Sevilla: Kompletní praktickej průvodce nejhezčím městem Andalusie


Pořád přemejšlím, jak mám vtipně a vznešeně napsat, že jsem o Seville věděla kulový, ale pač jsem nechtěla strávit půl dne na cestě z Granady do Cádizu, tak jsem to prostě prubla a udělala jsem si tam zastávku. Tímhle nemotorným úvodem jsem vám chtěla říct, že byste si tenhle cestopis měli fakt přečíst, pač Sevilla se z původně nechtěný zastávky změnila na můj osobní tip na neotřelej evropskej city break!


Město s největší koncentrací koňskejch bryček a citronovníků na metr čtvereční

V Seville mě na první dobrou nejvíc upoutaly všudypřítomný citronovníky, který byly ověšený světýlkama, a taky neuvěřitelnej počet koňskejch bryček. Tím nám asi Španělé chtěj ukázat, jak bude vypadat Green Deal v praxi


Za koňskej UBER zaplatíte 40 až 60 éček.
 

Nikoušův průvodce po Seville aneb 12 tipů, co v městě vidět a zažít

Na Seville je super, že její historický centrum je celkem malý, takže jsou všechny must-see místa kousek od sebe. A protože myslím na komfort svejch čtenářů, vytvořila jsem geniální mapku, která vám ukáže, kde ty místa jsou. (Nikouš - Simply Clever)


zdroj: https://unsplash.com/

1. Plaza de San Francisco

Někdy (dost často) se mně stává, že narazím na supr místo jen proto, že jsem špatně odbočila. A tak to bylo i s tímhle náměstím. Možná to z fotky tak nevyzní, ale směska barevnejch domků, krásný radnice a malejch kavárniček a barů dávala tomuhle místu neskutečnej šmrnc. Tohle náměstí bylo zkrátka jako stvořený pro odpolední chvilku poezie
2. Katedrála Panny Marie

Sevillská katedrála je opravdovej skvost. Tenhle vzhlednej kolos zabírá jedenáct a půl tisíce metrů čtverečních. Má osmdesát kaplí a v interiéru spoustu vzácnejch předmětů. Stavba má na kontě titul největší gotická katedrála světa a čtvrtej největší kostel na světě. V sevillský katedrále je údajně pohřbenej i Kryštof Kolumbus (zdroje se ale na pravosti ostatků Kryštofa neshodly a testy DNA prej taky nejsou průkazný).

Pokud chcete katedrálu navštívit, doporučuju kliknout na jejich oficiální stránky, kde se dočtete všechno podstatný a můžete si tam rovnou koupit i vstupenky. Jestli chcete navštívit celej komplex (katedrálu, věž a kostel), vstupný vás vyjde na 11 éček3. Věž Giralda

Skoro 105 metrů vysoká kráska byla kdysi minaretem, kterej pak Španělé předělali na věž s hvězdárnou a na vrcholek vrazili korouhvičku (ve španělštině "giralda", takže název věže máme vysvětlenej). Z hvězdárny se pozdějc stala zvonice a dneska je z ní, jak mnozí z vás už tušej, vyhlídka.
Tip na dobrý jídlo: V okolí katedrály je milión restaurací a barů. Mě přilákal stánek, kterej stál jen pár metrů od věže. Za misku epesní paelly jsem zaplatila 6 éček.


4. Královskej palác Real Alcazár

Kam vlezl Maur, tam po sobě zanechal vzhlednej palác. A jinak to nebylo ani v Seville. Z toho se teď raduje španělská královská rodina, která tohle nechutný sídlo využívá jako oficiální residenci. Díky tomu je Alcázar nejstarším stále užívaným královským palácem v Evropě.

Zajímavá zajímavost: Palác a jeho zahrady ztvárnily v pátý sérii seriálu Hra o trůny Vodní zahrady v Dorne, luxusní sídlo rodu Martellů.Vstupenky do paláce si můžete koupit klasicky na pokladně, ale počítejte s tím, že tam strávíte mládí. Místo toho si naskenujte u infotabule QR kód, kterej vás hodí na oficiální prodejní stránku. Jestli si k prohlídce přikoupíte i návštěvu královskejch pokojů, dejte si pozor, pač do týhle části se chodí na přesnej čas. A dobrá zpráva na konec: Pokud jste se v Seville narodili nebo jste rezidenti, máte vstup do Alcazáru zdarma.  
Praktický info: Do paláce se vstupuje přes Lví bránu


5. Židovská čtvrť Santa Cruz

Tahle čtvrť, která obepíná katedrálu a palác, je plná plná bílejch domků, středověkejch uliček, tapas barů a krámků s různejma serepetičkama. Fandové mořeplavectví tu můžou navštívit i Indickej archiv, kterej má dobový dokumenty mapující Kolumbovy plavby.
6. Býčí aréna Real Maestranza

Ať si o týhle aktivitě myslíte cokoli, býčí zápasy ke Španělsku, a obzvlášť k Andalusii, prostě patřej. O tom svědčí i Maestranza - nejstarší aréna, ve který se konaj zápasy na nejvyšší úrovni. Součástí arény je i muzeum vyprávějící historii býčích zápasů. Pokud vás to zajímá, veškerý info a vstupenky najdete na oficiálních stránkách arény.7. Nábřeží řeky Guadalquivir

