Kompletní průvodce po kapverdským ostrově Sal

ostrov sal kapverdy

Představte si ostrov, kde pobřeží připomíná Karibik a vnitrozemí Keňu nebo Jižní Ameriku. K tomu přihoďte všudypřítomnej NO STRESS vajb a v tu chvíli už vás z kapverdskýho ostrova Sal nedostanou ani párem volů!

kapverdy sal pláže

Než se pustíte do všech těch pojmů a dojmů, mrkněte se na přiloženou mapu ostrova Sal. Je totiž vědecky dokázaný, že když si k popisovanejm místům přiřadíte fotku a bod na mapě, čtení mýho geniálního díla si užijete mnohem víc! 

mapa ostrov sal kapverdy

Nikoušův průvodce aneb Co (NE)vidět na kapverdským ostrově Sal 


1. Solný doly a pláně

Sal znamená v portugalštině sůl, proto nemůžu začít naši tour po ostrově jinde než na dvou solnejch pláních, který najdete na východní straně ostrova a oba jsou vhodný jako půldenní nebo i kratší vejlet ze Santa Marii a okolí. 

solné doly ostrova sal, kapverdy vylety ostrov sal kapverdy

Salinas de Pedra de Lume

Návštěvou těchhle salin si splníte sen o mezigalaktickým cestováním. Stačí projít místní "Hvězdnou bránou" a během chvilky stojíte v úplně jiným světě, kterej vás nadchne svou scenérií. Barevný jezírka totiž ležej v sopečným kráteru, a to je věc, která se jen tak někde nevidí. Tady foťák i srdce jásaj!

salinas pedra de la lume kapverdy sal výlety

kapverdy sal výlety solne doly

Zajímavá zajímavost: Jezírka mají podobnou hustotu a slanost jako Mrtvý moře. To znamená, že si tady dopřejete stejný radovánky - levitaci na hladině i válení v bahně. Buďte si jistý, že tahle "bjůty and spa" procedura z vás udělá krásný, mladý a perspektivní jedince. No, a když si pak těma slanejma rukama hrábnete do očí, tak i slepce.

kapverdy sal výlety jezirko na dne krateru salinas pedra de la lume

Praktický okýnko: Vstup do Salinas de Pedra de Lume stojí 5 éček. V areálu je restaurace, záchody a převlíkárny. Pokud se chcete osprchovat, dáte místnímu chlapci 1 éčko a on vám na minutu pustí sprchu se sladkou vodou a bude se dívat, jak se sprchujete (zírání je v ceně). 
Pedra de Lume není žádná masovka. Bylo nás tam jenom deset, což z návštěvy udělalo výjimečnej zážitek. 

salinas pedra de la lume kapverdy sal výlety

Salinas de Santa Maria

Asi si říkáte, proč vám ukazuju další saliny - vždyť je to jen další sůl... Z části máte pravdu, ale i tak vás sem chci vzít. Tyhle solný pláně jsou totiž usazený v poušti a jsou krapet jiný. Nedá se v nich koupat, ale můžete se po nich projít. Taky byste si tady měli vyloupnout sůl a dát si ji doma ke vstupním dveřím, pač si tím zajistíte, že přes váš práh už nikdy nepřejde zlej člověk. Myslím si, že už jen kvůli tomu se návštěva salin vyplatí.

salinas de santa maria, kapverdy, ostrov sal

Zajímavá zajímavost: Sůl se na ostrově těžila - s krátkou pauzou - od 18. století až do konce 2. světový války a převážně putovala do Brazílie, Francie a Konga. Pak začaly těžit sůl i další státy a zdejší těžba pro export skončila. V současný době se sůl těží jen pro místní potřebu a k výrobě kosmetickejch produktů.

salinas de santa maria, ostrov sal, kapverdy

Praktický okýnko: Solný pláně ležej kousek za městem Santa Maria. Za pár éček vás sem vezme taxikář nebo můžete využít tour s místníma. Návštěva salin je zdarma.

