Italská Matera: Kompletní praktickej průvodce městem, po kterým se proháněl Bond

Matera italie

Kousek nad podpatkem italský boty leží město, který bylo kdysi ostudou Itálie, ale dneska je to hollywoodskej Milášek! Italská Matera u nás není až tak profláklá, proto vám ji chci ukázat dřív, než to udělá v "prajmtajmu" Manu a Matěj ve svý kuchařský roadshow a vypálej mně tím rybník! 

Italská Matera

Italská Matera není unikátní jenom svou historií, nebo vzhledem, ale taky tím, že je to skalní město ukrytý v "moderním" městě, což se jen tak nevidí. No a tahle vychytávka funguje zároveň jako past na turisty, pač když jedete do Matery poprvý a vystoupíte na Matera Centrale, máte pocit, že jste se ocitli v italskejch Hošticích a ne v jednom z nejdýl trvale obydlenejch míst na světě.

italska matera

Do týhle pasti jsem se samozřejmě chytla i já. Naštěstí se vždycky řídím heslem "Když nevíš kudy, následuj dav nebo čínskýho turistu.". Dav jsem sledovala na náměstí, kde jsem zahlídla Číňana, kterej zničehonic vyběhnul z podloubí, zběsile na někoho mával, a pak zase rychle zmizel. Instinktivně jsem následovala svýho zahraničního kolegu s tušením, že našel TO, co hledám. A měla jsem pravdu! Jakmile jsem prošla podloubím, dostala jsem se na terasu, kde jsem konečně spatřila město tesaný do skály. Srdce, foťák i Číňani jásali! Zachovala jsem paniku a doufala, že tady, kromě covida, chytnu i super flek na focení.

skalní město matera


Nikoušův průvodce po Italský Mateře aneb 7 tipů, co vidět ve skalním městě


1. Domy vytesaný do skály

Celý město tvořej chaoticky uspořádaný domky vytesaný do skály. Spousta staveb je dostavěná nebo vylepšená verze jeskyně, která tu byla před tím. Není to ale žádnej bydlící kekel z pekel. Právě naopak! Je to vzhledný bydlení, který si můžete vyzkoušet třeba v nějakým místním hotýlku. 

skalni mesto matera italie

kamenne domy matera

skalni mesto matera

2. Uličky

Úzký a příkrý uličky jsou jedna velká pecka! Mimo sezonu v nich nikoho nepotkáte, což dost přidá na atmosféře! Některý uličky vás povedou přímo po střechách domů, ale místní to berou jako fakt a nikdo na vás neřve. 

matera italie

skalni mesto matera

V Mateře se natáčela poslední bondovka Není čas zemřít. Já do města dorazila jen pár dní po tom, co štáb odjel a dodnes jsem z toho opravdu hodně smutná. Kdybych se tenkrát potkala s Danielem Craigem, kde já dneska mohla bejt?!

italie matera skalni mesto

3. Katedrála, kostely a kláštery

Ve skalním městě je spousta klášterů a přes sto kostelů. Koukatelný jsou tady snad všechny církevní stavby. Já bych vypíchla kostel Svatý Marie z Idrisu, kterej vypadá jako kupa zborcenýho kamení, na kterou prostě narazili kříž a prohlásili ji za kostel, a taky katedrálu, která je - díky svý poloze na vrcholku kopce - jasnou a nepřehlídnutelnou dominantou města.

kamenny kostel matera

sassi di matera

4. Přírodní park della Murgia Materana

Na protější straně města se rozprostírá rozlehlej přírodní park s kaňonem, kterým teče řeka Gravina. Park je volně přístupnej a jsou z něj spektakulární výhledy do širokýho okolí.

prirodni park matera

sassi di matera

prirodni park matera

5. Jeskynní obydlí Sassi di Matera

V parku se nacházej původní jeskyně (Sassi di Matera), který obývali lidé od dob paleolitu až do padesátých let 20. století. Domorodci v jeskyních žili se zvířaty, proto se mezi obyvateli šířily různý nemoci. Jednoho dne italský vládě došla trpělivost a přestěhovala obyvatele ze starejch jeskyní do "novejch", který vznikly na protějším svahu. Většina původních obydlí je dneska opuštěná, některý se ale opravujou a předělávaj na muzea, restaurace nebo luxusní hotely, ve kterejch za noc zaplatíte i přes 200 éček.

