Lvov: Kompletní praktickej průvodce městem stvořený na víkendovou únikovku
Proboha, Nikouši! Nemůžeš alespoň jednou jet někam, kde se o tebe nebudu bát? Můžu... 


JUST LVIV IT! 

Tenhle vejlet byl hurá akce. Byla jsem líná a nechtělo se mi odlítat z Vídně. Tak jsem hledala, kam bych mohla vyrazit z Prahy nebo Pardubic a hele, Lvov! Tam jsem chtěla vyrazit předminulou zimu s parťákem, ale ten se šklebil, takže z toho sešlo. Tentokrát jsem nechtěla nechat nic náhodě, a tak jsem o tři dny později vyrazila směr Ukrajina


Lvov je město kontrastů. Na jednu stranu je neuvěřitelně moderní- všechno si načtete a zaplatíte přes QR kód, záchody jsou přísně genderově neutrální a obyvatelé města jsou jak ze žurnálu. Na druhou stranu si nejde nevšimnout oprejskanejch budov, starejch maršrutek nebo dědy, kterej za sebou táhne na provázku rozbitou mikrovlnku. Přesto všechno je Lvov nádherný město s neuvěřitelným geniem loci.

Deset míst, který stojí za vidění

1. Náměstí svobody
Náměstí je částečně i park, kterej je plnej umělců, stánků, květin a lidí, kteří na lavičkách hrajou šachy nebo karty. Měla jsem pocit, že tohle místo snad nikdy nespí a atmosféra tady byla vždycky skvělá!

2. Národní akademické divadlo opery a baletu
Krásná budova opery dominuje Náměstí svobody a jsem u ní byla pečená vařená. Lvovská opera patří ke kulturní špičce nejen na Ukrajině, ale i v celý Evropě. V repertoáru divadla je 22 oper, 3 operety a asi 20 baletů. Všechny opery se hrají v původní řeči (italsky, francouzsky, rusky nebo polsky).Fontána před operou slouží jako meeting point, herna, osvěžovna i vděčná fotografická kulisa. Slovy instagramera: "Tohle místo je prostě pjůr hepines!"Každej podvečer se rozezní ukázky z neznámějších oper. Doprovází je malá vodní show a lidi jsou z toho úplně paf! A já byla taky! Přitom taková blbost, co?! K divadlu se chodí za každýho počasí. Ve dne i v noci. 


3. Velkej blešák
Kousek od opery je plácek, kde seženete všechno od koření, přes rukodělnou práci, až po plynový masky. Některý věci tam byly fakt moc hezký. Hotovost s sebou. 


4. Arménská čtvrť
Ve Lvově patří jedna čtvrť Arménům a najdete v ní všechno, co je pro ně typický, včetně katedrály. Škoda, že byla zavřená. 5. Palác Potockých
Dalším důkaz zdejší rozmanitosti. Stavba pochází z 19. století a momentálně slouží jako muzeum evropskýho umění. Já si prošla jen přilehlou zahradu a palác jsem obkoukla z venku. 6. Dominikánský kostel a klášter
Jedna z největších a zároveň i nejstarších církevních památek ve Lvově. Před kostelem (ale i na jinejch turistickejch hotspotech) byl na dlažbě QR kód. Po načtení se mi otevřel průvodce s informacema o daným místě. Tomu říkám geniální nápad!7. Tržní náměstí 
Tohle malinký náměstí leží hned za Dominikánským kostelem. Prodávají se tam knížky a prej se tam dají sehnat opravdový skvosty. Škoda, že tu Cyrilici moc neovládám, jinak bych si tam něco koupila.8. Vysokyj zámok
Vyhlídka na nejvyšším kopci Lvova patří k oblíbenejm místům domorodců. Nahoře nás bylo docela dost. Jestli si od výšlapu slibujete hezký fotky starýho města, tak vás zklamu. Z kopce jde spíš vidět příroda a místní "Jižňák". Každopádně park i vyhlídka byla cajk, takže výšlapu nelituju.

