Itinerář Dubaj a Abú DhabíLetenky 

Dubaj je teď velice dobře dostupná. Cena letenek se pohybuje okolo 5-7 tisíc. Občas je akce na zpátečku z Budapešti za 1500,- kč. 

Doprava z/na letiště

  • Z letiště se dostanete metrem, busem. taxíkem i Uberem.
  • Metro červené linky zajíždí k terminálům 1 a 3. V provozu je denně od 5:50 do 0:00 s výjimkou pátku, kdy je v SAE víkend a jezdí se od 10 hodin. Cesta do centra a čtvrti hotelů Deira trvá 8 minut, k nákupnímu centru Dubai Mall a věži Burj Khalifa 25 minut. Počítejte s dalšími 15 minutami chůze z metra k východu.
  • Autobusy odjíždí od letiště každou chvíli.
  • Taxi jezdí po celé Dubaji striktně na taxametr. Do centra (k Dubai Mall) zapatíte cca 70 AED.

Víza

Nejsou potřeba.

Peníze 

Dirham. Kurz 1AED = 5,95 kč. Všude zaplatíte kartou.

Ubytování 

Každý hledá ubytování podle toho, co mu peněženka dovolí. Z pozice poměr výkon/cena/strategické místo je Deira opravdu super. Ubytování vybírejte ale opravdu pečlivě. Pozor na diskotéky v suterénu hotelu!

Doprava 

  • Nejvíc jsem využívala metro. Je přehledné, jednoduché a dostanete se s ním ke všem topům Dubaje. Pozor na řazení vagonů. Některé vagony jsou pouze pro ženy s dětmi a některá místa jsou jen pro majitele zlaté karty. Lidé jsou ale tolerantní, takže když si sednete tam, kam nemáte, tak nad tím mávnou rukou nebo vás slušně upozorní. 
  • Metro má automatické ovládání, takže jestli si chcete zahrát na řidiče metra, sedněte si do prvního vagonu.  
  • K pláži Marina beach se dostanete tramvají.
  • Vše najdete na webu veřejné dopravy a plánovače tras. Viz sekce doprava z/na letiště. 

Výlety 

Výlety do pouště
Nabízí je spousta agentur. Googlete. 

Burj Khalifa
Doporučuju koupit lístek on-line přes oficiální web. Ušetříte čas. Vstupenky jsou cenově odstupňované podle času návštěvy. Vstupenky na Burj Khalifu

Expo Dubai
Od 1. října 2021 do 31. března 2022 se koná v Dubaji výstava EXPO 2020. Jedná se o vůbec první Všeobecnou světovou výstavu pořádanou v arabské zemi. Ústředním tématem této světové výstavy je “Propojování myšlenek, vytváření budoucnosti“. Návštěvníci si můžou vybrat z expozic téměř dvou set vystavovatelů. Mezi šesti desítkami zemí, které postavily vlastní pavilony, je i Česká republika. Lístky a informace zde

Abu Dhabí
Jednodenní a jednoduchý výlet. Z Dubaje jezdí do Abú Dhabí každých 20 minut pravidelné spoje z Al Ghubaiba nebo IBN Battuta. Obě autobusová nádraží jsou dostupná metrem. Zpáteční lístek stál 25 AED (cca 160 Kč) a platila jsem ho dubajskou lítačkou na metro Silver NOL card. 
Cestu naplánujete zde

Jak se dostat k mešitě šejka Zayeda
K mešitě oficiálně žádný autobus nejede, Před mešitou není zastávka. Ale nebojte. Stačí se zeptat na autobusáku, která linka jede okolo mešity. Ptá se na to plno lidí, takže vás všichni navedou. Pak stačí říct řidiči, kam jedete, a on na vás houkne, až bude čas vystoupit. Cesta zpátky na autobusák je lehčí. Zastávka se nachází hned za parkovištěm. Stačí přejít cestu u kruhového objezdu a za ním najdete zastávku. Většinou tam stojí pár turistů, takže to trefíte. A když ne, tak vám místní ochotně poradí.
K mešitě se dostanete i taxíkem- Abú Dhabí Taxi Company, bezplatné číslo 600535353.

Jídlo a pití 

Jako všude ve světe nebo i u nás. Od streetfoodu po drahé restaurace. V každém větším krámu měli hotovky nebo pult s čerstvě navařeným jídlem, který vám zavakuovali do krabičky. Bylo to dobrý a stálo to pár dirhamů. Ceny potravin a pití se pohybovaly na nižší úrovni než u nás. 

Suma sumárum 

Dubaj je svými cenami dostupná už skoro všem. Pohodový týden s výlety mě stál něco okolo 12 tisíc. Byla to super zimní únikovka.


Komentáře