Ostrovy Burano a Murano: Neobjevený perly v okolí Benátek


O jednom z nejnavštěvovanějších měst na světě bylo napsaný snad už všechno. Proto vás v mým dalším žurnalistickým počinu nebudu zatěžovat všeobecnejma plkama, ale posvítíme si hlavně na rady a tipy, jak si Benátky užít během jednoho dne nebo víkendu. V bonusový sekci vás ohromím svejma znalostma a vezmu vás na benátský ostrovy, pač ty k městu neodmyslitelně patřej a byla by velká škoda je vynechat.


Nikoušův průvodce po Benátkách aneb 12 tipů, co tam vidět a zažít

Většina lidí začne tour de Benátky na Náměstí sv. Marka nebo na vlakovým či busovým nádraží (jsou vedle sebe). Jestli jste do Benátek přijeli na víkend a čas není váš nepřítel, můžete následující řádky vypustit. Vy, kteří máte na Benátky jen jeden den, byste ale naopak měli zbystřit. 

V rámci úspory času a v poměru cena/výkon/kochání je dobrý z vlakáče rovnou skočit na vaporetto (vodní bus) č. 1 nebo č. 2 a projet se přes Canal Grande až na Náměstí sv. Marka. Cestou uvidíte most Rialto a baziliku Santa Maria (můžete u nich vystoupit). Na Náměstí sv. Marka se pokocháte zbytkem památek, a pak se volným krokem vrátíte přes uličky zpátky. Do map si zadejte F.te Nove - to je místo, ze kterýho vyrazíte na benátský ostrovy. 


1. Canal Grande

Canal Grande je čtyři kilometry dlouhá dopravní tepna, která spojuje vlakový nádraží Santa Lucia s Náměstím sv. Marka. Plavbu po vodní dálnici (alespoň jedním směrem) vám opravdu doporučuju! Uvidíte cvrkot na vodní hladině, vyfotíte super fotky a užijete si výhledy na namačkaný barevný domky, který svojí výzdobou odkazujou na dávný a nechutný bohatství Benátek. 
Tip: Pokud plánujete jen jednu plavbu, zaplaťte si jednosměrnej lístek, kterej stojí 8E. Při víc než dvou cestách lodí se už vyplatí koupit celodenní MHD permici - CITYPASS za 21E. Permice platí i pro cesty na okolní ostrovy.


Zajímavá zajímavost: Podél kanálu Grande nevede ze žádný strany souvislej chodník, po kterým byste se okolo kanálu prošli.  2. Most vzdechů (Ponte dei Sospiri)

Na Náměstí sv. Marka (kousek od zastávek vodních busů) najdete most, kde se kdysi úporně vzdychalo. Legenda praví, že název mostu vychází ze srdceryvnejch vzdechů odsouzenců, který z okna na mostě naposledy zahlídli Benátky (most totiž spojoval výslechovou místnost v Dóžecím paláci s vězením). Další legenda říká, že když se pod mostem se svou drahou polovičkou políbíte, bude vaše láska trvat do skonání světa (nebo do doby než zjistíte, že vás tahle sranda stála 100 éček). 3. Dóžecí palác (Palazzo Ducale)

Nejproslulejší benátskej palác byl sídlem dóžete a benátský vlády. Byl multifunkční - v paláci bylo vězení, sídlil v něm soudí dvůr a taky tajná policie. Ve zdejším lochu si dokonce poseděl i Casanova.Tip: Jestli máte rádi umění a chcete navštívit všechny muzea, kupte si MUSEUM PASS za 35E, kterej zahrnuje i Dóžecí palác. Samostatná návštěva paláce stojí 25E. Pro víc info klikněte na ofiko stránky Dožecího paláce.


4. Benátský sloupy 

V dobách, kdy byly Benátky přístupný jenom po moři, tvořily sloupy vstupní bránu do města. První sloup představuje symbol Benátek - lva. Druhej představuje jednoho z patronů Benátek - Sv. Teodora. Sloupy byly původně tři, ale při vykládání lodi jeden ze sloupů spadnul do moře. Asi vítr, Máchale! Zajímavá zajímavost: Mezi sloupama se kdysi konaly popravy, proto mezi nima místní neprocházej. Věřej, že by jim to přineslo smůlu. 5. Náměstí Sv. Marka (Piazza San Marco)

Ikonický místo, po kterým chodil i Jude Law jako mladej Papež - já u toho (zase) nebyla a doteď jsem z toho opravdu smutná. No, pocity stranou... Náměstí je středobodem všeho dění a je plný lidí a holubů. Každej benátskej opeřenec moc dobře ví, že na náměstí je turista s kapsou plnou dobrot, kterej chce hezkou instafotku s opeřencem před bazilikou (od roku 2008 je krmení holubů na Piazza San Marco zakázaný, ale samozřejmě vás za to nikdo nezastřelí).


