Tarifa: Tady se potkává Středozemní moře s Atlantikem


Na jihu Španělska leží malý přístavní město, který je celoročně obsypaný surfařema. Od jara do podzimu tam, kromě surfařů, můžete zahlídnout i velrybu nebo kosatku. A když si do batůžku přibalíte dalekohled nebo brejle na dálku, dohlídnete až do Maroka.


Tarifa

Tarifa patří k nejoblíbenějším surfařským destinacím celýho světa. A byli to právě surfaři, který vtiskli Tarifě jedinečnej multi-kulti-chill punc. Ten se prolíná celým městem a nasákne jím každej návštěvník. Tarifa kromě pláží nabízí i plno historickejch, uměleckejch i kulturních zajímavostí.


Nikoušův průvodce po Tarifě aneb 7 tipů, co tady vidět


1. Starý město

Vím, že je to stokrát ohraná písnička a že to píšu snad v každým (NE)cestopise, ale i Tarifa má krásnou historickou část, která stojí za dvě hodiny vašeho života. Za hradbama, který oddělujou starou a novou část města, najdete labyrint uliček plnejch bílejch domků, barevnejch tapas barů, obchůdků a ošuntěle elegantních náměstíček. Návštěvy týhle čtvrti určitě nebudete litovat.

2. Náměstí Plaza de Santa Maria

Kamennej kostel, bílý domky a vkusně nasázená zeleň dělaj z nejstarší čtvrti Tarify hodně foťákfriendly místo. Na zdejším plácku panuje příjemná atmosféra i mimo sezónu. Ráno si tady domorodci čtou noviny a ukusujou u toho něco dobrýho z pekárny.


Na náměstí najdete nejlepší pekařství Pasteleria Bernal. Do tohohle podniku stojej frontu i místní. 3. Hrady a obranný věže

V dobách, kdy neexistovali realitní makléři, se o lukrativní pozemky bojovalo. To platí i o Tarifě, která byla v kurzu vždycky, a tak se o ni mydlily různý bandy nájezdníků. Největší hrozba přicházela od moře, proto okolo přístavu najdete velkej počet hradů a obrannejch věží, který dneska sloužej jako turistický cíle.


Mezi Starým městem a nábřežím je vklíněnej hrad Castillo de Guzmán El Bueno z 10. století. Hrad sloužil k obraně Tarify a byl pojmenovanej po místním guvernérovi Alonsu Pérezovi Guzmánovi, kterej při napadení města obětoval vlastního syna, aby ochránil obyvatelstvo.


Další hrad, kterej na Tarifě najdete, je Castillo de Santa Catalina. Ze "Svatý Kateřiny" zbyla už jenom obranná věž, na který je vyhlídka, a ve zbytku stavby se konaj různý kulturní akce.


Věž Mirador Africa je otevřená denně od 10:00 do 16:00 a je z ní krásnej 360stupňovej výhled do okolí. Funí tu ale jako prase, proto si sem neberte šaty ani volnou sukni, pač jinak se tu místo kochání a focení budete snažit odlepit šaty z obličeje a připlácnout je tam, kam patřej.4. Přístav

Zdejší velice vzhlednej přístav nabízí přehlídku všech možnejch plavidel - od malejch dřevěnejch bárek, který se sotva držej na vodě, až po naprosto nechutný luxusní jachty. Přístav si můžete projít po betonovým chodníčku kolem dokola a svou tour zakončit v příjemný kavárně, kde si nad šálkem kafe prožijete závistivý okýnko. Ten výhled je totiž nervy drásající!Kdysi musely kupecký lodě na Tarifě zaplatit poplatek za místo v přístavu - tzv. tarif. A od tohohle slova se pak zřejmě odvodil i název města - Tarifa.5. Ostrov Isla de Tarifa

Kousek za přístavem leží ostrov, na kterým se nachází základna vojenskýho námořnictva (vstup na ostrov je zakázanej). Taky se tu nachází Mys Tarifa, což je nejjižnější bod Španělska i kontinentální Evropy. To ale pořád není všecko! Mezi ostrovem a pevninskou částí Tarify vede hráz, která odděluje Středozemní moře od Atlantiku. Takže když půjdete na sever, dojdete k oceánu, a když se vydáte na jih, stanete u Středozemního moře. No a tohle všechno zvládnete během pár kroků... Prostě zázrak!
Z hráze je krásně vidět pobřeží Afriky, který je vzdálený jenom 14 kilometrů. To ale moc nepobírá mobilní operátor, kterej vám bude ze začátku pořád posílat SMS "Vítejte v Maroku. Voláte a píšete za nekřesťanský peníze. Data si raději nepouštějte, pač se nikdy nedoplatíte!" Pak už vám ale tuhle zprávu posílat přestane a vy při vyúčtování budete čumět, pač zjistíte, že jste podle operátora byli čtyři dny v Maroku.6. Pláže