sassi di matera italie sklani mesto prirodni park

Mám takový tušení, že Italové nám ukazujou, jak se budou vyvíjet trendy v bydlení. Při dnešních cenách pozemků, energií a plynu je dost pravděpodobný, že se do tý jeskyně brzo všichni vrátíme. Proto si už nějakou rezervujte a pomalu si ji začněte předělávat, ať jste připraveni!

vyhled na sklani mesto matera

6. Cisterny na vodu

Italská Matera to měla s dodávkou vody složitý, proto se tu stavěly nádrže, který shromažďovaly dešťovku. Ta pak proudila do města. Největší cisternu najdete na náměstí Piazza Vittorio Veneto. Hledejte velkou díru v zemi, do který všichni zasvěceně čuměj a tvářej se u toho, že vědí, o co se jedná. 

7. Hrad Tramontano 

Hrad stojí na kopci nad starou částí města a je usazenej do hezkýho parku, kde si ve stínu můžete na chvíli dáchnout. Hrad sám o sobě není žádná velká pecka, ale doporučuju popojít na hradby kousek k věži, pač tam je (alespoň teda za mě) ten nejhezčí výhled na město. Počkejte si tady na západ slunce. Uvidíte, jak se město ponoří do šera, ale věž katedrály zůstane do poslední chvilky osvětlená paprsky slunce. Je to epická podívaná! 

pamatky matera

hrad matera vyhled

italie matera vyhled na sklani mesto

vyhled z hradeb matera italie

podvecerni vyhled na sklani mesto matera

V čekání na západ slunce se ke mně přidala skupinka, která si krátila čas skákáním po hradbách. Cílem bylo vyfotit co nejvíc cool fotku. To jejich balancování nad hlubokým kaňonem mě dovedlo k myšlence, že lidstvo nevyhubí vir, ale obyčejná lidská blbost.

foceni na hradbach matera

vecerni matera

Nikouš hodnotí 

Jsou města, který vás nadchnou na první dobrou po vizuální stránce, a pak vás dorazí svou jedinečnou atmosférou. U mě to je Havana, Řím, Edinburgh, Sevilla a teď i skalní město Matera. Ta si mě opravdu získala! Jestli se chystáte na jih Itálie, určitě sem zajeďte! Jsem si jistá, že toho nebudete litovat! 

italie mesto matera sassi di matera

Rady, tipy, triky

  • Skalní město Matera je třetí nejstarší město na světě. Je dokonce starší než Řím.
  • Jak jsem psala na začátku, starý město neuvidíte hned od vlakový zastávky. Zachovejte paniku, zapněte mapy a vyrazte. 
  • Bacha na siestu! Nezapomeňte, že jste na jihu Itálie - od 12:00 do 18:00 je všechno zavřený. Takže sváču a velkou kapacitu močového měchýře s sebou!
  • Tip pro romantiky: Město má obrovský kouzlo i po setmění. Přespat v jednom z kamennejch domků bude určitě zážitek. Pokud sem přijedete s polovičkou, jistojistě vás tu čeká spousta romantiky a lajků na všech sociálních sítích.
  • Zajímavá zajímavost: V Mateře se natáčely filmy Umučení Krista, Wonder Woman nebo poslední bondovka Není čas zemřít.

Jak se dostat do/z Matery

  • Vlakem z Bari. Pozor, vlak nejezdí z Bari Centrale, ale z nádraží Ferrovie Appulo Lucane. Je to malá budova hned vedle nádraží Bari Nord.
  • Lístek si kupte on-line nebo u chlapce v budce. Jednosměrná jízdenka stojí 5,20E a zaplatíte ji pouze hotově! Lístek nevyhazujte. Z nádraží se pak dostanete jedině na QR kód, kterej máte na jízdence.
  • Vlaky mezi Bari a Materou jezděj každou hodinu. Všechny jsou s jedním přestupem ve stanici Altamura. Pod textem se podívejte na screen - ukážu vám, kde najdete čísla vlaků, který vás budou při přestupu zajímat. Přestup není žádná věda - vlaky na sebe čekají, času je dost.
  • Cesta do Matery trvá přibližně 1h 45m. 
  • Veškerý info ohledně spojů najdete na webovkách dopravce.nádraží Ferrovie Appulo Lucane
vlakove nadrazi matera


Komentáře