Sevilla: Podceňovanej klenot, kterej vás vystřelí ze sandálů


Pořád přemejšlím, jak mám vtipně a vznešeně napsat, že jsem o Seville věděla kulový, ale pač jsem nechtěla strávit půl dne na cestě z Granady do Cádizu, tak jsem to prostě prubla a udělala jsem si tam zastávku. Tímhle nemotorným úvodem jsem vám chtěla říct, že byste si tenhle cestopis měli fakt přečíst, pač Sevilla se z původně nechtěný zastávky změnila na můj osobní tip na neotřelej evropskej city break.  


Město s největší koncentrací koňskejch bryček a citronovníků na metr čtvereční

V Seville mě na první dobrou nejvíc upoutaly všudypřítomný citronovníky, který byly ověšený světýlkama, a taky neuvěřitelnej počet koňskejch bryček. Tím nám asi Španělé chtěj ukázat, jak bude vypadat Green Deal v praxi. 


Za koňskej UBER zaplatíte 40 až 60 éček.
 

Nikoušův průvodce po Seville aneb 12 tipů, co v městě vidět a zažít

Na Seville je super, že její historický centrum je celkem malý, takže jsou všechny must-see místa kousek od sebe. A protože myslím na komfort svejch čtenářů, vytvořila jsem geniální mapku, která vám ukáže, kde ty místa jsou. (Nikouš - Simply Clever)


zdroj: https://unsplash.com/

1. Plaza de San Francisco

Někdy (dost často) se mně stává, že narazím na supr místo jen proto, že jsem špatně odbočila. A tak to bylo i s tímhle náměstím. Možná to z fotky tak nevyzní, ale směska barevnejch domků, krásný radnice a malejch kavárniček a barů dávala tomuhle místu neskutečnej šmrnc. Tohle náměstí bylo zkrátka jako stvořený pro odpolední chvilku poezie. 
2. Katedrála Panny Marie

Sevillská katedrála je opravdovej skvost. Tenhle vzhlednej kolos zabírá jedenáct a půl tisíce metrů čtverečních. Má osmdesát kaplí a v interiéru spoustu vzácnejch předmětů. Stavba má na kontě titul největší gotická katedrála světa a čtvrtej největší kostel na světě. V sevillský katedrále je údajně pohřbenej i Kryštof Kolumbus (zdroje se ale na pravosti ostatků Kryštofa neshodly a testy DNA prej taky nejsou průkazný).

Pokud chcete katedrálu navštívit, doporučuju kliknout na jejich oficiální stránky, kde se dočtete všechno podstatný a můžete si tam rovnou koupit i vstupenky. Jestli chcete navštívit celej komplex (katedrálu, věž a kostel), vstupný vás vyjde na 11 éček. 3. Věž Giralda

Skoro 105 metrů vysoká kráska byla kdysi minaretem, kterej pak Španělé předělali na věž s hvězdárnou a na vrcholek vrazili korouhvičku (ve španělštině "giralda", takže název věže máme vysvětlenej). Z hvězdárny se pozdějc stala zvonice a dneska je z ní, jak mnozí z vás už tušej, vyhlídka.
Tip na dobrý jídlo: V okolí katedrály je milión restaurací a barů. Mě přilákal stánek, kterej stál jen pár metrů od věže. Za misku epesní paelly jsem zaplatila 6 éček.


4. Královskej palác Real Alcazár

Kam vlezl Maur, tam po sobě zanechal vzhlednej palác. A jinak to nebylo ani v Seville. Z toho se teď raduje španělská královská rodina, která tohle nechutný sídlo využívá jako oficiální residenci. Díky tomu je Alcázar nejstarším stále užívaným královským palácem v Evropě.

Zajímavá zajímavost: Palác a jeho zahrady ztvárnily v pátý sérii seriálu Hra o trůny Vodní zahrady v Dorne, luxusní sídlo rodu Martellů.Vstupenky do paláce si můžete koupit klasicky na pokladně, ale počítejte s tím, že tam strávíte mládí. To si radši naskenujte u infotabule QR kód, kterej vás hodí na oficiální prodejní stránku. Jestli si k prohlídce přikoupíte i návštěvu královskejch pokojů, dejte si pozor, pač do týhle části se chodí na přesnej čas. A dobrá zpráva na konec: Pokud jste se v Seville narodili nebo jste rezidenti, máte vstup do Alcazáru zdarma.  
Do paláce se vstupuje přes Lví bránu. 


5. Židovská čtvrť Santa Cruz

Tahle čtvrť, která obepíná katedrálu a palác, je plná plná bílejch domků, středověkejch uliček, tapas barů a krámků s různejma serepetičkama. Fandové mořeplavectví tu můžou navštívit i Indickej archiv, kterej má dobový dokumenty mapující Kolumbovy plavby.
6. Býčí aréna Real Maestranza

Ať si o týhle aktivitě myslíte cokoli, býčí zápasy ke Španělsku, a obzvlášť k Andalusii, prostě patřej. O tom svědčí i Maestranza - nejstarší aréna, ve který se konaj zápasy na nejvyšší úrovni. Součástí arény je i muzeum vyprávějící historii býčích zápasů. Pokud vás to zajímá, veškerý info a vstupenky najdete na oficiálních stránkách arény.7. Nábřeží řeky Guadalquivir

