Ostrov Sal je kus pořádný a nefalšovaný exotiky


Představte si ostrov, kde pobřeží připomíná Karibik a vnitrozemí Keňu nebo Jižní Ameriku. K tomu přihoďte všudypřítomnej NO STRESS vajb a v tu chvíli už vás ze Salu nedostanou ani párem volů!Než se pustíte do všech těch pojmů a dojmů, mrkněte se na přiloženou mapu. Je totiž vědecky dokázaný, že když si k popisovanejm místům přiřadíte fotku a bod na mapě, čtení mýho geniálního díla si užijete mnohem víc! 


Nikoušův průvodce po Salu aneb Co na ostrově vidět, dělat, ochutnat a kam se jít plácnout na pláž


1. Solný doly a pláně

Sal znamená v portugalštině sůl, proto nemůžu začít naši tour po ostrově jinde než na dvou solnejch pláních, který najdete na východní straně ostrova.


Salinas de Pedra de Lume

Návštěvou těchhle salin si splníte sen o mezigalaktickým cestováním. Stačí projít místní "Hvězdnou bránou" a během chvilky stojíte v úplně jiným světě, kterej vás nadchne svou scenérií. Barevný jezírka totiž ležej v sopečným kráteru, a to je věc, která se jen tak někde nevidí. Tady foťák i srdce jásaj!

Zajímavá zajímavost: Jezírka mají podobnou hustotu a slanost jako Mrtvý moře. To znamená, že si tady dopřejete stejný radovánky - levitaci na hladině i válení v bahně. Buďte si jistý, že tahle "bjůty and spa" procedura z vás udělá krásný, mladý a perspektivní jedince. No, a když si těma slanejma rukama hrábnete do očí, tak i slepce.


Praktický okýnko: Vstup do Salinas de Pedra de Lume stojí 5 éček. V areálu je restaurace, záchody a převlíkárny. Pokud se chcete osprchovat, dáte místnímu chlapci 1 éčko a on vám na minutu pustí sprchu se sladkou vodou a bude se dívat, jak se sprchujete (to zírání je v ceně). 
Pedra de Lume není žádná masovka. Bylo nás tam jenom deset, což z návštěvy udělalo výjimečnej zážitek. 


Salinas de Santa Maria

Asi si říkáte, proč vám ukazuju další saliny - vždyť je to jen další sůl... Z části máte pravdu, ale i tak vás sem chci vzít. Tyhle solný pláně jsou totiž usazený v poušti a jsou krapet jiný. Nedá se v nich koupat, ale můžete se po nich projít. Taky byste si tady měli vyloupnout sůl a dát si ji doma ke vstupním dveřím, pač si tím zajistíte, že přes váš práh už nikdy nepřejde zlej člověk. Myslím si, že už jen kvůli tomu se návštěva salin vyplatí.Zajímavá zajímavost: Sůl se na ostrově těžila - s krátkou pauzou - od 18. století až do konce 2. světový války a převážně putovala do Brazílie, Francie a Konga. Pak začaly těžit sůl i další státy a zdejší těžba pro export skončila. V současný době se sůl těží jen pro místní potřebu a k výrobě kosmetickejch produktů.


Praktický okýnko: Solný pláně ležej kousek za městem Santa Maria. Za pár éček vás sem vezme taxikář nebo můžete využít tour s místníma. Návštěva salin je zdarma.


2. Pohoří Serra Negra

Pohoří se tyčí nad divokou a vyprahlou východní částí ostrova a důvod, proč byste ho měli navštívit, je jednoduchej - splendidní výhledy do pouště i na oceán.


