Mrtvý moře z Jordánska i Izraele: Kompletní praktickej průvodcePřátelé, až budete v Jordánsku nebo Izraeli, určitě nevynechejte Mrtvý moře!
 
I já jsem vyrazila k nejníže položenýmu odkrytýmu místu na Zemi. Moc jsem se těšila na relax, levitaci ve slaný vodě a na válení v bahně, který mě mělo zkrášlit natolik, že by za mě domorodci "zaplatili" nejmíň šest velbloudů!
 
Namasírovaná infem, že u Mrtvýho moře skoro nikdy neprší, jsem vyrazila vstříc koupačce. Nevím, kde se stala chyba, ale sotva jsem dorazila ke slaný louži, zatáhlo se a začalo poprchávat.

 
Přiznávám, že jsme byla touhle situací hodně rozladěná! Pak na mě ale zřejmě začaly působit výpary ze soli a zdejší klima, který má o 10 % víc kyslíku, což uvedlo mou nervovou soustavu do takovýho rauše, že jsem přestala řešit počasí a vydala se na průzkum.

Moje první kroky vedly po hlavní promenádě, ze který jsem se kochala výhledem na tyrkysovou vodu kontrastujucí s tmavou oblohou a okolní vyprahlou krajinou.


Pak jsem sešla na pláž, kde jsem si řekla, že nebudu srab a i přes nepřízeň počasí vyrazím vstříc přírodnímu zázraku. Jenže sotva se mý nohy, plný puchejřů a oděrek, dotkly olejnatýho roztoku s koncentrací soli přes 33 %, hrdinství bylo rázem fuč. S řevem a tanečníma kreacema popsanejma v písni Tancuj, tancuj, vykrúcaj jsem odhopsala na břeh, kde můj pokus o sblížení s Mrtvým mořem skončil.

Po tomhle vystoupení, který bylo bezpochyby hodný finále StarDance aneb Když Nikouš tančí, jsem se s Mrtvým mořem rozloučila a zařekla se, že jednou mi to stačilo.
 
Suma sumárum: Mrtvý moře je přírodní zázrak, kterej vám vypálí díru do odřenejch nohou. Pokud se tam ale vydáte v době příznivýho počasí a nebudete mít porušenou integritu kůže, věřím, že to bude skvělej zážitek!Praktický info od Mrtvýho moře


Kdy jet k Mrtvýmu moři

Vyrazit můžete kdykoliv. Jestli ale máte na výběr, vyhněte se červenci a srpnu.

Jak se dostat k Mrtvýmu moři v Izraeli

Busem
 • Z Eilatu jezdí bus č. 444, kterej staví u Mrtvýho moře. Ve vyhledavači naťukejte Eilat - En Bokek
 • Z Jeruzaléma se dostanete busem č. 486 a 444. Ve vyhledavači naťukejte Jeruzalém - En Bokek.
 • Z Tel Avivu jezdí bus č. 421. Ve vyhledavači naťukejte Tel Aviv Jafa - En Bokek.
Autem
Zadáte údaje do navigace a frčíte.

Organizovaná tour
Z Eilatu i Jeruzaléma si můžete vzít tour

Jak se dostat k Mrtvýmu moři v Jordánsku

Busem
Z ammánskýho busáku Mujaharin jeďte busem do Rame (Al - Rama) a odtud si vemte taxíka na pláž. (Lístek na bus stojí jeden jodáč a taxík okolo pěti jodáčů)

Autem
Zadáte údaje do navigace a frčíte.
 
Organizovaná tour
O organizovanejch tour nic nevím, ale když se zeptáte v hotelu nebo svýho domácího, každej vám poradí, jak se dostat k Mrtvýmu moři, popřípadně vám zajistěj odvoz sami - to platí i pro Izrael. 

Ubytování u Mrtvýho moře (Izrael i Jordánsko)

Letoviska a hotely okolo Mrtvýho moře rozhodně nepatří k budget friendly místům

Bezpečnost u Mrtvýho moře 

U Mrtvýho moře na izraelský i jordánský straně je bezpečno. Samozřejmě nenechávejte pas, peníze a cennosti bez dozoru, přece jen tam s váma budou i další lidi. 

Peníze 

V Jordánsku doporučuju mít u sebe hotovost, v Izraeli zaplatíte všude kartou. 

Jídlo u Mrtvýho moře

V okolí Mrtvýho moře najdete restaurace i žrací stánky. Jen si pamatujte, že jste v lukrativní oblasti a tomu budou odpovídat i ceny. 


Výlety od Mrtvýho moře


Eilat
Eilat je obyč město, ale v jeho okolí můžete navštívit spoustu míst. Nejčastěji se lidi vydávaj do delfinária a Timna parku

Jeruzalém
Bejt v Izraeli a vynechat návštěvu Jeruzaléma? To snad není ani možný! 


Rady, tipy, triky od Mrtvýho moře

 • Nelezte do vody, pokud máte na těle nějaký oděrky. (I od čerstvýho holení)
 • Koupejte se v plavkách, který vám pak nebude líto vyhodit. (Sůl je rozežere)
 • Po levitaci ve vodě se osprchujte.
 • Pozor na dobu strávenou v solným roztoku, nemělo by to bejt dlouho, abyste si neuškodili.
 • Nehrabte si mokrejma prstama do očí!
 • U moře si můžete koupit všechno - žabky, plavky atd...
 • U každýho letoviska je žrací stánek nebo restaurace.
 • Všude si můžete koupit kosmetiku z Mrtvýho moře.

Komentáře