Benátky: Kompletní praktickej průvodce městem i okolními ostrovyBenátkách bylo napsaný už snad všechno. Proto vás v mým dalším žurnalistickým počinu nebudu zatěžovat všeobecnejma plkama a rovnou se vrhneme na rady a tipy, jak si Benátky užít během jednoho dne nebo víkendu. V bonusový sekci vás ohromím svejma znalostma a potom vás vezmu na benátský ostrovy, který k městu neodmyslitelně patřej a byla by velká škoda je vynechat.

benátky gondoly

Benátky

Všichni milujeme italský město v laguně! Nesmíme ale zapomenout, že Benátky patřej k nejnavštěvovanějším městům světa a ročně se tady sleze okolo 25 milionů skřetíšků, což z Benátek dělá slušnej turistickej Mordor! Jak teda bezpečně projít územím pana Saurona? 

benátky gondoly


Nikoušův průvodce aneb 12 tipů, co vidět v Benátkách


1. Canal Grande

Canal Grande je čtyři kilometry dlouhá dopravní tepna, která spojuje vlakový nádraží Santa Lucia s Náměstím sv. Marka. Plavbu po vodní dálnici (alespoň jedním směrem) vám opravdu doporučuju! Uvidíte cvrkot na vodní hladině, vyfotíte super fotky a užijete si výhledy na namačkaný barevný domky, který svojí výzdobou odkazujou na dávný a nechutný bohatství Benátek. 

benátky canal grande

Praktickej tip: Většina lidí začne tour de Benátky na Náměstí sv. Marka nebo na vlakovým či busovým nádraží (jsou vedle sebe). V rámci úspory času a v poměru cena/výkon/kochání je dobrý z vlakáče rovnou skočit na vaporetto (vodní bus) č. 1 nebo č. 2 a projet se přes Canal Grande až na Náměstí sv. Marka. Cestou uvidíte most Rialto a baziliku Santa Maria (můžete u nich vystoupit). Na Náměstí sv. Marka se pokocháte zbytkem památek, a pak se volným krokem vrátíte přes uličky zpátky. Do map si zadejte F.te Nove - to je místo, ze kterýho vyrazíte na benátský ostrovy.
 
benátky za jeden den

Praktickej tip: Pokud plánujete jen jednu plavbu, zaplaťte si jednosměrnej lístek, kterej stojí 8E. Při víc než dvou cestách lodí se už vyplatí koupit celodenní MHD permici - CITYPASS za 21E. Permice platí i pro cesty na okolní ostrovy.

benátky průvodce

Zajímavá zajímavost: Podél kanálu Grande nevede ze žádný strany souvislej chodník, po kterým byste se okolo kanálu prošli.  

benátky za jeden den

2. Most vzdechů (Ponte dei Sospiri)

Na Náměstí sv. Marka (kousek od zastávek vodních busů) najdete most, kde se kdysi úporně vzdychalo. Legenda praví, že název mostu vychází ze srdceryvnejch vzdechů odsouzenců, který z okna na mostě naposledy zahlídli Benátky (most totiž spojoval výslechovou místnost v Dóžecím paláci s vězením). Další legenda říká, že když se pod mostem se svou drahou polovičkou políbíte, bude vaše láska trvat do skonání světa (nebo do doby než zjistíte, že vás tahle sranda stála 100 éček). 

ponte rialto benátky

3. Dóžecí palác (Palazzo Ducale)

Nejproslulejší benátskej palác byl sídlem dóžete a benátský vlády. Byl multifunkční - v paláci bylo vězení, sídlil v něm soudí dvůr a taky tajná policie. Ve zdejším lochu si dokonce poseděl i Casanova.

benátky zajímavosti

Praktickej tip: Jestli máte rádi umění a chcete navštívit všechny muzea, kupte si MUSEUM PASS za 35E, kterej zahrnuje i Dóžecí palác. Samostatná návštěva paláce stojí 25E. Pro víc info klikněte na ofiko stránky Dožecího paláce.

