
Každej, kdo se chystá do prostřední pobaltský země, určitě přemejšlí, jaký TOP místa by neměl v Lotyšsku minout. Tak odložte pátrací akci na Googlu a vydechněte si, pač jste právě narazili na nekonečnou studnici moudrosti, která vám prozradí, který zajímavý místa byste v Lotyšsku určitě (NE)měli minout.
Riga - vstupní brána do Lotyšska

10 Nikoušovejch tipů aneb Co vidět v Rize
1. Pomník svobody
Tohle místo je pro Lotyše stejný jako pro nás Václavák. U 42 metrů vysokýho památníku, na kterým je vyrytý heslo "Za vlast a svobodu", se během "devadesátek" odehrály velký demonstrace proti Sovětům. Dneska je to místo, na kterým se při každý "nespokojenosti" opět sleze celej národ.
Edit: Pomník svobody už neuvidíte, pač se v srpnu 2022 zboural.

2. Park Bastejkalna
Hned vedle pomníku najdete zelenou oázu klidu, kde se můžete plácnout na perfektně posekanej trávník a kochat se faunou, flórou a různejma vodníma plochama. Obvykle parky moc nechválím, ale v létě, kdy je v Rize pekelný vedro, budete za tohle místo fakt vděčný. Alergici na trávu a pyl si před návštěvou zobnou Analergin a ty, který můžou zhynout na bodnutí vosou nebo včelou, si připravěj pero s adrenalinem.
Tip: Parky v Rize patřej k těm povedenejm. Zkuste i ten vedle Státní opery.

3. Chrám Kristova narození
V Rize je stále patrnej historickej vliv Ruska, kterej je viditelnej hlavně na architektuře. Jednou takovou ukázkou je i Chrám Kristova narození, kterej slouží jako hlavní chrám pravoslavný církve. Chrám je otevřenej od 7:00 do 18:30, vstup je zdarma a najdete ho kousek od Pomníku svobody.
.jpg)
4. Historický centrum
Riga byla hanzovní město, což se propsalo i do její rozmanitý architektury. Historický centrum je plný barevnejch domků, který samozřejmě ocenilo i UNESCO. (Laicky řečeno - v centru najdete směsku hezkejch baráků a pitoreskních uliček, kterýma pak zboříte instáč.)
Zajímavá zajímavost: Mezi nejvíc profláklý domky patřej tři historický domy s názvem Tři bratři. Ty mě moc nezaujaly, proto jsem si vyblejskla "náhradu", která mě zaujala mnohem víc.

5. Katedrála svatýho Jakuba
Katedrálu svatýho Kuby jsem navštívila z jednoho prostýho důvodu. Ze zdejší věže je totiž nádhernej výhled na celou Rigu a všechny její pamětihodnosti. Kromě super výhledu na město si užijete i návštěvu katedrály, pač to není jen církevní stavba, ale i umělecká galerie. V katedrále hraje příjemná hudba a člověku se tam dobře dejchá, pač je v katedrále i kyslík, ne jen tuna kadidla.

Praktický okýnko: Katedrálu sv. Jakuba najdete kousek od řeky. Vstupný na vyhlídku stálo 9 éček a nejhezčí výhled je samozřejmě při západu slunce. Svatej Kuba má svý webovky, ty jsou ale jen v domorodštině. Katedrála je otevřená od 7:00 do 13.00 a od 14:30 do 18:00.

6. Lotyšská akademie věd
Sídlo akademický obce určitě nepřehlídnete, pač zdejší učenci sídlej v prvním lotyšským mrakodrapu o vejšce 108 metrů. Stavba svým tvarem hodně připomíná další socíkový velkostavby jako například Lomonosovu univerzitu v Moskvě nebo Palác kultury a vědy ve Varšavě.
.jpg)
Praktický okýnko: Pokud se vám nechce dávat 9 éček za vyhlídku ve svatým Kubovi, zkuste vyhlídku v Akademii věd. Nachází ve vejšce 65 metrů a vstupný stojí 5 éček. Otevřeno je od 8:00 do 22:00. O víkendu je zavřeno.

