(NE)cestopis z Fuerteventury aneb 8 důvodů, proč se vrátit na Kanáry

Nikdy jsem nechápala, co na těch Kanárech všichni maj. Pak ale přišel den, kdy jsem se musela rozhodnout. Měla jsem na výběr ze tří možností. Buď zůstanu doma a budu koukat z okna, jak leje. Nebo vyrazím na Madeiru, která byla v plánu, ale leje tam taky. Anebo poletím na Kanáry, který mě nikdy moc nebraly. Hádejte, jak to dopadlo.

Jak jsem zjistila, že jsem blběna

První den svýho kanárskýho dobrodružství jsem na pláži provedla hlubokou psychologickou sebereflexi a dospěla k závěru, že jsem byla blběna, když jsem nad Kanárama ohrnovala nos. Sebereflexi vystřídalo osvícení a já jsem konečně pochopila, co na těch Kanárech všichni maj!8 důvodů, proč se budu chtít na Fuerteventuru (Kanáry) vrátit

1. Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné

Pojďme si říct, že subtropický pásmo je prostě jiná liga. Je rozdíl se každý ráno probudit do mračen Mordoru, nebo do jasnejch azurovejch barev. Ostrov nemá žádný velehory, který by dlouho držely mraky, takže i když se občas počasí měnilo z minuty na minutu, převážně bylo azuro. Slunce opravdu uvidíte i ucítíte. Garantuju vám, že po denní solární dávce bude vaše pokožka (a později i váš dermatolog) jásat.


2. Ať je slunce, vítr nebo déšť, účes stále (ne)drží

Na Fuertě fouká. A hodně! Což v praxi znamená tři věci... Za prvý: Moc se nepotíte, a tím samozřejmě šetříte Rexonu i životní prostředí. Za druhý: Po použití spreje na vlasy Schwarzkopf účes stále nedrží. A za třetí: Kombinace prudkýho slunce a větru způsobí rychlou změnu barvy vaší kůže, aniž byste to na sobě cejtili. No, prostě se spálíte jako prase.


3. Máte tam dost písku, pane Lorenc?

Fuerta je vyhlášená svejma nádhernejma plážema. Mně se nejvíc líbila pláž v oblasti Jandia. Tam jsem denně pochodovala po spoustě bílýho písku, kterej se táhl tam, kam až mý oko přes sluneční svit dohlídlo. Navíc byla pláž úplně prázdná, což bylo fakt krásný. Bacha na kombinaci větru, písku a spací pětiminutovky, kdy si říkáte, že jen na chvíli zavřete oči a o hodinu pozdějc se probudíte zavátý pískem, kterej i po 14 dnech od návratu nemůžete z některejch tělních dutin dostat ven.4. Padesát odstínů modrý

Co vám budu povídat... Barvy Atlantskýho oceánu jsou prostě nádherný! Každej den byly jiný a pokaždý krásný! Koupání bylo skvělý, voda měla teplotu tak akorát. Bacha na mořský proudy, obzvlášť pak na jihu ostrova! Kdyby vás to ale přece jen někam odneslo, určitě by si toho všimnul místní vzhlednej chlapec, kterej denně pobejval ve žlutý budce a jehož úkolem bylo sledovat těch pár lidí, který si šli zaplavat. 


5. Gastromapa Lukáše Hejlíka

Fuerteventura je kozí ostrov. Takže se jídlu, který by neobsahovalo něco z kozy, jen tak nevyhnete. Kozí sýry, kozí guláš, kozí mlíko, kozí likér, kozí “čískejk”... Já kozí produkty nemám ráda, ale prubla jsem to a byla jsem mile překvapená! Holt není koza jako koza. Ta kanárská je jemnější a nesmrdí. Je jasný, že si můžete dát k jídlu i něco jinýho. Místní kuchyně je vynikající. Zkuste třeba jejich vrásčitý brambory, dary moře nebo místní rum. Je fakt dobrej!