Zajímavá zajímavost: Náměstí sv. Marka je nejníže položenej pevninskej bod Benátek a každoročně byl pod vodou. Tomu teď brání Mojžíš (MOSE), což je systém 78 protipovodňovejch zábran, který chrání Benátky před přílivovejma záplavama.Tip: Navštivte Náměstí sv. Marka a jeho okolí hodně brzo ráno. Je to nádhera! Užijete si klid a uděláte krásný fotky (některý vidíte i tady). Fakt to za to vstávaní stojí!


6. Bazilika sv. Marka

Nejznámější a nejvyzdobenější kostel v Benátkách má pět mohutnejch kopulí a stojí na půdorysu rovnoramennýho kříže (tuhle frajeřinu uvidíte jen z věže sv. Marka). Bazilika je plná zlata, mozaiek a fresek. A teď pozor! Všechny ty krásy neuvidíte, pokud se patřičně neoblečete (zahalený ramena a kolena) a nekoupíte si lístek on-line. Vstup do baziliky je sice zdarma, ale ty největší pecky uvnitř kostela uvidíte jen tehdy, když budete mít vstupenku. Chytrý, co? Takže než umřete na stáří při čekání ve frontě, odpovězte si, co vlastně chcete v bazilice vidět, a podle toho se zařiďte. V rozhodování vám pomůže oficiální web baziliky . 


7. Zvonice sv. Marka

Kdo má rád panorámata, fotky z vejšky a netrpí závratí, nechť se dostaví k nejvyšší věži Benátek. Až budete stát u 98,6 metrů vysoký věže, načtěte si QR kód z tabule skip the line a kupte si lístek za 12 éček. Po kontrole lístků vlezte do výtahu, a pak už se jenom kochejte spektakulárním výhledem (obzvlášť Bazilika sv. Marka vypadá z vejšky fakt vzhledně). Při focení si dejte bacha na vítr, ať vám neuletí fotící přístroj.

Tip: Lístky se prodávaj na přesný časy. Při jejich volbě vidíte, kolik lístků na danej čas ještě zbejvá. Vyberte si dobu, kdy je k dispozici nejvíc lístků, ať máte nahoře klid a prostor na kochání a focení. Otevírací doba je v zimním období 9:30-16:00 (poslední prohlídka) a v létě 9:30-20:30. Lístky koupíte přes ofiko webovku Baziliky sv. Marka. 8. Bazilika Santa Maria della Salute

Bazilika stojí na břehu Canal Grande. Je to vděčnej fotografickej kousek, kterej uvidíte z lodě, ze zvonice, ale třeba i z Náměstí sv. Marka. Fotografická dominanta města není tak vyzdobená jako její sourozenec na Náměstí sv. Marka, což asi někoho mrzelo do tý míry, že tam nechal naistalovat fakt nehezkou reklamní plochu! Jestli vás bazilika zaujala, mrkněte se na její oficiální web, kde najdete všechny podstatný informace.


Tip: Hezký výhledy (i fotky) na baziliku pořídíte z náplavky a parčíku vedle Náměstí sv. Marka. Je to hodně příjemný místo!

9. Benátský uličky

V okolí Náměstí sv. Marka jsou uličky plný krámů se suvenýrama, ale ty vzdálenější jsou liduprázdný a maj obrovský kouzlo! Uvidíte v nich obouchaný domy, spoustu mostů, kanály, gondoly, gondoliéry, který sjížděj instáč, nebo krásný posezení těsně nad vodou, kde si povídaj domorodci. No, prostě italskej vajb jak prase!


10. Most Rialto

Nejstarší most překlenující nejužší část Canal Grande je turistickej supercíl. V sezóně je to naprostý peklo - na most se tu stojej fronty! Jestli si chcete vyfotit Canal Grande z mostu, budete muset vytrpět spoustu nechtěnýho fyzickýho kontaktu. Nejlepší doba je (zcela překvapivě) mimo sezónu. Na mostě je sice i tak dost lidí, ale fronty žádný. 


Tip: Hezký panorámata najdete i na druhý straně mostu. Stačí si to tam trochu občíhnout a hledat místo, kde není tolik lidí. 