Zajímavá zajímavost: Na tomhle kopci umístila parta veselejch kluků ocelový lana a začala tady provozovat zipline. Za 45 éček vás čeká 15minutová chůze na vršek hory, minutovej sjezd dolů a doprovodnej HAHA program. Recenze se dočtete na FB stránce Zipline Cabo Verde.Z kopečku Serra Negra je dobře vidět i dlouhá Kite Beach. Na týhle pláži si otevřeli bar a kitovou školu dva kapverdský mistři světa v kitesurfingu. Na pláži se můžete válet nebo se hecnete a vyzkoušíte si lítání na drakovi. Na tomhle místě je to prej nejbezpečnější, pač tady vítr fouká směrem do vnitrozemí, takže vás to při nezdaru vyplivne na poušti. Za hodinovou lekci s instruktorem dáte 30 éček.
3. Shark Bay 

Milovníci Čelistí a příznivci Baby Shark songu, zbystřete! Kousek od pohoří Serra Negra leží zátoka, kde se osobně potkáte se Žralokem citronovým. V mělký vodě kolem vás budou proplouvat malí žralůčci (do jednoho metru). No, a ty velký, který maj skoro tři metry, vás budou opodál strašit vystrkováním hřbetních ploutví. 
 Praktický okýnko: Návštěva Shark Bay je zdarma. Jediný, za co se tady platí, jsou boty do vody (2 éčka), a to jenom v případě, že nemáte svoje. Bez bot to ale nedáte - korály jsou tady totiž ostrý jak břitva.


4. Buracona

Do zátoky se sopečnejma skálama a jezírkama (v severozápadní části ostrova) míří většina lidí pozorovat přírodní zázrak, kterýmu se říká "magický oko" nebo modrej diamant. Ten spatříte, když se za asistence fešnýho plavčíka nakloníte nad 20 metrů hlubokou černou díru, ve který uvidíte zářit "oko" v barvě Tiffanyho. Tady zaplesá nejedno srdíčko!


Vědecký vysvětlení Tiffanyho efektu: Vzniká tak, že dírou ve skále proniká světlo, který se odrazí od dna lávový jeskyně - a právě lom světla vykouzlí tuhle podívanou. Ale pozor! Tiffanyho efekt můžete pozorovat jenom v letním období mezi 11. a 13. hodinou.


Kromě čumení se tady můžete i koupat. K tomu sloužej dvě jezírka. První je klidný - tam plavou lidi, který se maj rádi. No, a druhej otvor je jen pro sebevrahy, který se toužej rozplácnout o skálu. Po koupačce můžete vyrazit za poznáním do altánku na skále. V dolním patře stavby se vzděláte v oblasti zdejší fauny a flóry a horní část vám nabídne splendidní výhled na širej oceán. Posledním "hajlajtem" Buracony je pak "park", kde jsou z mušlí poskládaný všechny Kapverdský ostrovy a Sal je tam udělanej ve 3D. Tenhle výtvor cením, pač to muselo dát strašný práce - přitom taková blbost! 

Praktický okýnko: Buracona je přizpůsobená turistům. Najdete tady kompletní zázemí včetně lehátek, sprch, WC a restaurace. Vstup do zátoky stojí 3 éčka.


5. Poušť a Fata Morgana

Severovýchodní stranu ostrova tvoří poušť, ve který narazíte na Fata Morganu. Ta je v poušti neuvěřitelně krásná, ale zároveň strašně krutá. Jen si představte, že se plahočíte po poušti spálený na uhel, v dálce vidíte oázu, a pak se ukáže, že to byl jen optickej klam. To se pak chcete jít zabít! 


Zajímavá zajímavost: Fata Morgana znamená latinsky i italsky víla Morgana. A právě zlý víle Morganě bylo připisovaný "kouzlo", o kterým se dneska učíme v hodinách fyziky. (Na fotce dole vidíte vzdálenou vodní plochu- to je Fata Morgana)Tahle část ostrova se mi moc líbila, pač i tady se našel život v podobě keřů a stromů. Okolní scenérie mi připomínala Keňu (ve který jsem sice nikdy nebyla, ale to nevadí) a zároveň jsem se tady cejtila jako člen expedičního týmu Davida Attenborougha, kterej tu zrovna natáčí další díl cyklu Zázračná planeta.