Místní náplavka je opravdu hodně příjemná. Obzvlášť v podvečer! Na horním i dolním nábřeží je spousta laviček a malejch barů, kde se dá posedět. Z náplavky je krásnej výhled na lodě kotvící u břehu a taky na druhej břeh, kterej je posetej barevnejma domkama. Řeku místní využívaj ke všem možnejm vodním aktivitám a stezku okolo okupujou chodci a kolaři.
8. Torre del Oro - Zlatá věž 

Věž postavili Maurové k obraně města. Po Kryštofovým objevu velkýho kontinentu získala Sevilla výhradní právo na obchod s Amerikou a řeka se stala hlavní tepnou, po který se přiváželo i vyváželo zboží. Z věže se stala pokladnice i věznice a dneska v ní sídlí Námořní muzeum. 9. Park Mária Luisa

Park Mařky Lujzy je naprostá pecka. Zelenou oázu s tropickým porostem a jezírkama obývaj zvláštní kříženci husy a labutě. Proč tohle nemůžeme mít v Praze? Zajímavá zajímavost: Pavilony, který v parku najdete, jsou pozůstatkem neúspěšnýho latinskoamerickýho veletrhu konanýho v roce 1929.10. Náměstí Plaza de Espaňa

Náměstí, který volně navazuje na park Mařky Lujzy, opravdu stojí za návštěvu. Nádhernej půlkruhovej palác, čtyři kašny a vodní kanál, po kterým plujou loďky, možná působí jako strašnej kýč, ale věřte mně, že tohle místo byste si neměli nechat ujít. V podloubí paláce se tančí flamenco a zpoza rohu občas vyskočí Korejec s nabídkou hry na oliheň. 
Před palácem najdete zdobený lavičky, na kterejch v létě sice během minuty blafnete jako Mistr Jan Hus v Kostnici, ale na podzim si je zamilujete. Místní sem choděj za odpočinkem a četbou. Já ke čtení nic neměla, takže jsem stalkovala hádající se páry v loďkách. Taky dobrá zábava!
Zajímavá zajímavost: Zdobený kachličky, který jsou k vidění po celým náměstí, nejsou jen  vzhlednou kulisou, ale každá část malovanejch ploch odkazuje na určitou španělskou oblast a její historii.  
11. Metropol Parasol

Tuhle megapergolu najdete na náměstí Plaza de la Encarnación. Je to takový multifunkční cosi, který se používá jako placená vyhlídka, pořádají se tu kulturní akce a taky tady najdete tržnici, restauraci a expozici archeologických nalezišť z římskejch a maurskejch dob. Tahle atrakce mi chvílema přišla jako  pěst na oko, ale nakonec se mi to vlastně líbilo. Veškerý info o týhle pergole za skoro 100 miliónů eur najdete na jejích oficiálních stránkách.


12. Calle Feria - tip od domorodců

Podle místních byste si tuhle ulici neměli nechat ujít, a to hlavně ve čtvrtek, kdy se tu koná blešák, na kterým si můžete koupit všechno - od cetek až po jídlo. Po trzích byste se měli společně s domorodcema přesunout do místní nalejvárny Casa Vizcaíno, kde teprve začíná ta pravá zábavička! Bar podává svůj proslavenej vermut nebo sherry a barmani prej velice rádi škádlej turisty, který nemluvěj španělsky. Já se do čtvrtku netrefila, takže tohle místo navštívím příště. Adresa: Calle Feria 27

Nikouš hodnotí

Bez keců a omáčky: Jestli chcete vyrazit na víkend a profláklý místa vás neba, zkuste Sevillu. Tohle město je bába s dědkem friendly, rodiče friendly, děcka friendly, alkáč friendly, žrádlo friendly, instáč friendly a sto dalších friendly, takže vůbec nechápu, že se o tomhle městě nemluví víc. Přitom je to taková pecka! Sevillu oficiálně prohlašuju za svůj cestovatelskej objev roku 2021. A i když se nerada vracím na stejný místa, u tohohle města udělám určitě výjimku!

Rady, tipy, triky

  • Do Sevilly lítá Ryanair z Vídně. Busem trvá cesta z letiště 35 minut. 
  • Sevilla je skvělej výchozí bod do dalších měst jako Málaga, Granada, Córdoba, Cádiz, Tarifa, Gibraltar a dalších. Dostanete se sem pohodlně autem, busem i vlakem.
  • Vlakový nádraží je v Seville dál od centra a celkově je cestování vlakem dražší záležitost. Mrkněte na oficiální web španělskejch drah
  • Sevilla má dva autobusáky, který jsou blízko centra. Při odjezdech si na to dávejte pozor. 
  • V Seville všechno fungovalo. Dokonce i brzo ráno nebyl problém najít kavárnu, kde se servírovala snídaně. 
  • Nejlepší doba na návštěvu je mimo sezónu - v období od podzimu do jara. V létě je totiž ve městě i přes 50 stupňů, a to na courání po památkách moc není. 
  • Podmínky cestování do Španělska si vždycky ověřte před cestou. Víceméně pořád platí to stejný - test nebo očkování, prodělání nemoci + vstupní formulář s QR kódem. Ve Španělsku se pak pohybujete bez omezení, v památkách je povinnost nosit roušku.
  • Pro opáčko přidávám (NE)cestopis z Granady, kde se dočtete návod, jak se dostat do nejkrásnějšího baráku světa a taky si uděláte obrázek o tom, jestli Granada stojí za návštěvu.
  • Na itineráři po celý Andalusii se pracuje.

Komentáře