Kapverdy: Ztracenej ráj v Atlantiku


Podle legendy stvořil Bůh svět a když tak učinil, odhodil hrst země, která mu zbyla, do Atlantskýho oceánu. A tak se zrodily Kapverdy. Deset velkejch a pět malejch ostrůvků, který považuju za ztracenej ráj uprostřed širýho oceánu!


Než do světa vypustím průvodce po ostrovech Boa Vista a Sal, ráda bych vám Kapverdy představila v celku, pač si myslím, že tyhle ostrovy ještě nejsou tak provařený, proto nebude pár obecnejch informací na škodu. Tak jdem na to!

Kde ty Kapverdy vlastně jsou?

Kapverdský ostrovy s rozlohou 4033 km² patřej k Africe a na mapě je najdete v bodě, kterej jsem nazvala "hned naproti Senegalu a trochu níž pod Kanárama". Hlavní město Kapverd je Praia, která má 123 000 obyvatel.


Jsou všechny ostrovy stejný?

Nejsou! Východní ostrovy - Sal, Boa Vista a Maio - jsou geologicky nejstarší a nacházej se nejblíž k africkýmu kontinentu. Tyhle rovinatý a pouštní ostrovy vás naprosto ohroměj nádhernejma plážema a Atlantikem, kterej má barvu jako krabička od Tiffanyho. Na ostrově Boa Vista najdete i velký písečný duny, zpoza kterejch vykukuje oceán. Splendidní podívaná!Západní ostrovy - Santiago, Fogo, Brava, Santo Antäo, Säo Vicente, Säo Nicolau a Santa Luzia - jsou hodně rozmanitý. Najdete na nich hory, zelený lesy a na ostrově Fogo sopečnou krajinu, o kterou se stará aktivní sopka Pico di Fogo. Ta naposled bouchla v roce 2014 a zničila veškerou úrodu vinný révy, kterou byl ostrov tak proslulej.


Zajímavá zajímavost: Kapverdy jsou tzv. suchý tropy. To znamená, že je tady celoročně teplý a krásný počasí, který doprovází vítr. Podle intenzity jeho foukání se ostrovy dělej na závětrný (jižní ostrovy - sotaveto) a návětrný (severní ostrovy - barlavento). Vítr tady ale není nepříjemnej. Naopak! Účes vám sice nevydrží, ale díky větru se nebudete potit, takže ušetříte Rexonu a tím i životní prostředí.


Jaká je historie Kapverd?

Smutná a plná otrokářství. Kapverdy objevili v roce 1456 Portugalci, který následně ostrovy prohlásili za svou kolonii. Na ostrovech kvet obchod s otrokama, kterej skončil až v roce 1975, kdy Kapverdy vyhlásily nezávislost na Portugalsku. Na ostrovech byl chvíli komunismus, ten ale padnul parlamentníma volbama a od 4. září 1992 jsou Kapverdy demokratickou republikou parlamentárního typu.


Kdo jsou místní obyvatelé?

Na Kapverdách žije cca 650 000 obyvatel, který jsou potomkama otroků z Afriky a kolonizátorů z Evropy - hlavně z Portugalska, Nizozemí a italskýho Janova. Populaci tvořej mulati (71 %), černoši (28 %) a běloši (1%). Kapverďani jsou vůči turistům lehce odtažitý. Když jim ale ukážete, že nejste žádný nafrněný blbouni, otevřou se vám a vy zjistíte, že to jsou velice příjemný a pohostinný lidi.


Na Kapverdách potkáte taky spoustu Senegalců. Ty od Kapverďanů rozeznáte jednoduše. Kapverďani jsou mulati - mají světlejší barvu pleti a většinou i světlý oči, což je neskutečně sexy kombinace! Senegalci jsou "real afrika people" - tzn. že jsou mnohem tmavší než Kapverďani a k turistům přistupujou přátelsky až vlezle.


Jak se na Kapverdách mluví? 

Oficiálním jazykem je portugalština, ale na Kapverdách se mluví i francouzsky a kreolsky. Kreolština (kapverdština) je směska portugalštiny a různejch africkejch jazyků. Na každým ostrově se mluví trochu jinou verzí kreolštiny. Je to vlastně jako u nás s nářečím. Základ, kterýmu všichni rozuměj, je stejnej. A zbytek jsou slova, kterým rozuměj jen místní.

