Za sedmero horama a sedmero řekama leží království, kam ani českej Honzín moc nejezdí. Tak jsem si říkala, že je načase o Kyjevě napsat něco hezkýho, aby vám případný předsudky nezabránily navštívit tohle kouzelný evropský město!
Bangkok východu
Když jsem se ráno vyhrabala z nočního vlaku, kterej vyrážel ze Lvova, a mý ospalý oči poprvý zahlídly Kyjev, říkala jsem si, že tohle místo mi spíš připomíná Bangkok. Kolem mě se valily davy lidí a po širokejch šestiproudovkách jezdilo cokoliv, co mělo alespoň jedno kolo.

Po rozkoukání jsem se rozhodla, že se k hotelu projdu pěšky, abych nasála co nejvíc místní atmošky. A to se povedlo! Cestou jsem míjela směsku poskládanou z mrakodrapů, socíkovejch staveb, soch i bohatě zdobenejch kostelů a chrámů. Jojo, tady už to vonělo východem!
Po rozkoukání jsem se rozhodla, že se k hotelu projdu pěšky, abych nasála co nejvíc místní atmošky. A to se povedlo! Cestou jsem míjela směsku poskládanou z mrakodrapů, socíkovejch staveb, soch i bohatě zdobenejch kostelů a chrámů. Jojo, tady už to vonělo východem!
Day tour po Kyjevě aneb kam zajít, když nechcete vidět jen samej kostel
Kyjev nabízí svejm návštěvníkům spoustu zajímavejch míst. Hodně záleží na tom, co od města očekáváte. Někdo si vybere jen tour de chrámy a kostely, jinej půjde po streetartu a streetfoodu, další vyrazí do muzea nebo za vojenskou technikou... Já jsem chtěla vidět od všeho trochu, a tak vzniknul itinerář se šancí pro improvizaci.1. Zlatá brána
Znáte říkanku Zlatá brána, otevřená, zlatým klíčem odemčená, kdo do ní vejde, tomu hlava sejde, ať je to ten, nebo ten, praštíme ho koštětem!? No, a tak nějak to je i se zdejší bránou. Ta totiž bejvala vstupem do starodávnýho Kyjeva a dneska je to takovej pomyslnej startovací bod do centra všeho dění. Vedle brány je parčík s příjemnou kavárničkou a posezením. Jestli se tam chcete vydat, jeďte metrem na zastávku Zoloti vorota.Musím říct, že já jsem od tohohle místa čekala víc. Mýho zklamání si očividně všimly i bezpečnostní složky, který bránu hlídaly. Během chvilky mi totiž nad hlavu poslaly dron. Je holt vidět, že vojáci neznají ženskou duši, páč jinak by jim muselo bejt jasný, že kdybych byla teroristka a můj cíl by byla Zlatá brána, nepůjdu ji odpálit ve žlutým kabátku zn. Tchibo, jehož zářivá barva je vidět i z vesmíru.
2. Chrám sv. Žofie
Tohle je nejstarší chrám na Ukrajině, kterej má obrovskej význam nejen v duchovní, ale i v kulturní oblasti. V chrámu se dochoval největší komplex mozaik a fresek na světě. Mozaiky mají 177 barevnejch odstínů, což asi úplně neocení mužská a barvoslepá část obyvatel. Do chrámu s 19 kopulema se platí vstupný. Areál a zvonice jsou otevřený od 9:00 do 19:00, katedrálu můžete navštívit od 10:00 do 18:00.






























O Kyjevě se říká, že se vždycky odrazil od dna Dněpru – po nájezdech Mongolů z východu, po úderu nacistů ze západu, po Majdanu a teď i po mý návštěvě. Teď už ale vážně! Kyjev mě strašně bavil. Tenhle východní bonbónek je vhodnej pro všechny, který od města očekávaj poznávačku, nákupy, dobrý jídlo, víkendovej únik nebo odpočinek. Tohle všechno vám Kyjev nabídne a zároveň vám to nezruinuje rozpočet. Tak vzhůru za nevšedníma zážitkama!
