Kompletní praktickej průvodce po TOP místech Lotyšska

TOP místa v Lotyšsku a dva tuktuky jedou v historickém centru RIgy, který je jedno ze zajímavých míst v Lotyšsku

Každej, kdo se chystá do prostřední pobaltský země, určitě přemejšlí, jaký TOP místa by neměl v Lotyšsku minout. Tak odložte pátrací akci na Googlu a vydechněte si, pač jste právě narazili na nekonečnou studnici moudrosti, která vám prozradí, který zajímavý místa byste v Lotyšsku určitě (NE)měli minout.

Riga - vstupní brána do Lotyšska


Většina lidí odletí do Lotyšska z jednoho prostýho důvodu - levný letenky do Rigy. Návštěvníka z ciziny samozřejmě nejvíc zajímá její historický centrum, který je, skoro jako v každým hlavním městě, přizpůsobený především turistům. Centrum je malý a všechno podstatný je vedle sebe, proto vám na průzkum bude stačit jenom jeden den.

ulice v Rize, kterou lemují barevné historické domy 

10 Nikoušovejch tipů aneb Co vidět v Rize 


1. Pomník svobody

Tohle místo je pro Lotyše stejný jako pro nás Václavák. U 42 metrů vysokýho památníku, na kterým je vyrytý heslo "Za vlast a svobodu", se během "devadesátek" odehrály velký demonstrace proti Sovětům. Dneska je to místo, na kterým se při každý "nespokojenosti" opět sleze celej národ. 
Edit: Pomník svobody už neuvidíte, pač se v srpnu 2022 zboural. 

pomník svobody v lotyšské Rize

2. Park Bastejkalna

Hned vedle pomníku najdete zelenou oázu klidu, kde se můžete plácnout na perfektně posekanej trávník a kochat se faunou, flórou a různejma vodníma plochama. Obvykle parky moc nechválím, ale v létě, kdy je v Rize pekelný vedro, budete za tohle místo fakt vděčný. Alergici na trávu a pyl si před návštěvou zobnou Analergin a ty, který můžou zhynout na bodnutí vosou nebo včelou, si připravěj pero s adrenalinem.

park Bastejkalna Riga je jedno ze zajímavých míst v Rize

Tip: Parky v Rize patřej k těm povedenejm. Zkuste i ten vedle Státní opery.

lidé sedí v parku Bastejkalna v Rize

3. Chrám Kristova narození

V Rize je stále patrnej historickej vliv Ruska, kterej je viditelnej hlavně na architektuře. Jednou takovou ukázkou je i Chrám Kristova narození, kterej slouží jako hlavní chrám pravoslavný církve. Chrám je otevřenej od 7:00 do 18:30, vstup je zdarma a najdete ho kousek od Pomníku svobody. 

Pravoslavný chrám Kristova narození v Rize

4. Historický centrum

Riga byla hanzovní město, což se propsalo i do její rozmanitý architektury. Historický centrum je plný barevnejch domků, který samozřejmě ocenilo i UNESCO. (Laicky řečeno - v centru najdete směsku hezkejch baráků a pitoreskních uliček, kterýma pak zboříte instáč.)

historické centrum Rigy je plné barevných domů a je zapsaný v UNESCO, které jsou zapsány v UNESCO

Zajímavá zajímavost: Mezi nejvíc profláklý domky patřej tři historický domy s názvem Tři bratři. Ty mě moc nezaujaly, proto jsem si vyblejskla "náhradu", která mě zaujala mnohem víc.

barevné historické domy v centru Rigy

5. Katedrála svatýho Jakuba

Katedrálu svatýho Kuby jsem navštívila z jednoho prostýho důvodu. Ze zdejší věže je totiž nádhernej výhled na celou Rigu a všechny její pamětihodnosti. Kromě super výhledu na město si užijete i návštěvu katedrály, pač to není jen církevní stavba, ale i umělecká galerie. V katedrále hraje příjemná hudba a člověku se tam dobře dejchá, pač je v katedrále i kyslík, ne jen tuna kadidla.

katedrála svatého Jakuba v Rize

Praktický okýnko: Katedrálu sv. Jakuba najdete kousek od řeky. Vstupný na vyhlídku stálo 9 éček a nejhezčí výhled je samozřejmě při západu slunce. Svatej Kuba má svý webovky, ty jsou ale jen v domorodštině. Katedrála je otevřená od 7:00 do 13.00 a od 14:30 do 18:00.