kapverdy sal výlety sul kapverdy solne doly

2. Pohoří Serra Negra

Pohoří se tyčí nad divokou a vyprahlou východní částí ostrova a důvod, proč byste ho měli navštívit, je jednoduchej - splendidní výhledy do pouště i na oceán.

pohoří serra negra, kapverdy, ostrov sal kapverdy sal výlety

Zajímavá zajímavost: Na tomhle kopci umístila parta veselejch kluků ocelový lana a začala tady provozovat zipline. Za 45 éček vás čeká 15minutová chůze na vršek hory, minutovej sjezd dolů a doprovodnej HAHA program. Recenze se dočtete na FB stránce Zipline Cabo Verde.

kapverdy sal výlety zipline kapverdy

Z kopečku Serra Negra je dobře vidět i dlouhá Kite Beach. Na týhle pláži si otevřeli bar a kitovou školu dva kapverdský mistři světa v kitesurfingu. Na pláži se můžete válet nebo se hecnete a vyzkoušíte si lítání na drakovi. Na tomhle místě je to prej nejbezpečnější, pač tady vítr fouká směrem do vnitrozemí, takže vás to při nezdaru vyplivne na poušti. Za hodinovou lekci s instruktorem dáte 30 éček.

kapverdy sal výlety kite beach plaze kapverdy plaze ostrov sal

kapverdy sal výlety kite beach plaze na salu

3. Shark Bay - žraloci na Salu

Milovníci Čelistí a příznivci Baby Shark songu, zbystřete! Na Salu máte možnost vidět žraloky! Kousek od pohoří Serra Negra leží zátoka, kde se osobně potkáte se Žralokem citronovým. V mělký vodě kolem vás budou proplouvat pidi žraloci (do jednoho metru). No, a ty velký, který maj skoro tři metry, vás budou opodál strašit vystrkováním hřbetních ploutví. 
 
kapverdy zraloci

kapverdy zraloci

Praktický okýnko: Návštěva Shark Bay je zdarma. Jediný, za co se tady platí, jsou boty do vody (2 éčka), a to jenom v případě, že nemáte svoje. Bez bot to ale nedáte - korály jsou tady totiž ostrý jak břitva.

kapverdy zraloci

4. Buracona

Do zátoky se sopečnejma skálama a jezírkama (v severozápadní části ostrova) míří většina lidí pozorovat přírodní zázrak, kterýmu se říká "magický oko" nebo modrej diamant. Ten spatříte, když se za asistence fešnýho plavčíka nakloníte nad 20 metrů hlubokou černou díru, ve který uvidíte zářit "oko" v barvě Tiffanyho. Tady zaplesá nejedno srdíčko!

buracona ostrov sal výlety

Vědecký vysvětlení Tiffanyho efektu: Jev vzniká tak, že dírou ve skále proniká světlo, který se odrazí od dna lávový jeskyně - a právě lom světla vykouzlí tuhle podívanou. Ale pozor! Tiffanyho efekt můžete pozorovat jenom v letním období mezi 11. a 13. hodinou.

ostrov sal výlety Buracona

Kromě čumení se tady můžete i koupat. K tomu sloužej dvě jezírka. První je klidný - tam plavou lidi, který se maj rádi. No, a druhej otvor je jen pro sebevrahy, který se toužej rozplácnout o skálu. Po koupačce můžete vyrazit za poznáním do altánku na skále. V dolním patře stavby se vzděláte v oblasti zdejší fauny a flóry a horní část vám nabídne splendidní výhled na širej oceán. Posledním "hajlajtem" Buracony je pak "park", kde jsou z mušlí poskládaný všechny Kapverdský ostrovy a Sal je tam udělanej ve 3D. Tenhle výtvor cením, pač to muselo dát strašný práce - přitom taková blbost, že jo! 