6. Pláže

Zdejší pláže jsou jedna velká pecka! O Kite Beach jsme si už řekli, proto se teď podíváme na jižní výběžek ostrova. Po něm se táhne 6 kilometrů světlýho písku (viz fotka z letadla). Tenhle výběžek určitě neminete, pač okolo něj jsou postavený skoro všechny hotely na ostrově. Pláž se dělí na tři úseky - viz dolní mapa.Ponta Preta

Západní část pláže se jmenuje Ponta Preta. Je to široká a liduprázdná pláž, která je místy pokrytá černým sopečným pískem. Okolo týhle pláže postavil svý hotely řetězec RIU a já tohle místo doporučuju lidem, který maj rádi klid a užívaj si pochoďáky podél oceánu.Zajímavá zajímavost: Na Ponta Pretě uvidíte nejhezčí západ slunce. Ten je tady jinej, pač slunce nezapadá "do oceánu", ale ztratí se v mracích kousek nad obzorem. 
 


Tip na restauraci: Na Ponta Pretě je stejnojmenná restaurace, která je vyhlášená skvělejma mořskejma plodama. Nejlepší je tady carpáčo z tuňáka a tuňák na curry. Ponta Sino

Tuhle část najdete zhruba někde uprostřed výběžku a vyznačuje se nádherným světlým pískem, kterej omejvá oceán tak modrej, že vám z toho půjdou oči šejdrem. Tuhle část pláže jsem měla nejradši, pač to byl kus nefalšovaně nádherný přírody. 


Ponta de Santa Maria

Poslední část pláže je blízko k městečka Santa Maria a je hodně rušná. Hotelový bary a lehátka jsou blízko u vody a celý to tady zavání spíš letoviskem. Oceán je tady klidnej, takže koupačka je zajištěná. Tuhle část bych doporučila rodinám s dětma, lidem s horší pohyblivostí a těm, který vyžadujou rušnější prostředí a blízkost městečka.


7. Města

Na Salu vypadaj skoro všechny městečka stejně. Jsou malý, maj nízkou barevnou zástavbu a hodně domů je z části nedostavěnejch, proto tuhle část proletíme letem světem a podrobně rozebereme jen Santa Marii, pač tu nevynechá (skoro) žádnej návštěvník ostrova. 


Murdeira

Murdeira je klidný letovisko s pár hotelama a apartmánama, který vyhledávaj spíš rodiny. Městečko leží u zátoky, kde se vykoupou i ty nejmenší. V týhle oblasti jsou během podzimu k vidění karety a na jaře tady můžete zahlídnout i velrybu. My jsme zahlídli jen jednoho rybáře a psa.Palmeira

Přístav Palmeira patří k jednomu z nejdůležitějších na celejch Kapverdách. Městečko je pidi. Najdete v něm bary, restaurace, poslední zbytky portugalský koloniální architektury, kapli Sao José, lokální knihovnu a hromadu nákupních příležitostí těžících z rušnýho přístavu.
Zajímavá zajímavost: V Palmeiře se nachází obchůdek, kterej vede policajt z celní zprávy. Ten tady prodává výrobky vězňů. Na Kapverdách vězni totiž nedostávaj žádný jídlo ani pití - všechno si musej obstarat sami a vydělat si na to. Proto cokoliv, co zdejší muž zákona prodá, jde lidem, který si podle něj zasloužej druhou šanci.


Espargos

Espargos je nejmladší město založený Portugalcema. Město vypadá jako barevná směska všeho možnýho. Nad městem je kopec, na kterým stojí radar NATO, kterej teda tady sice nikdo nechce, ale Kapverďani ho musej v rámci povinný vojenský služby střežit. 
Zajímavá zajímavost: V Espargosu se turisti skoro vůbec nevyskytujou, proto tady na vás budou nejspíš koukat jak na návštěvníka z vesmíru. To se ale tady může i jednoho dne stát, pač místní moderní letiště má dlouhou přistávací dráhu, na kterou několikrát přistál i Antonov, a povolení k přistání sem dostane i vesmírnej raketoplán. Až si tohle přečte Elon Musk, jsem si jistá, že sem pošle pár svejch SpaceX kousků.


