(NE)cestopis z Abú Dhabí - mešita Sheikh Zayed Grand Mosque


Vždycky se počítá, když při jedný cestě navštívíte dva emiráty! Proto jsem se ségrou vyrazily na denní vejlet z Dubaje do Abú Dhabí. 

Během jízdy dálkovým busem nám dělal společnost chlapec, kterej pořád chtěl, ať mu dáme napít (to bylo ještě před virem, teď už by si to nedovolil). Když pochopil, že z toho nic nebude, přešel do fáze útoku a celou cestu nás trýznil svým strašným zpěvem. Těžko říct, jestli to byl žalozpěv za spasení našich duší, nebo na nás svolával oheň a síru. 

Po dvou hodinách jsme, s hlavou jako střep, vystoupily na busáku v Abú Dhabí. Zjistily jsme si, která linka autobusu jede okolo mešity a pokračovaly jsme v krasojízdě.

Bus nás vyklopil trochu dál, než jsme čekaly, ale to nám nevadilo, pač bílý věže mešity sloužily jako dobrej navigační bod. 

U hlavního vchodu jsme prošly přes módní a security kontrolu. Po vhodném doobléknutí jsme konečně vstoupily do areálu slavný mešity Sheikh Zayed Grand Mosque. 


Mešitu nechal postavit zakladatel Emirátů šejk Zayed (takovej emirátskej praotec Čech). Stavba slouží jako kulturní, vzdělávací a náboženský centrum nejen pro věřící, ale i pro širokou veřejnost. Náš první dojem z areálu byl jedno velký WOW! Mešita byla obklopena nádherným parkem! Zelenou oázu doplňovala důmyslně umístěná vodní plocha, ve který se mešita odrážela. Každej tam na tu krásu zíral a já jsem si naprosto jistá, že kombinace sluníčka, vody a bílýho mramoru vypálila všem návštěvníkům malou dírku do sítnice!


Celý areál má okolo 12 hektarů a výstavba stála 1,3 miliardy americkejch dolarů. Na stavbu mešity se použil bílej mramor z Itálie, a mozaikový okna doplňujou instalace z muránskýho skla.


Po dostatečným venkovním kochání jsme přešly k prohlídce mešity. U vstupu jsme si zuly boty, který jsme nechaly v připraveným megabotníku. Po mešitě musí všichni chodit bosí, ale žádnej strach, takhle čisto nemaj ani vědci v superčistejch laboratořích.
K největším majstrštykům mešity patřilo hlavní nádvoří, dóm a modlitební sál. My jsme si všechny části prohlídly v hodně pomalým módu. Oči, srdce i foťák jásali! 
Zajímavá zajímavost: V hlavním sále, kterej slouží věřícím k modlitbám, je položenej největší perskej koberec na světě. Koberec je tkanej ručně, na jeho výrobě se podílelo 1200 tkalců, váží 35 tun a jeho rozloha je 5762 m2. V sále se nedají přehlídnout ani lustry. Všechny zdobí kamínky Swarowski. Největší lustr měří 15 metrů a váží 12 tun.

Po prohlídce celýho areálu jsme to zapíchly v přilehlý restauraci, kde jsme doplnily energii. Potom jsme se s těžkým srdcem s mešitou rozloučily a vydaly se na cestu zpátky do Dubaje.  

Nikouš hodnotí 

Návštěvu mešity šejka Zayeda řadím k nejhezčím cestovatelskejm zážitkům. Celej areál na mě, i přes svojí pompéznost, působil moc dobře. Mešita je, podle mýho názoru, to nej, co můžete emirátech vidět. Jestli budu mít ještě jednu šanci se do Abú Dhabí vrátit, určitě do mešity vyrazím znovu a návštěvu protáhnu až do setmění.


Rady, tipy, triky


 • Ofiko stránky mešity
 • Vstup do mešity je zdarma.
 • Každou hodinu můžete jít zdarma na komentovanou prohlídku v angličtině.
 • V areálu jsou restaurace, kavárny i sociální zařízení, nic vám tady chybět nebude.
 • Pokud nejste patřičně oblečeni, místní šatnářky vám půjčí abáju (barvu si můžete vybrat). Muži musí mít zahalená ramena i kolena. Děti se nezahalují.
 • V mešitě se chodí naboso (všude je extrémně čisto).

Jak se dostat z Dubaje do Abú Dhabí a zpátky

Z Dubaje jezdí do Abú Dhabí každých 20 minut pravidelný spoje z Al Ghubaiba (busový nádraží blíž k Deiře) nebo IBN Battuta, který leží na konci Dubaje. Obě autobusový nádraží jsou dobře dostupný metrem. Zpáteční lístek stál 25 AED (cca 160 Kč) a platila jsem ho dubajskou lítačkou na metro Silver NOL card. Veškerý info ohledně busů nejdete na webovkách Dubai Bus Stations.

Jak se dostat k mešitě

 • Taxíkem - Abú Dhabí Taxi Company, bezplatné číslo 600535353.
 • Místníma linkama busů. Pozor, linky nestaví přímo u mešity, ale kousek dál. 
 • Čísla busů, který jedou okolo mešity vám poradí na busáku.
 • Poproste řidič busu, ať vám řekne, kdy máte vystoupit
 • Zastávka, ze který vyrazíte zpět na busák je kousek za parkovištěm, kousek za kruhovým objezdem. Většinou tam stojí pár turistů, takže to trefíte. A když ne, tak vám zase poradí místní.

Komentáře