buracona, ostrov sal výlety

ostrov sal výlety park musle

Praktický okýnko: Buracona je přizpůsobená turistům. Najdete tady kompletní zázemí včetně lehátek, sprch, WC a restaurace. Vstup do zátoky stojí 3 éčka.

ostrov sal výlety restaurace buracona

5. Poušť a Fata Morgana

Severovýchodní stranu ostrova tvoří poušť, ve který narazíte na Fata Morganu. Ta je v poušti neuvěřitelně krásná, ale zároveň strašně krutá. Jen si představte, že se plahočíte po poušti spálený na uhel, v dálce vidíte oázu, a pak se ukáže, že to byl jen optickej klam. To se pak chcete jít zabít! 

fata morgana kapverdy ostrov sal výlety

Zajímavá zajímavost: Fata Morgana znamená latinsky i italsky víla Morgana. A právě zlý víle Morganě bylo připisovaný "kouzlo", o kterým se dneska učíme v hodinách fyziky. (Na fotce dole vidíte vzdálenou vodní plochu- to je Fata Morgana)

ostrov sal výlety fata morgana kapverdy sal

Nikoušův dojem: Tahle část ostrova se mi moc líbila, pač i tady se našel život v podobě keřů a stromů. Okolní scenérie mi připomínala Keňu (ve který jsem sice nikdy nebyla, ale to nevadí) a zároveň jsem se tady cejtila jako člen expedičního týmu Davida Attenborougha, kterej tu zrovna natáčí další díl cyklu Zázračná planeta.

ostrov sal výlety

6. Pláže na Salu

Zdejší pláže jsou jedna velká pecka! O Kite Beach jsme si už řekli, proto se teď podíváme na jižní výběžek ostrova. Po něm se táhne 6 kilometrů světlýho písku (viz fotka z letadla). Tenhle výběžek určitě neminete, pač okolo něj jsou postavený skoro všechny hotely na ostrově. Pláž se dělí na tři úseky - viz dolní mapa.

plaze kapverdy sal

Ponta Preta

Západní část pláže se jmenuje Ponta Preta. Je to široká a liduprázdná pláž, která je místy pokrytá černým sopečným pískem. Okolo týhle pláže postavil svý hotely řetězec RIU a já tohle místo doporučuju lidem, který maj rádi klid a užívaj si pochoďáky podél oceánu.

ponta preta ostrov sal výlety plaze sal kapverdy

Zajímavá zajímavost: Na Ponta Pretě uvidíte nejhezčí západ slunce. Ten je tady jinej, pač slunce nezapadá "do oceánu", ale ztratí se v mracích kousek nad obzorem. 
 
zapad slunce ponta preta plaz sal kapverdy

Tip na restauraci: Na Ponta Pretě je stejnojmenná restaurace, která je vyhlášená skvělejma mořskejma plodama. Nejlepší je tady carpáčo z tuňáka a tuňák na curry. 

ponta preta ostrov sal výlety plaze sal kapverdy

jidlo kapverdy sal

Ponta Sino

Tuhle část najdete zhruba někde uprostřed výběžku a vyznačuje se nádherným světlým pískem, kterej omejvá oceán tak modrej, že vám z toho půjdou oči šejdrem. Tuhle část pláže jsem měla nejradši, pač to byl kus nefalšovaně nádherný přírody. 

ostrov sal výlety plaze sal kapverdy

Ponta de Santa Maria

Poslední část pláže je blízko k městečka Santa Maria a je hodně rušná. Hotelový bary a lehátka jsou blízko u vody a celý to tady zavání spíš letoviskem. Oceán je tady klidnej, takže koupačka je zajištěná. Tuhle část bych doporučila rodinám s dětma, lidem s horší pohyblivostí a těm, který vyžadujou rušnější prostředí a blízkost městečka.

kapverdy sal dovolená

7. Města

Na Salu vypadaj skoro všechny městečka stejně. Jsou malý, maj nízkou barevnou zástavbu a hodně domů je z části nedostavěnejch, proto tuhle část proletíme letem světem a podrobně rozebereme jen Santa Marii, pač tu nevynechá (skoro) žádnej návštěvník ostrova. 

