Granada: Kompletní praktickej průvodce městem s nejkrásnějším barákem světaAndalusii kdysi obývali Maurové, kteří po sobě zanechali spoustu krásnejch a exotickejch míst. No a kdy jindy navštívit tyhle turistický megatrháky než v době, kdy to lidi s cestováním nepřeháněj... Nejkrásnější barák světa? Alhambra! 

Svoji tour de Andalusie jsem odstartovala v Granadě, kde jsem měla jedinej cíl - skromnej domek na kopci o rozloze 142 000 m², kterýmu se říká Alhambra. Tenhle menší objekt se skládá ze tří Nasridskejch paláců, z hradu Alcazaba a letohrádku Generalife a povídá se o něm, že je to nejkrásnější dům světa. No a pač jsem teď fanda do realit, musela jsem to obkouknout.


V době před virem byly vstupenky do Alhambry vyprodaný tři až šest měsíců dopředu. Teď jsou k dispozici i den před návštěvou, ale musíte si je koupit on-line! 
Prohlídka začíná aneb Vítejte v Generalife 

Jak by zazpíval Xindl X: "Má chata, můj hrad, místo, co mám rád bez výhrad, má oáza zapomnění, když svět kolem v cajku není". No a přesně tohle je Generalife - sultánova chata. Letní rezidenci tvoří palác s dlouhým bazénem, kolonádou a dolní a horní zahrady v perským stylu. Ty jsou plný kytek, stromů, fontánek, kaskád a odpočinkovejch míst s (opravdu nechutným) výhledem do okolí!


Hodnocení realiťáka Nikouše

Chlidren friendly! 

Letní rezidence je ve výborným stavu! Děti nejvíc oceněj bazén a fontánky, zatímco dospělí budou nadšený z rozlehlosti areálu, kterej slouží zejména k tomu, aby se zamezilo přílišnýmu potkávání nejen s dětma, ale i se širokým příbuzenstvem, který se k vám okamžitě nakvartýruje. A samozřejmě nemůžeme zapomenout na největší bonus letohrádku, a tím je pocit neskutečný pohody. Ten je opravdu všudepřítomnej!


Další zastávka - Nasridský paláce

Tři na sebe navazující paláce patřej k největším trhákům Alhambry. Jsou plný těch nejimpozantnějších prvků Maurských staveb - dřevěnejch vyřezávanejch stropů, nástěnnejch maleb nebo ikonický vodní nádrže. 


První palác - Mexuar

Je nejstarší a jeho účelem bylo poskytnout střechu nad hlavou čekajícím lidem na audienci u sultána. Druhej palác - Comares

V tomhle paláci byl trůnní sál, kde sultán přijímal zahraniční návštěvy. 

Třetí palác - Lví palác

Sloužil jako soukromý sídlo sultána. 

Zajímavá zajímavost - hlavním palácovým symbolem je Lví fontána, která sloužila jako hodiny. Fungovalo to tak, že každou hodinu proudila voda z jinýho lva. Když Alhambru převzali křesťané, pár koumáků fontánu rozebralo, pač chtěli zjistit, na jakým principu funguje. Na mechanismus ale nikdo nepřišel a nakonec ji ty chytráci nebyli schopný ani vrátit do původního stavu. Vstupenku do Nasridských paláců si kupujete přímo na konkrétní čas. K palácům dorazte minimálně 45 minut předem. Je tam totiž šílená fronta, která se hejbe strašně pomalu. A když prošvihnete čas, kterej máte na vstupence, dovnitř vás už nepustí. V palácích pak naopak můžete strávit tolik času, kolik chcete. Hodnocení realiťáka Nikouše
Chcete-li si žít jako v pohádce Tisíce a jedné noci, pak je tahle nemovitost určená přímo vám! Paláce sice nejsou zdobený drahým kamením nebo zlatem, ale jsou vzdušný, útulný a maj neopakovatelnou orientální atmosféru. No a jelikož žijeme v době energetický krize, jistě vás potěší, že díky důmyslnýmu systému fontán nebudete mít šílený nedoplatky za energie, protože fontány udržujou v palácích stabilní teplotu 22 °C. A to je teplota, kterou doma udržoval i Sheldon Cooper.


