Cinque Terre: Kompletní praktickej průvodce nejhezčím italským národním parkem

cinque terre lodí

Když se řekne Toskánsko, většině lidí se vybaví obrázek vilky na sluncem zalitým kopci, kterej široko daleko obklopujou rozsáhlý vinice přes který vede křivolaká cesta lemovaná vysokejma stromama. Toskánsko ale nabízí mnohem víc - třeba národní park Cinque Terre, kterej je podle mě jeden z TOP míst celý Itálie.

cinque terre letecky

Cinque Terre

Národní park Cinque Terre netvoří jen vesničky na skále - i když jsou bezesporu největším trhákem. V národním parku najdete: 
 • kopce plný vinic
 • olivový háje
 • členitý skalnatý pobřeží
 • Ligurský moře
 • pláže 
 • turistický stezky 
Díky týhle kombinaci si tady můžete užít koupačku, opalovačku, poznávačku a degustačku. Já jsem svojí Tour de Ligurský pobřeží začala v nejvzdálenější vesničce - Monterosso al Mare.Nikoušův průvodce po Cinque Terre aneb Jak navštívit pět vesnice během jednoho den


1. Monterosso al Mare

Tahle vesnička je schovaná v zátoce a jako jediná má dlouhou písčitou pláž. Proto sem návštěvníci jezděj spíš za koupačkou než poznávačkou. K největším trhákům vesničky patří pláž, pevnost Torra Aurora a centrum městečka s kostelem. Nic z toho nemůžete minout, pač orientace ve vesničce je víc než jednoduchá.

co videt v cinque terre


Praktickej tip: Nejdřív vylezte do kopce k pevnosti odkud si užijete senzační výhled na pobřeží a na kopce osázený citronama. Z těch se vyrábí tradiční likér Limoncino, kterej si ve vesnici můžete koupit na každým rohu.
Nikoušovo hodnocení: Monterosso je spíše koupací vesnička, která vás příjemně naladí svým klidem a přírodníma krásama. Proto si ji dejte buď ráno, nebo k večeru, pač odpoledne praská pláž i centrum ve švech. 2. Vernazza

Vernazza je obecně považována za nejkrásnější vesničku v Cinque Terre a já jen dodám, že po vizuální stránce je fakt hodně koukatelná. Největším lákadlem Vernazzy je přístav s malou písčitou pláží, krásný náměstí se žlutým kostelíkem a dvě panoramatický vyhlídky


První vyhlídku najdete kousek od kamenný věže a dovede vás k ní šipka Blue path – Corniglia. Cesta k vyhlídce vede po kamennejch schodech. V létě se při výšlapu hezky zapotíte, takže si buďte jistí, že v tomhle případě vás zradí i Rexona. Druhou vyhlídku najdete na opačný straně vesničky s označením Blue path - Monterosso. Tenhle čumplac je hodně profláklej, pač srdce a instáč lidem velí, že když si na na tomhle místě neudělaj přirozenou fotku, jako by ve Vernazze vůbec nebyli. Jen bacha, na tomhle místě je malá oplocená plocha, kam se nemá lízt, aby vás následně nemusely seškrabávat záchranný složky ze skály pod vyhlídkou. 


Obě vyhlídky jsou součástí tzv. Azurový stezky, která spojuje všechny vesničky. Já jsem nakonec neodolala a prošla jsem si úsek mezi Vernazzou a Corniglií a díky tomu vznikl tenhle (NE)fejetonNikoušovo hodnocení: Vernazzu jsem navštívila ráno i pozdě odpoledne a byl v tom rozdíl, kterej vidíte i cejtíte. Dopoledne byl přístav prázdnej, na náměstí popíjelo pár lidí svoje espresso a pod obříma citrusovníkama si povídali domorodci. Tahle pohodová atmoška Vernazze moc slušela! Během odpoledne to byl klasickej turistickej Mordor


3. Corniglia

Corniglia je nejmíň navštěvovanou vesničkou v Cinque Terre. Je to proto, že jako jediná nemá přístav. Dostanete se k ní jedině po Azurový stezce, nebo si z nádraží vyšlápnete 382 schodů na 105 metrů vysokou skálu. No a to se línýmu lidskýmu pokolení nechce, že jo. Mezi nejhezčí místa vesničky patří náměstí s kostelíkem a terasa s panoramatickým výhledem.


Zajímavá zajímavost: Corniglia je malý "orlí hnízdo" usazený mezi vinice a olivový háje. Vesnička je opravdu pidi, projdete ji zhruba za 10 minut.

