(NE)cestopis z Jordánska (část třetí - Wadi Rum)
Představte si poušť, kde písek a duny mění svou barvu od zářivě žlutý až po temně rudou a nad touhle písečnou duhou trčí pískovcový skály různejch barev a tvarů. Přidejte absolutní ticho a žádný signál. Tak přesně takhle vypadá jedno z nejkrásnějších míst Jordánska- poušť Wadi Rum.

Den a noc v poušti 


Ve Wadi Rum jsme se spolucestující měly zabookovanou celodenní tour s přespáním v poušti. Brzo ráno nás řidič vysadil ve vesnici, která je pomyslnou vstupní branou do jordánský pouště a na parkovišti na nás už čekal náš průvodce Abdul. 


Wadi Rum je pro svojí krásu často využívaná filmaři. Poušť jste mohli vidět třeba ve filmu Mars, Lorenc z Arábie nebo ve Star Wars. Já jsem fanda Hvězdnej válek, takže jsem si tady konečně mohla zařvat: "Vzhůru na Alderán!"


 
Myslely jsme si, že pouštní tour bude krasojízda s vozením zadků. To jsme se ale spletly! Abdul byl muž činu, takže jsme hned za první zatáčkou seskakovaly z korby jeepu, abychom se protáhly na "menším kopečku" a rozhlídly se z výšky po okolí. Dalším bodem programu byl sandboarding. Během hodiny jsme si několikrát vyšláply dunu a pak jsme ji sjely na prkně dolů. Během výstupu jsme si pokaždý nabraly kilo rudýho písku do bot, ale to nám nevadilo, pač jsme si tím krásně zpevnily nožní klenbu a zároveň jsme tím vyřešily i suvenýry z dovolený.Zbytek dopoledne jsme s Abdulem křižovali poušť a on nám ukazoval spoustu nádhernejch míst. V poledne nás Abdul vysadil uprostřed pouště, vysvětlil nám, kde bude sraz, zabouchl dveře a zmizel. Ok, tak snad nám litr vody, balíček Mentosek a znalosti o přírodě, který jsem nakoukala na Netflixu a Prima ZOOM, k přežití postačí...Při brouzdání v písku mi v uších začal znít hlas Alfréda Strejčka: "Zmije písečná se umí dokonale skrýt v dunách a dosahuje rychlosti až 50 km/hod." Vzhledem k terénu a tý tuně písku v botách jsem si byla naprosto jistá, že zhynu uprostřed pouště na uštknutí plaza, kterýho ani pořádně neuvidím!Naštěstí se nám všichni pouštní tvorové vyhnuli a my jsme našly Abdula sedět uprostřed místního Grand Canyonu, kde pro nás připravoval piknik party. Po obědě jsme probrali všechny možný témata od životního stylu místních, přes pití piva a pašování drog do Palestiny, až po konflikt na Středním východě. 

Odpoledne jsme dál křižovali poušť a den jsme všichni tři zakončili uprostřed pouště popíjením čaje a sledováním západu slunce. Jakmile slunce zapadlo, tak jsme vyrazili do kempu.V kempu pro nás kluci připravili typický pouštní jídlo - Zaarb. Bylo to výborný! Po společný večeři a konverzačním okýnku jsme si s kámoškou hodily matrace za stan, zabalily se do dek a pozorovaly mléčnou dráhu a padající hvězdy. Díky nulovýmu světelnýmu znečištění bylo pozorování noční oblohy neuvěřitelným zážitkem!

Nikouš hodnotí 

Naše jordánský putování jsme nemohly zakončit líp! Poušť Wadi Rum je neuvěřitelně krásná. Během dne jsem v ní vypla a naprosto si vyčistila hlavu. Noční pozorování mléčný dráhy byl top strop a já doufám, že se do Wadi Rum ještě jednou podívám!


Rady, tipy, triky 

  • Do Wadi Rum musíte mít průvodce.
  • Agentur, které nabízejí tour v poušti je plno, googlujte a čtete recenze. 
  • Můžete vyrazit na půldenní, denní i několikadenní tour. 
  • Kempů na přespání je v poušti dost. Vybírat můžete od lowcost verze po luxus verzi. 
  • Vstup do Wadi Rum je zpoplatněn. Cena 5 JOD za osobu. Držitelé Jordan pasu vstup neplatí. 
  • V noci je v poušti zima, nezapomeňte teplý oblečení, čelovku a powerbanku.  
  • V poušti není signál.
  • Všechny platby jsou možné pouze v hotovostí.
  • Návod na to, jak se dostat do Wadi Rum a tip na ubytování zde
  • Oficiální web Wadi Rum

Komentáře