7. Centrální trh
Kousek od Akademie věd narazíte na mega zastřešený haly, který by rozhodně neměl vynechat žádnej shopaholic. V halách totiž najdete největší krytou tržnici v Lotyšsku, která má rozlohu 72 300 metrů čtverečních a nakoupíte tady snad úplně všechno. Hlavně výborný jídlo! Trh je hodně oblíbenej u domorodců i turistů, proto se připravte na nákupní Mordor v přímým přenosu. Centrální trh v Rize je otevřenej denně od 7:00 do 18:00.
Zajímavá zajímavost: Hangáry původně sloužily jako "parkoviště" pro vzducholodě Zeppelin a nejlepší výhled na centrální trh je z vyhlídek. Fotku jsem fotila z katedrály sv. Jakuba a vidíte na ní vpravo budovu Akademie věd a vlevo u řeky televizní vysílač.

8. Rižský dóm
Rižský dóm je nejznámější památkou v celým Lotyšsku. V evangelický katedrále se kromě bohoslužeb konaj i koncerty a výstavy. Vstup do Rižskýho dómu je zdarma a otvíračka je divoká, proto si ji radši zkontrolujte předem na webovkách katedrály.

Zajímavá zajímavost: V katedrále, která je považovaná za největší středověkej kostel v celým Pobaltí, najdete megavarhany, který maj 6 768 píšťal. Díky tomu obsadily bramborový místo v soutěži o největší varhany světa.
.jpg)
9. Lotyšská národní knihovna
Futuristická stavba ve tvaru lehce zdeformovaný pyramidy nebo vlnky (těžko říct) dominuje opačnýmu nábřeží řeky. Knihovna byla dokončená v roce 2014 a je volně přístupná veřejnosti i turistům. Před návštěvou koukněte na web Národní knihovny, kde zjistíte všechno, co vás zajímá. Jo a v knihovně je další vyhlídková plocha, jejíž návštěva je zdarma.

10. Radniční náměstí
Tohle náměstí vlastně není vůbec hezký, ale určitě sem půjdete, pač kromě radnice se tady nachází Dům Černohlavců, kostel sv. Petra a Muzeum okupace Lotyšska.- Dům Černohlavců
Ve skutečnosti jsou to dva domy a původně byly postavený pro bratrstvo Černohlavců - cech svobodnejch německejch kupců v Rize, který nosili stejnou pokrývku hlavy. Domy byly během druhý světový války úplně zničený a v roce 1999 byly znovu postavený. Dům Černohlavců můžete navštívit každej den od 10:00 do 17:00. Vstupenka se dá koupit on-line a stojí 7 éček.

Instáč vs realita: Na instáči je Dům Černohlavců vždycky vyfocenej tak, že nevidíte jeho okolí. To v člověku vyvolá dojem, že to bude fakt krása. No a pak tam přijdete a chvíli vám trvá, než dům najdete, pač je upíchnutej mezi nevzhledný stavby, což dost kazí pozitivní dojem. Proto bacha na ty internety, pač realita je často jiná! Mimochodem - na fotce níž se za staveništěm skrejvá kostel sv. Petra (není vidět) a ta černá nevzhledná budova vpravo je Muzeum okupace Lotyšska.

