(NE)cestopis ze Sicílie aneb 8 míst, který se vám budou v Catanii líbit


Úvod

Milí čtenáři, přiznám se, že napsat pořádnej úvod, kterej by vás chytil za srdíčko a nalákal vás ke čtení, je vlastně nadlidskej úkol. Nikdo nechce číst žvásty o tom, že je Sicílie největší ostrov ve Středozemním moři a že se po staletí o tenhle kus pevniny mezi sebou řezaly různý národy, který tam po sobě vždycky něco nechaly, takže díky nim má teď Sicílie exotickej punc. No vida, už mám super úvod a vy určitě chcete číst dál!


Stať

Když si dáte dohromady mezinárodní letiště, který leží kousek od města, levný letenky a za humny největší evropskou sopku, tak to zavání turistickým megatrhákem. Jenže tou Catanie není. Spousta lidí pořád bere Catanii jen jako přestupní stanici a do centra se vůbec nepodívá. A to je podle mě škoda.
 


8 míst, který byste neměli v Catánii minout 


1. Piazza del Duomo
Tohle hezký náměstí je středobod všeho dění. Odtud se dostanete ke všemu koukatelnýmu, co Catanie nabízí. 

2. Cattedrale di Sant'Agata
Výrazná a opravdu krásná barokní katedrála, kterou na Piazza del Duomo určitě nepřehlídnete. Katedrála je zasvěcena svaté Agátě, patronce města. Podle legendy Agáta údajně dokázala svým závojem zastavit i proud tekoucí lávy. Za tenhle čin pak Agátě poděkovali tím, že ji hodili lvům. Hold, za dobrotu, na žebrotu...3. Fontana dell'Elefante
Fontánu se slonem z černé lávy a egyptským obeliskem najdete uprostřed náměstí Piazza del Duomo. My jsme toho slona moc nechápali, ale pak jsme zjistili, že je slon symbolem města. Celé to vzešlo od Muslimů, kteří žili v Catanii. Ti říkali městu Balad-el-fil neboli Město slona.4. Via Etnea
Via Etnea je taková naše Pařížská, akorát hezčí. Širokej bulvár lemujou paláce, kostely, obchody a bary. A jak už název napovídá, bulvár směřuje přímo k vulkánu.


5. Fontana dell’Amenano
Fontánu najdete v rohu Piazza del Duomo a nám posloužila jako orientační bod. Za fontánou jsou totiž schody, který vás odvedou z uhlazenýho náměstí na pravej sicilskej trh. Vítej autentická atmosféro!


6. La Pescheria di Catania - rybí trh v Catanii
Hned za fontánou jsme našli autentickej rybí trh, kde ve vzduchu visela vůně ryb a na dlažbě se míchala krev s vodou, šupinami a vnitřnostmi.

Slepičí okénko: nechoďte na trhy za dámičku, tak jako jsem to udělala já. Když se totiž procházíte po zakrvácený zemi v šatičkách a sandálkách, tak jste za exota! Za rybím trhem jsme pak v uličkách objevili trhy s ovocem, zeleninou, sýry, různými výrobky a street foodem. Všechno to vypadalo skvěle! Kdyby venku nebylo sto stupňů, tak bysme to tam všechno sežrali!Trhy se táhli až k parku Giardino Pacini. Tenhle park hodně využívají místní. Schovávají se tam před sluníčkem a hrajou deskovky. 
Tyhle trhy byste si v Catánii neměli nechat ujít. Je to fakt zážitek a to píšu já, člověk, kterej trhy nemá rád. Tyhle trhy byly autentický, žádný divadlo na turisty. 7. Výhledy na město
Okolo Piazza del Duomo je hned několik věží, který nabízej výhled na město. My jsme bohužel žádnej výhled nestihli, protože věže jsou od 12:00-17.00 zavřeny. Siesta! Tak snad příště.

8. Catánský uličky
Co ulička, to unikát! V některých uličkách jsme si připadali jako na Kubě, jiný nás zase překvapily malými trhy nebo fotbalovým hřištěm vmáčknutým mezi dva kostely. Jedinej společnej jmenovatel všech uliček byl všudepřítomnej sopečnej popel a příjemnej italskej esprit.Nikouš hodnotí

Nedávno se mě někdo ptal, jestli se mu vyplatí koupit levný letenky na prodlouženej víkend do Catanie, a já jsem řekla, že jo. A na tom si trvám. Catanie prostě měla smůlu a ze všech měst si právě ona vytáhla sicilskýho černýho Petra a je to na její pověsti znát. Já jsem ráda, že jsme Catanii dali šanci a tím se neochudili o autentický trhy, památky a vulkán. A právě o Etně bude druhá kapitola mýho průvodce. Tak se těšte!rady, tipy, triky

  • Pravidla pro vstup do země + hygienický pravidla vypisovat nebudu, to se každej den mění.
  • Na žádnou místní hygienu se nehlaste, Italové to nevyžadují.
  • Z letiště se do centra Catanie dostanete busem. Cesta trvá cca 25 minut podle provozu. Z Catanie se pak dostanete pohodlně do všech koutů Sicílie. Busy z letištěBusy po Sicílii.
  • Na historický centrum Catanie vám bude stačit půl den. Když k tomu budete chtít přihodit římský divadlo, přístav a válečku na pláži, tak to všechno máte na celej den. 
  • Vstup do památek a kostelů je od 12:00 -17:00 uzavřen, trhy jsou jen do 13:00. Restaurace fungují i přes siestu.

Komentáře