Jak levně a efektivně cestovat vlakem po Itálii: Kompletní praktickej průvodce


Asi si říkáte, proč vám cpu článek o cestování vlakem, když tímhle prostředkem umí jezdit i malý dítě... No, v Itálii má cestování vlakem svý specifika, proto jsem se rozhodla předat vám skrz pár modelovejch situací svý cestovatelský know-how. 


Modelová situace č. 1 

Guiseppíno právě drcnul boeingem na přistávací dráhu, všichni domorodci ze sebe strhávaj bezpečnostní pásy a volaj domů, že už je čas dát vařit pastu, a vy zběsile gůglíte a přemejšlíte, jak se z toho proklatýho letiště máte vlastně dostat...


Nikouš radí

Zachovejte paniku! Upřímně - jestli jste do přistání na všechno sra..(pekli), teď už to stejně nedoženete, a tak nemá smysl zmatkovat. 

V Itálii žijou chytrý lidi, který věděj, že se chcete dostat z letiště do centra tou nejrychlejší a nejjednodušší cestou. 

A teď dávejte pozor, přichází moudro! Na každým letišti je obrázkovej i písemnej tutoriál, jak se dostat k vlaku nebo jinýmu dopravnímu prostředku směr centrum. Stačí dávat pozor, nečumět po vzhlednejch lidech okolo a soustředit se na cíl. 

Pokud vás přeci jen něco vytrhne z koncentrace, porozhlídněte se po jinejch turistech a držte se jich, pač na 99,9 % jedou tam, kam vy.


Modelová situace č. 2

Našli jste cestu k dopravnímu prostředku, kterej vás odveze do centra. S největší pravděpodobností to bude vlak, pač v Itálii je skoro každý letiště propojený s hlavním nádražím v centru města. Chytrý, co? No a teď usilovně přemejšlíte, kde si koupíte lístek...


Nikouš radí 

Před nástupištěm jsou automaty na lístky. Nebojte se, není na tom nic složitýho. 

Na obrazovce je většinou jasně daná předvolba - třeba CENTRO nebo ONE WAY. 

Vyberte si variantu a zaplaťte (kartou nebo cash). Po úspěšný transakci vám vypadne jízdenka. Ta má většinou QR kód, kterej musíte naskenovat u turniketů

Občas se stane takový malý "fópá". U turniketů je chytrá bedýnka, která má dole obrázek QR kódu. No a většina lidí, včetně mě, vždycky zuřivě máchá tím lístkem nad obrázkem OR kódu na bedýnce. Hele, věc se má tak, že lístek sice přiložíte k obrázku, ale pak ho otočíte QR kódem nahoru, kde to nascenuje paprsek ze skleněnýho ústí, a pak to funguje! Slibuju!

Kdyby byl nějakej problém, vždycky poblíž sedí někdo v reflexní vestě. Ne, není to silničář. Je to člověk, kterej je placenej za to, že vám pomůže s koupí lístku, bezpečně vás převede přes turniket a ještě vám poradí, z jakýho nástupiště to jede. Pozor, lístek nevyhazujte! Budete ho potřebovat i u turniketů v cílový destinaci.Modelová situace č. 3

Díky mým zápiskům jste zjistili, že se můžete vydat na denní trip z Bologně do Benátek, pač cesta vlakem trvá jen dvě hodiny. Nadšený vyrazíte na vlakáč, ale v hale začnete přemejšlet, kde si koupit lístek, pač jste při čtení itineráře nedávali pozor a tohle info vám uniklo. Nevadí, já to klidně napíšu znova! 


Nikouš radí

Před nákupem lístku se vždycky podívejte, jakej typ vlaku vám automat nabízí. V Itálii totiž jezděj dva typy vlaků.

