Pueblos Blancos: Kompletní praktickej průvodce španělským Santorini!

bílé vesničky pueblos blancos

Všimla jsem si, že na sítích teď frčí vystoupení z komfortní zóny. Tak jsem do toho taky šla a napsala článek o bílejch vesnicích, kterej se v dnešní hyperkorektní době dá považovat nejen za posunutí mejch hranic, ale taky za společenskou sebevraždu. Nicméně posun už je hotovej a mně teď nezbejvá nic jinýho než doufat, že to přežiju. 

Lingvistický okýnko

Než začnete přeskakovat text a vrhnete se rovnou na fotky, pojďme si vysvětlit stěžejní názvosloví celýho článku - Pueblos Blancos. To se dle paní Kristínky K., expertky na španělskou mluvnici a silniční cyklistiku, překládá jako bílý vesnice, nikoli městečka. Tak pozor na ty cestovatelský fake news!


Bílý vesnice Andalusie (Pueblos Blancos)

V Andalusii po sobě Maurové nezanechali jenom paláce, ale taky nádherný Pueblos Blancos. Ty zůstaly rozesetý na vysokejch kopcích jižního Španělska a jsou charakteristický svejma bílejma domkama s červenou nebo hnědou kachlovou střechou. Vesnice se od sebe moc nelišej. Proto vás provedu jen jednou z nich, ať si uděláte představu... 

pueblos blancos


Nikoušův průvodce po Vejer de la Frontera 

Vejer de la Frontera leží na půl cesty mezi Cádizem a Tarifou. V celý vesnici je patrnej maurskej vliv, což znamená, že všechno je hodně koukatelný! Počítejte s tím, že průzkum vesnice vám zabere asi hodinu, ale určitě tam zkejsnete dýl, pač je to opravdu kouzelný místo. A co tam uvidíte? 

1. Náměstí Plaza de Espaňa

Středobod celý vesnice tvoří bílý domy, palmy, pomerančovníky, barevná fontána a malý tapas bary, kde si všichni dávaj do nosu. Je to fakt nechutný místo - jen se na to podívejte!

plaza de espana pueblos blancos andalusie

plaza de espana pueblos blancos andalusie bile vesnice spanelsko

Kromě náměstí se můžete najíst v tapas barech a restauracích na "hlavní nákupní třídě", která se táhne okolo hradeb nebo v uličkách historickýho centra. Ceny jsou srovnatelný s Českem.

bile vesnice andalusie

namesti pueblos blancos Vejer de la frontera

vejer de la frontera domy pueblos blancos andalusie

pueblos balncos andalusie

namesti vejer de la frontera andalusie spanelsko bile vesnice

2. Stará židovská čtvrť Judeíra 

Za hradbama leží bejvalá židovská čtvrť, kterou tvořej domky s arabsko-lidovou architekturou. V uličkách je k vidění spousta krásnejch zákoutí a dvorků, který jsou osázený barevnejma květináčema s exotickým kvítím. Tady prostě musí zaplesat srdíčko každýho (insta)turisty.

bile vesnice andalusie spanelsko pueblos blancos

bile domy andalusie spanelsko pueblos blancos

Zajímavá zajímavost: Bílý vápno, kterým jsou domy natřený, odráží světlo, a tím zabraňuje přehřejvání stavby. 

bile vesnice andalusie spanelsko pueblos blancos

bile domy andalusie spanelsko pueblos blancos

vejer de la frontera bile vesnice andalusie spanelsko pueblos blancos

3. Kostel Iglesia del Divino Salvador 

Co by to bylo za historickou čtvrť, kdyby v ní nebyl kostel! Vesnice má sice kostely dva, ale já mám vyfocenej jen jeden. Iglesia Salvador stojí na místě původní mešity. Jsem si naprosto jistá, že ho při toulkách městem neminete. 

pamatky pueblos blancos andalusie spanelsko

pamatky vejer de la frontera andalusie pueblos blancos

4. Oblouk jeptišek (Arco de las Monjas)

Kousek od Salvadora stojí bejvalej klášter jeptišek (dneska Muzeum tradic a zvyků) a hned vedle něj najdete jednu ze čtyř bran, která vede do historický části města. Tahle brána je nejvíc foťákfriendly, proto ji plácli do každýho turistickýho průvodce. No, a já ji sem samozřejmě dám taky.

arcos vejer de la frontera pueblos blancos spanelsko

5. Maurskej hrad

Hrad z 11. století leží na nejvyšším místě ve vesnici a momentálně se celej opravuje. Do hradu jsem se nedostala, ale cenou útěchy mně byl pohled na pár vzhlednejch restaurátorů a taky na kousek hradeb, který navazujou na kostel Salvadora. Slušná satisfakce.

jak se dostat do pueblos blancos andalusie

co videt v pueblos blancos andalusie

6. Výhledy

První turistickej zákon zní: Chceš-li hezkej výhled (a fotku), musíš vyšplhat na nejvyšší bod. Ve Vejer de la Frontera naštěstí nikam šplhat nemusíte, pač vesnice je takový malý "Orlí hnízdo". Nejhezčí výhledy jsou z restaurací, kde si - nad šálkem kafe nebo něčeho ostřejšího - užijete krásný výhledy do vnitrozemí.

jak se dostat do pueblos blancos spanelsko andalusie

Jak se dostat do Vejer de la Frontera

Do vesnice se dostanete autem nebo busem. Bus jede z Cádizu i z Tarify, ale dejte si pozor, ze který zastávky pak jede zpátky do vaší destinace. Jedna zastávka je hned u vesnice, ale další jsou hodně daleko pod kopcem a nejsou nijak značený! Cestu najdete podle mapy a zastávku vám poraděj místní. Holt je to tady trochu složitější

vejer de la frontera andalusie pueblos blancos

Tip pro fajnšmejkry: V Andalusii existuje turistická cesta, která spojuje přes dvacet bílejch vesnic. Jestli chcete trhnout rekord v Klubu českejch a mezinárodních turistů a máte tak čtvrt roku čas, můžete tu stezku prubnout. Schválně mi pak napište, jaký to bylo. 

rutas pueblos blancos andalusia

Tipy na další Pueblos Blancos

1. Frigiliana

Tahle vesnička je kousek od Málagy a obklopuje ji rozsáhlej přírodní park s několika turistickejma trasama. Je vhodná jako jednodenní busovej vejlet z Málagy. Jeďte busem do městečka Nerja a z něj dalším busem do Frigiliany. Je to jenom kousek od sebe a lístky stojej pár éček.

2. Ronda 

Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších bílejch vesnic v Andalusii. Leží asi dvě hodiny jízdy od Málagy a dostanete se do ní autem, vlakem, busem nebo v rámci organizovaný tour.

3. Setenil de las Bodegas

Vesnici najdete podél soutěsky řeky Trejo. Je zvláštní tím, že její domy jsou vmáčknutý pod skalnatej převis přírodních jeskyní.

Nikouš hodnotí

Na začátku jsem psala, že většina vesniček vypadá podobně. Osobně si myslím, že není potřeba vidět každou. Radši si vesnice vygůglujte a vyberte si jenom ty, který se vám líběj a hoděj se vám do itineráře. Bílejch vesnic najdete po celý Andalusii mraky a já návštěvu alespoň jedný z nich vřele doporučuju!


Komentáře