3. Klášter sv. Michala
Tenhle blankytně modrej fešák stojí hned naproti Chrámu sv. Žofie. Nedá se přehlídnout. Jeho zlatý věžičky svítěj do dálky. Klášter je pojmenovanej po patronovi města a patří k jednomu z nejkrásnějších pravoslavnejch chrámů. Otevřenej je denně od 8 do 19 hodin a vstup je zdarma.Svatej Míša stojí kousek od horní stanice lanovky. Ta spojuje úsek od Dněpru ke klášteru. Je to hodně podobný lanovce na Petřín. Když se vám, stejně jako mně, nepodaří koupit lístek u nepříjemný báby v budce, budete muset vylízt ten šílenej krpál po svejch. Odměnou vám ale bude hodně spálenejch kalorií a krásnej výhled na město a Dněpr.
4. Náměstí nezávislosti
Místu se neřekne jinak než „Majdan“ a je to ikonický místo nejen pro Kyjev, ale i pro celou Ukrajinu. Dřív se tady konaly kulturní akce a vánoční trhy, ale v poslední době se stal Majdan místem, kde se místní scházej hlavně kvůli demonstracím. Náměstí dominuje slavnej hotel Ukrajina a vysokej Sloup nezávislosti se sochou Berehynie, která je ženským symbolem Ukrajiny. Na Majdanu to samozřejmě nejvíc žije večer. Fontány stříkaj, lidi se dobře bavěj... prostě paráda!Na Majdanu najdete tajnou restauraci s názvem Poslední barikáda. Dostanete se do ní tak, že vejdete do nákupního centra Globus na Majdanu, ve výtahu zmáčknete tlačítko OB. Když vystoupíte, řeknete nahlas pokladníkovi heslo, který se vám ukáže po naskenování QR kódu. Po vpuštění dovnitř musíte najít dveře zakrytý rukou. Tohle grafický znázornění symbolizuje roky, který Ukrajina strávila pod ruskou diktaturou. Restaurace podává pouze ukrajinský jídla a pití a profiluje se jako místo určený pro lidi s otevřenou myslí, který si chtěj zachovat a chránit svoje hodnoty.
5. Třída Chreščatyk
Monumentálnímu bulváru, kterej protíná Majdan, místní říkaj "americká dlouhá míle". Bulvár je plnej obchoďáků a celej den byl plnej lidí. Škoda, že jsem jela jen s baťůžkem, jinak bych si taky zašopovala. Ceny byly fakt lákavý!6. Stanice Arsenalna
Kdo na cestách rád sbírá takový ty světový NEJ, tak si v Kyjevě přijde na svý. Stanice Arsenalna je nejhlubší stanicí metra na světě - její perón se nachází 105,5 metrů pod povrchem. Pro lepší znázornění si představte 3x delší eskalátorovej vopruz než na Míráku. Jestli se těšíte na to, že to sjedete na jeden zátah, tak vás zklamu. Cestou nahoru i dolů vystřídáte eskalátorů několik. Já bych osobně jen kvůli tomuhle NEJ do metra nelezla, ale stejně jsem na Arsenalnou musela jet, tak jsem to alespoň obkoukla a pocit to byl skoro stejnej, jako když přestupuju na Muzeu.
Kyjevský metro je pro turistu jednoduchý a hlavně levný. Jedna jízda stojí 8 hřiven, tj. 6,4 Kč. Žetony se už nepoužívaj. Na pokladně si koupíte lístek s QR kódem, kterej přiložíte u turniketu. Můžete si pořídit i místní lítačku. Stanice metra jsou krásně zdobený a přehledný. Všechno je psaný i v latince, což mě teda hodně potěšilo, protože je vidět, že tady nad tím někdo přemejšlel a pochopil, že ne každej umí místní písmo.
