Fuerteventura: Kompletní praktickej průvodce kanárským ostrovem


Milí čtenáři, pokud jste milovníci větru, nekonečnejch bílejch pláží, modrýho Atlantiku a rádi se na dovolený hejbete (chůze, kolo nebo vodní sporty), pak jste právě narazili na svou vysněnou destinaci!


Fuerteventura

Fuerteventura ve volným překladu znamená "silnej vítr", což přesně vystihuje celoroční počasí na ostrově (opravdu tady hodně fouká). Pokud ale nejste extrémně citliví na vítr, pak se můžete bez obav vydat na "kozí ostrov", kterej vás stoprocentně uchvátí nejen svou přírodou, ale i množstvím sportovních aktivit.


Nikoušův průvodce aneb Co (NE)vidět na ostrově Fuerteventura


1. Pláže 

Kde jinde bych měla začít než u pláží, který jsou největší předností Fuerteventury. Na ostrově jich najdete asi 144, proto vypíchnu jen ty NEJ, ať si uděláte představu...


Pláže na jihu ostrova

Jižní cíp Fuerteventury je doslova prošpikovanej bělostnejma plážema. Ty se táhnou od letoviska Costa Calma až po městečko Morro Jable. Mezi nejvyhledávanější pásy písku patřej pláže Sotavento, Jandía a Matoral. Ty potěšej hlavně milovníky dlouhejch procházek v písku, který radši koukaj na oceán a okolní přírodu než na (polo)nahý lidi rozcapený pod slunečníkem. 


Na jihozápadě ostrova najdete naprosto skvostnou pláž Cofete, kterou na jedný straně lemujou dramatický hory a na druhý divokej oceán (pokud se tady budete chtít koupat, tak bacha na proudy - fakt to tady tahá). Pláž leží v přírodním parku a je k ní trochu složitější přístup, ale věřte mně, že to za tu "námahu" fakt stojí! Tady máte návod, jak se na pláž dostat autem a busem.


Praktickej tip: Pokud chcete vidět pláž Cofete v celý její kráse, vylezte na vrcholek hory Pico de la Zarza, odkud budete mít opravdu skvostnej výhled, na kterej se jen tak nezapomíná!


Pláže na severu ostrova

Na severu ostrova se těšej největší oblibě pláže okolo městečka El Cotillo a Corrajelo. Mezi jednu z nejoblíbenějších pláží na severu patří taky Popcorn beach, která je (dle mýho názoru) klasickej příklad instáčovýho klamu. 

Instagram


Realita


Praktickej tip: Na Fuertě fakt najdete spoustu pláží. Někdo preferuje samotu, jinej pláž se zázemím, proto mrkněte na mapy a progůglete si pláže, ať víte, která pro vás bude ta pravá.


Nikoušův tip: Pokud preferujete samotu a rádi chodíte na dlouhý prochajdy podél oceánu, vyrazte na jih do oblasti Jandía. Já na tamních plážích pochodovala tejden a nemůžu si to vynachválit! 


2. Městečka

Puerto del Rosario

V hlavním městě najdete přístav, muzea, galerie a taky spoustu obchodů. Město není vzhledově nijak výjimečný, proto bych se tady ani moc nezdržovala. 


Corrajelo

Z kdysi poklidnýho rybářskýho městečka je dneska turistickej středobod ostrova, jehož největším hajlajtem je přístav plnej loděk a barů


Praktickej tip: Z místního přístavu se pohodlně dostanete na vedlejší Lanzarote a na ostrůvek Lobos


Morro Jable

Malebný rybářský městečko vyrůstá ze skály nad pláží a za mě je to jedno z nej míst na ostrově! Panuje tady velice příjemná atmoška, kterou doplňujou nádherný výhledy. Mezi TOP místa patří přístav a promenáda s barama.