Díky zázraku, kterej jsem popsala o pár řádku vejš, si můžete vybrat, jestli se chcete plácnout na písek u Středozemního moře nebo u Atlantiku. A to je frajeřina, která se fakt počítá! Pláž u moře je malá a je díky svý poloze dobře chráněná před větrem, takže se tady dobře sluní třeba i v půlce listopadu.
Na týhle pláži se můžete stát fotosenzací pro ostatní turisty. Dojde k tomu tak, že to neplánovaně zalomíte uprostřed pláže. No a když se po hodině a půl probudíte v poloze vyvrženýho vorvaně, s poslintanou bradou a snoplem u nosu, s hrůzou zjistíte, že je nad váma vyhlídka, ze který si všichni fotěj Gibraltarskej průliv. Neptejte se mě, z čí zkušenosti vycházím...


Pláž podél oceánu je opravdová lahůdka. Pás zlatýho písku měří 10 kilometrů, což vybízí k mý nejoblíbenější činnosti - k pochodování, tupýmu zírání na nádherný barvy oceánu a nepřemejšlení (tuhle terapii doporučuje 11 z 10 psychologů). Od oceánu občas vane silnej vítr, proto je ležení na pláži trochu nepříjemný, pač máte písek i tam, kde ho mít fakt nechcete. Na druhou stranu se okolo vás pohybuje spousta hezkejch lidí, takže z toho písku stejně nebudete chtít odejít.
7. Vítr

Tuhle položku sice neuvidíte, ale určitě ji pocítíte, proto pokládám za svou občanskou i cestovatelskou povinnost se o ní zmínit. Na Tarifě fouká 300 dní v roce, což v praxi znamená následující:
 • Moc se nepotíte, a tím samozřejmě šetříte Rexonu i životní prostředí. 
 • I po použití spreje na vlasy Schwarzkopf váš účes stále nedrží. 
 • Díky větru necejtíte, že máte kůži na uhel, z čehož nemáte radost ani vy, ani váš dermatolog! 
 • Užijete si windsurfing, kitesurfing i všecky jiný surfingy.
 • Okolí Tarify je posetý větrnejma elektrárnama, takže můžete svým spolucestujícím udělat přednášku na téma "Využití obnovitelnejch zdrojů v praxi". 
 • Pokud se vám stane, že je ráno pošmourno, zachovejte paniku a stejně se sbalte na pláž. Stačí totiž chvíli vydržet a vítr mraky rozfouká. Občas pomůže, když si uprostřed pláže zabékáte "Ať je jak vítr!" Uvidíte, že o pár minut pozdějc bude mlha pryč.Co dělat na Tarifě


1. Vodní sporty

Tarifa je evropská Mekka vodních sportů. Ve městě si můžete zarezervovat kurzy, na kterejch vás naučej, jak se na tom létajícím prkně nezabít. Taky si tam můžete pronajmout nebo koupit vybavení. který budete k lítání po vodě potřebovat.
Strašně závidím všem těm talentovanejm lidem, kteří na Tarifě lítaj na dracích. Občas mám nutkání, že bych to zkusila taky, ale pak se dostaví strach, že se rozplácnu o skálu nebo odlítnu až do Afriky. Ta je sice jenom 14 kilometrů daleko, ale cestovní pojištění mám jenom na Evropu. No a taky úplně nestojím o to, aby mi v Maroku udělili status prvního evropskýho uprchlíka.2. Chodit

Nadšenci chůze a členové Klubu českejch i mezinárodních turistů si dozajista užijou pochoďáky ve dvou přírodních parcích poblíž Tarify. Park Natural del Estrecho vede podél jižního pobřeží a nabízí stezky s výhledem na marocký pobřeží a v parku Alcornocales si pochodíte po největším korkovým lese na Pyrenejským poloostrově.


3. Koupat se a válet se na písku

Na pláži u moře ani u oceánu nejsou žádný lehátka ani slunečníky, takže výbavu s sebou. Malý doporučení: Jestli se máte rádi a nechcete se na pláži vznítit jako Fénix, v létě sem opravdu nejezděte. Na koupačku a válečku doporučuju vyrazit v květnu nebo někdy od září do listopadu (já se třeba koupala v půlce listopadu).


