Wadi Rum: Kompletní praktickej průvodce nejkrásnější pouští světa
Představte si poušť, kde písek mění svou barvu od zářivě žlutý až po temně rudou. K tomu si přihoďte ticho a absenci mobilního signálu. Máte to? Jestli jo, tak vás vítám na jednom z nejkrásnějších míst v Jordánsku - v poušti Wadi Rum.

Den a noc v poušti 


Ve Wadi Rum jsem měla s kámoškou zabookovanou celodenní tour s přespáním.  Brzo ráno nás na parkovišti vyzvedl náš průvodce Abdul a společně jsme vyrazili vstříc tuně písku. 


Zajímavá zajímavost: Wadi Rum je pro svojí krásu často využívaná filmaři. Poušť jste mohli vidět třeba ve filmu Mars, Lorenc z Arábie nebo ve Star Wars. Já jsem fanda Hvězdnej válek, takže jsem si tady konečně mohla zařvat: "Vzhůru na Alderán!"


 
Abdul byl muž činu, proto nás hned za první zatáčkou vyhodil z auta a donutil nás vylízt na "menší kopeček". Nevím proč, ale já si vždycky myslela, že pouštní tour je krasojízda s vozením zadků a ne fitness maraton!Dalším bodem programu byl sandboarding. Během hodiny jsme si několikrát vyšláply dunu o velikosti pětipatrovýho domu. Během každýho výstupu jsme si do bot nabraly kilo rudýho písku, což nám ale nevadilo, pač jsme si tím krásně zpevnily nožní klenbu a zároveň jsme tím vyřešily i suvenýry z dovolený.V poledne se nás Abdul snažil zbavit, proto nás vysadil uprostřed pouště, vysvětlil nám, kde se hodinu potkáme, zabouchl dveře a zmizel. V tu chvíli nám nezbylo nic jinýho, než doufat, že nám k přežití v poušti snad postačí litr vody, balíček Mentosek a znalosti o přírodě, který jsme nakoukaly na Netflixu a Prima ZOOM.Nikoušova pocitovka: Při brouzdání v písku mi v uších začal znít hlas Alfréda Strejčka: "Zmije písečná se umí dokonale skrýt a dosahuje rychlosti až 50 km/hod." Vzhledem k terénu a tuně písku v botách jsem si byla naprosto jistá, že zhynu uprostřed pouště na uštknutí plaza, kterýho ani pořádně neuvidím!Naše polední putování přes poušť jsme si s kámoškou nakonec užily tak moc, až jsme Abdula minuly a musely jsme se vracet na místo, kde pro nás Abdul připravil piknik party. Během obědový pauzy jsem s našim domorodým průvodcem probrali všechny možný témata od životního stylu místních, přes pití piva a pašování drog do Palestiny, až po konflikt na Blízkým východě

Odpoledne jsme dál křižovali poušť a v podvečer jsme zastavili na místě, odkud jsme nad hrníčkem čaje sledovali západ slunce. Abdul ale pojal podezření, že nás tato romantická chvíle moc nenadchla, proto nás nahnal na korbu jeepu a následně jsme odfrčeli do kempu.

V kempu pro nás kluci připravili typický pouštní jídlo Zaarb - pečený maso, brambory a zeleninu v hrnci, kterej je zakopaej v písku. Jídlo bylo vážně skvělý! Po společný večeři a konverzačním okýnku jsme si s kámoškou hodily na zem matraci, zabalily se do dek a pozorovaly mléčnou dráhu a padající hvězdy. Díky nulovýmu světelnýmu znečištění bylo pozorování noční oblohy nezapomenutelným zážitkem!

Nikouš hodnotí 

Poušť Wadi Rum je neuvěřitelně krásná. Během dne jsem v ní vypla a naprosto si vyčistila hlavu. Noční pozorování mléčný dráhy byl top strop a já doufám, že se do Wadi Rum ještě jednou podívám! 


Praktický info z Wadi Rum


Kdy jet do Wadi Rum

Vyrazit můžete kdykoliv, ale podle mě je nejlepší doba na průzkum pouště podzim - jaro. V tomhle období panujou přes den na poušti příjemný teploty, jen v noci se musíte oblíct, pač je fakt kosa. 

Bezpečnost ve Wadi Rum

Ve Wadi Rum je bezpečno. V kempu samozřejmě nenechávejte bez dozoru pas, peníze a cennosti, přece jen tam s váma budou i další lidi. Ze strany beduínů je ale všechno cajk - ani sólo cestovatelky se nemusej bát.

