Litva: Kompletní praktickej průvodce pobaltskou superstarPro spoustu lidí je Litva jen nevýraznej pobaltskej stát, kterej nemá turistovi co nabídnout. Myslím, že tuhle mega cestovatelskou dezinformaci vypustilo sousední Lotyšsko, pač jak jinak si vysvětlit fakt, že do nezajímavýho Lotyšska proudí davy turistů a do opravdu zajímavý Litvy nejezdí nikdo? A protože mě tato nespravedlnost trápí, rozhodla jsem se napsat vysoce kvalitní (NE)cestopis, kterej vás po přečtení donutí zvednout zadek a do Litvy okamžitě vyrazit


Vzhůru do Pobaltí aneb Jeden den v Litvě

Můj původní plán zahrnoval ambici projet celou Litvu, ale nakonec jsem si z časovejch důvodu vybrala jen dva cíle - Vilnius a Trakai. Dneska už bych byla chytřejší a "Tour de Pobaltí" bych si naplánovala tak, abych strávila nejvíc času v Litvě a Estonsku, pač to jsou země, který jsou fakt TOP. Co vidět v Trakai aneb Tam za jezerem v rákosí

Trakai je jezerní oblast vzdálená jen třicet minut jízdy z Vilniusu. Bus vás vyklopí uprostřed městečka, ze kterýho musíte kouset popojít, abyste se dostali k hradu Trakai. Prochajda přes město vás ale mrzet nebude, pač cestou budete moc obdivovat barevný dřevěný domky a z dálky vykukující jezero.


1. Vodní hrad Trakai

Hrad byl původně hlavním městem Litevskýho velkoknížectví, ale pak se z něj stala odpočinková rezidence litevskejch velkoknížat. Já teda litevský šlechtě rozumím, pač mně by se taky líbilo jezdit za odpočinkem na "chatu" uprostřed jezera a kochat se tam krásnou přírodou a božským klidem. 

Praktickej tip: Okolí hradu a nádvoří si můžete projít zdarma. Vstupný se platí pouze do vnitřních prostor. Dospělák zaplatí 8 éček, půlčíci maj vstup zdarma. Studující a věkem pokročilí zaplatí 4 éčka. Každou poslední neděli v měsíci je vstup do hradu zdarma.Praktickej tip: Určitě si nenechte ujít plavbu po jezeře Galvė. Před hradem je půjčovna všeho, co se udrží na vodě. Já nakonec zvolila plavbu na plachetnici se sympatickým dědou za 10 éček.
Praktickej tip: Jestli toužíte zažít netradiční dovolenou a líbilo by se vám bydlet na ostrově uprostřed jezera, bookněte si ubytování v ostrovních vilkách.


2. Jezero

Stezku okolo jezera zdoláte pěšky, na kole i s kočárem. Cestou si prohlídnete opalující se polonahý lidi v trávě, chytnete slinu nad vůní uzenejch ryb, pokocháte se překrásnou přírodou, nasajete božskej klid a nakonec budete litovat, že tady nemáte pronajatou chatu, pač byste tady chtěli strávit víc času!Praktickej tip: Okolí jezera je přizpůsobený pro aktivní trávení dovolený. Na břehu najdete půjčovny loděk, různý hřiště, ale i odpočinkový zóny. 
Nikouš hodnotí 

Trakai bych doporučila jako neotřelou dovolenkovou oblast úplně všem! Kombinace malebnýho městečka, jezerní oblasti, lidovejch cen a dobrý dojezdový vzdálenosti z ČR, je podle mě důvod, proč byste se měli zamyslet nad tím, jestli zrovna tohle není místo, kam vyrazit letos na dovolenou. 


Praktický info z Trakai


Jak se dostat do Trakai

Busem
  • Z hlavního busovýho nadraží ve Vilniusu jezdí do Trakai maršrutky. Zpáteční lístek stojí necelý 4 éčka.
  • Lístek si můžete koupit na nádraží nebo u řidiče. Cesta trvá 30 minut. 
  • Jízdní řády Vilnius- Trakai.
Autem
Do navigace dáte Trakai a frčíte. Zaparkovat ale budete muset kousek dál od jezera. 

Rady, tipy, triky z Trakai

  • Jakmile dorazíte do Trakai, tak vás k hradu čeká ještě asi půlhodinová procházka městem.
  • V Trakai ochutnejte místní specialitu- Kibiny. Tyhle malé pirohy z kynutýho těsta, plněný masovou směsí a cibulí, si můžete dát u stánků nebo v restauraci, který jsou rozmístěny podél jezera.
  • Pokud si chcete přečíst víc o hradu, mrkněte na ofiko webovky hradu Trakai.
  • Mějte u sebe fyzický peníze, kartou sice zaplatíte skoro všude, ale třeba tour de jezero se platilo cash. 

Vilnius - město, ve kterým foťák, peněženka i foodturisti jásájí

Vilnius je prej nejmíň atraktivní město z celý "pobaltský trojky" a já rovnou říkám, že je to úplná blbost! Ve městě vás nadchne všudypřítomná uvolněná atmoškapamátky a spoustu žracích podniků, kde zažijete pravý gastroporno

Nikoušův průvodce po Vilniusu aneb 5 tipů na místa, který byste neměli minout 


1. Brána úsvitu 

Tuhle bránu stopro neminete, pač je to takovej pomyslnej vstupní portál do starý části města. Stavba je důležitou historickou, kulturní i náboženskou památkou a najdete ji kousek od vlakáče. 


