Itinerář Benátky


Vstupní podmínky do Itálie platný do 31.3.2022

Na cestu do Itálie z ČR je nutno splnit dvě podmínky: EU Certifikát (v digitální či papírové podobě - po ukončeném cyklu očkování či o uzdravení z Covid19 nebo o negativním výsledku testu - antigenní 48h nebo PCR 72h) + PLF formulář. V případě nepředložení certifikátu EU nebo nevyplnění PLF formuláře následuje 5-denní karanténa, ukončená opět testem.

Od 1.4. došlo k částečnému rozvolnění opatření na území Itálie. Od 1.5. by mělo být celkově zrušeno používání EU certifikátů.

Respirátory se nosí v MHD a ve vlacích, kontroluje se to. Roušky by se měly nosit tam, kde je víc lidí, ale tohle nikdo neřešil.


Vstupní poplatek do Benátek

Benátská městská rada v srpnu 2021 rozhodla o zavedení "vstupného" do města. Tento poplatek se měl od turistů začít vybírat od roku 2022. Situace je taková, že se žádnej poplatek zatím neplatí. (Březen 2022)

Letenky

Benátky mají dvě letiště- Treviso a Marco Polo. Z Prahy se lítá do Trevisa (do března 4x tejdně, od dubna 2x tejdně). Zpátečka se dá v akci sehnat i za pětikilo, ale většinou se ceny pohybujou okolo 1000- 1500,- Kč. Klidně se při hledání letenek porozhlídněte i po ostatních městech. Benátky jsou dobře dostupný vlakem ze spoustu italskejch měst- Milán, Bergamo, Bologna, Pisa.

Doprava z/na letiště Treviso

Přímej bus
Terravision - odjezdy navazujou na letovej řád. Doba jízdy je 40 minut. Jednosměrnej lístek stojí 12E a zpátečka 18E. Jízdenky koupíte on-line nebo v kiosku v příletový hale.

Bus + vlak
Bus č. 6 na vlakáč v Trevisu (odjezd každou půlhodinu, cesta trvá cca 20 min a lístek stojí 1,5E) a potom vlakem do Benátek (vlakáč Santa Lucia). Jízdní řád najdete na webu italskejch drah, lístek stojí 3,7E a vlaky jezdí skoro pořád. Nezapomeňte si lístek před jízdou označit! 

Veškerý info najdete na ofiko webu letiště, sekce TRANSPORT.  Mají to hezky zpracovaný!


Doprava z/na letiště Marco Polo

Z letiště do centra Benátek jezdí bus č. 5. Zastávku najdete, cesta k ní je značená. Cena za jednosměrnou jízdenku je 8E a cesta trvá necelou půlhodinu. Z letiště se můžete do Benátek vydat i lodí. Cesta trvá přibližně 40 minut, lístek stojí 15E a po cestě se zastavuje na ostrově Murano.

Veškerý info opět hezky zpracovaný na ofiko webu letiště Marco Polo, sekce TRANSPORT. Ubytování 

Ubytování v Benátkách není nejlevnější. Ceny mimo sezónu jsou přívětivejší a samozřejmě čím dál od centra, tím lepší cena. Jestli chcete ještě víc ušetřit, tak se porozhlídněte po ubytku na přilehlejch ostrovech Murano, Burano nebo třeba v Padově, ale tady počítejte pak z penězma za dopravu do samotnejch Benátek. 

Jak se pohybovat v Benátkách

Po městě se můžete pohybovat pěšky nebo na lodi. Benátky jsou pidi, ale když se budete poflakovat uličkama, tak toho našlapete celkem dost. Pokud si město chcete užít i z vodní hladiny, použijte vodní busy tzv. vaporetto. Jednosměrnej lístek stojí 8E. Plánujete-li plout po vodě víc než 2x, kupte si denní permici, tzv. CITYPASS. Stojí sice 21E, ale vyplatí se, obzvlášť když budete chtít plout po kanále Grande a navštívit i okolní ostrovy.

Plavba na gondole stojí 80-100 éček.


Mapa benátskýho MHD


Jídlo a pití 

Restaurace okolo kanálu Grande a Náměstí sv. Marka nabízí meníčko od 15-25E. V uličkách okolo nebo na menších náměstích seženete i levnější meníčko. V Benátkách je i pár obchodů COOP, kde se dá koupit jídlo za "normální ceny". Na okolních ostrovech (Murano, Burano) jsou ceny meníček nižší. 

Výlety

San Giorgio Maggiore
Ostrůvek naproti Náměstí sv. Marka. Ze zvonice na ostrově je krásnej výhled na Benátky. Vstup do věže stojí 5E. Na ostrov se dostanete vodním busem. (viz obrázek místní MHD)

Murano
Murano jsou vlastně takový Benátky před vypuknutím turistickýho šílenství. Ostrov je vzdálenej 15 minut od Benátek a je proslavenej svým barevným sklem. Ostrůvek je malej, projdete ho za hodinu. Ceny jsou na Muranu nižší než v Banátkách, meníčko stojí 10-12E. Projděte se po náplavce, dejte si drink a kochejte se, stojí to za to. Na ostrov se dostanete linkou č. 4.1, č. 4.2 a č.12 z F. Te NOVE.

Burano
Podle mě je to nejkrásnější benátskej ostrov. Malej, tichej a neuvěřitelně barevnej. Burano je proslavený krajkama a taky tím, že tam panuje super atmosféra. Ostrůvek si projdete během hodiny. Cesta na Burano trvá 30 minut z Murana a 45 minut z Benátek. Murano a Burano stihnete navštívit během dopoledne/odpoledne. Na ostrov se dostanete linkou č.12 z F. Te NOVE nebo z Murana.

Mazzorbo
Pidi idylickej ostrůvek, kterej je s Buranem spojenej mostem. Můžete vystoupit tady a pak pokračovat pěšky na Burano. Na ostrov se dostanete linkou 12 z F. Te NOVE.

Padova
Jedno z nejstarších měst v Itálii je vzdálený od Benátek jen půl hodiny vlakem. Jestli máte dost času, můžete si odskočit i sem. Vlaky jezdí každou půl hodinu a jednosměrnej lístek stojí 3,60E.

Bologna
Opomíjený, ale krásný město je od Benátek vzdálený jen 2 hodiny vlakem. Bologna má krásný historický centrum a je plná studentů, takže je tam živo. Vlak jezdí každou hodinu a lístek stojí 13,6E.

Jak si koupit lístek na vlak

Na každým nádraží najdete samoobslužný automaty. Bacha, jakmile se dotknete obrazovky, začne na vás automat řvát, ať si dáte pozor na kapsáře. V každým městě jsou v automatech předvolený nejoblíbenější spoje, takže nemusíte nic složitě hledat. Lístek zaplatíte kartou nebo cash. Nezapomeňte si před nástupem do vlaku lístek označit! Slouží k tomu takový krabičky před nástupištěm. Vlaky hledejte na www.trenitalia.itVíce o cestování vlakem po Itálii najdete v mým dalším průvodci.
Suma sumárum 

Do Benátek se dá dostat z různejch směrů za pár peněz, stačí si to jen dobře poskládat. Návštěvu města doporučuju na jaře (únor/březen) v městě je minimum turistů, je krásný počasí a letenky jsou za hubičku. Počítejte s tím, že Benátky jsou drahý město, takže tam určitě něco utratíte, pač vstupy do památek, MHD a jídlo patří k výrazně dražším položkám než u nás. 


Komentáře