1. Vysokorychlostní vlaky

Z Bologne do Florencie za 37 minut? Jasně, ale lístek stojí 30E. Rychlovlaky ujedou velkou vzdálenost během pár minut/hodin, jsou luxusní, ale taky drahý. Lístky jsou s místenkou a v rámci úspory je dobrý si je koupit s předstihem on-line na ofiko webu italskejch drah. Na infotabulích se tyhle vlaky značej zkratkou Fr. Tady je jejich třídění:

 • Frecciarossa - 300 km/h. Prvotřídní. Milán-Florencie-Řím-Neapol. Rychlejší než lítání!
 • Frecciargento - vlaky z Říma do středně velkejch měst na severovýchodě a jihu (z Říma do Benátek nebo do Bari)
 • Frecciabianca - vlaky z Milána a Říma do středně velkejch měst (z Milána do Bari, z Říma do Janova)

2. Regionální a meziměstský vlaky

Klasický vlaky bez místenky, který jezděj většinou co hodinu. Jsou čistý, u každýho sedadla je zásuvka i USB nabíjení. Na infotabulích se značej zkratkou RV


Jak si koupit v Itálii lístek na vlak

Na všech vlakáčích (i na tom nejzapadlejším) si koupíte lístek v automatu. Přijdete k němu, klepnete na obrazovku, vyberete si jazyk, kterým má automat mluvit, a v tu chvíli na vás začne řvát jakási paní, že si máte při nákupu dávat pozor na kapsáře. Vy vůbec netušíte, proč na vás ta ženská řve, a přijde vám to naprosto absurdní a kontraproduktivní, pač jste si jistý, že kolem vás žádnej kapsář není, zatímco teď už tam stoprocentně někde bude. (Jestli si myslíte, že se tohle nebude dít, když si lístek budete kupovat v italštině, zklamu vás - bába řve ve všech jazycích.) 


Po vyřvání báby se vám na obrazovce objeví nabídka měst. Vy si vyberete město, kam chcete jet, a automat vám ukáže dostupný spoje (Pozor na rozlišení vlaků - rychlovlak/regionálka). Vyberete si spoj a automat se zeptá, jestli si chcete koupit i zpáteční jízdenku. To vám moc nedoporučuju, pač si kupujete lístek na konkrétní hodinu a když budete chtít jet dřív nebo pozdějc, budete si muset koupit novej lístek. Zamítnete/povolíte koupi zpátečního lístku a přejdete k platbě. Po zaplacení (bacha, při bezkontaktní platbě to chvíli trvá) vám vypadne lístek. 

S lístkem v ruce se porozhlídnete po infotabuli, na který si přečtete, že vlak jede z nástupiště 28. V tu chvíli vás nejspíš zachvátí panika a poletíte skrz vlakáč jak o život... Buďte ale v klidu. Nástupiště jsou dobře značený a jestli zrovna nemáte pět minut do odjezdu, nemusíte se stresovat. 

A teď pozor! NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFO! V Itálii si musíte LÍSTEK OZNAČIT PŘED NÁSTUPEM DO VLAKU! 

Sloužej k tomu bedýnky před perónem. V bedně si označíte lístek a ve vlaku průvodčí zkontroluje označení a načte QR kód.
Lístky si můžete samozřejmě koupit i on-line! 


Na závěr krátký shrnutí pro ty, který neradi čtou

 • Skoro všechny letiště v Itálii maj vlakový spojení s centrem, z letiště vás navedou šipky.
 • Lístky na "letištní" vlaky koupíte před turniketem na perón. 
 • Lístek nevyhazujte, slouží i k výstupu z perónu.
 • Na každým vlakáči jsou prodejní automaty na lístky. 
 • Pozor na rozdělení vlaků - rychlovlaky/regionální.
 • Lístky na rychlovlak kupujte dopředu. 
 • Před nástupem do vlaků si VŽDYCKY lístky označte v bedýnce před perónem! 
 • Vlaky jsou čistý, u každýho sedadla je zásuvka i USB nabíjení.
 • Itálie má výbornou vlakovou síť, vlakem se dostanete skoro všude.
 • Cestování vlakem je pohodlný, rychlý a cenově přijatelný.
 • Vlaky jezdí v Itálii na čas a čekají na přípoje!
 • Oficiální web italskejch drah

Komentáře