město santa maria kapverdy sal

Murdeira

Murdeira je klidný letovisko s pár hotelama a apartmánama, který vyhledávaj spíš rodiny. Městečko leží u zátoky, kde se vykoupou i ty nejmenší. V týhle oblasti jsou na Kapverdách během podzimu k vidění želvy a na jaře tady můžete zahlídnout i velrybu. My jsme zahlídli jen jednoho rybáře a psa.

kapverdy želvy

kapverdy želvy

Palmeira

Přístav Palmeira patří k jednomu z nejdůležitějších na celejch Kapverdách. Městečko je pidi. Najdete v něm bary, restaurace, poslední zbytky portugalský koloniální architektury, kapli Sao José, lokální knihovnu a hromadu nákupních příležitostí těžících z rušnýho přístavu.

barevné domy palmeira sal kapverdy

barevne domy měsro palmeira kapverdy sal

Zajímavá zajímavost: V Palmeiře se nachází obchůdek, kterej vede policajt z celní zprávy. Ten tady prodává výrobky vězňů. Na Kapverdách vězni totiž nedostávaj žádný jídlo ani pití - všechno si musej obstarat sami a vydělat si na to. Proto cokoliv, co zdejší muž zákona prodá, jde lidem, který si podle něj zasloužej druhou šanci.

kapverdy sal výlety palmeira obchod

Espargos

Espargos je nejmladší město založený Portugalcema. Město vypadá jako barevná směska všeho možnýho. Nad městem je kopec, na kterým stojí radar NATO, kterej teda tady sice nikdo nechce, ale Kapverďani ho musej v rámci povinný vojenský služby střežit. 

kapverdy sal dovolená město espargos letiště

radar NATO kapverdy sal

Zajímavá zajímavost: V Espargosu se turisti skoro vůbec nevyskytujou, proto tady na vás budou nejspíš koukat jak na návštěvníka z vesmíru. To se ale tady může i jednoho dne stát, pač místní moderní letiště má dlouhou přistávací dráhu, na kterou několikrát přistál i Antonov, a povolení k přistání sem dostane i vesmírnej raketoplán. Až si tohle přečte Elon Musk, jsem si jistá, že sem pošle pár svejch SpaceX kousků.

espargos výlety ostrov sal kapverdy

Zajímavá zajímavost: Kousek za městem najdete i slumy. Těch se chce do roku 2027 kapverdská vláda zbavit a přestěhovat jejich obyvatele do sociálních bytů. To asi ale nebude tak lehký, pač do slumů mířej turisti, který místním dávaj spoustu věcí (mobily, nabíječky, oblečení atd.), a tak je jasný, že se domorodcům nikam stěhovat nechce.

slumy kapverdy sal ostrov

Santa Maria

Nejrozvinutější a nejturističtější město Salu najdete na jižním cípu ostrova. Město nemine (skoro) žádnej návštěvník, proto ho rozeberu trochu víc, ať se zorientujete.

Co (NE)vidět v Santa Marii

1. Molo 

Rybářský molo je středobod městečka a zároveň i největší turistická atrakce. Na mole probíhá každej den (kromě neděle) trh s čerstvejma rybama, který tam okolo 11. hodiny navážej rybáři. O víkendech dopoledne se z mola stává honba na turisty, pač se na vás přilepěj Senegalci a jsou dost otravný.

santa maria cape verde molo

kapverdy sal dovolená

Zajímavá zajímavost: Odpoledne se z mola stává místo, kam choděj místní slavit narozeniny, tancovat, skákat do vody nebo jen tak sedět a čumět do nekonečný modrý louže. To jsou ty chvíle, kdy na mole nasajete tu pravou NO STRESS atmošku. 

