Ammán: Kompletní praktickej průvodce po TOP místech jordánský metropoleAmmán není nejnavštěvovanější metropolí Středního východu. Já se tomu ani nedivím, pač nikdo neví, co by v tomhle městě měl vlastně dělat. Pokud vám ale v Ammánu zbyde chvilka času, nebojte se ho využít k průzkumu města. Třeba vás jeho návštěva příjemně překvapí...


6 věcí, který stojej v Ammánu za vidění 


1. Město 

Ammán je klasický arabský velkoměsto, který tepe životem. Když si odfiltruju sem tam poházený odpadky a trochu smradu, tak na mě město působilo docela příjemným dojmem. Levný a dobrý jídlo, památky a místní atmoška přispěly k tomu, že jsem se v Ammánu naladila na orientální vlnu.2. Modrá mešita 

King Abdullah Mosque je moderní a největší mešita v Ammánu, kam můžou ženy i nemuslimové. Mešita je hezká, obzvlášť velkej modlitební sál. Vstupný stálo 2 jodáče. Zajímavá zajímavost: I v arabským světě najdete kostel. Třeba tenhle stál hned vedle mešity. 


3. Citadela a výhled na město

Citadela (pozůstatek Herkulova chrámu) leží na nejvyšším kopci v Ammánu. Do Citadely jsem se nedostala, pač jsem se k ní doškrábala těsně po zavíračce a voják, kterej ji střežil, nevypadal, že by se nechal ukecat na pozavíračkovou návštěvu. Ruiny jsem si nakonec prohlídla zvenčí, což mi ve finále stačilo. Mnohem víc jsem ocenila výhled na město, který se zrovna nořilo do tmy. 4. Římskej amfiteátr

Kudy prošel Říman, tam po něm zbyl amfiteátr... Ano, i v centru Ammánu. Amfiteátr se využívá ke kulturním akcím a místní omladina ho má jako meeting point pro první rande


Bezpečností okýnko: Dvě holky v Jordánsku považuje spousta lidí za bezpečnostní riziko level milón. Všichni detektivkáři si můžou oddychnout. Jediný pokus o bližší kontakt proběhl před divadlem, kde nás dva kluci poprosili o společný selfičko. A tak se jediný reálný nebezpečí skrejvalo v rozmazaný fotce s malým počtem lajků. 

6. Trhy 

Kdo má rád trhy a jejich atmosféru, zažije svůj top strop v centru města, kde najdete spoustu stánků s různým zbožím. Věřím tomu, že tady každej instačovej a food turista zajásá!Nikouš hodnotí

Za mě je Ammán celkem fajn město, ale zbytečně bych se v něm nezdržovala, pač Jordánsko nabízí mnohem hezčí místa. O těch se zmiňuju v cestopisu z Petry a Wadi Rum. (Pro fajnšmejkry mám i Izrael

Praktický info z Jordánska


Kdy jet do Jordánska

Vyrazit můžete kdykoliv, ale na turistiku a oblejzání památek je nejlepší období podzim - jaro.

Bezpečnost v Jordánsku

Jordán je bezpečná země. Samozřejmě platí, že člověk musí ctít zákon ulice a bejt trochu obezřetnej, ale žádnou kovbojku tady nečekejte. 

Letenky do Jordánska

Na letenky do Ammánu je často akce u Ryanairu. Zpátečka se dá v pohodě sehnat za 1500 kaček, což je opravdu super cena. Letět můžete za dobrej peníz i z Vídně (Wizz Air) do Aqaby

Doprava z/na letiště v Ammánu

Nenašla jsem žádnou možnost, jak se dostat veřejnou dopravou z letiště do centra. Proto jsme využila odvoz, kterej nabízel hotel. Cena byla 10 doláčů. 

Víza do Jordánska

Do Jordánska potřebujete vízum. To si koupíte buď on-line nebo na letišti. Pokud plánujete bejt v Jordánsku dýl než tři dny a chcete vidět Petru a další památky, pořiďte si Jordan pass, kterej kombinuje vízum a vstupný do památek. Finančně je to ta nejvýhodnější varianta! Jordan pass je cenově rozdělenej na tři varianty, podle toho, jak dlouho plánujete bejt v Petře. (Za mě určitě dva dny!) Jordan pass vám přijde jako QR kód, kterej stačí mít staženej v telefonu, nic netiskněte. Pro porovnání přidávám i ceny jednotlivejch vstupů do Petry.