9. Italský nádvoří
Další místo, který byste na Ukrajině nečekali. Krásnej prostor a luxusní restaurace láká na italský speciality, ale i na galerii. Takže pokud nejdete jíst, ale jen čumět, tak si připravte 10 hřiven. 10. Náměstí Rynok 
Tohle centrální náměstí s radnicí, věží a čtyřma rohovejma fontánama, je zapsaný na seznamu světovýho dědictví UNESCO. Náměstí je hezký, plný lidí a nejhezčí fotku "centralplacu" pořídíte z podniku Cheese Bakery. Jen se na to podívejte, není tohle nádhera? Náměstí a jeho přilehlý uličky jsou plný stylovejch podniků, malejch barů, hospůdek, krámků, ale i různejch bizárů.

Pět míst, který by neměly chybět na vaší gastromapě


1. Karlíkova továrna na čokoládu 
Lvovská továrna na čokoládu patří k nejvyhlášenějším podnikům, který v centru můžete najít. Ochutnejte horkou čokoládu. Sice po dopití dostanete hyperglykemickej šok, ale pochybuju, že budete mít možnost ochutnat takovou čokoládu ještě někde jinde. Jestli bude na zahrádce narváno, tak si vyšlápněte schody nahoru. V podkroví je útulnej prostor s dalším místem na sezení a navíc je tam i terasa s nádherným výhledem! Tohle místo za těch pět pater fakt stojí!2. Cheese Bakery
Tak tenhle podnik je top strop! A to jako vážně! Nádhernej interiér, perfektní obsluha, výhledy na celej Rynok a to jídlo! Od "čízkejků" po zastřený vejce. Moc příjemný místo, který je navíc peněženka friendly!

3. Borsh
Bez Boršče neodejdu! A tak jsem hledala, kam si na něj mám zajít, až jsem natrefila na tenhle podnik, kterej se opravdu jmenuje Borsh. Je kousek pod Cheese Bakery a je to moje další srdcovka. Jídlo bylo skvělý a k polívce dostanete i panáka místní pálenky.

4. Kryivka
Já ji sice nenavštívila, ale mezi turisty je to velice oblíbenej podnik. Je tématickej a u vchodu po vás budou chtít heslo. To zní: "Sláva Ukrajině!"  Z baru vedou schody na střechu, kde si můžete sednout ke kulometu a udělat si pár fotek do rodinnýho albíčka. Kryivka nemá žádný označení. Najdete ji na náměstí Rynok č.p. 14. Takhle vypadá vchod. 


5. Lvov cafe manufactura a SDV coffee  
Oba podniky jsou hodně oblíbený mezi kavárnovejma povalečema a vychytat chvíli, kdy se tam dá sednout, je skoro nemožný. Manufactura je větší kavárna, pražej si tam kávu a prodávají tam všechno od zrnek až po hrníčky. SDV je malinká a víc útulná. A káva? Pár exeláns!


Čtyři tipy, kam za výhledy aneb Tour de střecha

1. Rynok č.p. 14
Na terasu je přístup z baru Kryivka nebo z baru v posledním patře.

 Kvůli fotce si tady nic dávat nemusíte. Obsluze baru nevadí, když si uděláte pár fotek a půjdete. 
2. 36 PO
Dům je plnej barů a restaurací. Vyjeďte skleněným výtahem nahoru, projděte přes bar na terasu, a pak už se jen kochejte.

3. Lvovská továrna na čokoládu
Poslední patro továrny má volně přístupnou terasu.


4. Park Plus Hostel
V tomhle hostelu jsem měla pokojíček, kterej velikostně připomínal kumbál do kterýho zavírali Dursleyovi Harryho Pottera, ale výhled jsem měla hezkej!
Nikouš hodnotí 

Z Lvova jsem byla nadšená! Dva dny byly tak akorát na to, abych si prošla památky a město, nasála atmošku a ochutnala všechno to dobrý jídlo a pití. Lvov je spíš středoevropskej, takže se podle mě bude líbit všem. Je výborně turisticky vybavenej, služby jsou na vysoký úrovni a neutratíte tam majlant. Tohle všechno děla z města perfektní místo na víkendovou únikovku. Takže jeďte teď, než na to přijdou i ostatní a z Lvova se stane další turistickej megacíl.rady, tipy, triky 

Všechno je v itineráři.


Komentáře