Jak se dostat na EtnuFascinující a neustále dýmající hrozba, která se často hlásí o slovo, ale taky dárkyně úrodný půdy- to je Etna. Srdce i plíce Sicílie. Jestli vás láká výstup na nejaktivnější evropskou sopku, čtěte dál. Dozvíte se všechny podstatný a užitečný informace. 

Jak se dostat pod Etnu

Autem

Navigace vás vezme na centrální parkoviště Rifugio Sapienza. Cesta z Catanie trvá cca hodinu. My jsme vyráželi z Giardini Naxos a cesta nám trvala hodinu a půl. Parkoviště je výchozí bod a je obrovský. Najdete tam stánky, bary, hotely a lanovku. Za parkování se neplatilo.


Autobusem

Z Catanie jezdí 1x denně bus č. 445 (v 8:15 z Catanie, v 16:30 zpět). Autobusy vyjíždí z autobusového nádraží na Piazzale Giovanni XXII u hlavního vlakového nádraží. Zpáteční jízdenka stojí 6,60 EUR. Bus z Catánie. Web moc nefunguje, ale místní určitě poradí. 


Organizovaná tour

Pokud se nechcete o nic starat, můžete si vybrat jednu z organizovaných tours. Třeba tady: Etna tours 

výhledy po cestě k Etně

Nespěchejte a užijte si cestu k Etně. Čeká vás krásná a rozmanitá krajina. Byla by škoda to profrčet a nikde se nezastavit.Jak se dostat na Etnu

Pěšky

Tahle varianta je asi jen pro šílence. Cesta má jedním směrem 7,5 km a převýšení je 1000 metrů.


Lanovka + terénní autobus

Z parkoviště projdete k lanovce, která vás vyveze do výšky 2 500 m.n.m., odtud můžete pokračovat pod hlavní kráter buď pěšky nebo terénním busem. Vstupenky nejdou koupit on-line, koupíte je ve stanici lanovky. Platit můžete cash i kartou. Při platbě mají přednost organizovaný zájezdy, ale když jsme byli na Etně my, tak tam bylo prázdno. Ceny jsou následující:

  • Zpáteční jízdenka: 30 éček
  • Zpáteční jízdenka + jízda terénním autobusem (cca 3,5 km s převýšením 450 metrů): 65 éček, v ceně je (údajně) zahrnuta i 60minutová procházka s průvodcem
  • Jednosměrná jízdenka: 20 éček

Provozní doba lanovky je v době virové 9:00-16:00 


výhled na dva neaktivní krátery poblíž parkoviště


Výstup pod hlavní kráter Etny

Cesta od horní stanice lanovky je dlouhá 3,5 km a většina lidí odjela pod kráter terénním busem. My jsme si cestu chtěli projít pěšky, pokochat se a užít si ten zvláštní a vyjímečný pocit, že jdeme po aktivní sopce.  

výhledy do vnitrozemí 
Na konečnou nás upozornil místní děda, kterej seděl v zaparkovaným buse a znakoval, že dál už ani krok. Pak nám naznačil směr, kam se máme jít ještě podívat. Prošli jsme cestičkou a na konci nás čekal nádhernej pohled na úbočí Etny a na pobřeží. Jestli se vám dolů nebude chtít pěšky, domluvte se s řidičem. Za malou úplatu vás sveze dolů k lanovce. Zkoušela to kolegyně a nebyl s tím žádnej problém. Teď je turistů na Etně minimum a busy jezdily poloprázdný.


Výstup ke kráteru Etny - pouze s průvodcem

Z bodu 2 900 m.n.m se k centrálnímu kráteru dostanete jedině s průvodcem. Průvodců, kteří vás vezmou až ke kráteru je dost. Najdete je na instáči, na webu nebo i u dolní stanice lanovky. My jsme tuhle variantu nevyužili, ale slyšela jsem, že se ceny pohybujou od 85 - 120 éček za osobu. Na webu jsem našla návod, jak vyrazit ke kráteru na vlastní pěst. K tomu řeknu jen jediný- lidská hloupost nezná mezí. Italové nejsou strážci KRNAPu. Když vás chytnou tam, kde nemáte co dělat, tak se s váma mazlit nebudou. Kdy vyrazit na Etnu

Na Etnu můžete vyrazit celoročně. Nejvíc záleží na vulkanický činnosti. Člověk musí počítat s tím, že mu návštěva Etny může, ale taky nemusí vyjít. Proto je lepší si nechat flexibilnější itinerář. 


Co dělat, když se nedostanete na Etnu

Přímo u parkoviště můžete prozkoumat dva neaktivní krátery. K jednomu vede strmá cesta, ale ten druhej je dostupnej opravdu pro každýho. Tuhle variantu můžete využít, pokud vám nepřeje počasí nebo cestujete s dětmi. Děcka ocení i nedaleký Adventura park

výhled na krátery z lanovky

procházka okolo menšího kráteru
Lyžování na Etně

Na Etně se dá v zimě i lyžovat. Jestli už vás nebaví Špindl, tak zkuste Etnu.  


Nikouš hodnotí

Výstup na Etnu a pozorování její činnosti řadím mezi cestovatelskej strop. Etna nás fascinovala svoji neustálou aktivitou. Ať to bylo hřmění, neustálý foukání dýmu nebo noční chrlení lávy, u kterýho jsme nadšením skákali po balkóně a při každý erupci jsem řvali "óóó"! Přála bych každýmu, aby mohl alespoň jednou v životě vidět Etnu v celý její kráse. 


rady, tipy, triky

  • Bundu i boty si můžete půjčit na horní stanici lanovky.
  • Když si koupíte exkurzi, měli by vám půjčit i vybavení.
  • Na parkovišti se dají koupit trekový hole.
  • Cestou k lanovce musíte projít přes obchůdek se suvenýry.
  • Na horní stanici lanovky je restaurace i stánek s jídlem.
  • Etna díky své intenzivní aktivitě "vyrostla" na 3 357 metrů.
  • Oficiální web přírodního parku Etna


Komentáře