Místní náplavka je opravdu hodně příjemná. Obzvlášť v podvečer! Na horním i dolním nábřeží je spousta laviček a malejch barů, kde se dá posedět. Z náplavky je krásnej výhled na lodě kotvící u břehu a taky na druhej břeh, kterej je posetej barevnejma domkama. Řeku místní využívaj ke všem možnejm vodním aktivitám a stezku okolo okupujou chodci a kolaři.
8. Torre del Oro - Zlatá věž 

Věž postavili Maurové k obraně města. Po Kryštofovým objevu velkýho kontinentu získala Sevilla výhradní právo na obchod s Amerikou a řeka se stala hlavní tepnou, po který se přiváželo i vyváželo zboží. Z věže se stala pokladnice i věznice a dneska v ní sídlí Námořní muzeum9. Park Mária Luisa

Park Mařky Lujzy je naprostá pecka! Zelenou oázu s tropickým porostem a jezírkama obývaj zvláštní kříženci husy a labutě. Proč tohle nemáme i v Praze? Zajímavá zajímavost: Pavilony, který v parku najdete, jsou pozůstatkem neúspěšnýho latinskoamerickýho veletrhu konanýho v roce 1929.10. Náměstí Plaza de Espaňa

Náměstí, který volně navazuje na park Mařky Lujzy, opravdu stojí za návštěvu. Nádhernej půlkruhovej palác, čtyři kašny a vodní kanál, po kterým plujou loďky, možná působí jako strašnej kýč, ale věřte mně, že tohle místo byste si neměli nechat ujít. V podloubí paláce se tančí flamenco a zpoza rohu občas vyskočí Korejec s nabídkou Hry na oliheň
Praktický info: Před palácem najdete zdobený lavičky, na kterejch v létě sice během minuty blafnete jako Mistr Jan Hus v Kostnici, ale na podzim si je zamilujete. Místní sem choděj za odpočinkem a četbou. Já ke čtení nic neměla, proto jsem stalkovala hádající se páry v loďkách. Taky dobrá zábava!
Zajímavá zajímavost: Zdobený kachličky, který jsou k vidění po celým náměstí, nejsou jen vzhlednou kulisou, ale každá část malovanejch ploch odkazuje na určitou španělskou oblast a její historii.  
11. Metropol Parasol

Tuhle megapergolu najdete na náměstí Plaza de la Encarnación. Je to takový multifunkční cosi, který se používá jako placená vyhlídka, pořádají se tu kulturní akce a taky tady najdete tržnici, restauraci a expozici archeologických nalezišť z římskejch a maurskejch dob. Tahle atrakce mi chvílema přišla jako  pěst na oko, ale nakonec se mi to vlastně líbilo. Veškerý info týhle pergole za skoro 100 miliónů eur najdete na jejích oficiálních stránkách.


12. Calle Feria - tip od domorodců

Podle místních byste si tuhle ulici neměli nechat ujít, a to hlavně ve čtvrtek, kdy se tu koná blešák, na kterým si můžete koupit všechno - od cetek až po jídlo. Po trzích byste se měli společně s domorodcema přesunout do místní nalejvárny Casa Vizcaíno, kde teprve začíná ta pravá zábavička! Bar podává svůj proslavenej vermut nebo sherry a barmani prej velice rádi škádlej turisty, který nemluvěj španělsky. Já se do čtvrtku netrefila, takže tohle místo navštívím příště. Adresa: Calle Feria 27

Nikouš hodnotí

Bez keců a omáčky: Jestli chcete vyrazit na víkend a profláklý místa vás neba, zkuste Sevillu. Tohle město je bába s dědkem friendly, rodiče friendly, děcka friendly, alkáč friendly, žrádlo friendly, instáč friendly a sto dalších friendly, takže vůbec nechápu, že se o tomhle městě nemluví víc. Přitom je to taková pecka! Sevillu oficiálně prohlašuju za svůj cestovatelskej objev roku 2021. A i když se nerada vracím na stejný místa, u tohohle města udělám určitě výjimku!

Rady, tipy, triky

  • Do Sevilly lítá Ryanair z Vídně a od léta 2023 začne lítat i z Prahy! (Zatím jen v hlavní sezóně)
  • Cesta z letiště do centra města trvá busem 35 minut. 
  • Sevilla je skvělej výchozí bod do dalších měst jako Málaga, Granada, Córdoba, Cádiz, TarifaGibraltar nebo do bílejch andaluskejch vesniček. Dostanete se sem pohodlně autem, busem i vlakem.
  • Vlakový nádraží je v Seville dál od centra a celkově je cestování vlakem dražší záležitost. Mrkněte na oficiální web španělskejch drah
  • Sevilla má dva autobusáky, který jsou blízko centra. Při odjezdech si na to dávejte pozor. 
  • V Seville se dá normálně najíst v kavárně i před 10 ranní, což je v Andalusii fakt zázrak! 
  • Nejlepší doba na návštěvu je mimo sezónu - v období od podzimu do jara. V létě je totiž ve městě i přes 50 stupňů, a to na courání po památkách moc není. 
  • V Seville jsem byla ubytovaná v hotelu Londres, kterej je kousek od historickýho centra. 


Komentáře