benátky památky

4. Benátský sloupy 

V dobách, kdy byly Benátky přístupný jenom po moři, tvořily sloupy vstupní bránu do města. První sloup představuje symbol Benátek - lva. Druhej představuje jednoho z patronů Benátek - Sv. Teodora. Sloupy byly původně tři, ale při vykládání lodi jeden ze sloupů spadnul do moře. Asi vítr, Máchale! 

benátky zajímavosti

Zajímavá zajímavost: Mezi sloupama se kdysi konaly popravy, proto mezi nima místní neprocházej. Věřej, že by jim to přineslo smůlu. 

co vidět v benátkách

5. Náměstí Sv. Marka (Piazza San Marco)

Ikonický místo, po kterým chodil i Jude Law jako mladej Papež - já u toho (zase) nebyla a doteď jsem z toho opravdu smutná. No, pocity stranou... Náměstí je středobodem všeho dění a je plný lidí a holubů. Každej benátskej opeřenec moc dobře ví, že na náměstí je turista s kapsou plnou dobrot, kterej chce hezkou instafotku s opeřencem před bazilikou (od roku 2008 je krmení holubů na Piazza San Marco zakázaný, ale samozřejmě vás za to nikdo nezastřelí).

co vidět v benátkách

Zajímavá zajímavost: Náměstí sv. Marka je nejníže položenej pevninskej bod Benátek a každoročně byl pod vodou. Tomu teď brání Mojžíš (MOSE), což je systém 78 protipovodňovejch zábran, který chrání Benátky před přílivovejma záplavama.

náměstí svatého marka benátky

Tip: Navštivte Náměstí sv. Marka a jeho okolí hodně brzo ráno. Je to nádhera! Užijete si klid a uděláte krásný fotky (některý vidíte i tady). Fakt to za to vstávaní stojí!

náměstí svatého marka benátky


6. Bazilika sv. Marka

Nejznámější a nejvyzdobenější kostel v Benátkách má pět mohutnejch kopulí a stojí na půdorysu rovnoramennýho kříže (tuhle frajeřinu uvidíte jen z věže sv. Marka). Bazilika je plná zlata, mozaiek a fresek. A teď pozor! Všechny ty krásy neuvidíte, pokud se patřičně neoblečete (zahalený ramena a kolena) a nekoupíte si lístek on-line. Vstup do baziliky je sice zdarma, ale ty největší pecky uvnitř kostela uvidíte jen tehdy, když budete mít vstupenku. Chytrý, co? Takže než umřete na stáří při čekání ve frontě, odpovězte si, co vlastně chcete v bazilice vidět, a podle toho se zařiďte. V rozhodování vám pomůže oficiální web baziliky . 

benátky vstup

7. Zvonice sv. Marka

Kdo má rád panorámata, fotky z vejšky a netrpí závratí, nechť se dostaví k nejvyšší věži Benátek. Až budete stát u 98,6 metrů vysoký věže, načtěte si QR kód z tabule skip the line a kupte si lístek za 12 éček. Po kontrole lístků vlezte do výtahu, a pak už se jenom kochejte spektakulárním výhledem (obzvlášť Bazilika sv. Marka vypadá z vejšky fakt vzhledně). Při focení si dejte bacha na vítr, ať vám neuletí fotící přístroj.

co vidět v benátkách

benátky zajímavosti

benátky průvodce

Praktickej tip: Lístky se prodávaj na přesný časy. Při kupování lístků vidíte, kolik jich na danej čas ještě zbejvá. Vyberte si dobu, kdy je k dispozici nejvíc lístků, ať máte nahoře klid a prostor na kochání a focení. Otevírací doba je v zimním období 9:30-16:00 (poslední prohlídka) a v létě 9:30-20:30. Lístky koupíte přes ofiko webovku Baziliky sv. Marka

benátky zajímavosti

benátky vstup

8. Bazilika Santa Maria della Salute

Bazilika stojí na břehu Canal Grande. Je to vděčnej fotografickej kousek, kterej uvidíte z lodě, ze zvonice, ale třeba i z Náměstí sv. Marka. Fotografická dominanta města není tak vyzdobená jako její sourozenec na Náměstí sv. Marka, což asi někoho mrzelo do tý míry, že tam nechal naistalovat fakt nehezkou reklamní plochu! Jestli vás bazilika zaujala, mrkněte se na její oficiální web, kde najdete všechny podstatný informace.

