
Právě jste si v hurá akci koupili levnou letenku na Sicílii a teď vám došlo, že vlastně nevíte, co tam budete dělat. A tak do Google vyhledávače zadáváte heslo: Co vidět na Sicílii? V tu chvíli na vás vyběhne milión článků, ze kterejch se toho moc nedozvíte. Pak se ale stane zázrak a vy rozkliknete tenhle literární počin a oddechnete si, pač jste právě zjistili, že jste našli kompletního průvodce po východní straně Sicílie s tipy na vejlety, který zvládnete i bez auta.
Sicílie na vlastní pěst aneb 6 tipů na jednodenní vejlet z Catanie
1. Catania
Začnu samotnou Catanií, pač tohle město, jehož hlavní panorama tvoří Etna, mělo prostě smůlu a vytáhlo si černýho Petra. Spousta turistů přiletí do Catanie a hned z ní taky zmizí. V létě to celkem chápu, pač vedro, který ve městě panuje, může přežít snad jenom "Nespálená matka draků" Daenerys Targaryen. My ostatní máme smůlu a blafneme jak Honza Husů na hranici. Jestli ale do města přiletíte v rozumným ročním období, dejte Catanii šanci. Třeba vás město příjemně překvapí svým exotickým puncem, živelností a pestrostí... Tak jako mě! Ohledně Catanie se nebudu moc vykecávat, všechno potřebný si totiž přečtete v kompletním průvodci po Catanii.
2. Etna
Etna je sicilská Hora osudu. Když se probudí k životu a začne ufukovat dým a chrlit lávu, úplně vás to odrovná. V tu chvíli zapomenete, že je to přírodní živel, kterej vás dokáže během vteřiny zabít, a letíte hledat brejle na dálku. Většina návštěvníků chce na Etnu i vylízt, proto jsem sepsala kompletního průvodce, jak se dostat na Etnu.

3. Syrakusy
Asi hodinu jízdy od Catanie (67 km) narazíte na město, kterým se prohnaly skoro všechny velký národy od Římanů po Normany a každej tady po sobě něco nechal. A tak se ze Syrakus stalo kouzelný exotický místo, který byste si při návštěvě Sicílie neměli nechat ujít. Město je rozdělený na pevninskou část a ostrůvek Ortygia.

Zajímavá zajímavost: Syrakusy byly domovem významnejch řeckejch myslitelů jako byl Archimédes a Platón.

Co vidět v Syrakusách?
1. Kamenný uličky
Kdo by nemiloval uličky, do kterejch se sotva vejde jen jeden malej Fiat. V Syrakusách jsou uličky povýšený ještě o level vejš, pač na balkónech a dvorcích stojej květinový aranžmá, a to je nemalá paráda! Tady prostě srdce i foťák jásají!

2. Přístav
Místní přístav je pro středoevropana totální peklo! Všude samý jachty, nechutně modrý moře a spokojený lidi. Kdo se na to má koukat?!

3. Castello Maniace
Na konci ostrůvku najdete bílou pevnost, která vybíhá do moře. Kdysi tohle stavení bránilo město a dneska je z něj čumplac, kde si vychutnáte krásnej výhled do širokýho okolí.

4. Ruiny Apollonova chrámu
Kudy prošel Řek, tam po sobě nechal Apollonův chrám. A jinak tomu nebylo ani tady. Z Apollona se sice dochovaly jen zbytky, ale i tak je tenhle pozůstatek řecký nadvlády oku lahodící. Škoda, že je vedle chrámu tržnice s různejma šmukama, která kazí řeckou náladu.


5. Piazza Duomo
Vzhledný náměstí je středobodem města. Dominantou je syrakuská katedrála, kostel a spoustu citrónovníků. Náměstí je krásný při západu slunce, kdy se celý zabarví do zlatý barvy. Je to hezká podívaná.


6. Arethusa Spring
Prej je to fontána, ale já bych řekla, že je to spíš jezírko. Ono je to vlastně jedno, pač lidi sem lezou hlavně proto, aby viděli volně rostoucí papyrus. Dneska už sice papír vyrábíme jinak, ale pro botanika je to zázračný místo.


7. Banco di Napoli
Na malým náměstíčku, který vypadá jak z filmu o mafiánech, sídlí budova Banca di Napoli. Celý náměstí je hodně koukatelný a při svý návštěvě si ho nenechte ujít, pač to tady má takovou zvláštně tajemnou atmošku.

Nikoušův tip: Syrakusy nejsou velký, proto se jen tak toulejte městem a nasávejte atmošku a vizuální vjemy.
Jak se dostat do Syrakus?
AutemCesta z Catanie trvá cca hodinu. Jede se po placený dálnici. Mýtný (3 éčka) se platí na bráně. V Syrakusách je celkem těžký zaparkovat. Auto budete muset upíchnout trochu dál od centra. Parkoviště jsou placený, ale najdete i místa, kde se dá parkovat zadara.
Autobusem
Z Catanie jezdí do Syrakus každou hodinu bus. Cesta trvá 80 minut a jednosměrnej lístek stojí 6,2 éčka.
Vlakem
Cesta vlakem trvá taky 80 minut, jednosměrnej lístek stojí 7,6 éček. Spoje nejsou tak častý a vlakáč je asi 2 km od centra.
Organizovaná tour
Pokud se nechcete o nic starat, můžete si vybrat jednu z organizovanejch tour, při který navštívíte i krásný město Noto. Což je super, pač Noto je celkem daleko, takže tímhle tripem zabijete dvě mouchy jednou ranou.
















