Ukrajina: Kompletní praktickej průvodceLetenky

Z Pardubic lítaj do Lvova a Kyjeva Wizzouři. Ti přidají od léta 2022 i linku do Oděsy. Z Prahy můžete letět se SkyUp nebo s ČSA. Kdo má blíž Vídeň, tak z té se lítá s Wizz jen do Kyjeva. 

Co je potřeba na Ukrajinu

Tady je dobrý sledovat oficiální web, protože podmínky se pořád mění. Na oficiálním webu najdete všechno, co potřebujete. Kupte si přes jejich odkaz i zdravotní pojištění, který stojí pár korun a je povinný pro všechny turisty. Pojištění se kontroluje v ČR i na Ukrajině a je lepší ho mít vytisknuté. Bez pojištění vás do země nepustí! Na všech ukrajinskejch letištích se můžete nechat otestovat před odletem i po příletu.

Doprava z/na letiště Pardubice

Z nádraží v Pardubicích jezdí přímej bus č. 90, kterej je vázanej na odlety a přílety. Je vtipný, že se tenhle spoj nezobrazuje na světelný tabuli, která je před nádražím. Ani místní neví, že takovej bus jezdí. Bylo by fajn přidat letištní expres na odjezdovou tabuli a nalepit letadýlko na stojan č. 3, odkud ten bus jede. Je to taková malá blbost, která usnadní život všem, kteří letí z Pardubic.
 

Letiště Pardubice

Na celou odbavovací akci vám bude stačit 10 minut. Na letišti si kromě alkoholu, vody a perníku za pade, nekoupíte nic jinýho.
 

Letiště Lvov

Let trvá hodinu, takže si nestačíte ani pořádně schrupnout a slina vám steče jen do půlky brady. Kdo nemá test, může se nechat vyšťourat hned, jak vystoupí z letadla. Pak jdete na pasovku a hurá do města.

Doprava z letiště Lvov do centra

Četla jsem, že jede něco s číslem 29. Realita je taková, že nikde není žádný značení, takže jsem si stoupla tam, kam dav a naskočila do busu č. 10 a sledovala jsem na mapě, kam jedem. Lístek jsem si za pár peněz koupila u řidiče. Před halou stojí i spousta taxíků nebo si můžete vzít Uber nebo Bolt.

Doprava z Kyjeva na letiště Zhuliany 

Letiště Zhuliany je kousek od centra a lítaj na něj nízkonákladovky. Momentálně je v otázce dopravy nejlepší poradce strejda Google, protože se v Kyjevě dost opravuje a klasické spoje nejezdí. Já jsem si nakonec vzala Bolta, protože to bylo levný a nejrychlejší řešení.

Doprava z Kyjeva na letiště Boryspol

Pokud vás jede víc, opět doporučuju Bolt nebo Uber. Další varianta je vlak. Ten jezdí zhruba jednou za hodinu. Jízdenku pořídíte na nádraží nebo v automatu. Další variantou je SkyBus. 

Doprava z Lvova do Kyjeva 

Z Lvova do Kyjeva jsem se přesunula nočním vlakem. Lístek jsme si chtěla koupi přes oficiální web Ukrajinských drah, ale nešlo mi to. Tak jsem si ho koupila přes tenhle web. Cena za lůžko se pohybovala od 250-1300 hřiven. Já si koupila jednolůžkový kupé za 850 hřiven. Odkaz na moje noční dobrodružství zde.

Peníze

1 hřivna = 0,8 Kč. Na letišti jsem si vybrala trochu peněz, abych měla na autobus. Krom pidi stánků jsem na Ukrajině všude zaplatila kartou, i v Černobylu. 
 

Internet

Na letišti ve Lvově nabízeli data za strašný peníze. Já jsem si koupila SIM v centru- 12GB za 150 hřiven. Obešla jsem pár prodavačů, každej mi řekl jinou cenu. Nesmíte se nechat ošidit. Někteří chtěli i 500 hřiven. V Kyjevě prodávají simky v každým krámě. Za 10GB chtěli 80 hřiven. Na letištích, na hlavácích a ve všech podnicích jede free wifina. Připojíte se skoro všude.

Služby

Ve Lvově a Kyjevě je hodně živo, je tady hodně turistů. Všechno je otevřený. Meníčka si skenujete přes QR kód. Roušky se nosí v MHD a ve vnitřních prostorech. Jinak platí standartní hygienická opatření, na který jsme už všichni zvyklí. Před cestou si ověřte situaci. Ta se opět každej den mění. 
 

Víza

Nejsou potřeba

Ubytování 

Já se netajím tím, že mám ráda moderní hostely a nejradši mám ty kapslový. Ve Lvově můžu doporučit 
Park Plus Hostel a v Kyjevě AV-1 Capsule Hotel. Vždycky si vybírám ubytování poblíž centra nebo blízko metra. 

Výlety 

Černobyl! Zájezdy pořádá spousta agentur. Program a ceny jsou srovnatelný. Na výběr jsou jednodenní, několikadenní i soukromé tour. Pro inspiraci- Chernobyl tour nebo Tour v češtině. Já jsem jela sama, proto jsem si vzala tour v angličtině od společností Chernobylwel. Ta při dostatečném počtu účastníků zajistí tour v CZ/SK (nejnovější info, tour v CZ/SK až na jaře).

Jídlo a pití 

Ochutnejte všechno, co vám přijde pod ruku. Lvov je opravdovej gastroráj. Píšu o tom i v tomto článku. V Kyjevě jsem tolik podniků neobrazila, ale v zásadě platí, že se dobře najíte na každým kroku.

Doprava po městě

Po Lvově se můžete pohybovat tramvají, maršrutkou nebo pěšky. Já to celý prolezla po svejch, Lvov je malinkej, neměla jsem potřebu se vozit. V Kyjevě je MHD nutnost. Město je obrovský a jen samotný nohy na něj nestačí. Kyjevský metro je pro turistu jednoduchý a hlavně levný. Jedna jízda stojí 8 hřiven, tj. 6,4 Kč. Žetony se už nepoužívaj. Na pokladně si koupíte lístek s QR kódem, kterej přiložíte u turniketu. Můžete si pořídit i místní lítačku. Stanice metra jsou krásně zdobený a přehledný. Všechno je psaný i v latince, což mě teda hodně potěšilo, protože je vidět, že tady nad tím někdo přemejšlel a pochopil, že ne každej umí místní písmo.

Suma sumárum 

Tour de Ukrajina byl skvělej a levnej trip! Bylo to pět našlapanejch dní o kterejch si můžete přečíst v následujících odkazech.

Komentáře