Írán: Praktický rady, který se vám budou hodit při plánování cesty


Írán je bezesporu jedna z nejdémonizovanějších zemí na světě, a tak je jasný, že se tahle destinace nedostává na TOP příčky všemožnejch bucket listů a MUST SEE míst. To je na jednu stranu dobře, pač tím vznikla díra na trhu, kterou můžu (jako správnej turistickej parazit) zalepit svejma "cennejma radama a moudrama", který vám zjednodušej přípravu vaší cesty do daleký, ajatolláhem ovládaný islámský republiky.


7 věcí, který si musíte před cestou do Íránu pohlídat


1. Vízum

Začneme tím nejpodstatnějším - k cestě do Íránu potřebujete vízum. O to si buď můžete zažádat na íránský ambasádě v Praze, nebo se pustit do vyřizování e-visa

K vyřízení víza budete potřebovat:
 • fotku v pasovým formátu s jednobarevným pozadím (správnej formát vyfotíte přes apku v mobilu)
 • cestovní pas, ve kterým NESMÍ bejt ani známka o návštěvě Izraele (Ono se pořád píše izraelský razítko, to se už ale do pasu nedává! A kdo ho tam má, vyřídí si novej nebo druhej pas.)
 • peníze (50 éček)
 • čas a nervy (Ty vám ušetří Honza, kterej jezdí do Íránu pořád, tudíž má s vyřizováním víz bohatý zkušenosti a je vám schopnej a ochotnej (nejen) s tímhle procesem pomoct, takže mu klidně napište.

Další podstatný info:
 • Jakmile správně vyplníte všechny kolonky, přijde vám potvrzovací mail, kterej musíte odkliknout.
 • Vyřízení víz (kvůli momentální situaci) trvá dýl než obvykle a ani do "garantovanejch pěti dnů" od žádosti vám vízum nemusí do mailu přijít. 
 • Někdy se může stát, že vám kvůli nějaký drobnosti víza zamítnou. Nepropadejte panice a zkuste to znovu.
 • Vízum můžete uplatnit během tří měsíců od jeho vydání a je nutný si ho vytisknout
 • O vízum můžete zažádat i na letišti v Teheránu (tzv. visa on arrival), ale s tím nemám žádnou zkušenost, a popravdě bych to v týhle době ani nezkoušela.

2. Letenka do Íránu

Íránská strana uznala, že nejste hrozba a udělila vám vízum, což znamená, že je na čase vyřešit letenku. Na mezinárodní letiště Imáma Chomejního v Teheránu doletíte s Emirates (jeden přestup v Dubaji) nebo s Turkish Pegasus Airlines (jeden přestup v Istanbulu). Všechny varianty jsou možný z Prahy i Vídně. Ceny letenek se pohybujou okolo 8-13 tisíc v závislosti na tom, s jakou společností letíte a s jakým předstihem si letenky kupujete. (Lety si taky můžete různě nakombinovat, udělat si třeba stop-over v Dubaji nebo Istanbulu... - prostě záleží jen na vaší kreativitě, času a penězích.) 


3. Vstupní podmínky do Íránu

Letenku máte koupenou, teď je potřeba se podívat, jestli v Íránu stále platí virová byrokracie - a hele, pořád platí! Nemusíte se ale hroutit, pač jako důkaz vaší "bezinfekčnosti" bude uznanej test, kterej není starší 72 hodin, nebo očkování, který nemáte dýl než 6 měsíců. (Doklad o bezinfekčnosti si vytiskněte, QR kód nestačí) a nejdůležitější věc - žádnej vstupní formulář se nevyplňuje a roušky nejsou nikde povinný!


4. Co si stáhnout před cestou aneb Aplikace, který vám pravděpodobně (NE)zachráněj život

Než vyrazíte na cestu, využijte toho, že vám doma jede internet (pač v Íránu je bloklej) a stáhněte si následující apky:

 • VPN - Šifrovací zařízení, který by vám mělo zajistit internetový připojení, si v Íránu fakt nestáhnete, proto na to vlítněte doma a pro jistotu si jich stáhněte hned několik. Já si totiž stáhla jen jednu "vépeenku", na kterou mi íránský roboti přišli hned druhej den a blokli mi ji, což byl fakt smutek, pač se o mě doma báli a já jim nemohla dát vědět, že jsem živá, zdravá a mám se fakt skvěle! 
 • Snapp - Je íránskej Uber. Pro plynulej provoz apky budete muset zadat íránský číslo (kupte si na letišti simku). Snapp určitě využívejte, funguje naprosto skvěle! 

Praktickej tip: Kvůli protestům Írán blokuje internet, takže s připojením moc nepočítejte. Nejvíc se mi osvědčila komunikace přes mail, kterej nějakým zázrakem fungoval. S textovkama přes WhatsApp a Messenger jsem si absolutně neškrtla.


5. Karta, nebo cash? Aneb All you need is money!

V Íránu nefungujou západní platební karty, proto se musíte před cestou zastavit ve směnárně a směnit český korunky na euráče. (Můžete si vzít i doláče, ale ty maj, při směně na íránský riály, horší kurz.) Éčka si pak směňte ve směnárně na teheránským letišti (nahoře u odletů, otevřeno je nonstop). Pokud si teď o mně myslíte, že jsem pěkná blběna, když vám doporučuju takovou zlodějinu, jako je směnárna na letišti, buďte si jistý, že k tomu mám důvod. V týhle směnárně byl totiž nejlepší kurz, za jakej jsem v Íránu měnila! (Za sto éček jsem dostala 31 miliónu íránskejch riálů!)


