Abú Dhabí: Kompletní průvodce městem a bílou mešitou Sheikh Zayed

mešita šejka zayeda

Mám takovej pocit, že Abú Dhabí nepůsobí na českýho turistu tak lákavě jako vedlejší Dubaj. Při výběru emirátu si totiž pořád volíme Pikachu (Dubaj) než Bulbasaura (Abú Dhabí). A to je podle mě škoda, pač Bulbasaur je stejně dobrej jako Pikachu!

Abú Dhabí 

Abú Dhabí bejvalo chudou rybářskou vesnicí v Perským zálivu. Dneska je to nejbohatší emirát. Město není bohatý jen po ekonomický stránce, ale taky po tý kulturní. Díky mezinárodním vlivům, který se tady míchaj s islámskou tradicí, si v něm užijete exotickej vajb, kterej nadchne (skoro) každýho.

co vidět v abu dhabi

TOP místa Abú Dhabí

V Abú Dhabí si svý TOP místo najde každej. Nadšenci formulí si zajdou do Ferrari World, fandové do umění navštívěj pobočku francouzskýho muzea Louvre, milovníci filmovejch zábavnejch parků skočej do Warner Bros World a vyhledávači luxusu zakotvěj v palácovým hotelu se soukromým přístavem - Emirates Palace. Já jsem si vybrala jinej cíl - mešitu Sheikh Zayed Grand Mosque

abu dhabi památky


Mešita Sheikh Zayed Grand Mosque

Mešitu nechal postavit zakladatel Emirátů šejk Zayed. To byl takovej emirátskej praotec Čech. Stavba slouží jako kulturní, vzdělávací a náboženský centrum pro věřící i pro širokou veřejnost. 

abú dhabí mešita sheik zayed

Praktický info: Do mešity šejka Zayeda je vstup zdarma. Nejdřív musíte projít přes módní policii, kde vás dostatečně dooblečou. Potom projdete klasickým security check-inem, no a pak už hurá do areálu!

abu dhabi dovolená

Než vejdete do samotný mešity, ohromí vás její okolí. To je tvořený zelenou oázou, kterou doplňuje důmyslně umístěná vodní plocha, ve který se mešita odráží. Je to vážně impozantní podívaná!

abu dhabi cestopis

Praktickej tip: Hotspot před vodní plochou může bejt životu trochu nebezpečnej! Kombinace vody, sluníčka a bílýho mramoru vám totiž může vypálit malou dírku do sítnice! 

abu dhabi co vidět

Zajímavá zajímavost: Celej areál má 12 hektarů a výstavba stála 1,3 miliardy dolarů. Na stavbu mešity se použil bílej mramor z Itálie a okna zdobí muránský sklo.

abu dhabi mešita

Po obhlídce venkovní části vám nezbyde nic jinýho, než vlízt do vnitřní části mešity, kde na vás čekaj ty největší pecky - hlavní nádvoří, dóm a modlitební sál. Věřte mně, že tady budou vaše oči, srdce i foťák jásat! 

mešita šejka zayeda

Praktický info: Po mešitě se chodí naboso. Všude je extrémní čisto! Před vstupem uvidíte megabotník, kde si boty necháte a ony vám tam kupodivu zůstanou.  

co vidět v abu dhabi mešita sheik zayed

Tour po mešitě začnete na hlavním nádvoří. Tenhle majstrštyk uvidíte hned po vstupu do komplexu. Malovanej plácek doplňujou kopule a minarety. Na tomhle místě vznikaj všechny ty instáč friendly fotky. Jen bacha, nesmíte si tady sednout ani kleknout! Nádvoří se obchází po obvodu, na samotnej plácek se vstupovat nesmí. To je super, pač si můžete vyfotit tenhle skvost bez toho, aniž by vám v záběru zacláněly davy lidí. 

abu dhabi památky

Z nádvoří se dostanete do modlitebního dómu. V něm je položenej největší perskej koberec na světě. Je ručně tkanej, na jeho výrobě se podílelo 1200 tkalců, váží 35 tun, má rozlohu 5762 m2 a jeho celková hodnota je cca 180 milionů korun. V sále nepřehlídnete ani lustry, který zdoběj kamínky Swarowski. Největší lustr měří 15 metrů a váží 12 tun.

