Gibraltar: Kompletní praktickej průvodce jedinou britskou kolonii v Evropě

gibraltar

Na konci Evropy leží kousek země, o kterej se od nepaměti handrkujou distingovaní Angličani a horkokrevní Španělé. Oba národy svádí politickou i rajčatovou bitvu o skálu, která nemá vlastní zdroj pitný vody a rozlohou je menší než 7 km². Důvod? Národní hrdost, strategická poloha a šest milionů utrácejících turistů ročně. Vítejte na Gibraltaru.

gibraltar vstup 2022

Gibraltar - místo, kde státní hranice hraje roli 

Státní hranice je jen čára na zemi, která většinou nic neznamená. Pak ale existujou výjimky, který potvrzujou pravidlo, třeba jako u Gibu. Tady se totiž okamžitě po překročení "čáry" teleportujete do vylepšený a slunečný Anglie. Změnu destinace vám dokáže i atmoška města, šílený ceny a typický červený telefonní budky.

gibraltar cestopis

co videt na gibraltaru

6 Nikoušovejch tipů co (NE)vidět na Gibraltaru 

 

1. Přistávací dráha se silnicí i přechodem pro chodce 

Gibraltarský letiště, respektivě jeho jediná přistávací dráha, je opravdová rarita. Dráha vybíhá přímo do moře a kříží nejfrekventovanější silnici vedoucí mezi Gibem a Španělskem. To znamená, že přes dráhu musí projít každej návštěvník Gibu. A to je frajeřina, která se počítá! Kde jinde na světě si můžete udělat fotku přímo na přistávací dráze? 

letiste gibraltar pristavaci draha

2.  Gibraltarská skála aneb Vzhůru do oblak

Mezi největší pecky Gibu patří jednoznačně skála, která je vyšší než Eiffelovka. Nahoru jsme se svezli lanovkou. (Můžete jít i pěšky) Nahoře na vás bude čekat turistický centrum, několik vyhlídek ze kterejch jsou spektakulární výhledy až do Afriky a samozřejmě neuveřitelně drzý opice.

gibraltar pesky

gibraltar pristav

Zajímavá zajímavost: Gibraltarská skála není jen turistickej kus horniny. Je to bývalá vojenská základna plná bunkrů a cestiček, kterou nonstop hlídají vojáci, kteří maj za úkol sledovat podezřelý plavidla, který by mohly pašovat do Evropy pravej africkej hašiš.

gibraltar skala

3. Berdychův opičí gang 

Na domestikovaný primáty se těší každej. Ale pozor! Tahle banda Makaků je dobře organizovanej mafiánskej gang, ve kterým má každej člen svoji úlohu. Nejdřív se potkáte s "maskotem". To je člen, kterej má za úkol tvářit se roztomile a nechat se fotit ze všech stran. Nadšenej turista jásá a bouchá jednu fotku za druhou. Mezitím si další členové gangu nerušeně prohlíží obsah batohů a hledají náznak největší pochoutky - tyčinky Mars, Snickers nebo Bounty. Jakmile zlodějský tým najde to co hledá, začíná koordinovaný útok. Jeden Makak skočí vybranýmu turistovi na hlavu, zatímco další se hrabou v batohu s cílem ulovit čokoládovou tyčinku. Bezmocnej turista řve jak na lesy, ale nikdo z okolí mu nepomůže, protože okolo okrádanýho turisty se rozestoupí "nabouchaní" Makakové, kteří dávaj jasně najevo, že pokud hodláte zakročit, tak vás okamžitě sejmou.

gibraltar opice

gibraltar opice

Praktickej tip: Fakt si na tyhle primáty dávejte pozor! Vlítnou vám klidně i do kočárku! Abych ale všechny opice neházela do jednoho pytle - na skále jsme potkali i jedince, kterým bylo všechno úplně buřt a taky jsme viděli novorozený členy tlupy.

gibraltar opice

gibraltar opice

gibraltar opice

gibraltar opice

4. Europa point - nejjižnější bod Gibu

Ze skály můžete slízt i k majáku zvanýmu Europa point, což je nejjižnější bod Gibraltaru. Lidi si ho často pletou s nejjižnějším bodem Pyrenejskýho ostrova, ale tím je Tarifa. Od majáku si užijete výhledy na Gibraltarskej průliv a když si nezapomenete brejle na dálku, tak uvidíte i břehy severní Afriky s pohořím Rif v Maroku.

nejjiznejsi bod Gibraltaru europa point

5. Dar saudskoarabskýho krále

Kousek od majáku a narazíte na mešitu Ibrahim-al-Ibrahim. Ta směřuje na jih k Maroku a Gibu ji daroval saudskoarabský král. Mešita je přístupná veřejnosti.

gibraltar co videt cestopis mesita

6. Botanická zahrada připomínají prales 

Zdejší botanická zahrada je rozlehlej a nádherně upravenej park, kterej místama připomíná spíš prales, takže si ho užijou i lidi, kteří nejsou zapálení botanici. Fakt hezký a klidný místo, kde se schováte před spalujícím žárem sluníčka. Domorodci měli pravdu, zahrada vážně stála za návštěvu! Vstup je zdarma. 

botanicka zahrada gibraltar

botanicka zahrada gibraltar

botanicka zahrada gibraltar

Nikouš hodnotí

Gib je příjemný zpestření tripu po Andalusii. Na šmejděníčko, šmejdění, vám bude stačit jeden (půl)den. Jestli budete poblíž, určitě si odskočte na návštěvu jediný britský kolonie v celý Evropě. Za jednodenní vejlet to určitě stojí

gibraltar vstup

Praktický info z Gibraltaru


Kdy vyrazit na Gibraltar

Klidně celoročně. Na jihu Španělska je krásný počasí skoro pořád. Pozor na letní měsíce, to může bejt na Gibu nesnesitelně vedro a přelidněno

Bezpečnost na Gibraltaru

Na Gibraltaru je bezpečno. Platí tady klasický pravidla obezřetnosti. Bacha na opičí gangy!

Letenky na Gibraltar

Na Gib se lítá jen z Anglie. Pro nás středoevropany je nejlepší odletět do Malagy nebo Sevilly, a pak to sjet autem nebo busem do městečka La Linea, který je vstupní branou Gibraltaru. 

Vízum na Gibraltar

Není potřeba, ale ke vstupu potřebujete pas. Na občanku vás nepustěj.

Ubytování na Gibraltaru

Ubytování na Gibu stojí dardu. Pokud tam musíte nutně přespat, zvolte radši španělskou La Lineu


Jídlo a pití

Na Gibu je nespočet restaurací a žracích stánků. K jídlu se nejčastěji podává tradiční fish & chips. Ceny jídla i pití jsou vysoký. 
 

Peníze 

Na Gibu se platí Britskou librou. Všude zaplatíte kartou. 


Rady, tipy, triky z Gibu

  • Na Gibu se jezdí vpravo.
  • Na Gib se dostanete ze španělskýho města La Linea, kam dojedete busem, vlakem i autem
  • Auto nechte v La Linea, parkovný je na Gibu drahý.
  • Ke vstupu na Gibraltar potřebujete pas.
  • Gibraltar není levná destinace
  • Na Gibraltaru voláte a datujete jako doma, nepotřebujete roaming.
  • Vemte si plavky, Gib má pláže
  • Několikrát proběhlo referendum o připojení Gibu ke Španělsku, pokaždý neúspěšně.
  • Na Gibu trávil líbánky princ Charles s Dianou a točil se tady i bondovka Dech života.
  • Další info ohledně Gibu najdete na portále visitgib

  


Komentáře

Okomentovat