Zajímavá zajímavost: Kousek za městem najdete i slumy. Těch se chce do roku 2027 kapverdská vláda zbavit a přestěhovat jejich obyvatele do sociálních bytů. To asi ale nebude tak lehký, pač do slumů mířej turisti, který místním dávaj spoustu věcí (mobily, nabíječky, oblečení atd.), a tak je jasný, že se domorodcům nikam stěhovat nechce.


Santa Maria

Nejrozvinutější a nejturističtější město Salu najdete na jižním cípu ostrova. Město nemine (skoro) žádnej návštěvník, proto ho rozeberu trochu víc, ať se zorientujete.

Co (NE)vidět v Santa Marii

1. Molo 

Rybářský molo je středobod městečka a zároveň i největší turistická atrakce. Na mole probíhá každej den (kromě neděle) trh s čerstvejma rybama, který tam okolo 11. hodiny navážej rybáři. O víkendech dopoledne se z mola stává honba na turisty, pač se na vás přilepěj Senegalci a jsou dost otravný.
Zajímavá zajímavost: Odpoledne se z mola stává místo, kam choděj místní slavit narozeniny, tancovat, skákat do vody nebo jen tak sedět a čumět do nekonečný modrý louže. To jsou ty chvíle, kdy na mole nasajete tu pravou NO STRESS atmošku. 
2. Hlavní třída 

Ta vede od mola skrz městečko a je plná barů, restaurací a obchůdků. Hlavní třídu hned na začátku zabrali Senegalci. Ty vás budou neustále lákat na všelijaký šmuky. Krom klasiky tady narazíte i na Vietnamce, takže jestli vám bude něco chybět, seženete to u kapverdskýho pana Li. Zajímavá zajímavost: Hlavní třída má spoustu podniků, ze kterejch už od pohledu cáká super atmosféra!Tip na obchůdek: Djunta Mo Art - tady seženete místní produkty a nákupem podpoříte kapverdský ženy a děti. Obchod najdete i na Instagramu pod stejným jménem.

3. Evangelickej kostel

Většina lidí dostane radu, ať se jde v neděli v 10:30 podívat na zpívanou mši, která připomíná americkej gospel. Popravdě - jestli nejste věřící, tak vám tohle prostě nic moc neřekne. Ano, zpívání je to hezký, ale jinak tady platí pořekadlo "lidí jak v kostele". Fronta turistů až ven, máchání telefonem, zírání do oken... Místní se museli prodírat přes davy. Mně to prostě přišlo degradující a děsně neuctivý vůči místním, proto jsme si před kostelem poslechli jednu písničku a šli jsme. 4. Hřbitov mušlí

Důležitá zpráva pro všechny sběrače skořápek - mušlovej ráj existuje! Kousek za městečkem leží asi kilometr dlouhá pláž plná mušlí. Nejsou sice celý, ale i ty pomlácený jsou velký jako dlaň a jsou fakt krásný! Na mapě tuhle oblast najdete pod názvem Shell Cemetery Beach. Mušlí si můžete odnýst i odvýzt, kolik chcete, pač tady to nikoho nevzrušuje.
5. Angulo restaurant 

Až půjdete zpátky ze hřbitova mušlí, narazíte na Angulo Restaurant. Tenhle bar vlastní několikanásobnej mistr světa ve windsurfingu. Momentálně je bar bohužel zavřenej, je ale volně přístupnej, takže se tady můžete pokochat výhledem, pač tady to vypadá jak v Karibiku.


Zajímavá zajímavost: Kousek od hřbitova mušlí najdete krásnej bar Cape Fruit, kde si vychutnáte dobrý saláty i "smůtýčka".