Pajára 

Tahle pidivesnička není asi úplně to nej, co můžete na ostrově vidět, ale pokud sem vyrazíte, nenechte si ujít prohlídku ojedinělýho kostela Iglesia de Nuestra Seňora de la Regla, jehož portál se výrazně podobá aztéckejm památkám v Mexiku


Betancuria 

Bejvalý město ostrova je opravdu oko i foťák friendly. Mezi jeho největší pecky patří kostel Iglesia de Santa Maria a františkánskej klášter Monasterio de San Buenaventura. 


La Oliva 

Malebný městečku v koloniálním stylu patří k dalšímu opravdu vzhlednýmu místu na ostrově!


Tip: V La Oliva najdete farmu, kde se pěstuje aloe vera a kde si můžete koupit opravdu kvalitní přírodní kosmetiku. Já si tu pořídila nejlepší pleťový sérum ever! Takže dámy, pokud chcete bejt krásný, mladý a nechcete na botox, vyzkoušejte výrobky z farmy Finca Canarias Aloe Vera (tohle není reklama, jenom upřímná recenze)!


3. Hory a národní parky

Pico de la Zarza

Na jihu ostrova ční nejvyšší hora Fuerteventury, kterou by si žádnej fanda turistiky neměl nechat ujít. Výšlap na horu vede přes dramatickou krajinu, kde vám budou dělat společnost jen kozy a (na jaře) rozkvetlá příroda. Jo, závěrečný stoupání je trochu fuška, ale věřte mně, že tenhle vejšlap stojí za každou tělní tekutinu, kterou tady ztratíte. Z vrcholku hory se vám pak totiž otevřou dechberoucí výhledy na celej ostrov, pláž Cofete a když bude dobrá viditelnost, tak i na sousední ostrovy Lanzarote a Graciosa.


Praktickej tip: Cesta začíná nad hotelem Occidental Jandía PlayaStezka na horu Pico de la Zarza (807 m.n.m) je dobře značená a celá túra vám zabere cca 2-4 hodiny - záleží na vaší kondici a míře vašeho kochání. Na výšlap si s sebou vemte dobrý boty, lehkou bundu (nahoře hodně fouká) a nějakou sváču a pití, pač cestou žádnej bufáč nepotkáte. 


Národní park Corralejo

Na severu ostrova (poblíž města Corralejo) leží stejnojmenná přírodní rezervace, která se dělí na dvě části:
 • první část je chráněná oblast, ve který se vyskytujou endemický rostlinný a živočišný druhy
 • druhá část je přístupná veřejnosti a najdete tu pláž a písečný duny


Montaña de Tindaya

Hora vulkanickýho původu je podle obyvatel magická, proto byste si v její přítomnosti měli něco přát. Já si přála fotku, na který budu mít hezký beach vlny jako Simča Krainová, a fakt se mi to splnilo! (S odstupem času si ale myslím, že jsem si tenkrát měla klást vyšší cíle a přát si něco pořádnýho.)


Parque Rural de Betancuria

Střed ostrova protíná exoticky vypadající vulkanická oblast s pitoreskníma bílejma vesničkama a palmama. Na tomhle místě najdete spoustu turistickejch tras, který oceněj jak milovníci chůze, tak i cyklisti.


Oasis park

Unikátní ZOO kombinuje zábavu a poučení. Krom zvířecí říše zavítejte i do tý rostlinný, kde vás čeká ojedinělej kaktusovej park. Vstupenky a veškerý info najdete na ofiko stránkách Oasis parku


Vyhlídka Mirador de Guise y Ayose

Vyhlídka z plošiny, kde stojej sochy bejvalejch králů Fuerteventury Guise a Ayose, je opravdu hezká. Z tohohle místa uvidíte celý vyprahlý vnitrozemí ostrova.


Zajímavá zajímavost: Legenda praví, že pokud sáhnete králům do rozkroku a budete si přitom něco přát, vaše přání se splní. A tak na týhle vyhlídce potkáte spoustu odhodlanejch lidí, který nadšeně osahávaj intimní partie obou soch. 


