Sicílie: Kompletní praktickej průvodce TOP místama Catánie

catania cestopis

Sicílie

Sicílie je kus exotiky, kterej máme za "humny", a tak by byla strašná škoda nevyrazit na ostrov, kterej má kulervoucí atmošku, nádherný památky a kopec, ze kterýho šlehá oheň a teče láva. Krom toho tady potkáte i domorodce, který vás budou vítat, jak starý kámoše. Kdo by tomu odolal?

catania trhy

Catania - vstupní brána na Sicílii

Když si dáte dohromady levný letenky do Catanie, mezinárodní letiště, který leží kousek od města a za humny největší evropskou sopku, tak to bude zavánět turistickým megatrhákem. Jenže tou Catanie fakt není. Spousta lidí bere Catanii jen jako přestupní stanici a do města se vůbec nepodívá. A to je velká škoda.
 
catania sicilie

8 míst, který byste neměli v Catanii minout 


1. Piazza del Duomo

Tohle foťák friendly náměstí pro vás bude středobod zájmu, pač na zdejším plácku najdete spoustu památek, který vám popíšu hned o řádek níž. 

catania kam jít

catania kam jít Piazza del Duomo

2. Cattedrale di Sant'Agata

Výrazná a opravdu krásná barokní katedrála, kterou na Piazza del Duomo určitě nepřehlídnete. Katedrála je zasvěcena svatý Agátě, patronce města. Podle legendy Agáta údajně dokázala svým závojem zastavit proud tekoucí lávy. Za tenhle čin Agátě poděkovali tím, že ji hodili lvům. Za dobrotu, na žebrotu...

catania kam jít Cattedrale di Sant'Agata

3. Fontana dell'Elefante

Fontánu se slonem z černý lávy a egyptským obeliskem najdete uprostřed náměstí Piazza del Duomo. Asi teď přemejšlíte, proč maj v Catanii něco, co připomíná spíš Blízkej východ, než Evropu. Vysvětlení je jednoduchý. Muslimové, který žili v Catanii říkali městu Balad-el-fil, což v překladu znamená Město slona. 

catania kam jít Fontana dell'Elefante

4. Via Etnea

Via Etnea je taková naše Pařížská, akorát hezčí. Širokej bulvár lemujou paláce, kostely, obchody a bary. A jak už název napovídá, bulvár směřuje přímo k vulkánu.

catania kam jít Via Etnea

5. Fontana dell’Amenano

Fontánu najdete v rohu Piazza del Duomu. Tenhle vodotrysk bude pro vás důležitej, pač za ním najdete schody, který vás odvedou z uhlazenýho náměstí na pravej sicilskej trh!

catania kam jít Fontana dell’Amenano

6. La Pescheria di Catania - (nejen) rybí trhy v Catanii

Autentickej rybí trh, kde ve vzduchu visí vůně ryb a na dlažbě se míchá krev s vodou, šupinama a vnitřnostma, je naprostá pecka! Tohle místo má neskutečnou atmosféru, pač je to autentický, živelný, trochu smradlavý a není to žádný divadlo na turisty.catania rybí trhy

Slepičí okénko: nechoďte na trhy za dámičku, tak jako jsem to udělala já. Když se totiž procházíte po zakrvácený zemi v šatičkách a sandálkách, jste za exota! 

catania rybí trhy autentické

catania rybí trh kam jít v catanii

kam jít v canatani rybí trhy

Kam na jídlo: Za rybím trhem jsou uličky plný stánků se žrádlem. Najdete tam všechno - ovoce, zeleninu, sejry a neuvěřitelnej street food!

trhy catania centrum

Tip na místo: Trhy se táhnou až ke krásnýmu parku Giardino, kam se choděj domorodci schovávat před sluncem, a taky tady hrajou deskovky. 

kam jít v catanii park Giardino Pacini

kam jít v catanii ovocný trh

kam jít v catanii trhy ovocné

7. Výhledy na město

Okolo Piazza del Duomo je hned několik věží, který nabízej výhled na město. Jen si dávejte bacha, pač v době siesty (12:00 - 17:00) jsou památky zavřený.

catania sicilie

8. Catánský uličky

Co ulička, to unikát! V některých uličkách jsme si připadali jako na Kubě, jiný nás zase překvapily piditrhem nebo fotbalovým hřištěm, který bylo vmáčknutý mezi dva kostely. Jedinej společnej jmenovatel všech uliček byl všudepřítomnej sopečnej popel a příjemnej italskej esprit.kam jít v catanii uličky

catania kostel


Nikouš hodnotí

Catanie si vytáhla sicilskýho černýho Petra, to ale neznamená, že nemá turistům co nabídnout. Město sice není tak krásný jako Noto nebo Syrakusy, ale má neuvěřitelnou atmošku! A právě ta dělá z návštěvy Catanie zážitek, na kterej se jen tak nezapomíná! 

jak se dostat na etnu

rady, tipy, triky z Catanie

 • Vždycky se vám vyplatí koupit levný letenky do Catanie! 
 • Z letiště se do centra Catanie dostanete busem. Cesta trvá cca 25 minut podle provozu. Z Catanie se pak dostanete pohodlně do všech koutů Sicílie. 
 • Busy z letiště
 • Busy po Sicílii
 • Na historický centrum Catanie vám bude stačit půl den. Když k tomu budete chtít přihodit římský divadlo, přístav a válečku na pláži, tak to všechno máte na celej den. 
 • Vstup do památek a kostelů je od 12:00 -17:00 uzavřen.
 • Trhy jsou jen do 13:00
 • Restaurace fungují i přes siestu.
 • Catanie je super bod, ze kterýho můžete vyrážet na vejlety. 
 • Při plánování vejletů nevynechejte články Jak se dostat z Catanie na Etnu a 6 jednodenních vejletů z Catanie (klidně i bez auta)
 • Dávejte si pozor při půjčování auta. Občas to na vás budou zkoušet a nebudou vám chtít vrátit peníze. Proto si vybírejte autopůjčovnu pečlivě a podle recenzí. Komentáře