(text na zdi: „Ne všichni, kteří bloudí, jsou ztraceni.“)

Čím se tam platí?

Národní měnou je kapverdský Escudo (ECV). Na ostrovech se dá zaplatit i éčkama. Většina podniků má vyvěšenou cedulku, že se 1 éčko rovná 100 ECV. Platba kartou není úplně běžná. Funguje jen někde a jen VISA. Na platbu telefonem nebo hodinkama zapomeňte.


Jak vypadá vlajka?

Vlajka je tvořená modrým pozadím, který symbolizuje moře a oblohu. Trojice pruhů v bílý a červený barvě představuje cestu země k ekonomickýmu rozvoji, přičemž bílá barva znamená mír a červená pracovitost.


Jak dlouho se letí na Kapverdy?

Z Prahy počítejte se šesti hodinama letu. Lítá se jen v rámci charteru, tzn. v rámci zájezdu s CK. Rotace linky je většinou Praha - Boa Vista - Sal - Senegal (Dakar) - Praha, anebo opačně. Většinou máte mezipřistání v Senegalu nebo na jednom z ostrovů. Na Kapverdy se jinak lítá i z Německa se společností TUI. Z Amsterdamu a Lisabonu lítá klasická linka. Letenky jsou ale hodně drahý.


Vstupní podmínky na Kapverdy

Musíte se prokázat jedním z níže uvedenejch formulářů:
 • očko certifikát (min. 14 dní a max. 270 od poslední dávky vakcíny, posilující dávka platí ihned),
 • certifikát o prodělaní nemoci (pozor, platí max. 90 dní od pozitivního testu),
 • negativním PCR testem (ne starším 72 hodin) nebo antigenním testem (ne starším 48 hodin) v angličtině nebo portugalštině.
 • Výjimku z testování a očkování maj děti do 12 let.
Dále musíte vyplnit on-line zdravotní dotazník a zaplatit bezpečnostní taxu (cena 3400 CVE = cca 768 kč). Taxu si musíte vyřídit nejdýl 5 dní před odletem. Může to za vás udělat i cestovka, ale bere si dvojnásobek. Po zaplacení taxy vám přijdou dva maily. Jeden s účtenkou a druhej s číslem. Tisknout to nemusíte. 

Zdravotní dotazník a doklad o bezinfekčnosti si vytiskněte, kontroluje se to na odletovým i příletovým letišti. Když si nestihnete vyřídit taxu, nešilte, jde zaplatiti i na letišti!

Kdyby vám to nebylo moc jasný, podívejte se na stránku dertouristik, tam to maj moc hezky zpracovaný.


Pár zajímavejch zajímavosti na závěr

 • Více Kapverďanů (přibližně 1 milión) žije v zahraničí než na samotnejch ostrovech. 
 • Kapverdy byly zaznamenaný do map už v roce 44 n. l.
 • Kapverdy jsou zařazený mezi osm neohroženějších oblastí na planetě. Se změnou klimatu jim hrozí zaplavení a zánik. 
 • Vzhledem ke svý odlehlosti a nízký zemědělský produkci se sem víc než 90 % potravin dováží.
 • Z Afriky se sem dostal kuskus, hudební rytmy a způsob, jak ženy nosej svoje děti (do tří měsíců na rukách, potom na zádech v šátku). Evropskej pozůstatek je ve způsobu oblíkání, v katolickým náboženství a v portugalský architektuře.
 • Kapverdy jsou součástí Makaronésie, která je tvořená několika ostrovama vulkanickýho původu. Kromě Kapverd sem patřej ještě Azory, Kanáry a Madeira. 
 • Kapverdy maj bohatej podvodní život. K vidění jsou tady žraloci, želvy, delfíni, keporkaci atd. 
 • Mezi ostrovama panujou minimální teplotní rozdíly a každej ostrov má svoje mikroklima. 
 • Na ostrovech se nevyskytujou žádný hadi.

Myslím si, že jsem tady vyplivla už spoustu informací, proto je čas skončit. Příště vás vezmu na ostrov Sal a následně na Boa Vistu. Určitě si to nenechte ujít. A do tý doby si můžete třeba přečíst jednu kapitolu z nový sekce SPOLU A NASRANÍ aneb Jak můj parťák dělal návnadu na keporkaky


Komentáře