(NE)fejeton s názvem Jak mi Mrtvý moře vypálilo díru do odřenejch nohouNa naší Tour de Izrael jsme s kámoškou rozhodně nemohly vynechat nejníže položený odkrytý místo na Zemi - Mrtvý moře. Po všech těch pochoďácích jsme se těšily na relax ve slaný vodě. Taky na bahenní zábaly, kteréý nás měly zkrášlit natolik, že by za nás místní zaplatili o čtyři velbloudy víc, i na zaručeně krásný počasí, pač tahle oblast se pyšní 330 slunečnými dny v roce. S pocitem, že je naprosto nemožný se trefit do dne, kdy prší, jsme vyrazily za koupáním.

Celou cestu počasí vypadalo celkem nadějně a my se kochaly krásnejma panorámatama Judský pouště.Jenže sotva jsme dorazily na místo, zatáhlo se a začalo poprchávat. Bylo nám jasný, že z koupání a rochnění v bahně nebude nic!Nejdřív se o nás pokoušela fakt blbá nálada, ale za chvíli nás ta trudomyslnost přešla. Možná to bylo i tím, že místní vzduch má o deset procent více kyslíku. Takže vyšší okysličení mozku v kombinaci s léčivejma výpara z minerálů zřejmě uvedlo naši nervovou soustavu do takovýho rauše, že jsme po chvíli přestaly řešit počasí a vydaly se na průzkum.Vyrazily jsme po hlavní promenádě, která se táhla okolo moře a tvořila spojnici mezi hotelovým letoviskem a veřejnou pláží. Z promenády jsme měly krásnej výhled na tyrkysovou vodu, která kontrastovala s černou oblohou, vyprahlou krajinou a písečnýma plážema. Pak jsme na pláži zmerčily pár odvážlivců, kteří se chystali vlézt do vody. Tušily jsme dobrou podívanou, a tak jsme přidaly do kroku, abysme o tu srandu nepřišly.Musím říct, že odvaha jinejch turistů nás trochu nahlodala. Nehledě na doznívající angínu jsem si hrdinsky sundala boty a vyšla vstříc přírodnímu zázraku. Jenže sotva se moje nohy, plný puchýřů a oděrek, dotkly olejnatýho roztoku s koncentrací soli přes třiatřicet procent, hrdinství bylo rázem fuč. S řevem a tanečníma kreacema popsanýma v písni Tancuj, tancuj, vykrúcaj jsem odhopsala na břeh, kde můj pokus o sblížení s Mrtvým mořem skončil.Po tomhle vystoupení, který bylo bezpochyby hodný finále StarDance aneb Když Nikouš tančí, se Kajda rozhodla neriskovat a místo smočení noh jen moře lehce ochutnala. Výsledek vodovodní zkoušky vidíte sami...Po malý seznamovačce s mořem se počasí naprosto zvrtlo, takže jsme si během lijáku zalezly do místního bistra, kde jsme si daly něco na zub, a pak jsme oblezly obchod s kosmetikou. Po shoppingu náš řidič zavelel odjezd směr Jeruzalém.

I když nám počasí nepřálo a nemohly jsme si vychutnat "sezení na hladině", byla jsem ráda, že jsme Mrtvý moře do itineráře zařadily. Je na co koukat a když vám neprší, tak i co zažít. 


Komentáře