Eilat: Kompletní praktickej průvodce + tipy na jednodenní vejletyTak schválně, co se vám vybaví pod slovem Izrael? Svatý město? Mrtvý moře? smo Gazy nebo Jakub Szántó, kterej ve večerních zprávách referuje o raketovým útoku? 


Co si budem povídat, Blízkej východ budí v lidech hrůzu. Zmínka o tom, že letíte do Izraele, v lidech vyvolává nejen obavy o vaše duševní zdraví, ale zároveň spustí lavinu všech katastrof, který vás tam dozajista čekaj. 

Tyhle věty patřej k mejm nejoblíbenějším:
  • Jo, holka, tak v Izraeli ti budou nad hlavou pořád lítat rakety!
  • Doufám, že máš vysokou životní pojistku, protože jestli tě tam nějakej povstalec unese, tak já za tebe výkupný platit nebudu!
  • Bacha, ať se tam neztratíš, jinak budeš taky putovat čtyřicet let pouští.Překročení jordánsko-izraelskejch hranic aneb Bang Bang Sniper Shot Me Down 

Tenhle příběh vám odvyprávím v tarantinovským stylu. Pro správnou atmošku si ke čtení následujících odstavců pusťte písničku od Nancy Sinatra "Bang Bang".
 
Kapitola 1
Přijíždíme taxíkem k hranicím. Taxikář od nich ale zastavuje celkem daleko. Dál prej nesmí, jinak bang bang! S kámoškou vystupujeme z auta a okamžitě cítíme, jak nás něco pálí na čele. To nás právě zaměřili snajpeři. Nenecháváme se rozhodit, nasazujeme sluneční brejle, batohy a s tečkou uprostřed čela se vydáváme k hranici

Kapitola 2
Procházíme podél ostnatýho plotu, za kterým je zaminovaný pole. Občas vidíme jen černej záblesk. To se člen izraelský URNY transportoval z jedný strážní věže do druhý. Máme sucho v puse, potřebujeme se napít, ale ani jedna z nás se neodvažuje udělat sebemenší pohyb navíc. 

Kapitola 3
Přišly jsme do hlavní místnosti. Tady se dějou všechny ty hrůzy... Nejdřív si odložíme věci a projdeme rámem. Za ním na nás čeká zdravotnickej tým, kterej nám provede gastroskopii, kolonoskopii... a klukům i vasektomii. Když projdeme lékařskejma zákrokama, přichází na řadu pasová kontrola. Každou z nás vedou do jiný cely a přichází krutovýslech jak v seriálu Narcos. 
 
Kapitola 4
Po hodinách výslechu naši zahraniční přátelé docházej k verdiktu, že nejsme pro Izrael hrozbou, a tak nás propouštěj. Naprosto vyčerpaný, ale šťastný opouštíme hraniční přechod a v dáli nás vítá cedule "Vítejte v Izraeli". 
 
Kapitola 5
Bang bang... žádná kovbojka se nekonala. Bylo to skoro stejný, jako když přecházíte hranici z Českýho do Polskýho Těšína. Až na drobný detaily jako ostnatý dráty a vojáky se samopalama. Ale jinak to byly mladý, usměvavý děcka, který nás projely rentgenem. No a na pasovce nás kontrolovala holka z Čech, která se v Izraeli vdala. Vítejte v Izraeli aneb Tři Stelly a provolání "Panečku, to je země zaslíbená!"

Eilat je klasický město, který nenadchne, ani neurazí. Největším hajlajtem města je Rudý moře, který oceněj úplně všichni - od válečů na písku, až po milovníky všelijakejch vodních radovánek. V Eilatu nevynechejte soukromou pláž, kam připlouvaj delfíni tzv. Dolphin Reef


Praktický okýnko: V Izraeli se chlastá a paří ostošest, což oceněj zejména ti, kteří dorazej do Svatý země z Jordánska. Třeba moje spolucestující se po pětidenním pivopůstu rozplývala nad třema flaškama Stelly a provolávala: “Panečku, to je země zaslíbená!” Vejlety z Eilatu aneb Co dělat v Izraeli

Eilat má strategickou polohu, díky který můžete vyrážet za zábavou i poznáním. Na vejlety vás odveze autobus nebo organizovaná tour
  • Fandové pouště a skalních útvarů oceněj vejlety do Timna parku, Judský a Negevský pouště nebo Red Canyonu
  • Vodomilové vyrazej k Rudýmu nebo Mrtvýmu moři
  • Kdo chce vidět města, ten si odskočí do Jeruzaléma a Tel Avivu. 
  • Milovníci vejletů 2v1 (dvě země/jeden trip), vyrazej do jordánský Aqaby, Wadi Rum nebo Petry.Praktický okýnko: Až si budete plánovat vejlety, myslete na to, že je v pátek v Izraeli šabat, což znamená, že je skoro všechno zavřený a MHD jezdí s velkým časovým rozestupem. 