vnitřní prostory katedrály svatého jakuba jsou i galerie

6. Lotyšská akademie věd

Sídlo akademický obce určitě nepřehlídnete, pač zdejší učenci sídlej v prvním lotyšským mrakodrapu o vejšce 108 metrů. Stavba svým tvarem hodně připomíná další socíkový velkostavby jako například Lomonosovu univerzitu v Moskvě nebo Palác kultury a vědy ve Varšavě.

lotyšská akademie věd je první mrakodrap postavený v Lotyšsku

Praktický okýnko: Pokud se vám nechce dávat 9 éček za vyhlídku ve svatým Kubovi, zkuste vyhlídku v Akademii věd. Nachází ve vejšce 65 metrů a vstupný stojí 5 éček. Otevřeno je od 8:00 do 22:00. O víkendu je zavřeno.

socha na radničním naměstí v Rize

7. Centrální trh

Kousek od Akademie věd narazíte na mega zastřešený haly, který by rozhodně neměl vynechat žádnej shopaholic. V halách totiž najdete největší krytou tržnici v Lotyšsku, která má rozlohu 72 300 metrů čtverečních a nakoupíte tady snad úplně všechno. Hlavně výborný jídlo! Trh je hodně oblíbenej u domorodců i turistů, proto se připravte na nákupní Mordor v přímým přenosu. Centrální trh v Rize je otevřenej denně od 7:00 do 18:00.

skupina lidí nakupuje na central marketu v Rize

Zajímavá zajímavost: Hangáry původně sloužily jako "parkoviště" pro vzducholodě Zeppelin a nejlepší výhled na centrální trh je z vyhlídek. Fotku jsem fotila z katedrály sv. Jakuba a vidíte na ní vpravo budovu Akademie věd a vlevo u řeky televizní vysílač.

výhled na centrum Rigy z katedrály svatého Jakuba

8. Rižský dóm

Rižský dóm je nejznámější památkou v celým Lotyšsku. V evangelický katedrále se kromě bohoslužeb konaj i koncerty a výstavy. Vstup do Rižskýho dómu je zdarma a otvíračka je divoká, proto si ji radši zkontrolujte předem na webovkách katedrály

výhled na Rižský dóm z katedrály svatého Jakuba

Zajímavá zajímavost: V katedrále, která je považovaná za největší středověkej kostel v celým Pobaltí, najdete megavarhany, který maj 6 768 píšťal. Díky tomu obsadily bramborový místo v soutěži o největší varhany světa.

největší varhany v Pobaltí se nachází v Rižském domě

9. Lotyšská národní knihovna

Futuristická stavba ve tvaru lehce zdeformovaný pyramidy nebo vlnky (těžko říct) dominuje opačnýmu nábřeží řeky. Knihovna byla dokončená v roce 2014 a je volně přístupná veřejnosti i turistům. Před návštěvou koukněte na web Národní knihovny, kde zjistíte všechno, co vás zajímá. Jo a v knihovně je další vyhlídková plocha, jejíž návštěva je zdarma.

výhled na národní knihovnu v Rize  

10. Radniční náměstí

Tohle náměstí vlastně není vůbec hezký, ale určitě sem půjdete, pač kromě radnice se tady nachází Dům Černohlavců, kostel sv. Petra a Muzeum okupace Lotyšska.

 • Dům Černohlavců

Ve skutečnosti jsou to dva domy a původně byly postavený pro bratrstvo Černohlavců - cech svobodnejch německejch kupců v Rize, který nosili stejnou pokrývku hlavy. Domy byly během druhý světový války úplně zničený a v roce 1999 byly znovu postavený. Dům Černohlavců můžete navštívit každej den od 10:00 do 17:00. Vstupenka se dá koupit on-line a stojí 7 éček.

dům černohlavců

Instáč vs realita: Na instáči je Dům Černohlavců vždycky vyfocenej tak, že nevidíte jeho okolí. To v člověku vyvolá dojem, že to bude fakt krása. No a pak tam přijdete a chvíli vám trvá, než dům najdete, pač je upíchnutej mezi nevzhledný stavby, což dost kazí pozitivní dojem. Proto bacha na ty internety, pač realita je často jiná! Mimochodem - na fotce níž se za staveništěm skrejvá kostel sv. Petra (není vidět) a ta černá nevzhledná budova vpravo je Muzeum okupace Lotyšska. 

dům černohlavců na radničním náměstí

 • Kostel sv. Petra

Je nejvyšší budovou v Rize. Najdete ho kousek od Domu Černohlavců. V kostele jsou hodiny, který mají jenom hodinovou ručičku a pětkrát denně spouštěj zvonkohru hrající folkovou melodii Riga dimd (Riga zvoní). Kostel je otevřenej od 10:00 do 19:00 a webovky jim nefungujou.

