Itinerář Cinque Terre

Cinque Terre

Letenky

Nejrychlejší a mnohdy i nejlevnější variantou je letět do Pisy. Tak jsem to udělala i já. Když chytnete akci od Ryaniar, tak si můžete koupit zpátečku z Prahy za 500 Kč.

Pokud chcete vyrazit čistě jen na víkend, tak můžete letět do Bergama a odtud jet vlakem do La Spezie nebo Janova. Obě města vám poslouží jako výborný startovací bod pro návštěvu Cinque Terre.

Další alternativou můžou být letenky do Florencie, Bologni nebo Říma. Záleží, které letiště a jaká cena je pro vás cajk. Nebojte se letět dál a pak to dojet vlakem. Italské vlaky jsou rychlé, spolehlivé a jezdí na čas.

Kde se ubytovat

Pisa
Pisa je výborným startovacím bodem na výlety do celého Toskánska. Z letiště se do centra dostanete vlakem (PisaMover za 2E) nebo můžete jít do města pěšky (15 minut). 

Já se ubytovala v apartmánech Pisacentro za 20E/noc. Ubytování je kousek od vlakového a busového nádraží. Pod apartmánem je sámoška, kousek dál skvělá kavárna Tiffany café a k šikmé věži to bylo 15 minut chůze.

La Spezia
Do La Spezie se dostanete vlakem z Pisa Centrale. Vlak jezdí každých 30 minut a lístek stojí okolo 8E.
La Spezia je vstupní brána do Cinque Terre a najdete tady levnější ubytování než v Pise.
Z La Spezie je to jen sedm minut do první vesničky Riomaggiore, takže když vyrazíte druhý den ráno, máte na Cinque Terre celý den. Až se budete vracet na letiště, zastavte v Pise. I kdybyste netoužili po "originální fotce" se šikmou věží, tak Pisa stojí za návštěvu. Na prohlídku města vám budou stačit dvě hodiny.

Cinque Terre
Ubytování přímo v některé z vesniček v Cinque Terre je spíše pro fajnšmejkry. Krásné apartmány v romantických vesničkách slibují zážitek k nezaplacení. Podle cen na Bookingu to tak bude. Doslova.

Levanto a Janov
Tyhle města jsou výhodná, pokud vyrazíte do Cinque Terre z Milána nebo jiných měst na severu. 

Jak se dostat do Cinque Terre

Vlakem
Vlak je nejlepším způsob, jak se dostat do Cinque Terre. Mezi La Spezii a Levantem jezdí každých 30 minut regionální linka, které staví v každé vesničce. Pokud chcete navštívit všechny vesničky, tak si kupte na vlakáči Cinque Terre treno Card. Tahle celodenní permice stojí 16E a vyplatí se všem, kteří chtějí navštívit více než 2 vesničky. V ceně permice je neomezená jízda vlakem mezi La Spezii a Levantem, vstupy na placené stezky, wifi, použití veřejných WC atd.
Více na: www.incinqueterre.com/cz/cinque-terre-card 

Lodí
Lodní doprava je další z oblíbených způsobů, jak se pohybovat po Cinque Terre. Lodě staví v každé vesnici, kromě Corniglie. Ta jako jediná nemá přístav. Lodě fungují na základě hop on, hop off systému a jejich jízdní řád najdete zde: www.incinqueterre.com/cz/timetable-fares-boats-cinque-terre

Pěšky
Národní park je doslova prošpikovaný stezkami. Mezi turisty je nejoblíbenější tzv. Azurová stezka, která spojuje všechny vesnice. Stezka je momentálně otevřena jen mezi vesničkami Corniglia- Vernazza- Monteresso al Mare. Já šla úsek z Vernazzy do Corniglie a byla to fakt pecka. 
Více na: www.incinqueterre.com/cz/trails-advice

Autem, motorkou
Na auto a motorku zapomeňte, vjezd je do vesniček zakázán.
Všechny informace najdete na www.incinqueterre.com
 

Jídlo a pití 

V každé vesničce najdete nespočet restaurací, kaváren, zmrzlináren atd. Takže se nemusíte bát, že zemřete hlady. Nejvíce doporučovanou restauraci v celém Cinque Terre najdete v Manarole viz webovky: www.nessundormacinqueterre.com.

Restaurace má opravdu splendidní výhled, ale nebere rezervace, takže špalír čekajících lidí se táhne po celém kopci, a to vás s největší pravděpodobností odradí. Ceny jsou v Cinque Terre vyšší. Ale třeba pizzu si koupíte za 6E, mega zmrzku za 3E. Ve všech vesničkách najdete pítka s vodou. 
 

Azurová stezka

Nejoblíbenější pěší stezka v Cinque Terre. Je dlouhá 12 km a vede přes všechny vesnice.
Momentálně je otevřený úsek Corniglia - Vernazza - Monterosso al Mare. Zbytek stezky se opravuje.
Vstup na stezku je zpoplatněn. Na začátku každého úseku je budka, kde vás zkasírují. V době siesty jsem v budce nikoho neviděla. Cena za vstup na stezku je 5-7 euro. Pokud máte Cinque Terre Card, tak máte vstup na stezku zdarma. 
 

Suma sumárum 

Letenka: 500 Kč
Ubytování na 2 noci: 1 000 Kč
Vlaky: Pisa- La Spezia - Pisa –16 EUR 
Cinque Terre Card – 16 EUR 

Takže za cca 2 364 Kč si můžete užít super výlet do Cinque Terre, kdy ve čtvrtek přiletíte a v sobotu večer odletíte. Takže stihnete jak Cinque Terre, tak i Pisu.


Komentáře