benátky památky

Tip: Hezký výhledy (i fotky) na baziliku pořídíte z náplavky a parčíku vedle Náměstí sv. Marka. Je to hodně příjemný místo!

benátky ostrovy

benátky za jeden den

9. Benátský uličky

V okolí Náměstí sv. Marka jsou uličky plný krámů se suvenýrama, ale ty vzdálenější jsou liduprázdný a maj obrovský kouzlo! Uvidíte v nich obouchaný domy, spoustu mostů, kanály, gondoly, gondoliéry, který sjížděj instáč, nebo krásný posezení těsně nad vodou, kde si povídaj domorodci. No, prostě italskej vajb jak prase!

benátky uličky

benátky zajímavosti vodní kanály

benátky vstup

benátky zajímavosti

benátky gondoly

10. Most Rialto

Nejstarší most překlenující nejužší část Canal Grande je turistickej supercíl. V sezóně je to naprostý peklo - na most se tu stojej fronty! Jestli si chcete vyfotit Canal Grande z mostu, budete muset vytrpět spoustu nechtěnýho fyzickýho kontaktu. Nejlepší doba je (zcela překvapivě) mimo sezónu. Na mostě je sice i tak dost lidí, ale fronty žádný. 

benátky památky most rialto

Tip: Hezký panorámata najdete i na druhý straně mostu. Stačí si to tam trochu občíhnout a hledat místo, kde není tolik lidí. 

benátky ubytování

Zajímavá zajímavost: V Benátkách je 417 mostů, z toho 72 soukromých. 300 mostů je kamenných, 60 železných a 57 dřevěných. Jeden z nich se jmenuje Ponte delle Tette - Most ňader. Na mostě mělo pár děvčat business s názvem: "Dobrý den, kozy ven!" 

benátky gondoly

11. Gondoly

Není to sice památka jako taková, ale k Benátkám vodní vozítka prostě patřej. Na gondole se můžete projet, ale taky se třeba můžete podívat do dílny, kde lodě vznikaj. Ve čtvrti Dorsoduro na Squero di San Trovaso můžete navštívit loděnici, která patří k nejstarším výrobcům gondol v Benátkách. Tuhle čumendu si ale musíte rezervovat dopředu.

benátky gondoly zajímavosti


Věděli jste, že...?
  • Gondoliéři musej absolvovat kurz v rozsahu 400 hodin zakončenej zkouškou z ovládání lodě, z historie Benátek a z cizího jazyka. 
  • Ročně je licence udělená jen 3-4 novejm gondoliérům
  • Od roku 2010 maj Benátky taky gondoliérku
  • Výroba gondoly trvá tři měsíce a stojí víc než 20 000E
  • Gondola váží 350 kg a má levou část o 24 cm delší. Loď pak líp působí proti záběru vesla a neotáčí se dokolečka. 
  • Všechny gondoly musej bejt povinně natřený na černo, ale každá je originál a má svou charakteristickou dekoraci.
  • Půlhodinová plavba na gondole stojí 80-100E za loď, plavba při západu slunce ale stojí i 130-150E. No jo, energetická krize dostihla už i Gondoliéry. Čím míň světla při plavbě budete mít, tím vyšší cenu zaplatíte. 
benátky gondoly ceny

12. Benátský ostrovy

San Giorgio Maggiore

Ostrůvek najdete hned naproti Náměstí sv. Marka. Z místní zvonice je krásnej výhled na Benátky. Vstup do věže stojí 5E. Na ostrov se dostanete vodním busem č. 2 z Náměstí sv. Marka. Cesta trvá 3 minuty. 

