Itinerář Jordán a Izrael 
Letenky 

Kombinaci letenek (Praha- Amman a Ovda- Praha) jsem pořídila za 1000,- kč. Na letenky do Ammanu je často akce, takže když pořídíte zpátečku okolo 1500,- kč, tak je to super cena. 

Doprava z/na letiště

Amman
Nenašla jsem žádnou možnost, jak se dostat veřejnou dopravou z letiště do centra. Proto jsme využili odvoz, který nabízel hotel. Cena byla 10 USD. Možná se situace s MHD změnila. 

Izrael
Odlétali jsme z Ovdy. Teď už se lítá z nového letiště Ramon, které je blízko centra.  
Při odletu z Izraele počítejte s pohovorem a delším procesem odbavení. Proto nepodceňujte dostatečnou časovou rezervu před odletem.

Víza

Jordánsko
Do Jordánska je potřeba vízum. To si koupíte buď on-line nebo na letišti. Cena 40 JOD.
Pokud plánujete zůstat v Jordánsku déle než 3 dny, pořiďte si Jordan pass. Cenově je výhodný, obzvlášť pokud máte v plánu navštívit Petru. Vstup do Petry na 2 dny + vízum stálo 75 JOD.

Jordan pass vám přijde s QR kódem, takže stačí stáhnout soubor do telefonu.

Ceny jednotlivých vstupů do Petry.Izrael
Do Izraele vízum nepotřebujete. Na internetu najdete spoustu informací, jak překročit hranice Jordán/Izrael a naopak. 

My jsme cestovali z Jordánu do Izraele a hranici jsme překročili v Aqabě. Přechod hranice je rychlý a bezproblémový.

V Izraeli už nadávají razítka do pasu. Místo toho dostanete dvě "občanky" s fotkou a QR kódem, které potom slouží i při odletu. Do pasu vám nalepí pouze jeden čárový kód. Žádný poplatek za opuštění země jsme neplatily. 

Peníze 

Jordánsko
Kurz jordánského dináru je pevně navázán na americký dolar, proto doporučuju mít dolary a ty směnit na JOD. Popřípadě zaplatíte i dolary. Platba kartou je možná jen někde. 

Izrael
Izraelský šekel, 1 ILS= cca 6kč. Směna z USD a EUR je pohodě. V Izraeli zaplatíte všude kartou.  

Ubytování 

Jordánsko
  • Ubytování vybírejte opravdu pečlivě. V Ammanu jsme potkali dost Čechů, kteří místo pokoje, měli spíš sklep, bez oken atd. Čtěte recenze. 
  • V Ammánu doporučuju 7boys hotel. Za pár korun krásný, čistý pokoj se snídaní v ceně. Hotel stojí jen 100 metrů od „autobusového nádraží" od kterého každé ráno v 6:30 odjíždí bus do Petry. 
  • V Petře doporučuju ubytování v My home Petra. Pan domácí je neskutečně hodný a srdečný muž, který vám se vším poradí a pomůže.  Nechte si u něj připravit lunch box za 5JOD. Obědový balíček se vám bude v Petře hodit.
  • Ve Wadi Rum je nepřeberné množství kempů. Nejlepší je projet TripAdvisor a zabookovat camp přímo na stránkách ubytování. Doporučuju Rum stars camp. Za 55 JOD/os celodenní tour s all in.
  • Do Wadi Rum se platí vstup 5 JOD. Pokud máte Jordan pass, nic neplatíte.

Izrael
  • V Eilatu jsme měli booknutý Tzabar hotel. Moderní ubytování, kousek od centra, které nás na 3 noci vyšlo na 3tisíce/2 osoby i se snídaní. 

Doprava 

Autobus z Ammanu do Petry 
Bus odjíždí každý den v 6:30. Lístek stojí 11 JOD a koupíte si ho na „autobusovém nádraží". Nehledejte klasické nádraží, ale kancelář, která je celkem nenápadně značená. Můj tip, nechte si lístek zabookovat přes ubytování. Ušetříte si čas a starosti. Potom stačí přijít a říct, že máte rezervaci, prokázat se pasem, zaplatit a hotovo. 
Pokud je vás víc, zkuste usmlouvat cenu s místními taxikáři. Ráno se jich tam vyskytovalo dost.  
Cesta do Petry trvá 4 hodiny i s 30 min přestávkou. V Petře autobus zastavuje přímo před vstupem. 

Autobus z Petry do Wadi Rum 
Z Petry jsme měli zamluvený odvoz přes ubytování. Den dopředu stačí říct, že chcete jet do pouště a pan domácí se o to postará. Každý den v 6:30 jezdí po vesnici minibus, do kterého nabírají cestující do pouště. Cena 8 JOD. Cesta trvá hodinu a půl.  

Taxík z Wadi Rum k hranici v Aqabě

Z Wadi Rum k hranicím žádná hromadná doprava nejezdí. Opět stačí říct den dopředu vašim hostitelům, že chcete zajistit odvoz k hranici. Cena 35 JOD/2os. 

Taxík z izraelská hranice do centra města
Od hranic do centra žádná MHD nejezdí. Obešli jsme taxíky a za 10 ISL nás chlapec odvezl k hotelu. 
V Izraeli jsme se potom pohybovali MHD. Všechno dobře značené. Autobusák najdete v centru města. 


Výlety 

Petra
Viz výše. Vezměte si sebou jídlo a pití. Pití si v Petře můžete koupit, ale dost si připlatíte.
Po vstupu do Petry se na vás sesypou beduíni. Budou vám nabízet odvoz bryčkou nebo na koni, s tím, že je to součást vstupenky. Není! Pokud chcete svést, usmlouvejte cenu na 1-2 JOD.   
Pokud je to ve vašich možnostech, vyhněte se Petře o víkendech a v hlavní sezoně. Je to doba turistického pekla. 

Wadi Rum
V poušti jsme měli balíček (ubytování, jídlo, pití a celodenní tour) za 55JOD/os.  

Mrtvé moře a Jeruzalém
Na obě místa se dostanete MHD z Eilatu. My jsme si v rámci úspory času vzali tour, která kombinovala Mrtvé moře a Jeruzalém. V ceně byla i komentovaná prohlídka s průvodcem. My jsme pak trhli a šli jsme po své ose. Cena 40USD/os.

Eilat
V okolí Eilatu můžete navštívit spoustu míst. Stačí jen googlit. Nejčastěji se lidé vydávají do delfinária a Timna parku.

Jídlo a pití 

V Jordánsku se najíte všude za pár kaček. V Izraeli je skvělý street food. Jinak se ceny potravin a pití pohybovaly ve stejné cenové relaci jako u nás.  

Suma sumárum 

Týdenní výlet nás se vším všudy vyšel na necelých 15 tisíc. 

Komentáře