(NE)cestopis z Litvy aneb Proč byste měli vyrazit do Vilniusu a TrakaiLitva nepatří k cestovatelskejm šlágrům a cestopisů o týhle "zapomenutý" zemi je jako šafránu. Jsem ráda, že můžu bejt zase za chytrou a napsat vám nějakej ten tip na vejlet. 


Vzhůru do Pobaltí aneb Cestování v době virové 

Když se v červnu 2020 otevřel Schengen, tušila jsem, že musím vyrazit do Pobaltí hned, jinak budu mít smůlu. (Měla jsem pravdu.) Sbalila jsem si baťůžek a začala řešit, jak se do Pobaltí dostat. Letecký spojení nic moc a letenky byly na svým historickým maximu. Nakonec mi vytrhl trn z paty FlixBus a Lux Express. Tohle kombo mě dostalo z Prahy až do Vilniusu. Jeden den v Litvě

V Litvě jsem chtěla navštívit Trakai, Vilnius, Klajpedu a Kurskou kosu, ale bohužel mě tlačil čas. Nakonec jsem ze strategickejch důvodu vybrala jen Vilnius a Trakai. 

hrad Trakai

Trakai aneb Tam za jezerem v rákosí 

Trakai je jezerní oblast vzdálená jen třicet minut z Vilniusu. Maršrutka mě vyklopila uprostřed městečka a já se vydala k největšímu trháku celé oblasti- vodnímu hradu.

typický domek v Trakai


K hradu jsem došla zhruba po půlhodinové procházce přes město. Hrad byl nejdřív hlavním městem Litevskýho velkoknížectví. Po pár letech bylo ale hlavní město přesunuto do Vilniusu a hrad Trakai byl přestaven na odpočinkovou rezidenci litevských velkoknížat.

Okolí hradu a nádvoří si můžete projít zdarma. Vstupné se platí pouze do vnitřních prostor. Cena pro dospělého je 8E, děti mají vstup zdarma. Studenti a senioři platí 4E. Každou poslední neděli v měsíci je vstup do hradu zdarma.Hrad stojí na jednom z 21 ostrovů, který se na jezeře Galvė nacházejí. Říkala jsme si, že by byla velká škoda nevidět hrad a jeho okolí z jezera. Před hradem jsem našla několik půjčoven loděk a šlapadel. Nakonec vyhrál sympatickej děda s plachetnicí, kterej mě vzal na hodinovou tour de jezero za 10 éček.
Jestli toužíte zažít netradiční dovolenou a líbilo by se vám bydlet na ostrově uprostřed jezera. tak si můžete booknout ubytování v takovejch vilkách.


Po plavbě a prohlídce hradu jsem vyrazila na autobusák. Tentokrát jsem to vzala stezkou okolo jezera a byla to velká paráda! U jezera se lidi opalovali, piknikovali nebo grilovali ryby. Nakonec jsem se tam taky plácla do trávy a užívala si to ticho a krásnou přírodu. Stezka je dobře upravená a pohodlná, takže se sem můžete vydat i s kočárkem nebo na kole. Po cestě narazíte na spoustu mol, půjčoven loděk, hřišť nebo odpočinkových zón.  
Nikouš hodnotí 

Trakai na mě udělala výbornej dojem. Městečko je malinký a jeho barevný domky jsou kouzelný. Hrad uprostřed jezera má svý kouzlo a určitě stojí za návštěvu. Mně se nejvíc líbila oblast okolo jezera. Je to kus nádherný přírody! Klidně bych si tam pronajala chatku. Trakai bych doporučila jako neotřelou dovolenkovou oblast úplně všem. Z ČR to zas tak daleko není, ceny jsou více než příjemný a ta příroda okolo je opravdu nádherná.


rady, tipy, triky

  • Z hlavního busového nadraží ve Vilniusu jezdí do Trakai maršrutky. Zpáteční lístek mě stál 3,70E.
  • Lístek si můžete koupit na nádraží nebo u řidiče. Cesta trvá 30 minut. Jízdní řády zde.
  • Jakmile dorazíte do Trakai, tak vás k hradu čeká ještě cca půlhodinová procházka městem.
  • Webovky hradu Trakai
  • V Trakai ochutnejte místní specialitu- Kibiny. Tyhle malé pirohy z kynutýho těsta, plněné masovou směsí a cibulí si můžete dát u stánků nebo v restauraci, které jsou rozmístěny podél jezera.Vilnius - město, ve kterým foťák, peněženka i foodturisti jásájí

Do Vilniusu jsem dorazila kolem poledne a v klidným tempu jsem prošla město. Cestou jsem viděla kontrast nové části města s mrakodrapy a okrajových části s postsovětským nádechem a hlavně jsem navštívila nádherný historický centrum, ve kterým můj foťák, peněženka a chuťový pohárky zajásaly.Vyšlápněte si na Gediminasův hrad. Odsud jsou ty nejhezčí výhledy na celý Vilnius. 

výhledy z hradu na novou část města
výhledy z hradu na starou část města

Nejvíc moji pozornosti na sebe strhlo krásný centrum plný barevnejch uliček, historickejch památek, klášterů a kostelů. Dalším šlágrem byl Gediminasů hrad a náměstí s katedrálou sv. Stanislava, která mi trochu připomínala šikmou věž v Pise. 

katedrála sv. Stanislava
 
Centrum města je plné barevných budov a kostelů.kostel sv. Anny

Vilnius mě nenadchl jen památkami, ale i velkým množstvím stylovejch podniků a barů. Určitě si dejte národní jídlo - Cepelinai! To bylo vážně nebe v hubě! 

(zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/128634133096636906/)

Nikouš hodnotí 

Na průzkum města jsem měla celé odpoledne a večer. Určitě bych se tam zabavila dýl, ale v noci jsem odjížděla do Tallinnu. Když bych to měla shrnout, tak je za mě Vilnius jedno z nejlepších evropských měst, kam byste měli vyrazit na prodlouženej víkend! Kombinace památek, dobrýho jídla, perfektního turistickýho servisu a lidových cen dělá z Vilniusu, ale i z Trakai, můj cestovatelskej objev roku!

ostra Brama

rady, tipy, triky 

  • Já jsem do Vilniusu dorazila kombem busů Praha- Varšava- Vilnius. Do Varšavy jsem jela FlixBusem a z Varšavy se společností Lux express. S touhle společností jsem projela celý Pobaltí. Mají pohodlný busy, jezdí na čas a jízdenky jsou za dobrý ceny. 
  • Autobusák ve Vilniusu je dobře vybavený, přehledný a je kousek od centra. 
  • Ve Vilniusu  si vystačíte jen s vlastníma nohama. Všude dojdete pěšky.
  • Symbolem Vilniusu je jantar a anděl. Ve městě je uvidíte ve všech podobách.
  • O dalších zajímavejch místech se můžete dočíst třeba na blogu CK SEN, který se Litvě dopodrobna věnuje. Mají to moc hezky zpracovaný. 

Komentáře