Co ještě můžete dělat na Fuerteventuře

 • jezdit na kole (Ostrov má různě těžkej terén, čehož hodně využívaj závodníci a trénujou tady před Tour de France.)
 • opalovat se a koupat (Lehátka jsou spíš vzácností, a když na ně narazíte, tak si za ně taky zaplatíte - cca 15 éček.)
 • trekovat (Fuerta má hodně turistickejch stezek.)
 • provozovat vodní sporty (Na Fuertě je spousta škol, kde vás naučej surfovat nebo lítat na kitu. Pokud preferuje českýho lektora, mrkněte na webovky Blue wave surf school.)
 • ochutnávat místní specialitky (Fuerteventura je kozí ostrov, takže se jídlu, který by neobsahovalo něco z kozy, jen tak nevyhnete. Nicméně kanárská koza je jemnější a nesmrdí, takže kozí produkty spořádaj i ty, který jinak kozu neradi. Kromě kozy určitě ochutnejte i vrásčitý brambory, dary moře, místní rum nebo klobásky.)
 • koupat se (Atlantskej oceánu je tady opravdu skvostnej a koupání bylo - i v dubnu - fajn. Jenom pozor na mořský proudy!) 

Nikouš hodnotí 

Upřímně řečeno - nikdy jsem nechápala, co na těch Kanárech všichni maj! Teď už to ale chápu a doufám, že se mi někdy poštěstí vidět všechny španělský ostrovy.Praktický okýnko 


Kdy jet Fuerteventuru

Na Fuerteventuře panuje celoročně vesměs stabilní počasí, který doprovází vítr. Ten může bejt občas trochu silnější a nepříjemnej, ale není to nic hroznýho. Účes vám sice nevydrží, ale díky větru se nebudete potit, čímž ušetříte Rexonu a tím i životní prostředí. Pokud jste ale na vítr citliví, Fuerteventura není pro vás.

Bezpečnost na Fuerteventuře

Na ostrově je bezpečno, stačí dodržovat klasický bezpečnostní zásady. 
 

Letenky na Fuerteventuru

Z Prahy se dá letět se Smartwings. Další variantou je Ryanair (odlet z Vídně a pevninskýho Španělska) nebo Wizzair, kterej lítá z Polska. 

Vízum na Fuerteventuru

Na Kanáry cestujete jen s občankou

Doprava z/na letiště Fuerteventura

Mrkněte na web letiště. Maj to tam hezky sepsaný. 

Ubytování na Fuerteventuře

Na ostrově si můžete vybrat ubytko v all in hotelech, ale i v apartmánech. Prohledejte Booking, Hostelworld a Airbnb. Já jsem na ostrově vyzkoušela hotel Occidental Jandía Playa a byla jsem hodně spokojená (upgradovali mně dokonce zadarmo klasickej pokoj na pokoj s výhledem na oceán)!

Doprava po Fuerteventuře

Ostrov můžete prozkoumat v půjčeným autě (od 35 éček/den), na kole, v rámci tour, ale i veřejnou dopravou

Jídlo a pití na Fuerteventuře

Ceny jídel se v restauraci pohybujou mezi 5-20 éčkama. Jinak jsou ceny potravin a pití zhruba podobný jako u nás. Ochutnejte street food, mořský plody a typický kozí produkty. 

Peníze

Na ostrově se platí éčkama. Skoro všude zaplatíte kartou, ale mějte u sebe i nějaký drobný na malou útratu

SIM karta/WiFi

Na Kanárech voláte a datujete jako doma. Všechny hotely a restaurace maj wifi, stačí požádat o heslo. 


Rady, tipy, triky 

 • Při plánovaní treků a výletu na kole použijte Mapy.cz.
 • Jako suvenýr si přivezte kozí sýr, klobásky, místní rum nebo kosmetiku s aloe vera.
 • Na Fuertě můžete často potkat vojáky, pač tady maj základnu.
 • Na ostrově žije neskutečně sympatická Jana Jarolímková (IG: @jana_jaro), která je opravdu znalá, proto vám bude schopná odpovědět na všechny vaše otázky!

Komentáře