Zajímavost zajímavost: Z Corniglie se kdysi dalo dostat na krásnou pláž Guvano, která sloužila hlavně nudistům. K pláži se chodilo neosvětleným tunelem, kterej je teď zavřenej. Na pláž se dalo sejít i z Azurový stezky. To je teď kvůli sesuvům půdy taky zakázáný. A tak je italskou záhadou, kam se dneska choděj nudisti opalovat. 
Nikoušovo hodnocení: Z Corniglie jsem byla naprosto nadšená! Vesnička má neskutečnej šmrnc a atmošku! Moc turistů sem nezavítá, proto si vás tady budou místní hejčkat. Dělaj to ale citlivě, takže nemáte pocit, že jste pro ně jen chodící Visa nebo MasterCard.4. Manarola

Manarola je nejvíc instáč friendly vesničkou a je to znát i na počtu návštěvníků. Pro nejhezčí výhledy na domky vlepené do skály si musíte dojít na protilehlej kopec. Vede k němu chodníček (a dav), kterej nemůžete minout.
Zajímavá zajímavost: V Manarole najdete jednu z nejvyhlášenějších restaurací v celým Cinque Terre – Nesunn Dorma. Restaurace leží na protilehlým kopci a máte z ní výhled na  celou Manarolu. Vtip je v tom, že v týhle restauraci neberou rezervace, takže fronty na usazení jsou naprosto šílený.
Nikoušovo hodnocení: Přiznám se, že i když je pohled na zátoku a domky opravdu krásnej, mě Manarola moc neuchvátila. Myslím si, že problém byl v tom, že to byla čistá masovka a já si v tom mumraji nedokázala Manarolu užít.


5. Riomaggiore

Riomaggiore je největší vesnička v Cinque Terre a většina turistů ji navštíví hned ráno, pač je to první zastávka z La Spezie. Středobod všeho najdete samozřejmě v přístavu. Na ten je krásnej výhled z kamenů přímo v přístavu, nebo ze skály, kam se dostanete po schodech.


Nikoušovo hodnocení: Do Riomaggiore jsme přijela pozdě odpoledne. V tu chvíli bylo ve vesničce minimum turistů, takže jsme si tady užila naprostej klid. Nejhezčí místo je přístav, na kterej můžete koukat z několika vyhlídkovejch hotspotů.


Cinque Terre mimo sezónu

Národní park se dá navštívit celoročně, což potvrzuju, pač jsem tam vyrazila během adventu. Počasí bylo skvělý a lidí jak šáfránu. Jelikož se brzo stmívá, naplánujte si v některý vesnici čumendu na západ slunce. Můj favorit je vesnice Riomaggoire, kde si tuhle podívanou užijete s domorodcema na schodech vytesanejch do skály. 


Po setmění nezalejzejte na pokoj, ale vyrazte na další průzkum. Jen se ujistěte, že máte nabitej telefon. Vesnice jsou totiž minimálně osvětlený, což na fotce nevypadá, ale opravdu tady využijete baterku v telefonu nebo čelovku. Cinque Terre má v noci neopakovatelnou atmošku a díky minimálnímu světelnýmu smogu jsou tady nádherně vidět hvězdy.Na co se v Cinque Terre připravit mimo sezónu 

 • Lodě jsou zazimovaný a žádná boat tour se nejezdí.
 • Většina restaurací je zavřená, ale v každý vesnici vždycky najdete alespoň jeden otevřenej krám i reštyku.
 • Mimo sezónu si nekupujte Cinque Terre Card, pač se vám to nevyplatí! Jednosměrnej vlakovej lístek stojí 2,1 éčka a turistický stezky jsou zdarma. 
 • Vlaky jezdí v obou směrech jen 1x za hodinu
 • Ceny ubytování jsou mnohem příznivější, proto se nebojte přespat přímo v národním parku. 

Praktický info z Cinque Terre 


Kdy jet do Cinque Terre

Klidně celej rok a to i v zimě. Pokud si to chcete užít, vyhněte se červenci a hlavně srpnu, to maj Italové prázdniny. 

Bezpečnost v Cinque Terre

V národním parku je bezpečno. Pokud chcete procházet turistický stezky, mějte vhodnou obuv. Terén je občas zrádnej a v žabkách se tam zabijete. Jinak platí klasický pravidla o obezřetnosti

Letenky do Itálie

Letět můžete do Pisy, Bergama, Milána, Turína, Florencie, Bologni nebo Říma. Záleží, který letiště a jaká cena je pro vás cajk. Nebojte se využít k cestě do Cinque Terre italský vlaky - jsou rychlý a levný.  