benátky ostrovy

Murano

Murano jsou vlastně takový Benátky před vypuknutím turistickýho šílenství. Ostrov je proslavenej výrobou barevnýho skla, na který při návštěvě určitě narazíte. Na průzkum ostrova budete potřebovat tak hodinku. Projděte se po náplavce, dejte si drink nebo něco na zub a kochejte se - stojí to za to. Na ostrov se dostanete linkou č. 4.1, 4.2 a 12 z F.te Nove.

benátky ostrovy murano

benátky muránské sklo

benátské ostrovy murano

murano ostrovy benátky

benátské ostrovy murano

benátské ostrovy murano

benátské ostrovy murano jak se tam dostat

Mazzorbo

Pidiostrůvek, kterej připomíná italskej venkov, projdete za pár minut. Najdete ho kousíček před Buranem (oba ostrovy jsou spojený mostem). Na ostrov se dostanete linkou č. 12 z F.te Nove nebo z Murana. Zastávka se jmenuje Mazzorbo.

mazzarbo ostrov benátky

mazzarbo ostrovy benátky

benátky ostrovy mazzorbo

Burano

Můj nejoblíbenější ostrov, na kterej nedám dopustit! Je malej, neuvěřitelně barevnej a i přes turistiku si zachoval autentičnost. Projdete ho během hodiny. Pokud chcete navštívit jen jeden ostrov, vyberte si rozhodně Burano! Nebudete litovat. Dostanete se na něj linkou č. 12 z Benátek F.te Nove (45 minut) nebo z Murana (30 minut). Občas se stane, že se nevejdete na trajekt do Benátek. Nechte si na zpáteční cestu časovou rezervu. 

benátky ostrovy burano

benátky ostrovy burano

benátky ostrovy burano

benátky ostrovy burano

Zajímavá zajímavost: Ostrov Burano je známej pro svý paličkovaný krajky, který se tam vyráběj. Můžete si je tam rovnou i koupit.  

burano krajky

benátky ostrovy burano jak se dostat

kde jíst benátky ostrovy burano

San Michele

San Michele leží asi 1 km od historickýho centra Benátek a ostrova Murano. Slouží jako jedinej benátskej hřbitov. Je sice trochu bizár zvát vás na hřbitov, ale třeba na Vyšehradě taky lidí choděj po hřbitově, že jo? Na ostrov se dostanete z F.te Nove linkama č. 4.1, 4.2, 12 a 13. Zastávka se jmenuje Cimitero

benátky ostrovy san michele

benátky ostrovy san michele

Kde se v Benátkách najíst

Za mě určitě na ostrově Burano. Ten totiž obývaj domorodci, proto jsou ceny v restauracích přívětivější a jídlo je naprosto božský, pač domorodec by nikdy nic hnusnýho nepozřel. Jestli se vám nechce na ostrov, nezoufejte, v Benátkách je spousta krámků s jídlem, ale i vyhlášený podniky, takže gůglete! Nejvyšší ceny jsou samozřejmě na Náměstí sv. Marka. Okolo mostu Rialto a v uličkách dál od centra už byly meníčka za celkem rozumnou cenu (10-15E). 

benátky kde se najíst

benátky jídlo ceny

Tip: Jestli se chcete cejtit jako domorodci, objednejte si po 18. hodině Cichetti - malý snacky, ke kterým se pije sklenička vína (tzv. „ombra de vin“). 

benátky kam na jídlo

benátky

Nikouš hodnotí

Benátky patřej k mejm oblíbenejm destinacím. Nemusím tam nutně jezdit každej rok, ale když tam zavítám, vždycky si jejich návštěvu užiju. Do Benátek jezdím zásadně mimo sezónu (březen) - nikdy mě v tuhle roční dobu nezklamaly. První návštěvu jsem strávila víceméně jen v centru, ale teď trávím víc času na okolních ostrovech - zejména na Buranu, kterej fakt miluju! Benátky (a Burano) jsou místa, který by podle mě měl vidět alespoň jednou v životě každej!

benátky průvodce

Praktický okýnko 


Vstup do Benátek

Vstup do Benátek je ještě letos bez poplatku (rok 2022).