Peníze 

Kurz jordánskýho dináru (JOD) je pevně vázanej na americkej dolar, proto doporučuju mít dolary a ty směnit na jodáče, Popřípadě můžete platiti i doláčema. Platby ubytování a tour ve Wadi Rum jsou možný pouze v hotovosti

Jak se dostat do Wadi Rum 


Letenky
Letět můžete z Prahy i Vídně do Ammánu nebo z Vídně do Aqaby. Letenky jsou teď hodně budget friendly. Dopravu z obou letišť vyřešíte přes svý ubytko, stačí je požádat, ať vás vyzvednou. Tohle je v Jordánsku běžná praxe, není potřeba se toho bát.

Vízum
Do Jordánska potřebujete vízum. To si koupíte buď on-line nebo na letišti. Pokud plánujete bejt v Jordánsku dýl než tři dny a chcete vidět Petru a další památky, pořiďte si Jordan pass, kterej zahrnuje vízum, vstupný do památek a vstupní poplatek do Wadi Rum (5JOD). Finančně je to ta nejvýhodnější variantaJordan pass vám přijde jako QR kód, kterej stačí mít staženej v telefonu, nic netiskněte. Pro porovnání přidávám i ceny jednotlivých vstupů do Petry.

Autobus z Petry do Wadi Rum (a opačně)
Bus z Petry do Wadi Rum vám domluví vaše ubytování. Den dopředu stačí říct, že chcete jet do pouště a recepční se o to postará. Každej den v 6:30 jezdí po vesnici Wadi Musa minibus, kterej nabírá cestující do pouště. Cena za odvoz byla 8 JOD a cesta trvala hodinu a půl.  

Wadi Rum - Aqaba 
Z Wadi Rum do Aqaby nejezdí žádný MHD. Opět stačí říct den dopředu vašim hostitelům, že chcete zajistit odvoz k hranici. Cena za taxík do Aqaby byla 35 JOD pro 2 osoby.

Ubytování ve Wadi Rum

Ve Wadi Rum je nepřeberný množství kempů. Nejlepší je projet TripAdvisor a zabookovat kemp přímo na stránkách ubytováníUbytování se platí na místě v hotovosti! Já doporučuju Rum stars camp. Za 55 JOD/os jsem měla celodenní tour s all in. Kemp je nádhernej. Do Wadi Rum se platí vstup 5 JOD. Pokud máte Jordan pass, nic neplatíte.

Jídlo a pití ve Wadi Rum

V Jordánsku se najíte všude za pár kaček. Ceny potravin a pití se pohybovaly ve stejný cenový relaci jako u nás.  


Výlety z Wadi Rum

Petra
Přečtěte si kompletního praktickýho průvodce Petrou


Pouštní hrady
V Jordánsku jich najdete spoustu, stačí si vybrat, kterej se vám líbí a vyrazit.

Mrtvý moře
K moři se dostanete z Ammánu. Z busáku Mujaharin jeďte busem do Rame (Al - Rama) a odtud si vemte taxíka k moři. (Cena za bus lístek je jeden jodáč a za taxík cca pět jodáčů)


Výlety do Izraele


Eilat
Nebojte se z Jordánska přejít do Izraele. Pozemní přechody jsou absolutně v pohodě a nekoná se tam žádný drama! V okolí Eilatu můžete navštívit spoustu míst. Nejčastěji se lidi vydávaj do delfinária a Timna parku.

Mrtvý moře a Jeruzalém
Na obě místa se dostanete busem z Eilatu. Já jsem si v rámci úspory času vzala tour, která kombinovala Mrtvý moře a Jeruzalém. V ceně byla i komentovaná prohlídka s průvodcem. Cena byla 40USD/os.


Rady, tipy, triky 

  • Do Wadi Rum musíte mít průvodce.
  • Přečtěte si i navazující cestopis z Ammánu, Petry a Izraele.
  • Do pouště můžete vyrazit na půldenní, denní i několikadenní tour
  • Kempů na přespání je v poušti dost. Vybírat můžete od lowcost verze po luxus verzi. 
  • V noci je v poušti zima, nezapomeňte teplý oblečení, čelovku a powerbanku.  
  • V poušti není signál.
  • Všechny platby jsou možný pouze v hotovosti.
  • Oficiální web Wadi Rum

Komentáře