kapverdy sal dovolená

kapverdy zraloci

2. Hlavní třída 

Ta vede od mola skrz městečko a je plná barů, restaurací a obchůdků. Hlavní třídu hned na začátku zabrali Senegalci. Ty vás budou neustále lákat na všelijaký šmuky. Krom klasiky tady narazíte i na Vietnamce, takže jestli vám bude něco chybět, seženete to u kapverdskýho pana Li. 

kapverdy sal jídlo

sal santa maria

Zajímavá zajímavost: Hlavní třída má spoustu podniků, ze kterejch už od pohledu cáká super atmosféra!

kapverdy sal výlety

kapverdy sal výlety

Tip na obchůdek: Djunta Mo Art - tady seženete místní produkty a nákupem podpoříte kapverdský ženy a děti. Obchod najdete i na Instagramu pod stejným jménem.

ostrov sal kapverdy

3. Evangelickej kostel

Většina lidí dostane radu, ať se jde v neděli v 10:30 podívat na zpívanou mši, která připomíná americkej gospel. Popravdě - jestli nejste věřící, tak vám tohle prostě nic moc neřekne. Ano, zpívání je to hezký, ale jinak tady platí pořekadlo "lidí jak v kostele". Fronta turistů až ven, máchání telefonem, zírání do oken... Místní se museli prodírat přes davy. Mně to prostě přišlo degradující a děsně neuctivý vůči domorodcům, proto jsme si před kostelem poslechli jednu písničku a šli jsme. 

kapverdy sal výlety

4. Hřbitov mušlí

Důležitá zpráva pro všechny sběrače skořápek - mušlovej ráj existuje! Kousek za městečkem leží asi kilometr dlouhá pláž plná mušlí. Nejsou sice celý, ale i ty pomlácený jsou velký jako dlaň a jsou fakt krásný! Na mapě tuhle oblast najdete pod názvem Shell Cemetery Beach. Mušlí si můžete odnýst, kolik chcete, pač tady to nikoho nevzrušuje.

mušle kapverdy sal

kapverdy sal výlety

5. Angulo restaurant 

Až půjdete zpátky ze hřbitova mušlí, narazíte na Angulo Restaurant. Tenhle bar vlastní několikanásobnej mistr světa ve windsurfingu. Momentálně je bar bohužel zavřenej, je ale volně přístupnej, takže se tady můžete pokochat výhledem, pač tady to vypadá jak v Karibiku.

počasí sal kapverdy

Zajímavá zajímavost: Kousek od hřbitova mušlí najdete krásnej bar Cape Fruit, kde si vychutnáte dobrý saláty i "smůtýčka".

santa maria cape verde

6. Santa Maria mimo turistickou hlavní třídu

Pokud se chcete dostat k místním, popojděte o dvě uličky mimo hlavní třídu. V tu chvíli se dostanete na místa, který opravdu žijou a maj neskutečnou atmosféru!

santa maria cape verde

santa maria cape verde

7. Beach Bar Ola Brasil

A to nejlepší na konec! Doporučení na tenhle (NE)obyčejnej beach bar by měl bejt v každým průvodci. Je jedno, jestli pijete alkohol, nebo ne. Sem jdete spíš nasát pravej kapverdskej NO STRESS život! Stačí zabořit nohy do písku, koukat na nechutně modrej oceán, usrkávat nejlepší caipirinhu na ostrově a prostě jen BEJT. 

kapverdy ostrov sal

caipirinha kapverdy ostrov sal

Nikouš hodnotí

Nemá smysl se vykecávat. Nádherná příroda a všudypřítomná pohoda dělá ze Salu místo, který se opouští s těžkým srdcem a slzou na krajíčku! Moje rada zní: Jeďte tam co možná nejdřív, než se ze Salu stane novej Zanzibar, kam budou mířit davy.

kapverdy měna


Praktický info z ostrova Sal


Kdy jet na Kapverdy

Kapverdy jsou suchý tropy, což znamená, že je tady celoročně teplý a krásný počasí, který doprovází vítr. Ten může bejt občas nepříjemnej, ale není to nic hroznýho. Účes vám sice nevydrží, ale díky větru se nebudete potit, čímž ušetříte Rexonu a tím i životní prostředí. Pokud jste citlivý na vítr, Kapverdy nejsou pro vás

Bezpečnost na Salu

Na ostrově je bezpečno, není se čeho bát.
 