6. Super podmínky pro Klub mezinárodních turistů i pro přípravu na Tour de France

Ostrov má výborný podmínky pro pěší i pro kolisty. Já jsem pěšák, takže jsem si kromě denního šmatlání po pláží vyšlápla i nejvyšší horu ostrova Pico de la Zarza, která má 807 metrů. Vyrazila jsem z bodu nula, takže jsem se na těch sedmi kilometrech občas pěkně zapotila. Celou cestu mi dělaly společnost jen kozy. Výšlap stál za to, na každým kroku jsem se kochala krásnejma panorámatama. Z vrcholku hory je nádhernej výhled na celej ostrov a hlavně na jednu z nej pláží Fuerty - Cofete.

 
 Na svý si přijdou i majitelé bicyklů s přehazovačkou. Na Fuertě jsou totiž silnice i cyklostezky ve výborným stavu. Navíc má ostrov různě těžkej terén. Toho hodně využívají závodníci a trénujou tady před Tour de France.


7. Draci na vodě

Všichni, který holdujou vodním sportům, budou nadšený. Vítr ve vlasech a vlna pod prknem! Na Fuertě je spousta škol, kde vás naučej surfovat nebo lítat na kitu. Nejlepší místo na tyhle vodní sporty je Costa Calma s pláží Sotavento. Já jsem se na kite neodvážila, páč jsem nevěděla, jestli by mi pojišťovna proplatila náklady na repatriaci z Maroka. Předpokládám, že by mi jako příčinu “odlítla na drakovi z Fuerty až do Maroka - asi vítr, Máchale!" nejspíš neuznala, takže jsem radši zůstala na souši a kochala se.

8. Příroda a divoká zvěř

O Fuertě jsem četla, že připomíná nehostinnou vesmírnou krajinu. Po projetí ostrova si to už nemyslím. Deštnej prales tam sice nenajdete, ale jinak je ostrov rozmanitej až dost. Třeba na následující fotce vidíte "prso Sophie Loren". 

Letem ostrovním světem

Jižní část ostrova má jedny z nejkrásnějších pláží na celým ostrově. Hlavně oblast Jandia. Nad bělostnejma plážema se tyčí černý hory, připomínající vyhaslý sopečný krátery . 


Střed ostrova má různě barevný hory a sem tam zelenou oázu s palmama. Působí hodně exoticky. Někdy si tady člověk připadá jako v Jižní Americe. Sever ostrova je zafoukanej pískem ze Sahary, takže duna sem, duna tam. A když zvednete hlavu, uvidíte Lanzarote. Viz fotka níže... 
 
Co se týče zvířat, na Fuertě nežije nic jedovatýho, co by vás mohlo zabít nebo sežrat. Já jsem během tejdne potkala jen kozy, ještěrky, hovado na pláži a bandu divokejch chipmanků, u kterejch jsem si nebyla jistá, jestli na mě koordinovaně nezaútočej, páč jsem jim nedala žádnej pamlsek.


 

Nikouš hodnotí 


Fuerteventura mě dostala exotickým puncem, krásnou přírodou a španělskou pohodovou atmosférou, kamkoliv jsem přišla. V dalším článku pro vás chystám třináct míst, který byste na ostrově rozhodně neměli minout. Tak Vamos ala Fuerteventura!rady, tipy, triky

  • Z Prahy letos začal o Kanáry leteckej konkureční boj, takže se konečně letenky dostávají na normální cenu. 
  • Na Fuertě můžete často potkat vojáky. Mají tam základnu a často tam probíhá jejich cvičení.  
  • Ostrov má několik farem, kde se pěstuje aloe vera. Na farmě si můžete koupit i přírodní kosmetiku. Já jsem si tam pořídila nejlepší pleťové sérum ever! Zdravím na farmu La Oliva!
  • Jako dárek z cest přivezte kozí sýr, klobásky, místní rum nebo kosmetiku. 


Komentáře