Finanční okýnko: Mý cestovní náklady (bez ubytka, vnitrostátních letenek, autobusů a trajektů) byly 250 éček/14 dní (vstupy, jídlo, suvenýry, oblečení a upozorňuju, že jsem se fakt nedržela zpátky). Určitě si s sebou vemte dostatečnou finanční rezervu! 


6. Módní okýnko aneb Co si mám vzít na sebe?

Ženy to maj (jako se vším v životě) těžší. Do baťůžku si nesmí zapomenout přibalit šátek na hlavu, volnější šaty nebo kalhoty, který neobepínaj boky a ukážou maximálně kotník, a trička/košile, který zakrývaj lokty


Pánové to maj (jako se vším v životě) mnohem lehčí. Těm bude stačit zabalit nějaký triko a kalhoty a na místě si koupit místní tradiční dlouhou košili, kterou unosí (krom Teheránu a hory Damávand) úplně všude. 


7. Jaký si mám sjednat cestovní pojištění? 

To, u který pojišťovny se pojistíte, je jen o vašich preferencích. Vždycky se ale ujistěte, že pojištění zahrnuje i Írán (AXA, ČSOB atd.).


Co vás po přistání v Íránu (NE)překvapí


1. Krásný a moderní letiště, kde všechno funguje i ve tři ráno 

Mezinárodní letiště v Teheránu je moderní a stylový. Cestou k pasovce procházíte koridorem, kterej zdobí velký fotky íránskejch památek, takže se začnete hodně těšit na všechny ty krásný místa, který brzo uvidíte. Krom výzdoby vás mile překvapí i fakt, že ve tři ráno je letiště plný lidí a všechno tady funguje (směnárna, prodej sim karet atd.)!


2. Záchody

Tuhle věc řešíme všichni, ale nikdo se nikdy nezeptá nahlas. Tak tohle věčný tabu pojďme rozlousknout. V Íránu najdete záchody evropskýho i tureckýho stylu, přičemž v ubytovacích zařízeních i v některejch restauracích vládnou evropský záchody, ale všude jinde se smiřte s tureckou dírou v zemi a hadičkou s vodou na oplach. (Jo a toaleťák se vždycky hází do koše!)


3. Taxikáři

U příletů narazíte na skupinku pasivně-agresivních taxikářů, jejichž zrakům určitě neuniknete. Dobrá zpráva je, že tohle jsou jediný lehce nepříjemný lidi, který za celou dobu v Íránu potkáte. Jakmile jim vysvětlíte, že už máte svůj odvoz zajištěnej, nebo se s nima prostě nějak domluvíte, daj vám pokoj. Cena za jízdu taxíkem se většinou pohybuje okolo 750 000-1 000 000 riálů za auto (60-80 Kč).


4. Silniční provoz

Zdejší motoristickej svět je neuvěřitelně chaotickej, ale i zábavnej! Ze dvou jízdních pruhů se během vteřiny stane pět, po chodnících se pohybuje víc motorek než chodců a přechody pro chodce jsou ojedinělý až vzácný a vy brzo zjistíte, že stejně neplněj svou funkci. Proto vám nezbyde nic jinýho, než se vrhnout, s modlitbou k Alláhovi na rtu, do vozovky a rychle prokličkovat mezi vším, co se na silnici objeví. Přitom si kontrolujte všechny strany, pač tady se na žádný přednosti a jiný zbytečnosti nehraje. Pokud si myslíte, že si tady půjčíte auto nebo motorku, tak na to okamžitě zapomeňte, pač v Íránu se cizincům auta ani motorky nepůjčujou. To je prostě fakt, tečka.5. Žádný party, alkohol a Sparty 

Nebojte, zas tak krutopřísný to v Íránu není, ale na alkohol opravdu zapomeňte. (O tom, že vám někdy někdo nabídne něco podomácku vyrobenýho, psát nebudu, pač by se toho zase nějakej koumák chytnul a spolíhal by na to!) Cigára (a jiný věcí, který vám zničej peněženku a plíce) jsou běžně k dostání a v porovnání s našima cenama jsou poloviční. 


6. Elektrický zásuvky

A skončíme dobrou zprávou na konec, do Íránu nemusíte tahat adaptér, pač zásuvky jsou stejný jako u nás. 


Suma sumárum

V tomhle článku jsem se vám snažila předat základní info o tom, co je potřeba vyřídit před cestou do Íránu. V dalších článcích si už posvítíme na konkrétní města, památky, místní lidi, ubytování a jídlo, tak si to nenechte ujít!

Na závěr si dáme ještě jednou shrnutí toho nejdůležitějšího, který je určený pro všechny, který odflákli čtení (a tím se samozřejmě o hodně ochudili)!

Před cestou do Íránu je potřeba: 

 • vyřídit a vytisknout si víza
 • vytisknout si doklad o bezinfekčnosti (test, očko)
 • mít u sebe dostatečnej obnos peněz
 • mít sjednaný cestovní pojištění
 • vzít si s sebou patřičný oblečení (ženy šátek - klobouk nebo kšiltovka se nepočítaj)
 • stáhnout si VPN a Snapp
 • vzít si powerbanku
 • netahat adaptér
 • zapomenout na to, že si tady půjčíte auto nebo motorku
 • uvědomit si, že budete muset vydržet bez alkoholu

Komentáře