Letenky na Sal

Z Prahy se dá letět v rámci charteru, tzn. v rámci zájezdu s CK. Rotace linky je většinou Praha - Boa Vista - Sal - Senegal (Dakar) - Praha, anebo opačně. Většinou je mezipřistání v Senegalu nebo na jednom z ostrovů. Na Kapverdy se lítá i z Německa se společností TUI. Z Amsterdamu a Lisabonu lítá klasická linka (Tap Portugal), ale letenky stojej dardu. 

Vízum na Kapverdy

Vízum nepotřebujete, ale musíte zaplatit vstupní taxu 31 éček (vyjímku maj děti do 2 let). Taxu si můžete vyřídit a zaplatit online (minimálně pět a více dní před příletem) nebo vám ji vyřídí cestovka (poplatek 1 300 Kč/osoba a min. 3 pracovní dny před odletem). Taxu můžete zaplatit i po příletu na Kapverdy. Pro vstup na Kapverdy potřebujete pas.

Doprava z/na letiště na Salu

Z místního letiště vás odveze taxík nebo bus od CK

Ubytování na Salu

Na Salu jsou nádherný hotely, záleží na tom, co preferujete a co vám peněženka dovolí. Pokud preferujete víc zábavu, blízkost města a klidnější oceán, volte hotely blíž k městečku Santa Maria. Naopak ti, který chtěj mít svatej klid se poohlídnou na ubytko okolo hotelů RIU. My jsme zkusili RIU Palace Santa Maria, kterej je naprosto skvělej a uspokojí i hodně náročný lidi! 

Doprava po Salu

Buď si půjčíte auto nebo si vezmete taxíka. Ceny za taxík jsou v pohodě, není to žádný drama. 

Jídlo a pití na Salu

Jednou větou - nebe v hubě! Strádat tady fakt nebudete! 

Peníze 

Kapverdy maj vlastní měnu - Kapverdský Escudo (ECV). Na ostrovech se dá platit i éčkama v poměru 1 éčko = 100 ECV. Platba kartou není úplně běžná a terminály fungujou jen někde. Na platbu telefonem nebo hodinkama zapomeňte.Rady, tipy, triky z ostrova Sal

  • Rada nad zlato: Nebuďte frajeři a mažte se opalovacím krémem. Sice máte pocit, že to moc nepeče, ale viděla jsem lidi s popáleninama od sluníčka. 
  • Všechny výlety na ostrově Sal můžete absolvovat po vlastní ose, v rámci tour s místníma nebo s cestovkou.
  • V kamennejch obchodech se s Kapverďanama nesmlouvá. Se Senegalcema naopak smlouvejte. 
  • Na ostrově si můžete půjčit auto i čtyřkolku. Cena za půjčení je cca 40-60 éček/den. 
  • Kapverďani vyznávají NO STRESS život, takže pokud jdete na jídlo, počítejte s tím, že si počkáte, nikde se s ničím nespěchá. 
  • Kapverďani to v životě nemaj vůbec jednoduchý, proto jsou moc vděčný za jakoukoli pomoc. Na ostrově Sal žije Iren Nerife a na Boa Vistě Jana Rusnaková. Obě dámy maj perfektní přehled o tom, kde je potřeba pomoc, proto věci, který přivezete rozvezou tam, kam je potřeba. Obě dámy můžete kontaktovat přes Facebook. 
  • Přečtěte si i (NE)cestopis z vedlejšího kapverdskýho ostrova Boa Vista, kde můžete na jaře vidět keporkaky.

Komentáře