Autobusem
Z Catanie jezdí do Syrakus každou hodinu bus. Cesta trvá 80 minut a jednosměrnej lístek stojí 6,2 éčka.
Vlakem
Cesta vlakem trvá taky 80 minut, jednosměrnej lístek stojí 7,6 éček. Spoje nejsou tak častý a vlakáč je asi 2 km od centra.
Organizovaná tour
Pokud se nechcete o nic starat, můžete si vybrat jednu z organizovanejch tour, při který navštívíte i krásný město Noto. Což je super, pač Noto je celkem daleko, takže tímhle tripem zabijete dvě mouchy jednou ranou.
4. Giardini Naxos
Moderní prázdninový středisko leží hodinu jízdy na sever od Catanie. Městečkem a jeho okolím se táhnou pláže, ze kterejch máte výhled na Etnu. Pláže jsou písečný i kamínkový. Nezapomeňte, že v Itálii je většina pláží placenejch, ale vždycky se dá najít i neplacenej kus písku. Příjemný chvilky můžete strávit i prochajdou po promenádě, posezením v restauraci nebo čuměním na průzračný Jónský moře.

Tip na ubytování: V Giardini Naxos jsme byli ubytovaný v hotelu UNAHOTELS Naxos Beach Sicilia. Je to dražší hotel, ale je hned u pláže a z balkónu jeho pokoje jsme každej den měli EtnaShow v přímým přenosu.

Tip na nejlepší meloun: V Giardini zajděte k bus zastávce Giardini Naxos Recanati Bus Terminal. Vedle ní najdete ovocozeleninovej stánek s plastovejma židlička a v něm chlapíka, kterej vám naservíruje ten úplně nejlepší chlazenej meloun, a navíc vám ho pokape pravým sicilským citronem. Na tohle neskonale osvěžující nebe v hubě za 4 éčka jsme chodili každej den a při každým soustu jsme provolávali "Hmmm, meflounová!"

Jak se dostat do Giardini Naxos?
AutemInfo viz Syrakusy. Je to úplně stejný, jen jedete na opačnou stranu.
Autobusem
Z Catanie jezdí do Giardini Naxos každou hodinu bus. Cesta trvá 70 minut a jednosměrnej lístek stojí 5,5 éčka.
Z Catanie jezdí do Giardini Naxos každou hodinu bus. Cesta trvá 70 minut a jednosměrnej lístek stojí 5,5 éčka.

5. Taormina
Taormina je jedna z největších pecek celý Sicílie! Městečko je najdete kousíček od Giardini Naxos, takže tam dojdete pešky nebo se svezete za jedno éčko busem. Taormina je rozdělená na na dvě části. Spodní část města, to je rekreační oblast, která se táhne okolo pláže. Najdete tam i pláž snů - Isola Bella. Tahle pidi plážička spojující pevninu s ostrůvkem je možná pláž snů v zimě, kdy tam nikdo není, ale v létě je to Mordor.
Praktickej tip: Od moře vyjedete lanovkou do historickýho centra, který se nachází nahoře, takže nemusíte šlapat ten šílenej kopec.

Historická část Taorminy uchvátí každýho turistu svojí malebností, atmoškou a výhledem na moře i Etnu. Centrum je malinký, není třeba nic plánovat. V Taormině najdete i římskej amfiteátr, ale když ho nestihnete navštívit, svět se nezboří.

Zajímavá zajímavost: V Taormině se každej rok koná na přelomu června/července mezinárodní filmovej festival, takže se po Taormině procházej ty největší hvězdy filmovýho plátna.


Jak se dostat do Taorminy?
Autem
Info viz Syrakusy. Je to úplně stejný, jen jedete na opačnou stranu.
Autobusem
Castelmola je můj extra tip! Tahle středověká vesnička leží nad Taorminou a podle mě je to jedna z nejhezčích sicilskejch vesniček! Castelmola není tak profláklá jako Taormina, takže do ní neprouděj takový davy a vy si tady užijete pravou sicilskou atmošku a fakt koukatelný panorámata!

6. Castelmola




Praktickej tip: Pro NEJ výhled se vyškrabte na hradby hradu (nebo spíš na jeho zbytky). Vstup je zdarma a ten zážitek je k nezaplacení! Z vrcholku uvidíte vzhlednou Taorminu, splendidní Jónský pobřeží a monumentální Etnu!


Jak se dostat do Castelmola?
Autem
Budete muset zaparkovat podél silnice před vesnicí.
Autobusem
Budete muset zaparkovat podél silnice před vesnicí.
Autobusem
Bus z Taorminy do Castelmola vyjíždí každý dvě hodiny. Cesta trvá 15 minut a jednosměrnej lístek stojí 1,9 éčka.
Pěšky
Do Castelmola můžete dojít i pěšky, ale v tom vedru je to sebevražda.

Slovo závěrem
O Sicílii kolujou nehezký drby. Prej tam není bezpečno, všude je špína a hory odpadků. S tím nesouhlasím. Jasně, že se na ostrově najdou místa, který nejsou jako ze žurnálu, ale když se nad to povznesete, tak vás Sicílie uhrane svým exotickým vzhledem, koukatelnejma památkama, nádherným Jónským mořem a plážema, ze kterejch uvidíte aktivitu Etny. Sicílie nabízí turistům spoustu lákadel a je hodně pravděpodobný, že se sem budete rádi vracet.
Komentáře
Okomentovat