- Kostel sv. Petra
Je nejvyšší budovou v Rize. Najdete ho kousek od Domu Černohlavců. V kostele jsou hodiny, který mají jenom hodinovou ručičku a pětkrát denně spouštěj zvonkohru hrající folkovou melodii Riga dimd (Riga zvoní). Kostel je otevřenej od 10:00 do 19:00 a webovky jim nefungujou.- Muzeum okupace Lotyšska
Muzeum dokumentuje éru německý a sovětský okupace v letech 1940-1991 a události, který jí předcházely. Muzeum je otevřený denně od 10:00 do 18:00 a vstupný stojí 5 éček.Co ještě (NE)vidět v Rize
- Lotyšský válečný muzeum - Nachází se u Prašný věže a ukazuje průřez vojenskou historií.
- Hrad - Sídlo prezidenta je pro veřejnost nepřístupný, takže čumět můžete jen zvenku.
- Kočičí dům - Dům, na kterým pózujou dvě kočky. Řekla bych, že tohle uchvátí jen ultrafans koček.
- The Small Guild - Vzhlednej novogotickej zámeček.
- Televizní vysílač - Nejvyšší věž v EU je viditelná ze všech míst v Rize.
- Holy Trinity Church - Růžovej pravoslavnej kostel - na fotkách vypadá fakt dobře.
- Náplavka - Okolo řeky je to fakt hezký a v podvečer se tam příjemně sedí.
- Kultura - V Rize se často pořádaj různý výstavy a fesťáky. Pogůglete a vyrazte.
TOP místa v Lotyšsku aneb Vzhůru na jednodenní vejlet z Rigy
Jürmala
- Lázeňský městečko leží na břehu Baltu. Je vzdálený jenom 30 minut jízdy vlakem z Rigy. A právě poloha dělá z Jürmaly skvělý místo, kam vyrazit v parným dni z Rigy k moři.
- Vystupte na zastávce Majori a projděte si lázeňskou promenádu, po který se dostanete až na pobřeží. Pláž se táhne 20 kilometrů po pobřeží Baltu a je perfektně vybavená nejen na lenošení, ale i na sport.
- Na pláži není moc WC, ale najdete tam převlíkárny a stánky s jídlem, ve kterejch se levně a dobře najíte. Všude zaplatíte kartou!
- Jednosměrnej vlakovej lístek stojí 1,40 E.

Národní park Kemeri
- Lotyšsko má nádhernou přírodu, proto by byla škoda nevyrazit do jednoho z mnoha národních parků.
- Národní park Kemeri je vzdálenej jenom hodinu jízdy vlakem z Rigy a návštěvníky láká na krásnou stezku po vřesovištích.
- Kompletní návod, jak se dostat do národního parku Kemeri. (Variantu busem nedoporučuju, zkoušela jsem ji a nebyla jsem úspěšná. Do lesa sem se dostala, ale chodníky po vřesovištích jsem vůbec netrefila.)
- Další užitečný info najdete webu národního parku Kemeri.
- Jednosměrnej vlakovej lístek stojí 1,89 E.

zdroj: https://www.tourpoint.lv/fr/one-day/one-day-tour-latvia-kemeri-national-park/222/
Sigulda
- Na kraji největšího lotyšskýho národního parku Gauja leží městečko Sigulda. To je vzdálený od Rigy 53 kilometrů - vlakem pojedete jen něco málo přes hodinu.
- V Siguldě najdete, krom nádherný přírody, i působivej Novej hrad.
- Až vás omrzej stavby, můžete se vydat do národního parku Gauja nebo k dalšímu hradu Turaida.
- Jednosměrná vlaková jízdenka stojí 1,89 E.

zdroj: https://www.delfi.lt/keliones/per-europa/dienos-marsrutas-latvijos-sveicarija-vadinamame-gaujos-nacionaliniame-parke.d?id=84667431
Hrad Turaida
- Kousek od Siguldy leží nejznámější lotyšskej hrad Turaida. Dojít k němu můžete pěšky (je to ale štreka, jak blázen) nebo se svezete busem či taxíkem.
- Kompletní návod, jak se dostat do hradu Turaida.
- Další důležitý info najdete na ofiko webu hradu Turaida.

zdroj: https://tourism.sigulda.lv/en/objects/what-to-see/culture-arts-and-crafts/museums/turaida-museum-reserve/
Barokní zámek Rundäle
- Rezidence rodu Bironů vypadá jako zmenšený francouzský Versailles. Zámek je od Rigy vzdálenej 47-67 km - podle toho, čím a kudy pojedete.
- Kompletní průvodce, jak se dostat na zámek.
- Další užitečný info najdete webu zámku Rundäle.

