(NE)cestopis z Jordánska (část třetí - Wadi Rum)
Představte si poušť, kde písek a duny mění svou barvu od zářivě žlutý až po temně rudou a nad touhle písečnou duhou trčí pískovcový skály různejch barev a tvarů. Přidejte absolutní ticho a žádný signál. Tak přesně takhle vypadá jedno z nejkrásnějších míst Jordánska- poušť Wadi Rum.

Den a noc v poušti 


Ve Wadi Rum jsme se spolucestující měly zabookovanou celodenní tour s přespáním v poušti. Brzo ráno nás řidič vysadil ve vesnici, která je pomyslnou vstupní branou do jordánský pouště a na parkovišti na nás už čekal náš průvodce Abdul. 


Wadi Rum je pro svojí krásu často využívaná filmaři. Poušť jste mohli vidět třeba ve filmu Mars, Lorenc z Arábie nebo ve Star Wars. Já jsem fanda Hvězdnej válek, takže jsem si tady konečně mohla zařvat: "Vzhůru na Alderán!"


 
Myslely jsme si, že pouštní tour bude krasojízda s vozením zadků. To jsme se ale spletly! Abdul byl muž činu, takže jsme hned za první zatáčkou seskakovaly z korby jeepu, abychom se protáhly na "menším kopečku" a rozhlídly se z výšky po okolí. Dalším bodem programu byl sandboarding. Během hodiny jsme si několikrát vyšláply dunu a pak jsme ji sjely na prkně dolů. Během výstupu jsme si pokaždý nabraly kilo rudýho písku do bot, ale to nám nevadilo, pač jsme si tím krásně zpevnily nožní klenbu a zároveň jsme tím vyřešily i suvenýry z dovolený.Zbytek dopoledne jsme s Abdulem křižovali poušť a on nám ukazoval spoustu nádhernejch míst. V poledne nás Abdul vysadil uprostřed pouště, vysvětlil nám, kde bude sraz, zabouchl dveře a zmizel. Ok, tak snad nám litr vody, balíček Mentosek a znalosti o přírodě, který jsem nakoukala na Netflixu a Prima ZOOM, k přežití postačí...Při brouzdání v písku mi v uších začal znít hlas Alfréda Strejčka: "Zmije písečná se umí dokonale skrýt v dunách a dosahuje rychlosti až 50 km/hod." Vzhledem k terénu a tý tuně písku v botách jsem si byla naprosto jistá, že zhynu uprostřed pouště na uštknutí plaza, kterýho ani pořádně neuvidím!Naštěstí se nám všichni pouštní tvorové vyhnuli a my jsme našly Abdula sedět uprostřed místního Grand Canyonu, kde pro nás připravoval piknik party. Po obědě jsme probrali všechny možný témata od stylu života místních až po konflikt na Středním východě. 

Odpoledne jsme dál křižovali poušť a den jsme všichni tři zakončili uprostřed pouště popíjením čaje a sledováním západu slunce. Jakmile slunce zapadlo, tak jsme vyrazili do kempu.V kempu pro nás kluci připravili typický pouštní jídlo - Zaarb. Bylo to výborný! Po společný večeři a konverzačním okýnku jsme si s kámoškou hodily matrace za stan, zabalily se do dek a pozorovaly mléčnou dráhu a padající hvězdy. Díky nulovýmu světelnýmu znečištění bylo pozorování noční oblohy neuvěřitelným zážitkem!

Nikouš hodnotí 

Naše jordánský putování jsme nemohly zakončit líp! Poušť Wadi Rum je neuvěřitelně krásná. Během dne jsem v ní vypla a naprosto si vyčistila hlavu. Noční pozorování mléčný dráhy byl top strop a já doufám, že se do Wadi Rum ještě jednou podívám!


rady, tipy, triky 

  • Do Wadi Rum musíte mít průvodce.
  • Agentur, které nabízejí tour v poušti je plno, googlujte a čtete recenze. 
  • Můžete vyrazit na půldenní, denní i několikadenní tour. 
  • Kempů na přespání je v poušti dost. Vybírat můžete od lowcost verze po luxus verzi. 
  • Vstup do Wadi Rum je zpoplatněn. Cena 5 JOD za osobu. Držitelé Jordan pasu vstup neplatí. 
  • V noci je v poušti zima, nezapomeňte teplý oblečení, čelovku a powerbanku.  
  • V poušti není signál.
  • Všechny platby jsou možné pouze v hotovostí.
  • Návod na to, jak se dostat do Wadi Rum a tip na ubytování zde
  • Oficiální web Wadi Rum

Komentáře