Petra: Kompletní praktickej průvodce novodobým divem světaNávštěvou Petry jsem si splnila jeden z mejch velkejch cestovatelskejch snů, proto to nebudu okecávat a rovnou to na vás vybalím - skalní město je prostě boží! 

Petra 

Petra byla nejznámější blízkovýchodní zastávkou pro karavany a místní z toho vytěžili maximum. Podle archeologickejch výzkumů disponovala nabatejská metropole luxusním vybavením a různejma technickejma vymoženostma, jejichž pozůstatky teď můžem obdivovat i my!


Praktickej tip: Ubytujte se v městečku Wadi Musa v jednoduchým hotelu My Home Petra a nechte si od pana domácího poradit, jak nejlíp prozkoumat Petru. Nebudete toho litovat!Vstup do Petry aneb Co vás tady asi (NE)mile překvapí

Nevím proč, ale já jsem si vstupní areál do Petry představovala trochu jinak. Nečekala jsem, že hned u vstupu narazím na ošklivej nápis I LOVE PETRA a na náměstíčko, který připomínalo spíš Sapu. Taky jsem nebyla připravená na hromadnej nátlak beduínskejch bratranců Indyho Jonese, který se mi snažili vnutit projížďku na koni - samozřejmě ZADARA! Pamatujte si, že v Petře není nic ZADARA!Soutěska Síq aneb Uhni, nebo zhyneš pod kolem bryčky

Soutěska Síq je neskutečně foťák friendly místo. Písečný útvary střídaj barevný skály, ze kterejch občas trčí strom. Krom kochání se tady i vzděláte, pač cestu lemujou info tabule, který prozrazujou, co všechno dokázali Nabatejci v poušti vymyslet a postavit. (Byl to neuvěřitelně vzdělanej a zručnej národ!)


Praktický info: V soutěsce pořádaj beduíni jordánskou verzi Velký pardubický. Jestli nechcete zhynout pod kopytem koně nebo pod kolama bryčky, dávejte si bacha a při prvním náznaku řevu okamžitě uskočte stranou! 


Zajímavá zajímavost: Nabatejci sestavili hydraulickej systém, díky kterýmu dokázali zadržet vodu. Archeologové objevili podzemní vodohospodářskou síť, kterou tvořilo potrubí, šachta s podzemní cisternou a zásobárnou vody, kde se voda filtrovala. Díky tomu mohli obyvatelé Petry vypěstovat téměř cokoliv a mohli si dovolit postavit uprostřed pouště zahradu s veřejným bazénem, kterej měřil 44 metrů.

Praktický info: Největší pecka vás čeká konci soutěsky, kde zpoza skal vykukuje první kousek Pokladnice. A to je pohled, u kterýho poskočí radostí (a možná i arytmií) nejedno srdíčko!


Pokladnice 

Pokladnice je opravdovej majstrštyk! Tesanej chrám neztratil nic ze svýho půvabu a je opravdu dost těžký se na něj vynadívat. Já měla štěstí a užila jsme si tohle místo jen s malou skupinkou dalších návštěvníků, což samozřejmě dost přidalo na atmosféře.


Praktický info: Plácek před Pokladnicí není moc velkej, proto je dost pravděpodobný, že se dostanete do mumraje tvořenýho z turistů, velbloudů, oslů a "římskejch vojáků", který hlídaj vchod do Pokladnice - vstup je zakázán. Na celej tenhle gang dohlíží policie, takže se nemusíte bát o svý bezpečí. Beduíni vás tady budou lákat na výšlap do okolních skal, pač oni moc dobře ví, že turista, kterej nemá fotku z místa nad Pokladnici, jako by v Petře vůbec nebyl! Jestli se necháte zlákat, usmlouvejte si cenu!Proč byste měli pokračovat dál za Pokladnici

Pro většinu lidí skončí vejlet do Petry Pokladnice, což je obrovská škoda! Za Pokladnicí se ukrejvá ještě pořádnej kus města, ve kterým můžete obdivovat římskej amfiteátr, královský hrobky vytesaný do skal a Kolonádní ulici, která je osázená římskejma památkama. Celej tenhle komplex zvládnete projít během jednoho dne. 


Zajímavá zajímavost: Římská nadvláda znamenala pro Petru zkázu. Římani sice postavili kolonádu a divadlo, ale taky začali provozovat námořní spojení na východ. Díky tomu už přes Petru neproudily karavany s orientálním zbožím a Petra začala upadat, až nakonec zůstala opuštěná.


