(NE)cestopis z Izraele aneb Jak jsem v Eilatu překročila hranice a nezhynula při raketovým náletuTak schválně, co se vám vybaví pod slovem Izrael? Svatý město? Mrtvý moře? Pásmo Gazy nebo Jakub Szántó, kterej ve večerních zprávách referuje o raketovým útoku? 

Co si budem povídat, Blízkej východ budí v lidech hrůzu. Zmínka o tom, že letíte do Izraele, v lidech vyvolává nejen obavy o vaše duševní zdraví, ale zároveň spustí slovní lavinu všech katastrof, který vás tam dozajista čekaj. 

Tyhle věty patřej k mejm nejoblíbenějším:
  • Jo, holka, tak v Izraeli ti budou nad hlavou pořád lítat rakety! 
  • Doufám, že máš vysokou životní pojistku, protože jestli tě tam nějakej povstalec unese, tak já za tebe výkupný platit nebudu!
  • Bacha, ať se tam neztratíš, jinak budeš taky putovat čtyřicet let pouští.Překročení jordánsko-izraelskejch hranic aneb Bang Bang Sniper Shot Me Down 

Tenhle příběh vám odvyprávím v tarantinovským stylu. Pro správnou atmošku si ke čtení následujících odstavců pusťte písničku od Nancy Sinatra "Bang Bang".
 
Kapitola 1
Přijíždíme taxíkem k hranicím. Taxikář od nich ale zastavuje celkem daleko. Dál prej nesmí, jinak bang bang! S kámoškou vystupujeme z auta a okamžitě cítíme, jak nás něco pálí na čele. To nás právě zaměřili snajpeři. Nenecháváme se rozhodit, nasazujeme sluneční brejle, batohy a s tečkou uprostřed čela se vydáváme k hranici. 

Kapitola 2
Procházíme podél ostnatýho plotu, za kterým je zaminovaný pole. Občas vidíme jen černej záblesk. To se člen izraelský URNY transportoval z jedný strážní věže do druhý. Máme sucho v puse, potřebujeme se napít, ale ani jedna z nás se neodvažuje udělat sebemenší pohyb navíc. 

Kapitola 3
Přišly jsme do hlavní místnosti. Tady se dějou všechny ty hrůzy... Nejdřív si odložíme věci a projdeme rámem. Za ním na nás čeká zdravotnickej tým, kterej nám provede gastroskopii, kolonoskopii... a klukům i vasektomii. Když projdeme lékařskejma zákrokama, přichází na řadu pasová kontrola. Každou z nás vedou do jiný cely a přichází krutovýslech jak v seriálu Narcos. 
 
Kapitola 4
Po hodinách výslechu naši zahraniční přátelé docházej k verdiktu, že nejsme pro Izrael hrozbou, a tak nás propouštěj. Naprosto vyčerpaný, ale šťastný opouštíme hraniční přechod a v dáli nás vítá cedule "Vítejte v Izraeli". 
 
Kapitola 5
Bang bang... žádná kovbojka se nekonala. Bylo to skoro stejný, jako když přecházíte hranici z Českýho do Polskýho Těšína. Až na drobný detaily jako ostnatý dráty a vojáky se samopalama. Ale jinak to byly mladý, usměvavý děcka, který nás projely rentgenem. No a na pasovce nás kontrolovala holka z Čech, která se v Izraeli vdala. Vítejte v Izraeli aneb Tři Stelly a provolání "Panečku, to je země zaslíbená!"