Peníze

Kurz jordánskýho dináru (JOD) je pevně vázanej na americkej dolar, proto doporučuju mít dolary a ty následně směnit na jodáče. Popřípadě můžete platit i dolarama. Platba kartou je možná jen někde. 

Jídlo a pití v Jordánsku

V Jordánsku se najíte všude za pár kaček. Je to vcelku levná země.

Ubytování v Jordánsku

Ubytování vybírejte opravdu pečlivě. V Ammánu jsem potkala dost Čechů, který měli místo pokoje spíš sklep bez oken. Při výběru ubytka čtěte pozorně recenze. Já jsme v Ammánu spala v 7boys hotel. Hotel pár kaček byl krásnej, měl čistý pokoje a snídani v ceně. Kluci z recepce mi zařídili lístek na bus do Petry a poloha hotelu je super, pač je to jen 100 metrů k „autobusáku" ze kterýho každý ráno v 6:30 odjíždí bus do Petry.

Doprava v Jordánsku

Autobus z Ammánu do Petry 
Každej den odjíždí z Ammánu v 6:30 bus. Lístek (11 JOD) si koupíte na busovým nádraží Jett. Můj tip - nechte si lístek zabookovat přes ubytování, ušetříte si čas a starosti. Na busáku pak stačí zajít do kanclu a říct, že máte rezervaci, prokázat se pasem, zaplatit a je to hotový. Pokud je vás víc, zkuste si usmlouvat cenu s taxikářema, občas se to vyplatí. Cesta do Petry trvá 4 hodiny i s 30 min přestávkou. Bus zastavuje v Petře přímo před vstupem.

Autobus z Petry do Wadi Rum 
Každej den ráno jezdí po vesnici Wadi Musa minibus, kterej nabírá cestující do pouště. Místo v buse vám zajistí vaše ubytko, stačí jim to říct den dopředu. Cena za odvoz do pouště byla 8 JOD a cesta trvala hodinu a půl.  

Taxík z Wadi Rum k hranici v Aqabě
Z Wadi Rum k hranicím nejezdí žádný MHD. Opět stačí říct den dopředu vašim hostitelům, že chcete zajistit odvoz k hranici. Cena za taxík do Aqaby byla 35 JOD pro 2 osoby.

Taxík z izraelský hranice do centra města
Od hranic do centra Eilatu žádný MHD nejezdí. U hranice stojí taxíky, tak jsem poptala cenu a nakonec jsem vyrazila k hotelu za 10 ISL. V Izraeli jsem se potom pohybovala MHD. Všechno bylo dobře značený. Autobusák najdete v centru města. 

Výlety v Jordánsku

Petra
Dechberoucí skalní město je jedno z TOP míst Jordánska. Na putování Petrou si s sebou přibalte sváču a pití, pač všechno v Petře je všechno s vysokohorskou přirážkou. Dejte si bacha i na beduíny. který vám budou nabízet odvoz bryčkou nebo na koni. Sice vám budou tvrdit, že je to součást vstupenky, ale není! Pokud je to ve vašich možnostech, vyhněte se Petře o víkendech a v hlavní sezóně. Je to doba turistickýho pekla. 

Jerash
Nádherný starověký město, kam se dostanete busem z Ammánu (North Terminal Bus Station). Cena za jednosměrnej lístek je 1,5 jodáče a jízda trvá 45 minut.

Pouštní hrady
V Jordánsku jich najdete spoustu, stačí si vybrat, kterej se vám líbí a vyrazit.

Mrtvý moře 
K moři se dostanete z Ammánu. Z busáku Mujaharin jeďte busem do Rame (Al - Rama) a odtud si vemte taxíka k moři. (Cena za bus lístek je jeden jodáč a za taxík cca pět jodáčů)


Výlety do Izraele


Eilat
Nebojte se z Jordánska přejít do Izraele. Pozemní přechody jsou absolutně v pohodě a nekoná se tam žádný drama! V okolí Eilatu můžete navštívit spoustu míst. Nejčastěji se lidi vydávaj do delfinária a Timna parku.

Mrtvý moře a Jeruzalém
Na obě místa se dostanete busem z Eilatu. Já jsem si v rámci úspory času vzala tour, která kombinovala Mrtvý moře a Jeruzalém. V ceně byla i komentovaná prohlídka s průvodcem. Cena byla 40USD/os.


Komentáře