Druhej den v Petře aneb Vzhůru na dechberoucí vyhlídky 

Milovníci vyhlídek by si neměli nechat ujít vejšlap ke klášteru Ad - Deir. Škrábání do kopce (po kupě kamení i hladkejch schodech) trvá něco okolo hodiny, ale věřte mi, že se vám tahle námaha vyplatí! Nejen, že spálíte spoustu kalorií, ale taky si prohlídnete impozantní klášter Ad - Deir a to dokonce i zevnitřPraktický info: V okolí kláštera se dá vyrazit na dvě vyhlídky. První je naproti klášteru a je z ní nádhernej výhled nejen na stavbu samotnou, ale i do vnitrozemí. Druhá vyhlídka se pyšní výhledem až do Izraele

Vyhlídka nad Královskejma hrobkama a Pokladnicí

Co by to bylo za návštěvu, kdybyste vynechali vejšlap nad Královský hrobky, odkud pak dojdete až k ikonický vyhlídce nad Pokladnicí. Tahle cesta vám dá taky zabrat, ale ty výhledy! To se prostě musí vidět a zažít. Jen si tady dejte pozor na roztomile vypadající oslíky, který si přijdou pro podrbání. Jsou to totiž šedivý zmetci, který vás hryznou pokaždý, když budou mít pocit, že jste je neškrábali dostatečně dlouho!Praktický info: Vyhlídku přímo nad Pokladnici střeží beduín, kterej vám dá dostatečně najevo, že pokud se chcete podívat na Pokladnici z jeho stanu (což je shodou okolností jediný bezpečný místo, kam se dá šlápnout a nezřítit se dolů), tak si u něj něco koupíte, nebo mu dáte bakšiš


Nikouš hodnotí

Jak jsem psala v úvodu, návštěvou Petry jsme si splnila sen a tenhle trip považuju za neopakovatelnej životní zážitek! Jsem moc ráda, že jsem do Petry vyrazila na dva dny a mimo sezónu. Díky tomu jsem měla možnost si Petru v klidu projít a hlavně si ji užít. (Škoda, že se po Petře nedá chodit s VR brejlema a kochat se její dávnou podobou. To by byla naprostá pecka!)


Praktický info z Petry


Kdy jet do Petry

Na průzkum Petry doporučuju období podzim - jaro. Když se vyhnete víkendům, možná se vám stane, že budete ve skalním městě jen s pár dalšíma turistama.

Bezpečnost v Petře

V Petře je bezpečno, jen si dejte pozor na nabídky beduínů, který vám budou tvrdit, že je něco zdarma. Není! Vždycky se ptejte na cenu a smlouvejte. 

Jak se dostat do Petry

Autobusem
Každej den odjíždí z Ammánu v 6:30 bus. Lístek (11 JOD) si koupíte na busovým nádraží Jett. Můj tip - nechte si lístek zabookovat přes ubytování, ušetříte si čas a starosti. Na busáku pak stačí zajít do kanclu a říct, že máte rezervaci, prokázat se pasem zaplatit. Pokud vás cestuje víc, zkuste si usmlouvat cenu s taxikářema, občas se to vyplatí. Cesta do Petry trvá 4 hodiny i s 30 min přestávkou. Bus zastavuje v Petře přímo před vstupem.

Vstupenky do Petry

Pokud plánujete bejt v Jordánsku dýl než tři dny a chcete vidět Petru, pořiďte si Jordan pass, kterej zahrnuje vízum a vstupenku do Petry. Finančně je to ta nejvýhodnější varianta! Jordan pass je cenově rozdělenej na tři varianty, podle toho, jak dlouho plánujete bejt v Petře. (Za mě určitě dva dny!) Jordan pass vám přijde jako QR kód, kterej stačí mít staženej v telefonu, nic netiskněte. Pro porovnání přidávám i ceny jednotlivých vstupů do Petry.


Peníze 


Kurz jordánskýho dináru (JOD) je pevně vázanej na americkej dolar, proto doporučuju mít dolary a ty směnit na jodáče. Popřípadě můžete platit i doláčema. Platba kartou je možná jen někde. 

Ubytování v Petře

Blízko Petry najdete městečko Wadi Musa, který vám poslouží jako výchozí bod. V městečku se můžete ubytovat v My Home Petra. Tohle skromný, ale plně dostačující, ubytko vede sympaťák, kterej vám se vším pomůže a všechno zařídí. Opravdu doporučuju!

Výlety z Petry

Wadi Rum
Nádherná poušť, ve který doporučuju zůstat i přes noc. Pro víc info si přečtěte praktickýho průvodce Wadi Rum.

Ammán
Hlavní město Jordánska není něco, co byste museli nutně vidět, ale je to strategickej bod, ze kterýho se dostanete zase dál.

Jídlo a pití v Petře

V areálu Petry jsou restaurace, ale je to tam strašně drahý. Do Petry si s sebou vemte sváču a dost pití. V městečku Wadi Musa najdete spoustu stánků se streetfoodem i restaurace, který jsou budget friendly.


Rady, tipy, triky z Petry

  • Pokud chcete vidět celou Petru i vyhlídky, vyhraďte si na návštěvu dva dny.
  • Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou všechny kromě léta. (Velký horko a moc turistů)
  • Nejlepší dny pro návštěvu jsou všechny kromě víkendu. (V pondělí byla Petra úplně prázdná)
  • Po vstupu do Petry se na vás sesypou beduíni. Budou vám nabízet odvoz bryčkou nebo na koni, s tím, že je to součást vstupenky. Není! Pokud chcete svést, usmlouvejte cenu na 1-2 JOD.   
  • V zimních měsících je zkrácena návštěvní doba.
  • Noční návštěva Petry neprobíhá každej den a není součást vstupenky. Spousta lidí mi o noční návštěvě Petry řekla, že cena neodpovídá zážitku. 
  • Oficiální webovky Petry

Komentáře