 

4. Jíst a pít

Na Tarifě najdete nespočet barů a restaurací. Doporučuju zamířit na centrální trh, kterej je plnej lahůdek. Nenechte si ujít tapas bary El Lola nebo El Ombligo. Kdo má rád pořádnej burger, nechť se zastaví v podniku California Tarifa. No a pak je tady podnik, kterej máme rádi všichni, a to je Lidl - skvělá volba i na Tarifě (maj tady pořád španělskej tejden)!
5. Koukat na západ slunce

Mezi oblíbený kratochvíle všech obyvatel i návštěvníků Tarify patří pozorování západu slunce nad oceánem. Každej den jsou v tuhle dobu bary obsypaný lidma, který seděj, kde se dá, dobře se bavěj a užívaj si výhledy na tu kýčovitou krásu. Za super atmosférou a výhledem vyrazte do baru Balneario. Víc distingovaným cestovatelům doporučuju bar El Chiringuito.


5. Vejletovat 

Dobrá poloha Tarify vybízí k okolnímu šmejděníčku šmejdění. Já si v týhle sekci přihřeju svou polívčičku... Na vejlet můžete vyrazit do:
 • Pueblos Blancos (Bílý vesničky Andalusie)
 • Gibraltar (Šutr, o kterej vedou válku distingovaní Angličani a horkokrevný Španělé.)
 • Sevilla (Můj cestovatelskej objev roku 2021)
 • Cádiz (Místo, odkud vyplouval za svým dobrodrůžem Kryšťa Kolumbus.)
 • Granada a Alhambra (Spousta krásnejch a exotickejch míst, který po sobě zanechali Maurové.)
 • Maroko (To mi zatím uniká. Snad už se letos budou jezdit denní tripy z Tarify. V době viru byly plavby stopnutý. Pas s sebou!)
 • Pozorování velryb, kosatek a delfínů (Půldenní trip nabízej kanceláře okolo přístavu od března do října. Jejich cena se pohybuje okolo 45E za osobu.) 
 • Malaga (Brzo sepíšu.)


Nikouš hodnotí

Tarifa je místo, který mám opravdu moc ráda. Panuje tady taková vesnická idylka... Ráno se při prochajdě všichni s úsměvem pozdravěj a místní se na turisty nekoukaj skrz prsty. Uvolněnou a přátelskou atmošku doplňujou přírodní krásy a celoroční dávka vitamínu D. Na Tarifě bych chtěla jednou žít. Při poslední návštěvě jsem si tam dokonce vyhlídla dům, kterej si koupím hned, jak mě začnou tyhle mý "cestovatelský moudra živit". Mám teda co dělat, ale třeba se mi to jednou splní...


Rady, tipy, triky 

 • Na Tarifu můžete vyrazit po celej rok.
 • Díky nonstop mezinárodní účasti a častým návštěvníkům z Gibraltaru se na Tarifě bez problémů domluvíte anglicky.
 • Cenově je Tarifa srovnatelná s jinejma španělskejma městama. Na naše poměry jsou ceny lehce vyšší. 
 • Tarifa je super volba, pokud nutně potřebujete k oceánu a nechcete se hrkat pět hodin na Kanáry. 
 • Tarifu si užijou i rodiny s dětma. Není to místo jen pro dospělý.

Jak se dostat na Tarifu

Můžete letět do Malagy nebo Sevilly, a pak to sjet dolů autem nebo busem. Letět můžete samozřejmě i na jiný blízký letiště. Po Andalusii funguje i BlaBlaCar.

Cesta busem
 • Z Malagy, čas: 4h 55m. Jízdenky Avanza bus
 • Ze Sevilly, čas: 3h 30m. Jízdenky TG Comes
 • Z Marbelly, čas: 2h 40m. Jízdenky Avanza bus
 • Z Cádizu, čas: 1h 45m. Jízdenky TG Comes
 • Z Vejer de la Frontera, čas: 45m - 1h. Jízdenky TG Comes
 • Z Gibraltaru, čas: 3h 25m. Jízdenky Avanza bus (rychlejší spoj), TG Comes (pomalejší spoj)

Kde se ubytovat

Na Tarifě můžete vybírat ze spousty nabídek. Já byla trochu limitovaná tím, že jsem tu byla mimo sezónu. Chtěla jsem střešní apartmán, proto jsem se ubytovala v Apartamentos Casa del Coronel, ale nebyla jsem tam spokojená, pač jsem místo střešního apartmánu, kterej byl obsazenej, dostala klasickej, a to mě teda dost mrzelo. Příště se ubytuju v Hotelu & Spa La Residencia Puerto, okolo kterýho jsem furt chodila. Hotel je naproti přístavu a má splendidní výhled i bazén!Komentáře