6. Santa Maria mimo turistickou hlavní třídu

Pokud se chcete dostat k místním, popojděte o dvě uličky mimo hlavní třídu. V tu chvíli se dostanete na místa, který opravdu žijou a maj neskutečnou atmosféru!
7. Beach Bar Ola Brasil

A to nejlepší na konec! Doporučení na tenhle (NE)obyčejnej beach bar by měl bejt v každým průvodci. Je jedno, jestli pijete alkohol, nebo ne. Sem jdete spíš nasát pravej kapverdskej NO STRESS život! Stačí zabořit nohy do písku, koukat na nechutně modrej oceán, usrkávat nejlepší caipirinhu na ostrově a prostě jen BEJT. 
Slovo závěrem

Nemá smysl se vykecávat. Nádherná příroda a všudypřítomná pohoda dělá ze Salu místo, který se opouští s těžkým srdcem a slzou na krajíčku! Moje rada zní: Jeďte tam co možná nejdřív, než se ze Salu stane novej Zanzibar, kam budou mířit davy.

Rady, tipy, triky

 • Rada nad zlato: Nebuďte frajeři a mažte se opalovacím krémem. Sice máte pocit, že to moc nepeče, ale viděla jsem lidi s popáleninama od sluníčka. 
 • Na ostrově pořád fouká, takže jestli jste citliví na vítr, Kapverdy nejsou pro vás.
 • Všechny turistický atrakce můžete navštívit po vlastní ose, v rámci tour s místníma nebo s cestovkou.
 • V kamennejch obchodech se s Kapverďanama nesmlouvá. Se Senegalcema naopak smlouvejte. 
 • Platba kartou je možná jen někde, hotovost určitě využijete. Všude zaplatíte éčkama.
 • Na Sal se lítá z Amsterdamu a Lisabonu. Chartrem sem sem dostanete z Německa i z Prahy.
 • Z letiště se dostanete taxíkem.
 • Na ostrově jezdí místo MHD tzv. "kolektivos" - jakejsi druh sdílený přepravy, ale to jsme nezkoušeli. 
 • Všude se dá dostat taxíkem. Na cenu se zeptejte dopředu.
 • Na ostrově si můžete půjčit auto i čtyřkolku. Ceny cca 40-60 éček na den. 
 • Kapverďani vyznávají NO STRESS život, takže pokud jdete na jídlo, počítejte s tím, že si počkáte, nikde se s ničím nespěchá. 
 • Než sepíšu ostrov Boa Vista, mrkněte na obecný info o Kapverdách.

Vstupní podmínky na Kapverdy

Musíte se prokázat jedním z níže uvedenejch formulářů:
 • očko certifikát (min. 14 dní a max. 270 od poslední dávky vakcíny, posilující dávka platí ihned),
 • certifikát o prodělaní nemoci (pozor, platí max. 90 dní od pozitivního testu),
 • negativním PCR testem (ne starším 72 hodin) nebo antigenním testem (ne starším 48 hodin) v angličtině nebo portugalštině.
 • Výjimku z testování a očkování maj děti do 12 let.
Dále musíte vyplnit on-line zdravotní dotazník a zaplatit bezpečnostní taxu (cena 3400 CVE = cca 768 kč). Taxu si musíte vyřídit nejdýl 5 dní před odletem. Může to za vás udělat i cestovka, ale bere si dvojnásobek. Po zaplacení taxy vám přijdou dva maily. Jeden s účtenkou a druhej s číslem. Tisknout to nemusíte. 

Zdravotní dotazník a doklad o bezinfekčnosti si vytiskněte, kontroluje se to na odletovým i příletovým letišti. Když si nestihnete vyřídit taxu, nešilte, jde zaplatiti i na letišti!

Kdyby vám to nebylo moc jasný, podívejte se na stránku dertouristik, tam to maj moc hezky zpracovaný.Komentáře