abu dhabí mešita

Zajímavá zajímavost: Obvod koberce má jemně nažloutlou barvu, která symbolizuje písekDominantní barvou na koberci je zelená, která symbolizuje život v poušti.

největší koberec na světě

Až si prohlídnete celou mešitu, určitě si zajděte i do parku, odkud budete mít výhledem na celou stavbu. A až toho trajdání budete mít dost, zapíchněte to v místní restauraci, kde si můžete dát něco dobrýho. Kromě sliny tady chytnete i wifinu, což znamená, že rovnou můžete to svý štěstí poustnout na instáč.

Nikouš hodnotí 

Myslím si, že návštěvu překrásný mešity si užije opravdu každej. A je jedno, jestli v něco věříte nebo ne. Já řadím návštěvu mešity šejka Zayeda k TOP cestovatelskejm zážitkům a doufám, že se sem ještě jednou vrátím, abych viděla mešitu po setmění! 

Rady, tipy, triky z mešity Sheikh Zayed

 • Ofiko stránky mešity šejka Zayeda
 • Mešita je největší v celejch Emirátech a třetí největší na světe. Stavba pojme okolo 40 000 lidí.
 • Vstup do mešity je zdarma.
 • Každou hodinu můžete jít zdarma na komentovanou prohlídku v angličtině.
 • V areálu je restaurace, kavárna i sociální zařízení.
 • Pokud nejste patřičně oblečený, místní šatnářky vám zapůjčej vhodnej oděv. 
 • V mešitě se chodí naboso (všude je extrémně čisto).
 • V mešitě najdete architektonický styly z Turecka, Maroka, Pákistánu, Egypta a dalších zemí.
 • V mešitě je pochovanej Sheikh Zayed. U jeho hrobky se denně střídaj místní imámové, který mu 24 hodin denně recitujou verše z Koránu. (Chudák, ani po smrti nemá chvíli klid!)
 • Návštěva mešity je super jako jednodenní vejlet z Dubaje, kterej zvládnete po vlastní ose a bude vás stát jen pár peněz.

Praktický info z Abú Dhabí 


Kdy vyrazit do Abú Dhabí

Nejlepší doba je podzim - jaro

Bezpečnost v Abú Dhabí

V Abú Dhabí je bezpečno. Platí tady klasický pravidla obezřetnosti. Nezapomeňte na to, že jste v muslimský zemi, kde se od návštěvníků vyžaduje jistej dress code - zahalený ramena a kolena

Letenky do Abú Dhabí

Do Abú Dhabí lítá Wizzair z Vídně za hodně lákavý ceny. Klidně můžete letět i do Dubaje a udělat si do Abú Dhabí vejlet. 

Jak se dostat z letiště v Abú Dhabí

Kompletní návod najdete přímo na ofiko stránce. 

Jak se dostat z Dubaje do Abú Dhabí a zpátky

 • Z Dubaje jezděj do Abú Dhabí každejch 20 minut pravidelný spoje z Al Ghubaiba (busový nádraží blíž k Deiře) nebo IBN Battuta, který leží na konci Dubaje.
 • Obě autobusový nádraží jsou dostupný metrem
 • Zpáteční lístek stál 25 AED (cca 160 Kč) a platila jsem ho dubajskou lítačkou na metro Silver NOL card
 • Veškerý info ohledně busů nejdete na webovkách Dubai Bus Stations.

Jak se dostat k mešitě Sheikh Zayed

 • Taxíkem - Abú Dhabí Taxi Company, bezplatný číslo 600 535 353.
 • Místníma linkama busů. Pozor, linky nestavěj přímo u mešity, ale až kousek dál. 
 • Čísla busů, který jedou okolo mešity, vám poraděj na busáku.
 • Poproste řidiče busu, ať vám řekne, kdy máte vystoupit.
 • Zastávka, ze který vyrazíte zpět na busák, je kousek za parkovištěm (kousek za kruhovým objezdem). Většinou tam stojí pár turistů, takže to trefíte. A když ne, tak vám poraděj místní.

Komentáře