Suma sumárum  

Do Izraele jsem se hodně těšila, ale nakonec jsem byla z jeho návštěvy trochu zklamaná. Asi to bylo způsobený tím, že jsem předchozích pět dnů strávila v Jordánsku, který mě naprosto nadchlo, a tak mi Svatá země přišla prostě míň zajímavá. Vím, že to bylo způsobený mým rozpoložením, proto Izraeli dlužím reparát


 

Praktický info z Izraele


Kdy jet do Izraele

Vyrazit můžete kdykoliv, ale kdo nemá rád vedro a moc lidí, ten vyrazí v období podzim až jaro

Bezpečnost v Izraeli 

V Izraeli se na bezpečnost domorodců i turistů hodně dbá. Je pravda, že v době svý návštěvy můžete zaslechnou sirénu, ale jinak se tady jako turista nemusíte vůbec bát. Všude uvidíte vojáky a vojenský check-pointy, do památek a krámů se chodí přes bezpečností rámy a kontrolujou se batohy. Dobrá rada na závěr: Noste s sebou pořád pas, můžete bejt kdykoliv a kdekoliv zkontrolováni vojenskou hlídkou.
 

Letenky do Izraele

Z ČR se do Izraele dostanete se Smartwings, ale letenky stojej dardu. Jestli chcete ušetřit, můžete letět s Ryanairem z Vídně (Tel Aviv) nebo z Krakowa (Eilat Ramon i Tel Aviv). Letět můžete i s Wizzourama do jordánský Aqaby, která leží kousek od Eilatu. 

Vízum do Izraele

Víza nepotřebujete, cestujete jen s pasem. Ráda bych tady upozornila na to, že každej druhej "cestovatel" pořád papouškuje, že vás do Izraele nepustí, pokud máte v pase arabský razítka. To je úplná blbost! Pokud máte v pase razítko z Egypta, Jordánska nebo Emirátů, jste úplně ok. Ti, z vás, kteří rádi cestujete do Libanonu, Sýrie, Íránu apod víte, že vás čeká důkladnější bezpečnostní kontrola. Toť vše. 

Izraelský razítko v pase

Jednou pro vždy - v Izraeli se (už pěkně dlouho!) razítko do pasu nedává! Místo toho dostanete dvě vytištěný “občanky” s fotkou a čárovým kódem. Ty mějte vždycky u sebe! Jednu pak vrátíte do kiosku na letišti a místo ní vám vyjede růžovej Exit Permit. 

Pozemní přechody do Izraele

Na pozemní hranici projdete klasickou security kontrolou a ukážete pas. Maximálně se vás zeptaj, jak dlouho chcete bejt v Izraeli a kde jste ubytování. 

Přílet/odlet z Izraele

Předletový kontroly jsou opravdu důkladný a časově náročný. Na check-in jděte minimálně tři hodiny předem a buďte připravený na to, že se vás budou ptát proč letíte do/z Izraele, kde budete ubytování, kam se chcete podívat, jestli v Izraeli někoho znáte, jestli jste si balili věci sami. Nebojte se jazykový bariéry, i na to jsou tady připravení tím, že maj kartičky v různejch jazycích, takže jen ukazujete odpovědi. 

Doprava z/na letiště v Eilatu

Letiště Ramon najdete 19 km od centra Eilatu.  Na ofiko stránkách města Eilat je krásně sepsaný návod, jak se dostat z letiště do města. Jízdní řády busů najdete na stránkách Egged. Cesta z letiště do centra trvá okolo 20 - 45 minut (záleží na dopravě) a lístek na bus stojí 4,20. (Lístek si můžete koupit ve stánku na letišti nebo u řidiče

Ubytování v Eilatu

V Eilatu jsme spala v hezkým hotelu Tzabar, kterej nabízí nocleh s fakt dobrou snídaní. Hotel leží kousek od centra.

Doprava po Izraeli

V Izraeli si můžete v klidu půjčit auto nebo můžete k přepravě využít busy a vlaky. Z Eilatu se v pohodě dostanete busem k Mrtvýmu moři, do Jeruzaléma i Tel Avivu. Autobusák najdete v centru města. Jiný pravidla platěj pro odvoz z/na hranice s Jordánskem. Tam se dostanete jen taxíkem, kterej vám rádi zavolaj z recepce. Cena za odvoz je hodně férová. 

Jídlo a pití v Izraeli

Jídlo a pití je v Izraeli fakt drahý. Za mě byla nejlepší volba streetfood, kterej chutnal skvěle a byl cenově přijatelnej. Pozor na pátek, kdy je šabat a hodně krámů s jídlem je zavřený

Peníze

Místní měna je Izraelskej šekel (ILS). Na šekely si směníte v pohodě z doláčů i euráčů, ale fyzický peníze moc potřebovat nebudete, pač (skoro) všude zaplatíte kartou
 

Výlety z Eilatu do Jordánska


Aqaba
Jordánská Aqaba sice leží hned naproti Eilatu, ale je to úplně jinej svět. Z Eilatu se do Aqaby dostanete jednoduše - stačí si vzít taxíka k hraničnímu přechodu. Návštěvu Aqaby doporučuju hlavně těm, kteří se pak chtěj dostat na vlastní pěst do Wadi Rum a Petry. 

Wadi Rum
Z Aqaby jezdí do Wadi Rum každý ráno sdílenej minibusík. V Jordánsku to funguje tak, že pokud se chcete někam dostat, stačí den dopředu říct vašemu bytnýmu a on se o všechno postará. Možná vám to přijde ujetý, ale věřte mi, že to funguje a místní maj tyhle přesuny turistů výborně zorganizovaný.

Petra
Z Wadi Rum se dostanete do Petry stejným způsobem - zase řeknete bytnýmu, kam chcete druhej den jet.

Rady, tipy, triky z Eilatu

Komentáře