Cádiz: Praktickej průvodcem městem, ze kterýho vyplouval i Kryštof KolumbusVidím město, jehož jméno spoustě lidem nic neřekne, ale ultrafans okružních plaveb ho stoprocentně znají. Cádiz byl, před příchodem VY- VÍTE- ČEHO, hodně v kurzu a denně ho plundrovaly davy turistů. Dneska už to tak horký není, proto nastal čas, abych se i já podívala na místo, odkud vyplouval za dobrodrůžem Kryšťa Kolumbů.


Vítejte na španělským poloostrově 


Cádiz je starej, jak Metuzalém, (je to zřejmě nejstarší evropský město) a to nej najdete v historický části. Průzkum města nemusíte složitě plánovat, pač centrum je malý a kdybyste se náhodou ztratili, tak vás rychle navede oceán, kterej svírá město ze tří stran. Pro lepší představu a orientaci jsem vám opět vytvořila geniální mapku.
Nikoušův průvodce po Cádizu aneb Tipy co vidět, kde se najíst a kam se jít plácnout na pláž 


1. Katedrála

Místní katedrála je největší turistickej trhák. Má zdobnou barokní architekturu, pozlacenou kopuli a zvonici, která slouží jako vyhlídka. Na katedrálu se nejlíp kouká z přilehlýho náměstí, z promenády nebo z lodě.


 

2. Náměstí před katedrálou

Na náměstí se rádi scházej turisti. Okolo katedrály je spousta tapas barů, který v sezóně praskaj ve švech. Tady se není čemu divit, pač jídlo vždycky chutná líp, když k tomu máte vzhlednou kulisu. A ta na tomhle náměstí rozhodně je. Mně celej tenhle plácek připomínal víc Jižní Ameriku než Evropu.
3. Vež Tavira

Nejvyšší bod města má sice 45 metrů, ale když ho hledáte ve spletitejch uličkách, tak to dá trochu zabrat. Ve věži najdete stálou expozici vyprávějící historii města. Střecha slouží jako čumplac s výhledem na všechny strany


Praktický okýnko: Všechno info seženete na oficiálních webovkách věže. Za vstup zaplatíte 7 éček.Zajimavá zajímavost: Ve věži se nachází zařízení, kterýmu se říká Camera Obscura. Historii a princip vám vysvětlí vzhledná slečna na krátký přednášce v temný komůrce. Další exempláře najdete například v San Francisku, Havaně nebo v Edinburghu.4. Mercado Central

Místní trh leží jen pár metrů od věže Tavira. Tržnice má přes 150 stánků a domordci sem choděj nakoupit, pokecat, ale taky se sem najíst. Na výběr je spoustu místních specialit. Mně nejvíc chutnala studená polívka z rajčat, česneku, oleje, octa a chlebových krutonků, který se říká Samlorejo.

5. Náměstí San Juan de Dios

Za mě druhý nejhezčí náměstí v Cádizu! Nenajdete tam sice žádnou historickou památku, jen infocentrum, ale i tak je to paráda. Palmová alej zalitá sluncem a v pozadí vzhledná radnice. No uznejte, není to hezký místo? Tenhle malej skvost najdete kousek od přístavu.   
Žrací tip: Když už budete na náměstí, popojděte si kousek do pekařství/cukrářství Confiteria El Populo, který najdete na adrese C/Pelota, 16. Všechny dobroty vypadaly naprosto skvěle! Od chlapce za pultem jsem si nechala doporučit koláček, název už samozřejmě nevím, ale bylo to nebe v hubě


6. Ulice Calle Virgen De La Palma

Tuhle uličku, plnou restaurací a barů, mi doporučil recepční. Všechny podniky měly podobnou nabídku za skoro stejný ceny, takže jsem nakonec vybírala podle počtu hostů, pač kde je narváno, tam se dobře najíte. Ulička byla fakt krásná, jídlo výborný, jen škoda, že číšníci dávali dost okatě najevo svou nelibost vůči turistům, kteří nebyli ŠpaněléZajímavá zajímavost: Na konci týhle uličky stojí jeden z nejhezčích kostelů v Cádizu - Parroquia de Nuestra Señora de la Palma.


7. Nábřeží

Jedno z nej míst! Podél nábřeží najdete lavičky a stezku pro pěší a kolisty, což je super, pač když vás omrzí sledovat oceán a katedrálu, můžete šmírovat místní vzhledný běžce. Nejlepší doba na návštěvu nábřeží je tzv. Golden hour, kdy slunce pomalu zapadá a přitom všechno barví do ruda. 
Zajímavá zajímavost: Cádizský nábřeží si v bondovce Dnes neumírej zahrálo Havanu, ale věřte mi, že tohle má do Havany vážně daleko. A já to můžu opravdu říct, pač jsem v Havaně byla.
8. Pláže  

Slunečný pobřeží si žádá řádnou písčitou plochu. V centru najdete menší pláž Caleta. Ta mě ale moc nazaujala, proto jsem si raději popošla za hradby, kde začíná pláž Victoria. Tři kilometry dlouhej a širokej pás zlatýho písku byl prostě parádní!
9. Přístav

Já mám přístavy moc ráda, takže na ten v Cádizu jsem se fakt těšila. Čekala jsem bambilión malejch loděk a sem tam obr loď. Bohužel jsem žádnou hitparádu neviděla a ve finále sem si víc užila výhledy na průmyslovou část přístavu, než na tu civilní.


Zajímavá zajímavost: Rok po objevení Ameriky vyplul Kolumbus z Cádizu na svou druhou výpravu, na který objevil Portoriko, Malý Antily a Jamajku. 


10. Hrady a park Genovés

Na výběžku poloostrova leží hrad San Sebastian a Santa Catalina, který sloužily k obraně města. Mezi hrady pak najdete park Genovés. Tuhle zelenou část města nejvíc oceníte v době siesty a ve chvíli, kdy se potřebujete schovat před sluníčkem.Nikouš hodnotí 

O Cádizu jsem si myslela, že právě on bude to největší peckou na mý tour de Andalusia. To jsem se ale trochu spletla. Město se mi líbilo a některý místa byly fakt WOW, ale necejtila jsem tam žádnou atmošku. Prostě to tam na mě nedejchlo. Suma summárum: Jedna návštěva Cádizu mi stačila a příště vyrazím objevovat zase něco jinýho. Rady, tipy, triky z Cádizu

  • Do Cádizu se nejlíp dostanete vlakem, busem nebo autem z okolních velkých měst. 
  • Nejbližší letiště je v Seville.
  • Cádiz můžete navštívit i v rámci okružní plavby.
  • Ceny jsou vyšší než v okolních městech, takže počítejte s tím, že se plácnete přes kapsu. Hlavně v restauracích. 
  • Na průzkum města bude bohatě stačit jeden den.
  • Za hradbama se nachází nová část města, která ale není ničím zajímavá. Je to klasický španělský město.
  • Do Cádizu můžete vyrazit kdykoli. Počasí je tady víc než příznivý.
  • Busák a vlakový nádraží je na jednom místě. Vlaky národního dopravce Renfe jsou dražší záležitost, to už jsem psala v předchozích (NE)cestopisech. Nejčastější busový dopravce je TG Comes  a ALSA. Na bus si radši kupte lístek on-line. 
  • Další tipy na další hezký místa v Andalusii jsem sepsala v (NE)cestopisu z Alhambry a Granady a v (NE)cestopisu ze Sevilly


Komentáře