Vzhůru na hrad Alcazaba!

Hned naproti Nasridskejm palácům stojí hrad, kterej tvořej zbytky nejstarších budov. Na pevnosti jako takový není zase nic tak zajímavýho, ale co se nedá hradu upřít, to jsou ty výhledy do okolí. Takže na jedný straně výhled na bílou čtvrť Albaicín, z prostředka pohled na Granadu s katedrálou a nakonec pokoukání na kopečky Sierry Nevady. 
Pověst praví, že žena, která zazvoní na zdejší zvon, se do roka provdá nebo minimálně nalezne svou osudovou lásku.


Hodnocení realiťáka Nikouše 
Nemyslím si, že tenhle objekt je vhodnej pro každýho. Je celkem náročnej na údržbu, a navíc je zatíženej legendou. Takže jestli nechcete riskovat hněv zhrzenejch žen, který zvonily na zvon, ale věčná láska pořád nikde, radši bych tenhle kousek přenechala jinejm zájemcům. V areálu Alhambry najdete ještě nespočet dalších staveb, který tam nechal postavit Kája pátej, ale jsem si jistá, že jejich popis by vám stejně nic neřek, takže to necháme bejt. 


Tip na zajímavý místo: Puerta del Vino

Chytrý už jistě věděj, ale nám ostatním musel napovědět strejda Google. A ten pravil, že u týhle brány byla kdysi tržnice, kde se prodávalo nezdaněný víno. Takže to byl takovej vinnej duty free shop. Nemusíte se bát, že byste tuhle bránu minuli. To vlastně ani nejde, pač se kolem ní stojí fronta na záchod, na kafe a taky je to "vchod" k palácům a hradu.


Granada aneb Co (ne)vidět v podhradí 

Vyhlášený univerzitní město prej žije ve dne v noci, ale v době mý návštěvy to tak rozhodně nevypadalo. Granada je za mě taková klasika, která nenadchne, ale taky neurazí. V centru je katedrála, uličky jsou plný barů, který byly ale skoro všechny zavřený. Sem tam jsem našla hezký náměstíčko nebo kostel, a tím to vlastně skončilo. Výjimku tvoří stará islámská čtvrť Albaicín. 

Albaicín

Historická čtvrť, ve který se zachovaly muslimský hradby, domy a fontány, je opravdu velmi fotogenickej kousek. Bílý domky se nacházej na úbočí kopce a nejhezčí výhled je na ně z Alhambry. Sierra Nevada

No a čím jiným to celý zakončit než legendárníma kopečkama! Pohoří jsem si dokonale prohlídla z letadla, za což jsem moc ráda, pač jsem se mohla kochat a zároveň mě to nestálo žádnou fyzickou námahu. A hlavně jsem na sebe nemusela navlíkat zimní výbavu, kterou jsem stejně v baťůžku neměla. Rady, tipy, triky

  • Do Granady jsem odjela busem rovnou z letiště v Malaze. Lístek jsem si koupila on-line na webu ALSA.
  • Autobusový nádraží je v Granadě dál od centra. Přímo od busáku jede do centra tramvaj nebo autobusy. Lístek se dá koupit přímo u řidiče - stál 1,25 E. 
  • K Alhambře jedou malý busíky, zastávky najdete jednoduše. 
  • Lístek do Alhambry se kupuje on-line. Bacha, ať je koupíte na oficiálních stránkách!
  • Vstupenky jsou na jméno a na číslo občanky/pasu. Proto si dejte pozor, abyste s sebou měli doklad, na kterej jste si vstupenku koupili. V Alhambře pak už jen ukazujete občanku/pas
  • Alhambra je velká, počítejte, že tam strávíte minimálně půl den.
  • V Granadě je spousta míst zapsanejch na seznamu UNESCO.
  • Před devátou ráno je ve městě skoro nemožný najít kavárnu, kde si dáte snídani. 

Komentáře