Základnu jsme si udělaly v Eilatu. První den jsme okoukly město a večer jsme se uvelebily v hotelovým lobby, kde má spolucestující po pětidenním jordánským pivopůstu s třema flaškama Stelly provolávala “Panečku, to je země zaslíbená!”Další dny jsme vyrazily na tour de Mrtvý moře a do Jeruzaléma. Poslední den jsme si vyhradily na budování bronzový pokožky a rozesílání prosluněnejch fotek, pač prosincová fotka z písku vždycky všechny potěší. Vejlety z Eilatu aneb Co dělat v Izraeli

Eilat je super startovací bod k průzkumu Izraele. Dostanete se odsud k Mrtvýmu moři, do Jeruzaléma i do Tel Avivu. Fandové pouště a skalních útvarů ocení Timna park, Judskou a Negevskou poušť nebo Red Canyon.Vodomilové zajásaj v Rudým i Mrtvým moři. A komu by to bylo málo, může si udělat vejlet do jordánský Aqaby, pouště Wadi Rum nebo do Petry


Bezpečnostní situace v Izraeli aneb Supr senza army parta

Spoustu lidí odrazuje od návštěvy Izraele otázka bezpečnosti. K tomu vám můžu říct jediný: nikde jsem se necítila tak bezpečně jako v Izraeli. Je ale pravda, že jsem chvíli byla z těch armádních part trochu vycukaná. Jeden příklad za všechny. Když jsme se vraceli z Jeruzaléma, tak nám řidič udělal v půlce cesty žrací pauzu. Vyskočila jsem z auta a běžela si koupit kafe. Asi po pěti minutách se před prodejnu přiřítil obrněnej džíp, ze kterýho vyskákala po zuby ozbrojená army parta a vlítla do prodejny. Chvíli jsem nevěděla, co dělat. Mám to lattéčko odhodit, plácnout sebou na zem a dělat mrtvou, nebo mám zachovat paniku a dělat, že se nic neděje? Opatrně jsem se porozhlídla okolo sebe a když jsem zjistila, že nikdo nehnul brvou, dost se mi ulevilo. Ukázalo se, že si tahle ozbrojená partička vystajlovaných kluků a holek přijela pro véču. Nakonec bylo celkem vtipný pozorovat tuhle supr senza army partu, jak si nacvakávaj položky do Big Mac menu a přitom se jim na ramenou houpou samopaly. 


 
Izrael je pro mě jedno z nejzajímavějších míst. Na malý ploše se tam mačká spousta historie, památek, kultur a emocí a ta atmoška mě dostala. Letos mi Tel Aviv kvůli viru nevyšel, ale těším se na den, kdy na letišti v Tel Avivu provolám ”Panečku, to je země zaslíbená!” 


 

rady, tipy, triky

  • V Izraeli je povinná vojna pro všechny svobodný Židy, a to ještě před nástupem na vejšku. Takže v ulicích potkáte perfektně upravený vojáky a vojandy, který vypadaj, jak kdyby vypadly z obálky Vogue (teda až na ty samopaly, který se jim ležérně houpou přes rameno). 
  • Než se vydáte na cestu, pohlídejte si, že v pase nemáte razítka z arabských a muslimských zemí. Tady panuje oboustranná averze a do Izraele by vás vůbec nemuseli pustit.
  • Už se nelítá na vojenský letiště Ovda, ale na nový letiště Ramon, který najdete asi 20 km od centra. Cesta z letiště trvá přibližně 30 minut. Můžete jet linkou 30 a 31 (na bus nádraží) nebo linkou 50 (ta na autobusák nezajíždí). Lístek koupíte u stánku na letišti nebo u řidiče. Cena 4,20 ILS.
  • O odletu z Izraele se dočtete milion informací. Kontroly jsou opravdu důkladný a časově náročný. Na check-in běžte tři hodiny předem a buďte připravený na všechno! Někdo projde kontrolou raz dva, jinýho podusej. 
  • V Izraeli už razítko do pasu nedostanete. Místo toho vám daj dvě vytištěný “občanky” s fotkou a čárovým kódem. Ty mějte vždycky u sebe! Jednu pak vrátíte do kiosku na letišti a místo ní vám vyjede růžovej Exit Permit. Jo, a novej pas v Izraeli taky nebudí důvěru. To mám odzkoušený! Komentáře