7. Park Věčný slávy
Park Věčný slávy je pamětní komplex s mnoha památníky, který odkazujou na oběti hladomoru z let 1932-1933 a taky na padlý vojáky z 2. světový války. Jedním z centrálních památníků, který mi hodně připomínal ten Washingtonův, je Hrob neznámýho vojína s věčným plamenem. Ten sem přivezli přímo z pole bitvy u Stalingradu.Park najdete napůl cesty mezi stanicí Arsenalna a Kyjevskopečerskou lavrou. Já na něj natrefila úplnou náhodou a jsem za to ráda. Moc se mi totiž líbil. Je to vkusný pietní místo se spoustou vyhlídek na město, kterou momentálně kazí probíhající stavba.
8. Kyjevskopečerská Lavra
Velkej klášterní komplex ortodoxní pravoslavné církve je největší pamětihodností města a ční na jednom z nejvyšších bodů Kyjeva. Zajímavostí kláštera je rozsáhlej systém podzemních uměle vybudovanejch jeskyní, kde žili a umírali mniši. Já na ty kostely sice moc nejsem, ale Lavra je vážně úchvatná a moc se mi líbila! Vstupný stálo 100 hřiven, tj. 80 kaček, a otevírací doba je od 9:00 do 19:00. Zvonice je otevřená od 10:00 do 18:30.Z hradeb okolo Lavry je epesní výhled na Dněpr a sochu Matky Vlasti.
8. Muzeum 2. světový války
Tenhle obrovskej park leží vysoko nad Dněprem a slouží jako Muzeum 2. světový války. V areálu je několik budov i venkovních prostranství, který jsou plný exponátů vojenský techniky.Děcka nejvíc blbly na tancích. Každou chvíli tam někdo visel z děla hlavou dolů a nikoho to nevzrušovalo. Tohle by se v českým muzeu stát nemohlo!
I přes velkej počet vojenskejch exponátů mi tohle místo nepřišlo strašidelný. Celej areál vypadal moc hezky a vládnul tam příjemnej klid.
9. Socha Matky Vlasti
Monumentální socha představující Matku Vlast je 102 metrů vysoká a je součástí Muzea 2. světový války. Postava ženy je vidět snad z celýho Kyjeva a za mě je to jedna z nejimpozantnějších soch, který jsem kdy viděla. Stojí čelem k Rusku, v pravý ruce drží 9 tun těžkej a 16 metrů dlouhej meč a v levý ruce svírá štít se znakem Sovětskýho svazu. Nejvyšším bodem přístupným pro turisty je rozhledna na jejím štítu, která teď byla bohužel zavřená.
Venkovní muzeum se mi moc líbilo! Leží na krásným a udržovaným místě, a přesto, že zobrazuje hrůzy 2. světový války, je to jedno z nejhezčích míst, který jsem v Kyjevě viděla. Určitě sem zajděte, nebudete litovat.
9. Hidropark
Tenhle sportovní a rekreační areál na břehu Dněpru místní milujou. Je zařízenej na všechny volnočasový aktivity, břeh je vysypanej pískem a střed ostrova tvoří příjemnej park, kde se schováte před sluníčkem. Ostrov je skvěle dostupnej. Uprostřed staví metro červený linky s příznačným názvem Hidropark.10. Čtvrť Podil a přístav
Podilu se taky říká Dolní město. Je to historická čtvrť, která má dvě části. Ta první, která je okolo přístavu, se modernizuje a ta druhá je plná barevnejch domů, pouličních trhů a kaváren. Od přístavu až k Podilu najdete spoustu barů, kde to žije hlavně večer.západ slunce nad čtvrtí Podil a přístavem
11. Letecký muzeum Žuljany
Tohle muzeum najdete hned vedle letiště Žuljany. Většina exponátů je vystavená venku, takže je, stejně jako já, stihnete obkouknout před odletem. Foto ale nemám.
Komentáře
Okomentovat