Letenky do Benátek

Benátky mají dvě letiště- Treviso a Marco PoloZ Prahy se lítá do Trevisa (do března 4x tejdně, od dubna 2x tejdně). Zpátečka se dá v akci sehnat i za pětikilo, ale většinou se ceny pohybujou okolo 1000- 1500,- Kč. Klidně se při hledání letenek porozhlídněte i po ostatních městech. Benátky jsou dobře dostupný vlakem ze spoustu italskejch měst- Milán, Bergamo, Bologna, Pisa.

Doprava z/na letiště Benátky Treviso

Přímej bus
Terravision - odjezdy navazujou na letovej řád. Doba jízdy je 40 minut. Jednosměrnej lístek stojí 12E a zpátečka 18E. Jízdenky koupíte on-line nebo v kiosku v příletový hale.

Bus + vlak
Bus č. 6 na vlakáč v Trevisu (odjezd každou půlhodinu, cesta trvá cca 20 min a lístek stojí 1,5E) a potom vlakem do Benátek (vlakáč Santa Lucia). Jízdní řád najdete na webu italskejch drah, lístek stojí 3,7E a vlaky jezdí skoro pořád. Nezapomeňte si lístek před jízdou označit! Veškerý info najdete na ofiko webu letiště, sekce TRANSPORT.  Maj to hezky zpracovaný!

Doprava z/na letiště Benátky Marco Polo

Z letiště do centra Benátek jezdí bus č. 5. Zastávku najdete, cesta k ní je značená. Cena za jednosměrnou jízdenku je 8E a cesta trvá necelou půlhodinu. Z letiště se můžete do Benátek vydat i lodí. Cesta trvá přibližně 40 minut, lístek stojí 15E a po cestě se zastavuje na ostrově Murano. Veškerý info je opět hezky zpracovaný na ofiko webu letiště Marco Polo, sekce TRANSPORT. 

Ubytování v Benátkách

Ubytování v Benátkách není nejlevnější. Ceny mimo sezónu jsou přívětivější a samozřejmě platí zásada: "Čím dál od centra, tím lepší cena". Nebojte se porozhlídnout po ubytku na ostrovech Murano a Burano.

Jak se pohybovat v Benátkách

Po městě se můžete pohybovat pěšky nebo na lodi. Benátky jsou pidi, ale když se budete poflakovat uličkama, tak toho našlapete celkem dost. Pokud si město chcete užít i z vodní hladiny, použijte vodní busy tzv. vaporettoJednosměrnej lístek stojí 8E. Plánujete-li plout po vodě víc než 2x, kupte si denní permici, tzv. CITYPASSStojí sice 21E, ale vyplatí se, obzvlášť když budete chtít plout po kanále Grande a navštívit i okolní ostrovy. 
  • Rodiče ALERT! Benátky nejsou dělaný pro kočárky. Kočár s sebou fakt netahejte, jinak se zblázníte. 


Kde jíst v Benátkách

Restaurace okolo kanálu Grande a Náměstí sv. Marka nabízí meníčko od 15-25E. V uličkách okolo nebo na menších náměstích seženete i levnější meníčko. V Benátkách je i pár obchodů COOP, kde se dá koupit jídlo za "normální ceny". Na okolních ostrovech (Murano, Burano) jsou ceny meníček nižší. 

Výlety z Benátek 

Padova
Jedno z nejstarších měst v Itálii je vzdálený od Benátek jen půl hodiny vlakem. Jestli máte dost času, můžete si odskočit i sem. Vlaky jezdí každou půl hodinu a jednosměrnej lístek stojí 3,60E.

Bologna
Opomíjený, ale krásný město je od Benátek vzdálený jen 2 hodiny vlakem. Bologna má krásný historický centrum a je plná studentů, takže je tam živo. Vlak jezdí každou hodinu a lístek stojí 13,6E.

Benátský ostrovy (viz výše)
Komentáře