Jak se dostat do Cinque Terre 

Nejlepší a nejrychlejší cesta bude letadlem do Pisy. V Pise nasedněte na vlak do La Spezie, kde přesednete na vlak do Cinque Terre. První vesnička je od La Spezie vzdálená jen 7 minut jízdy. 

Jak se dostat z letiště v Pise 

Z letiště se do centra dostanete "vlakem" PisaMover. Jednosměrnej lístek stojí 5 éček a doba jízdy je 5 minut na vlakový nádraží v Pise. Taky můžete jít do města pěšky, bude vám to trvat cca 20 minut.

Kde se v ubytovat 

Pisa
Při první návštěvě jsem byla ubytovaná v apartmánech Pisacentro (20E/noc). Apartmány jsou kousek od vlakovýho a busovýho nádraží. Pod apartmánem je sámoška, kousek dál je skvělá kavárna Tiffany café. Na Náměstí zázraků je to odsud cca 20 minut chůze

La Spezia
La Spezia je vstupní brána do Cinque Terre a najdete tady levnější ubytování než v Pise. Z Pisy sem dorazíte za hoďku vlakem.

Cinque Terre
Ubytování přímo ve vesničkách stojí dardu, ale mimo sezónu se to dá. Při druhý návštěvě jsem se ubytovala ve fantastickým Allo Scallo Dei Mille. Pokoj přímo u moře stál za každý utracený éčko! 

Levanto a Janov
Tyhle města jsou výhodný, pokud vyrazíte do Cinque Terre z Milána nebo jinejch měst na severu

Jak se dostat do Cinque Terre

Vlakem

Vlak je nejlepším způsob, jak se dostat do Cinque Terre. Mezi La Spezii a Levantem jezdí regionální linka, která staví v každý vesničce. Pokud chcete navštívit všechny vesničky, kupte si na vlakáči Cinque Terre Card. Tahle celodenní permice stojí 18, 2 éček a vyplatí se všem, který chtěj navštívit víc než dvě vesničky. V ceně permice je neomezená jízda vlakem mezi La Spezii a Levantem, vstupy na placený stezky, wifi, použití veřejnejch WC. Mimo sezónu si Cinque Terre card nekupujte!  

Lodí

Lodní doprava je další z oblíbenejch způsobů, jak se pohybovat po Cinque Terre. Lodě stavěj v každý vesnici, krom Corniglie, která jako jediná nemá přístav. Lodě fungujou na principu Hop-On, Hop-Off. Mimo sezónu lodě nejezdí. 

Autem, motorkou

Na auto a motorku zapomeňte, vjezd je do vesniček zakázán
 

Jídlo a pití 

V každý vesničce najdete nespočet restaurací a kaváren. Počítejte ale s tím, že jsou tady ceny vyšší. Nejvíc doporučovanou restauraci najdete v Manarole - jmenuje se Nessun Dorma a stojej se tam neskutečný fronty. V Cinque Terre najdete i několik Michelinskejch restaurací. Vodu si nekupujte, ve všech vesničkách najdete pítka s vodou
 

Turistika v národním parku Cinque Terre

Cinque Terre je prošpikovaný turistickejma stezkama. Ta nejoblíbenější se jmenuje Azurová stezka, je dlouhá 12 km a vede přes všechny vesnice. Vstup na stezku je v sezóně zpoplatněn (7 éček/1 úsek). Pokud máte Cinque Terre Card, vstup na stezku neplatíte. Mimo sezónu se vstup na stezky neplatí.


turistika italie cinque terre

Rady, tipy, triky z Cinque Terre

 • Navštivte vesničky v pořadí: Monterosso al Mare - Vernazza - Corniglia - Manarolaz - Riomaggiore. Vyhnete se davům a budete mít hezký světlo na fotky.
 • Na netu se často dočtete, že není možný projet Cinque Terre za den. To si nemyslím. Pokud vyrazíte ráno a ne až po obědě, můžete na pohodu navštívit všech pět vesniček. Já jsem za den stihla všechny, Vernazzu dokonce dvakrát a taky jsem stihla projít jeden úsek Azurový stezky, a to nejsem žádnej atlet Brčko. 
 • Cinque Terre se dá prozkoumat i z lodi. (Jen v sezóně)
 • Pokud máte dost času, navštivte vesničky i večer. (Opravdu doporučuju!)
 • Přátelé klubu Českejch a Italskejch turistů přepnou na (NE)fejeton z Azurový stezky.
 • Kompletní info o národním parku najdete na www.incinqueterre.com.
 • Nezapomeňte si přečíst i (NE)cestopis z Pisy!


Komentáře