2. Starý město 

Starý město je jedno z největších v Evropě a je zapsaný v UNESCO. V týhle části najdete plno kostelů, klášterů, náměstíček, barevnejch uliček a taky spoustu stylovejch podniků, ve kterejch se rádi posadíte a najíte. Zkuste místní kuchyni a pivo. Nebudete litovat! Žrací tip: Ve Vilniusu si určitě dejte národní jídlo - Cepelinai! Jsou to plněný brknedlíky, který dietáře přivedou do hrobu, pač to není cukr free, tuk free, mouka free, mlíko free, ale až to ochutnáte, zažijete nebe v hubě! Tipem na konkrétní podniky se vůbec nezabejvejte a zaplujte tam, kde se vám to líbí a sedí tam i domorodci. Ve Vilniusu totiž asi neexistuje podnik, ze kterýho byste byli zklamaní.

(zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/128634133096636906/)

3. Katedrální náměstí 

Hlavní náměstí je pupek Vilniusu, kde se koncentrujou místní i turisti. Nenechte si ujít podvečerní návštěvu, kdy to okolo katedrály sv. Stanislava a věže hodně žije. Kdo by se na ten mumraj chtěl podívat z vejšky, nechť si koupí za 5 éček lístek do věže. Otevřeno je od 10-19 hod. 


4. Gediminasův hrad

Kousek od náměstí zahlídnete na kopci oranžovou stavbu, který místní říkaj Gediminasův hrad. Všichni víme, že z nejvyššího bodu je nejhezčí výhled, tak už asi tušíte, proč sem každej leze.


Praktickej tip: Z hradeb je krásnej výhled na novou i starou část města. Vstup do areálu hradu je zdarma, placená je jen návštěva věže (5 éček). Areál je otevřenej od 10 do 21h a já tady byla v podvečer sama. 5. kostel sv. Anny

Vilnius je město kostelů. Svatá Anča je po katedrále druhej NEJ kostel, proto si zaslouží v (NE)cestopise svý místo. Kostel je postavenej v pozdně gotickým stylu a říká se o něm, že z něj byl paf i Napoleon Bonaparte, kterej si ho chtěl přestěhovat do Francie. 


Zajímavá zajímavost: Kousek od svatý Anči najdete jednu z nejstarších čtvrtí Vilniusu, kde kdysi žili převážně chudý řemeslníci a židovská komunita. Dneska je to hipster čtvrť, kterou mnozí znají jako samozvanou republiku Užupis. Tahle „republika“ slaví 1. dubna svůj den státnosti a když se tam v tenhle den dostavíte, potkáte tam celníky v komickejch uniformách, který vám daj i razítko do pasu. 


Nikouš hodnotí 

Vilnius je neotřelý město, kam byste měli určitě vyrazit na víkend! Kombinace památek, dobrýho jídla, perfektního turistickýho servisu a lidovejch cen dělá z Vilniusu hodobóžový místo na krátkej vejlet, kterej vás nadchne a finančně nezruinuje. Litva je jednoznačně můj cestovatelskej objev roku 2020!


Praktický info z Litvy


Kdy vyrazit do Litvy

Za poznávačkou bych to viděla na jaro - podzim, na koupačku v létě a na prodlouženej víkend kdykoliv! 

Bezpečnost v Litvě

V Litvě je bezpečno. Platí tady klasický pravidla obezřetnosti.

Letenky do Litvy

Do Vilniusu lítá z Vídně a Berlína Ryanair, ale letenky stojej dardu. Pokud hledáte low-cost variantu, tak jedna z možností je letět z Prahy, Vídně do Rigy, a pak to sjet do Vilniusu autem nebo busem. 

Jak se dostat do Litvy busem

Další variantou, jak se dostat do Litvy, je využít dálkový busy. Já jsem to vzala trasou Praha - Varšava (Flixbus), Varšava - Vilniusu (Lux express). S Lux expressem jsem projela celý Pobaltí a byla jsem hodně spokojená! Busy jsou pohodlný, jezdí na čas a jízdenky jsou za dobrý ceny! Fakt doporučuju!

Jak se dostat z/na letiště ve Vilniusu

Letiště ve Vilniusu leží jen 6 kilometrů od města. Z letiště se dostanete busem nebo vlakem. Vlaková zastávka je kousek od terminálu, cesta je značená. Lístky si koupíte u průvodčího. 

Ubytování v Litvě

V Litvě jsem nespala, ale pan Booking určitě poradí.

Jídlo a pití v Litvě

V Litvě si dejte všechno, co se vám bude líbit. Všechno je to výborný a stojí to jen pár peněz! Litva je fakt gastroráj!
 

Peníze 

Skoro všude zaplatíte kartou, ale mějte u sebe pár euráčů, určitě je využijete! 

Jak se pohybovat po Litvě

Autem, busem i vlakem

Autobusák a vlakáč ve Vilniusu

Autobusák i vlakáč ve Vilniusu najdete kousek od centra. Oba jsou dobře značený a vybavený.

Zajímavá zajímavost z Litvy 

Litevci maj skvělej smysl pro humor! O tom svědčí i turistická kampaň: "Litva - BOD G Evropy. Nikdo neví kde leží, ale když ho najdete, je to úžasný!" Já tomuhle vtipnýmu nápadu tleskám a moc ráda tuhle trefnou reklamu přesdílím.Komentáře