 • Muzeum okupace Lotyšska

Muzeum dokumentuje éru německý a sovětský okupace v letech 1940-1991 a události, který jí předcházely. Muzeum je otevřený denně od 10:00 do 18:00 a vstupný stojí 5 éček.
 

Co ještě (NE)vidět v Rize 

 • Lotyšský válečný muzeum - Nachází se u Prašný věže a ukazuje průřez vojenskou historií.
 • Hrad - Sídlo prezidenta je pro veřejnost nepřístupný, takže čumět můžete jen zvenku.
 • Kočičí dům - Dům, na kterým pózujou dvě kočky. Řekla bych, že tohle uchvátí jen ultrafans koček.
 • The Small Guild - Vzhlednej novogotickej zámeček.
 • Televizní vysílač - Nejvyšší věž v EU je viditelná ze všech míst v Rize.
 • Holy Trinity Church - Růžovej pravoslavnej kostel - na fotkách vypadá fakt dobře.
 • Náplavka - Okolo řeky je to fakt hezký a v podvečer se tam příjemně sedí.
 • Kultura - V Rize se často pořádaj různý výstavy a fesťáky. Pogůglete a vyrazte.

TOP místa v Lotyšsku aneb Vzhůru na jednodenní vejlet z Rigy


Jürmala

 • Lázeňský městečko leží na břehu Baltu. Je vzdálený jenom 30 minut jízdy vlakem z Rigy. A právě poloha dělá z Jürmaly skvělý místo, kam vyrazit v parným dni z Rigy k moři.
 • Vystupte na zastávce Majori a projděte si lázeňskou promenádu, po který se dostanete až na pobřeží. Pláž se táhne 20 kilometrů po pobřeží Baltu a je perfektně vybavená nejen na lenošení, ale i na sport
 • Na pláži není moc WC, ale najdete tam převlíkárny a stánky s jídlem, ve kterejch se levně a dobře najíte. Všude zaplatíte kartou!
 • Jednosměrnej vlakovej lístek stojí 1,40 E
lidé jdou po pláži v Jürmale


Národní park Kemeri

 • Lotyšsko má nádhernou přírodu, proto by byla škoda nevyrazit do jednoho z mnoha národních parků. 
 • Národní park Kemeri je vzdálenej jenom hodinu jízdy vlakem z Rigy a návštěvníky láká na krásnou stezku po vřesovištích
 • Kompletní návod, jak se dostat do národního parku Kemeri. (Variantu busem nedoporučuju, zkoušela jsem ji a nebyla jsem úspěšná. Do lesa sem se dostala, ale chodníky po vřesovištích jsem vůbec netrefila.)
 • Další užitečný info najdete webu národního parku Kemeri.
 • Jednosměrnej vlakovej lístek stojí 1,89 E. 
dřevěná lávka v národním parku Kemeri
zdroj: https://www.tourpoint.lv/fr/one-day/one-day-tour-latvia-kemeri-national-park/222/


Sigulda

 • Na kraji největšího lotyšskýho národního parku Gauja leží městečko Sigulda. To je vzdálený od Rigy 53 kilometrů - vlakem pojedete jen něco málo přes hodinu.
 • V Siguldě najdete, krom nádherný přírody, i působivej Novej hrad
 • Až vás omrzej stavby, můžete se vydat do národního parku Gauja nebo k dalšímu hradu Turaida
 • Jednosměrná vlaková jízdenka stojí 1,89 E.
nový hrad v Siguldě je zajímavé místo v Lotyšsku
zdroj: https://www.delfi.lt/keliones/per-europa/dienos-marsrutas-latvijos-sveicarija-vadinamame-gaujos-nacionaliniame-parke.d?id=84667431


Hrad Turaida

hrad Turaida v Lotyšsku
zdroj: https://tourism.sigulda.lv/en/objects/what-to-see/culture-arts-and-crafts/museums/turaida-museum-reserve/


Barokní zámek Rundäle

zámek Ründale vypadá jako Versailles
zdroj:https://www.travelsewhere.net/day-trip-rundale-palace-latvia/