Zajímavá zajímavost: V Benátkách je 417 mostů, z toho 72 soukromých. 300 mostů je kamenných, 60 železných a 57 dřevěných. Jeden z nich se jmenuje Ponte delle Tette - Most ňader. Na něm se vystavovaly prostitutky nahoře bez a lákaly zákazníky.11. Gondoly

Není to sice památka jako taková, ale k Benátkám vodní vozítka prostě patřej. Na gondole se můžete projet, ale taky se třeba můžete podívat do dílny, kde lodě vznikaj. Ve čtvrti Dorsoduro na Squero di San Trovaso můžete navštívit loděnici, která patří k nejstarším výrobcům gondol v Benátkách. Tuhle čumendu si ale musíte rezervovat dopředu.
Věděli jste, že...?
  • Gondoliéři musej absolvovat kurz v rozsahu 400 hodin zakončenej zkouškou z ovládání lodě, z historie Benátek a z cizího jazyka. Ročně je licence udělená jen 3-4 novejm gondoliérům. Od roku 2010 maj Benátky taky gondoliérku. 
  • Výroba gondoly trvá tři měsíce a stojí víc než 20 000E. 
  • Gondola váží 350 kg a má levou část o 24 cm delší. Loď pak líp působí proti záběru vesla a neotáčí se dokolečka. 
  • Všechny gondoly musej bejt povinně natřený na černo, ale každá je originál a má svou charakteristickou dekoraci.
  • Půlhodinová plavba na gondole stojí 80-100E za loď, plavba při západu slunce ale stojí i 130-150E. 
12. Benátský ostrovy

San Giorgio Maggiore

Ostrůvek najdete hned naproti Náměstí sv. Marka. Z místní zvonice je krásnej výhled na Benátky. Vstup do věže stojí 5E. Na ostrov se dostanete vodním busem č. 2 z Náměstí sv. Marka. Cesta trvá 3 minuty. Murano

Murano jsou vlastně takový Benátky před vypuknutím turistickýho šílenství. Ostrov je proslavenej výrobou barevnýho skla, na který při návštěvě určitě narazíte. Na průzkum ostrova budete potřebovat tak hodinku. Projděte se po náplavce, dejte si drink nebo něco na zub a kochejte se - stojí to za to. Na ostrov se dostanete linkou č. 4.1, 4.2 a 12 z F.te Nove.
Mazzorbo

Pidiostrůvek, kterej připomíná italskej venkov, projdete za pár minut. Najdete ho kousíček před Buranem (oba ostrovy jsou spojený mostem). Na ostrov se dostanete linkou č. 12 z F.te Nove nebo z Murana. Zastávka se jmenuje Mazzorbo.

Burano

Můj nejoblíbenější ostrov, na kterej nedám dopustit! Je malej, neuvěřitelně barevnej a i přes turistiku si zachoval autentičnost. Projdete ho během hodiny. Pokud chcete navštívit jen jeden ostrov, vyberte si rozhodně Burano! Nebudete litovat. Dostanete se na něj linkou č. 12 z Benátek F.te Nove (45 minut) nebo z Murana (30 minut). Občas se stane, že se nevejdete na trajekt do Benátek. Nechte si na zpáteční cestu časovou rezervu. 

Zajímavá zajímavost: Ostrov Burano je známej pro svý paličkovaný krajky, který se tam vyráběj. Můžete si je tam rovnou i koupit.  
San Michele

San Michele leží asi 1 km od historickýho centra Benátek a ostrova Murano. Slouží jako jedinej benátskej hřbitov. Je sice trochu bizár zvát vás na hřbitov, ale třeba na Vyšehradě taky lidí choděj po hřbitově, že jo? Na ostrov se dostanete z F.te Nove linkama č. 4.1, 4.2, 12 a 13. Zastávka se jmenuje Cimitero. 
Kde se v Benátkách najíst

Tohle je cestovatelskej evergreen - "Nikouši, kde jíš?". Prosím vás, to je hrozně individuální... Nejsem fancy cestovatel, takže si klidně koupím jen něco do ruky a sním si to na mole. V Benátkách jsem vždycky jedla na Buranu, pač tam jsou lepší ceny a hlavně klid. V Benátkách je spousta krámků s jídlem, takže není problém si někde něco koupit. Je tam taky spousta vyhlášenejch podniků, takže gůglete! Nejvyšší ceny jsou na Náměstí sv. Marka. Okolo mostu Rialto a v uličkách dál od centra už byly meníčka za celkem rozumnou cenu (10-15E). 
Tip: Jestli se chcete cejtit jako domorodci, objednejte si po 18. hodině Cichetti - malý snacky, ke kterým se pije sklenička vína (tzv. „ombra de vin“). 
Nikouš hodnotí

Benátky patřej k mejm oblíbenejm destinacím. Nemusím tam jezdit každej rok, ale vždycky si jejich návštěvu užiju. Jezdím zásadně mimo sezónu (únor, březen) - nikdy mě v tuhle roční dobu nezklamaly. První návštěvu jsem strávila víceméně jen v centru, ale teď trávím víc času na okolních ostrovech - zejména na Buranu, který miluju! Benátky (a Burano) jsou místa, který by podle mě měl vidět alespoň jednou v životě každej. Až budete plánovat návštěvu, určitě oceníte praktický info, který jsem sepsala v itineráři.


Komentáře