal. Pokud vás víc zajímá vejlet za velrybama, přečtěte si (NE)fejeton o tom, jak můj parťák dělal návnadu na keporkaky


Co ještě můžete dělat na Boa Vistě

 • všechny možný vodní sporty (obzvlášť kitesurfing a všechny jiný surfingy)
 • projet si ostrov na čtyřkolkách
 • rybařit
 • pomoct místním - Kapverďani to v životě nemaj vůbec jednoduchý, proto jsou moc vděčný za jakoukoli pomoc. Na ostrově Sal žije Iren Nerife a na Boa Vistě Jana Rusnaková. Obě dámy maj perfektní přehled o tom, kde je potřeba pomoc, proto věci, který přivezete rozvezou tam, kam je potřeba. Obě dámy můžete kontaktovat přes Facebook. 


Sal nebo Boa Vista aneb Kterej ostrov si mám vybrat?

Všechny ostrovy Kapverd jsou krásný, proto si myslím, že výběrem jakýhokoli ostrova neuděláte chybu. Pokud se ale nemůžete pořád rozhodnout, zkusím vám popsat největší rozdíly. 
 • Ostrov Sal je víc turistickej. V pohodě se tady na 14 dní zabavěj dospěláci i půlčíci, pač na ostrově je toho na koukání a prožití vážně dost (viz můj (NE)cestopis ze Salu).  
 • Boa Vista je mnohem klidnější a míň turistická. Tady si opravdu odpočinete psychicky i fyzicky, a navíc tady můžete vidět i velrybu


Nikouš hodnotí

Když se mě zeptáte, kam si máte jet odpočinout a kompletně se zrestartovat, vždycky vám odpovím stejně - jeďte na Boa Vistu. Zatím jsem nikde jinde na světě neobjevila místo, který by mělo takovej restartující účinek jako tenhle ostrov. Ačkoliv nemám ráda klišoidní výrazy, tak Boa Vista je vážně malej (a hodně nedoceněnej) ráj na zemi. Na závěr bych ráda vyzdvihla jednu věc - to, že na ostrově najdete špičkový turistický služby a hotely v duchu udržitelnýho turismu, což je věc, kterou bysme se měli od Kapverďanů naučit


Praktický info z Boa Visty 


Kdy jet Kapverdy

Kapverdy jsou suchý tropy, což znamená, že je tady celoročně teplý a krásný počasí, který doprovází vítr. Ten může bejt občas trochu silnější a nepříjemnej, ale není to nic hroznýho. Účes vám sice nevydrží, ale díky větru se nebudete potit, čímž ušetříte Rexonu a tím i životní prostředí. Pokud jste ale citliví na vítr, Kapverdy nejsou pro vás

Bezpečnost na Boa Vistě

Na ostrově je bezpečno, není se čeho bát.
 

Letenky na Boa Vistu

Z Prahy se dá letět v rámci charteru, tzn. v rámci zájezdu s CK. Rotace linky je většinou Praha - Boa Vista - Sal - Senegal (Dakar) - Praha (anebo opačně). Většinou je mezipřistání v Senegalu nebo na jednom z ostrovů. Na Kapverdy se lítá i z Německa se společností TUI. Z Amsterdamu a Lisabonu lítá klasická linka (Tap Portugal), ale letenky stojej dardu. 

Vízum na Kapverdy

Vízum nepotřebujete, ale musíte zaplatit vstupní taxu 31 éček (vyjímku maj děti do 2 let). Taxu si můžete vyřídit a zaplatit online (minimálně pět a více dní před příletem) nebo vám ji vyřídí cestovka (poplatek 1 300 Kč/osoba a min. 3 pracovní dny před odletem). Taxu můžete zaplatit i po příletu na Kapverdy. Pro vstup na Kapverdy potřebujete pas.

Doprava z/na letiště na Boa Vistě

Z místního letiště vás odveze taxík nebo bus od CK

Ubytování na Boa Vistě

Na Boa Vistě jsou nádherný hotely. Mně se moc líbilo v Iberostar Club Boa Vista, kterej má infinity bazén s výhledem na oceán a duny. Fakt nechutný! Na konci roku 2022 se na Boa Vistě otevřel nově zrekonstruovanej hotel RIU Karamboa, kterej je jen adults only. No, tak ten budu muset prubnout příště.

Doprava po Boa Vistě

Buď si půjčíte auto, nebo si vezmete taxíka. Ceny za taxík jsou v pohodě, není to žádný drama. 

Jídlo a pití na Boa Vistě

Jednou větou - nebe v hubě! Strádat tady fakt nebudete! 

Peníze 

Kapverdy maj vlastní měnu - kapverdský escudo (ECV). Na ostrovech se dá platit i éčkama v poměru 1 éčko = 100 ECV. Platba kartou není úplně běžná a terminály fungujou jen někde. Na platbu telefonem nebo hodinkama zapomeňte.


Rady, tipy, triky z Boa Visty 

 • Na Kapverdách jsou k vidění žraloci, želvy, delfíni, keporkaci, ale žádný hadi! 
 • Rada nad zlato: Nebuďte frajeři a mažte se opalovacím krémem. Sice (díky větru) máte pocit, že to moc nepeče, ale viděla jsem lidi s popáleninama od sluníčka.
 • Všechny vejlety na ostrově Boa Vista můžete absolvovat po vlastní ose, v rámci tour s místníma nebo s cestovkou.
 • V kamennejch obchodech se s Kapverďanama nesmlouvá. Se Senegalcema v pouličních stáncích naopak smlouvejte.
 • Na ostrově si můžete půjčit auto i čtyřkolku. Cena půjčovnýho je 40-60 éček/den.
 • Kapverďani vyznávají NO STRESS život, takže pokud jdete na jídlo, počítejte s tím, že si počkáte. Nikde se s ničím nespěchá.
 • Pro ty, který v textu ztratily odkazy na další články z Kapverd(NE)cestopis ze Salu a výlet za keporkaky.

Komentáře