Mys Kolka

Mys najdete na nejsevernějším výběžku Kuronskýho poloostrova a tohle místo je důvod, proč se do Lotyšska chci vrátit. Mys Kolka se pyšní nádhernou přírodou a panenskejma plážema. Mně na jeho návštěvu bohužel nevyšel čas a doteď toho hodně lituju. Určitě mrkněte na webovky Cape Kolka, kde se o tomhle krásným místě dozvíte mnohem víc. 

dřevěné obydlí na pláži v mysu Kolka
zdroj: http://kolkasrags.lv/en/services/accommodation-houses-sun

Nikouš hodnotí

Lotyšsko byla moje poslední zastávka na tour po pobaltskejch státech, takže jsem v hodnocení zcela neobjektivní, pač jsem předtím navštívila Litvu a Estonsko, který mě naprosto nadchly. Rigu jsem vnímala jako nejmíň zajímavý hlavní město pobaltský trojky. Chyběla mi tam atmoška a celkovej wow efekt, kterej jsem zažila v Tallinu i  ve Vilniusu. Lotyšsko si u mě ale napravilo reputaci svou nádhernou přírodou. Nejvíc času jsem strávila v lesích a na pláži v Jürmale. Tohle lotyšský Saint Tropez se stalo mým naprostým favoritem. A teď dobrá rada nad zlato: V Lotyšsku vyrazte za zajímavejma místama hlavně mimo Rigu. 


Praktický okýnko


Letenky do Lotyšska

Z Prahy do Rigy lítá Ryanair 3x tejdně. Zpátečka se momentálně pohybuje okolo tisícovky. Můžete letět i z Vídně, ceny jsou podobný. 

Doprava z/na letiště v Rize

Mezi centrem a letištěm jezdí autobus č. 22. Doba jízdy z/do centra je cca 20 minut. Když si koupíte lístek přes aplikaci on-line nebo v trafice, tak za něj zaplatíte 1,15 E, u řidiče lístek stojí 2 éčka. Další alternativa je taxík. Letiště v Rize je dobře vybavený. 

Ubytování v Rize

Ubytovani jsem měla klasicky přes Booking v apartmánu PaPa home v Rize. (Tohle ubytování už bohužel na Bookingu není). Za 3 noci jsem platila 1340 kaček, což byla, za apartmán kousek od centra, super cena. Ubytování bych zase volila kousek od památníku Svobody. pač je to kousek do centra, do krámu i na vlakáč. 

Doprava v Lotyšsku

V Rize najdete to nejzajímavější v centru, který je malý, takže MHD asi nevyužijete. Všechny památky a hezký místa jsou kousek od sebe. Kdyby vás přece jen bolely nohy, můžete skočit do busu nebo tramvaje. Jen si opravdu kupte lístek a štípněte si ho, pač v Lotyšsku maj vymakanej systém a černej pasažér jim neuteče. Na vejlety za Rigu využijete vlaky nebo busy, který jsou levný a spolehlivý. Lístek si můžete koupit on-line nebo klasicky na nádraží. Vlakový spoje najdete na webu lotyšskejch drah. K vyhledání dalších spojů použijte tenhle plánovač

Jídlo a pití v Lotyšsku

Lotyšská kuchyně je, jako ostatní pobaltský státy, hodně ovlivněná ruskou kuchyní. V restauracích i bistrech se setkáte s pirohy, pelmeněmi, atd. V centru Rigy je spousta restaurací, ty jsou trochu dražší, proto se vyplatí zajít si na jídlo do centrální tržnice, tam je toho spousta. Výborně se najíte i v Jürmale, kde vám na pláži naservírujou skvělou grilovanou rybu nebo fantastickou studenou polívku z řepy. Ceny za jídlo byly srovnatelný s našima cenama před inflací.

Rady, tipy, triky z Lotyšska

 • Lotyšsko je v EU, takže letíte na občanku a platíte éčkama.
 • Cash potřebovat nebudete. Všude (a to i ve stánku na pláži) zaplatíte kartou nebo chytrým zařízením.
 • Lotyšskej jazyk je teda výživnej. Pochodíte tady ale i s angličtinou a ruštinou
 • Ubytování bych opět volila okolo památníku Svobody. Je to strategická lokalita. 
 • Počasí v Lotyšsku je skoro stejný jako u nás. V zimě je zima, v létě je vedro. 
 • Na blogu už je i kompletní původce z Litvy. Tak si ho nezapomeňte přečíst :-) Komentáře