Mys Kolka
Mys najdete na nejsevernějším výběžku Kuronskýho poloostrova a tohle místo je důvod, proč se do Lotyšska chci vrátit. Mys Kolka se pyšní nádhernou přírodou a panenskejma plážema. Mně na jeho návštěvu bohužel nevyšel čas a doteď toho hodně lituju. Určitě mrkněte na webovky Cape Kolka, kde se o tomhle krásným místě dozvíte mnohem víc.

zdroj: http://kolkasrags.lv/en/services/accommodation-houses-sun
Nikouš hodnotí
Lotyšsko byla moje poslední zastávka na tour po pobaltskejch státech, takže jsem v hodnocení zcela neobjektivní, pač jsem předtím navštívila Litvu a Estonsko, který mě naprosto nadchly. Rigu jsem vnímala jako nejmíň zajímavý hlavní město pobaltský trojky. Chyběla mi tam atmoška a celkovej wow efekt, kterej jsem zažila v Tallinu i ve Vilniusu. Lotyšsko si u mě ale napravilo reputaci svou nádhernou přírodou. Nejvíc času jsem strávila v lesích a na pláži v Jürmale. Tohle lotyšský Saint Tropez se stalo mým naprostým favoritem. A teď dobrá rada nad zlato: V Lotyšsku vyrazte za zajímavejma místama hlavně mimo Rigu.
Praktický okýnko
Letenky do Lotyšska
Z Prahy do Rigy lítá Ryanair 3x tejdně. Zpátečka se momentálně pohybuje okolo tisícovky. Můžete letět i z Vídně, ceny jsou podobný.Doprava z/na letiště v Rize
Mezi centrem a letištěm jezdí autobus č. 22. Doba jízdy z/do centra je cca 20 minut. Když si koupíte lístek přes aplikaci on-line nebo v trafice, tak za něj zaplatíte 1,15 E, u řidiče lístek stojí 2 éčka. Další alternativa je taxík. Letiště v Rize je dobře vybavený.Ubytování v Rize
Ubytovani jsem měla klasicky přes Booking v apartmánu PaPa home v Rize. (Tohle ubytování už bohužel na Bookingu není). Za 3 noci jsem platila 1340 kaček, což byla, za apartmán kousek od centra, super cena. Ubytování bych zase volila kousek od památníku Svobody. pač je to kousek do centra, do krámu i na vlakáč.
Doprava v Lotyšsku
V Rize najdete to nejzajímavější v centru, který je malý, takže MHD asi nevyužijete. Všechny památky a hezký místa jsou kousek od sebe. Kdyby vás přece jen bolely nohy, můžete skočit do busu nebo tramvaje. Jen si opravdu kupte lístek a štípněte si ho, pač v Lotyšsku maj vymakanej systém a černej pasažér jim neuteče. Na vejlety za Rigu využijete vlaky nebo busy, který jsou levný a spolehlivý. Lístek si můžete koupit on-line nebo klasicky na nádraží. Vlakový spoje najdete na webu lotyšskejch drah. K vyhledání dalších spojů použijte tenhle plánovač.Jídlo a pití v Lotyšsku
Lotyšská kuchyně je, jako ostatní pobaltský státy, hodně ovlivněná ruskou kuchyní. V restauracích i bistrech se setkáte s pirohy, pelmeněmi, atd. V centru Rigy je spousta restaurací, ty jsou trochu dražší, proto se vyplatí zajít si na jídlo do centrální tržnice, tam je toho spousta. Výborně se najíte i v Jürmale, kde vám na pláži naservírujou skvělou grilovanou rybu nebo fantastickou studenou polívku z řepy. Ceny za jídlo byly srovnatelný s našima cenama před inflací.Rady, tipy, triky z Lotyšska
- Lotyšsko je v EU, takže letíte na občanku a platíte éčkama.
- Cash potřebovat nebudete. Všude (a to i ve stánku na pláži) zaplatíte kartou nebo chytrým zařízením.
- Lotyšskej jazyk je teda výživnej. Pochodíte tady ale i s angličtinou a ruštinou.
- Ubytování bych opět volila okolo památníku Svobody. Je to strategická lokalita.
- Počasí v Lotyšsku je skoro stejný jako u nás. V zimě je zima, v létě je vedro.
- Na blogu už je i kompletní původce z Litvy. Tak si ho nezapomeňte přečíst :-)
Komentáře
Okomentovat