
Procida je malej ostrůvek v Neapolským zálivu, kterýmu "kradou" pozornost jeho dvě nafrněný ségry - Capri a Ischie. To ale nikomu nevadí, pač domorodci nestojí o neřízený plundrování ostrova davem turistů. Na Procidu lidi jezdí nasávat pravej italskej vajb (a Aperol).
.jpg)
Nikoušův průvodce po Procidě aneb 6 míst, který byste měli na ostrově vidět
1. Hlavní přístav Marina Grande
Všechny lodě směřujou do hlavního přístavu, kterej tvoří pestrobarevný namačkaný domky a spoustu malejch lodiček. Můj tip: Jakmile se loď přiblíží k ostrovu, vylezte na palubu a kochejte se. Ty nejhezčí výhledy na tuhle část Procidy jsou totiž od moře!

2. Přístavní promenáda
Promenádu lemujou obchůdky, restaurace a bary. Ráno tady panuje líná atmosféra. Místní pijou kafe na stojáka a čtou si na lavičce u moře noviny. Ve vzduchu je cítit slaná voda, ryby a espresso. My jsme při courání po nábřeží chytli menší depku z toho, že tady nevlastníme žádnou nemovitost nebo alespoň malej člun.3. Kostel Santa Maria delle Grazie
Žlutej kostelík je jednou z dominant ostrova a najdete ho kousek pod pevností Terra Murata. Malý varování - v létě je cesta ke kanárkový stavbě hotovej očistec. Když ale ten výstup do krpálu dáte, nahoře vás budou čekat nádherný panorámata.
4. Vrch Terra Murata
Nejvyšší bod ostrova nejde díky středověký pevnosti přehlídnout. Stavba byla původně královskej palác, pak z něj udělali vojenskou školu a nakonec se z pevnosti stalo vězení pro doživotně odsouzený. Dnes je objekt přístupnej veřejnosti a lidi sem chodí za výhledem na celej Neapolskej záliv.
5. Přístav Corricella
Pestrobarevnej přístav je největší pecka Procidy! Pohled na zátoku s průzračnou vodou, kterou lemuje pás barevnejch domků, vzal dech i mýmu parťákovi, kterej do tý doby pořád nadával, že ho to vedro a mý blbý nápady fakt už zabijou.
Tip: Zajděte si do přístavu Coriccella na něco dobrýho. Za ten zážitek to fakt stojí! Na promenádě je jen pět restaurací. Všechny maj víceméně stejnou nabídku za podobný ceny.
6. Pláže
Procida má i několik pláží, ale žádnej Karibik nečekejte. Pláže mají většinou černej písek a většina z nich je fakt pidi. Na odhození ručníku před koupačkou to stačí, ale na nějaký válení a chytání bronzu to fakt není. My jsme se na koupačku vykašlali a radši jsme celý odpoledne strávili v Corricelle. Tam jsme si nad sklenkou Aperolu užívali La Dolce Vita a šplouchání moře.


Nikouš hodnotí
Občas na cestách náhodou narazíte na místo, který se vám vryje pod kůži. A tak to bylo i s Procidou! O ostrůvku jsme s parťákem neměli ani tucha, ale když jsme se na něm vylodili, byli jsme z něj úplně paf! Proto Procidu prohlašuju za jedno z TOP míst, který v Evropě najdete!
rady, tipy, triky z Procidy
- Procida je super jako jednodenní vejlet z Neapole, Ischie nebo z Capri.
- Na ostrov se dostanete trajektem ze všech okolních ostrovů a z Neapole.
- Cesta trajektem trvá přibližně hodinu.
- Cena lístku je pohyblivá. Ve špičce je lístek dražší. My jsme za zpáteční lístek Ischia- Procida dali 20 éček za osobu.
- Na oběd nebo na véču si zajděte do přístavu Corricella.
- V přístavu je jen pět restaurací, jedna je na začátku promenády a zbytek uprostřed. Nabídka jídla a ceny jsou podobný. Za jídlo v přístavu dáte míň než za kapra v Třeboni.
- Na průzkum ostrova si dejte jeden den. Nikam nespěchejte a užijte si to tam.
- Fajnšmejkrům doporučuju strávit na ostrově jednu noc. My to plánujem příště, pač věříme, že večer v Corricelle bude absolutní strop!
- Procida je hlavní italský město kultury pro rok 2022. (Tím asi končí sladký období, kdy bylo na ostrově jen pár turistů)
Komentáře
Okomentovat